Kącik pistoletowy

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
FockeWulf
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 54
Rejestracja: 13-03-2018
Lokalizacja: Oleśnica / Wrocław
Podziękowano: 4 razy

Postautor: FockeWulf » 17 gru 2021, o 19:12

Z reguły jak zaglądasz do lufy to całe życie przelatuje przed oczami, ale chyba nie o to Ci chodziło...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 17 gru 2021, o 20:10

No właśnie nie, nie o to...
To było jakoś tak, że " jak zaglądasz do lufy, to śrut patrzy na Ciebie z drugiej strony" czy jakoś tak... bo to na forum wiatrówkowym było....
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1887
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 134 razy
Podziękowano: 164 razy

Postautor: mikegsx400 » 17 gru 2021, o 21:53

To było tak:
IMG_20211217_215236.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 18 gru 2021, o 09:51

Kurdefaja... niby śmieszne, ale patrzę na to od wczoraj i cały czas jakoś nie wiem czy on tak zapierdala na tej pościeli w moją stronę, że aż mu opływ powietrza maske zaciąga na uszy, czy po prostu tak wygląda jak ja np dziś jak wstawałem o 5 rano...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 4 sty 2022, o 09:01

A to coś dla łucznikarzy



I przy okazji: jakby ktoś chciał wymienić sprężynę w swojej wiatrówce to mam sprzęto do tego.
Oczywiście zrobienie sobie takiej maszynki to nie jakieś rocket science, no ale trzeba zrobić, a ja już zrobiłem.
Więc jakby ktoś potrzebował to no.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 4 sty 2022, o 09:07

Aha i znalazłem to, to było tak:

"Kiedy spoglądasz w Wylot lufy, Śrut patrzy w ciebie"

Wystarczy znowu czegoś szukać na forach wiatrówkowych i trafi się na takiego wiatrówkowego Aikusa, który tylko podpisów tak często nie zmienia:D
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=27473
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 20 sty 2022, o 01:34

klasyfikacja posiadaczy broni.jpeg


W myśl tego w czasie ostatniej wizyty w garażu, wyszło nam, że ponieważ jest nas dwóch, a gunów 10

20220114_223305.jpg


to wychodzi po 5 na łepka, więc jesteśmy normalni.

Ale potem przypomniałem sobie, że zabrałem do garażu wszystkiego co mam, bo w piwnicy leży jeszcze stara chińska wiatrówka, która ma koło 20 lat i jak na naprawdę najtańsze badziewie, trzyma się całkiem nieźle... więc może szkoda, żeby tak leżała i rdzewiała...


20220119_180833.jpg


20220119_180901.jpg


No i do tego, jak już robiłem półeczkę, to tak jakoś wyