Wymiana dynksa w zasilaczu

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
przemek
Elita forum...
Posty: 800
Rejestracja: 22-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 95 razy
Podziękowano: 90 razy

Postautor: przemek » 16 lut 2019, o 21:18

Padł mi tv lcd, rozbebeszyłem, pod lupę jako pierwszy poszedł zasilacz i znalazłem coś takiego:
Obrazek
Nie mam bladego pojecia co to jest (a raczej bylo), jak to nazwac ani czemu sluzylo, nie wiem tez do konca czy to zasilacz - jest to plytka z gniazdem w ktore wtyka sie kabel 220V. Wiem za to, ze chcialbym zeby ten Samsung jeszcze troche podzialal :)
Bede wdzieczny za podpowiedz, gdzie tego dynksa kupic, za co odpowiada, czy odlecial w kosmos ze zwyklego zmeczenia materialu, czy moze cos zrobilo zwarcie i po wlutowaniu nowego stanie sie tak samo?
Z tego, co udalo sie wyguglac, to siedzialo tam takie niebieskie cos, podobne do tego w lewym dolnym rogu zdjecia. Ten lekko przypalony symbol to CM804, oznaczenie całej płytki PD23A0Q.
Protos Mini i dlugo nic :)
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 16 lut 2019, o 23:36

To niebieskie coś to kondensator ceramiczny wysokonapięciowy, zwykle około 100 pF. Jest elementem obwodu ochronnego przed napięciami nieustalonymi pomiędzy stroną czynną wejścia zasilacza a masą urządzenia. No, żeby kogoś nie pierdykło po prostu coś statycznego, co się tam mogłoby uzbierać bez tych obwodów.
Pierwszy raz widzę, że go wygruziło. Raczej wada wewnętrzna elementu może się ujawniła. Dziwne jednak, że taki kondensatorek tam, przy prostowniku...? Jesteś pewny, że to był taki niebieski kondensatorek ?
Ta czarna kostka w lewym dolnym rogu to prawdopodobnie bezpiecznik. Zwykły topikowy, tylko zabudowany żeby ogniem nie pluł jakby co. Trzeba sprawdzić te dwie diody (czarne wałeczki), prostownik (ta czarna mała kostka na czterech łapkach), ten element na radiatorze (hgw co tam wsadzili, może być tranzystor albo mosfet) i to na wstępie tyle... Gdyby to było w lecie, to podejrzewałbym przepięcie piorunowe w sieci, ale teraz ? hmm
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 16 lut 2019, o 23:45

Niesmieszne. Myślę że Przemek po prostu tam naplul. Może mu się włączył dziennik wieczorny? :dk:
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 16 lut 2019, o 23:48

Bez pomierzenia to wróżenie z fusów. A tu masz coś jak nie znajdziesz dawcy:

https://pl.aliexpress.com/item/DLA-Oryg ... fb0d916752
Helikoptery
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 16 lut 2019, o 23:48

Artja pisze:Niesmieszne. Myślę że Przemek po prostu tam naplul. Może mu się włączył dziennik wieczorny? :dk:


Raczej TVP Info
Helikoptery
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 17 lut 2019, o 00:04

No umiarkowanie zabawne :( ...
Skoro Przemek ma prawidłowe podejście do programu tv to myślę, że oto życie dało mu wielką szansę.
Niepowtarzalną i niespodziewaną...
Na pozbycie się definitywne tego skrzeczącego pudła, które stara się Nim manipulować i okrada z cennego czasu.
Przemek, wysoko mieszkasz ? To sprawdż tylko, czy na dole nie ma ludzi albo jakiegoś cennego mienia. Potem otwórz okno, weż kamerkę i wstaw na HT unikalny filmik pt. "one way fly to my freedom"... :mrgreen:

A tak poważniej, to podeślij mi go (PW). Jak się da, to naprawię. Nie-elektronik ma niewielką szansę, sorki :( .
Masz jakiś multimetr z funkcją sprawdzania półprzewodników ? Jest oznakowana najczęściej symbolem diody. Przy niejednoznacznym wyniku pomiaru w układzie trzeba wylutować częściowo z płytki mierzony diwajs.

Płytka z linku @wojtkar jest niedostępna. Ale to niebieskie tam to równie dobrze może być termistor.
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 17 lut 2019, o 00:22

wojtekr pisze:
Artja pisze:Niesmieszne. Myślę że Przemek po prostu tam naplul. Może mu się włączył dziennik wieczorny? :dk:


Raczej TVP Info

Takie coś jakby wiadomosci? No, a Krecik mówi tam jest bezpiecznik. Ten narod taki zdolny że nawet za bezpiecznikiem napluje
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 17 lut 2019, o 08:12

omcKrecik pisze:
Ale to niebieskie tam to równie dobrze może być termistor.
Niebieskie bywają też warystory

Wysłane z mojego YOTA 3+ przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 17 lut 2019, o 09:45

Aaale trochę inaczej wyglądają.
Tym nie mniej, taki odparuje jak henio z bratem by chciał prąd kosic że skrzynki, namiesza w kablach i puści miedzyfazowe na sieć 230 :grin2:
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 17 lut 2019, o 09:49

Aha! W kwestii uwalniania się.. Od manipulacji i tych syfow co to tam z eteru lecą...
Panowie, krecik.. Telewizor jest jak... Internet. Jak dynamit.. Jak energia jądrowa..
Sama w sobie nie jest ani dobra ani zła. Wszystko zależy do czego jej użyjesz.
Jak miałem w domu telewizor to służył głównie do oglądania koncertów, zdjęć i filmów z kompa....
Awatar użytkownika
przemek
Elita forum...
Posty: 800
Rejestracja: 22-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 95 razy
Podziękowano: 90 razy

Postautor: przemek » 17 lut 2019, o 11:01

Dzięki za odzew.
Krecik, jestem raczej pewny, ze siedział tam ten niebieski coś. Na wszystkich zdjeciach w necie, jakie znalazlem, jest tam cos takiego wlutowane, wiec pewnie u mnie tez bylo. Myslalem ze oznaczenie na plytce mowi dokladnie, co tam siedzi, ale jednak widze ze niekoniecznie :/
Pomyślałem, ze może dałbym radę (z Twoja pomocą i zdalnym wykorzystaniem Twojej wiedzy) naprawić to sam, satysfakcja bylaby nieoceniona, miernik mam marketowy, o taki:
Obrazek
Gdyby dalo sie nim wykonac jakies proste pomiary, to chetnie bym to zrobil, moge tez przeslac dokladne zdjecia elementow, ktorym chcialbys sie przyjrzec. Lutownicy tez sie jakos nie boje, ale jesli trzeba bedzie cos wylutowywac do pomiarow, to tu moge juz wiecej popsuc niz naprawic i wtedy chetnie przeslalbym Ci ta plytke.
Pytanie, czy bedzie Ci sie chcialo i czy bedziesz mial czas rzezbic tak na odleglosc ;)
P.s. Artja, nie powiem, na Twoje dwa grosze tez liczylem w tym wątku, jak zawsze nie zawiodłeś :thumb:
Protos Mini i dlugo nic :)
utopia
Stały bywalec...
Posty: 116
Rejestracja: 11-01-2012
Podziękował: 4 razy
Podziękowano: 8 razy

Postautor: utopia » 17 lut 2019, o 12:45

Może temat od zada strony ale co to za TV ? Bo jeśli jest jego schemat w sieci to juz raczej prosto odszukać co w tym zasilaczu siedziało
Jedni twierdzą ze jestem hoojem inni przeciwnie że anioł . Wszyscy mają rację. Traktuję ludzi z wzajemnością. ;-)
Awatar użytkownika
przemek
Elita forum...
Posty: 800
Rejestracja: 22-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 95 razy
Podziękowano: 90 razy

Postautor: przemek » 17 lut 2019, o 12:51

Jest to Samsung T19C300EW, zasilacz ma kilka oznaczen, ale wydaje mi sie ze najwazniejsze to PD23A0Q.
Protos Mini i dlugo nic :)
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 17 lut 2019, o 15:37

To małe niebieskie to na 90% kondensator - literka "C" na początku oznaczenia montażowego. Przypadki samoistnej awarii takiego kondensatorka są nadzwyczaj rzadkie.
Przemek, instrukcja na odległość to może być kilka godzin pisania, a wynik niepewny. Sprawdż na początek bezpiecznik, powinien mieć ułamek oma (załącz najniższy zakres omomierza w multimetrze, oznaczony "200"). Potem ten element na radiatorze, czy któraś z jego trzech nóżek nie objawia zwarcia z którąś inną jego nóżką. To na zakresie oznaczonym symbolem diody, z "piszczałką".
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 17 lut 2019, o 19:05

Tu macie duże zdjęcie


Obrazek
Helikoptery
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 17 lut 2019, o 19:53

Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
przemek
Elita forum...
Posty: 800
Rejestracja: 22-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 95 razy
Podziękowano: 90 razy

Postautor: przemek » 17 lut 2019, o 20:52

Krecik, pomiary o ktore prosiles wygladaja tak:
1. Element na radiatorze:
Obrazek
Pomiędzy nozka skrajna a srodkowa miernik piszczy i po ustabilizowaniu wyswietla 003, pomiedzy obiema skrajnymi nie piszczy i pokazuje 1, pomiedzy srodkowa i druga skrajna tez nie piszczy i tez wyswietla 1.

2. Bezpiecznik:
Obrazek
Ma dwie nozki i miernik po ustabilizowaniu pokazuje 00,5 oma.

Czekam na wyrok ;)
Protos Mini i dlugo nic :)
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 17 lut 2019, o 23:35

przemek pisze:1. Element na radiatorze:

przemek pisze:Pomiędzy nozka skrajna a srodkowa miernik piszczy i po ustabilizowaniu wyswietla 003

Prawdopodobnie walnięty, dla pewności należałoby go wylutować i ponownie zmierzyć. Wylutowanie zwykłą lutownicą nie jest zupełnie łatwe... To jest lutowanie bezołowiowym spoiwem (99% cyny, 1% miedzi), które ma wyższę temperaturę topnienia od klasycznego Sn40Pb60.
przemek pisze:2. Bezpiecznik:

Ma dwie nozki i miernik po ustabilizowaniu pokazuje 00,5 oma.

Sprawny.
Zmierz co jest na bolcach złącza sieciowego, zakres 200 omów. Jak nic, to przełącz na 200 kiloomów.
Sprawdż też te dwie czarne diody, na piszczałce w obydwu kierunkach (+/- , -/+).
Potem prostownik (lub raczej transoptor sygnałowy, obudowy bywają identyczne, przecięcie płytki pod elementem wskazuje na asekurację wysokonapięciową, więc raczej transoptor - ozn. "PC" też na to wskazuje), ta mała czarna kostka. Analogicznie jak ten element na radiatorze.
Mógłbyś pokazać tę płytkę od spodu ?
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 26 lut 2019, o 18:21

Biedactwo zaniemożone już na stole operacyjnym u krecika:

20190226_174400.jpg

20190226_174422.jpg


Ten scalak padł. Szukam w necie, może da się gdzieś kupić. Jednak przy niezbyt wygórowanej cenie nowego zasilacza, to chyba lepiej... hmm
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 26 lut 2019, o 18:32

Generalnie to pełno tego po Świecie jak deszczu. Tu 35000 sztuk w magazynie, tam 40000... Tylko, że daleko. Cena sztuki około dolca, minimum dadzą jedną laskę 24 szt. Na ej-baju-baju są w detalu:
https://www.ebay.com/itm/1PCS-Regulator ... 2057896743
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości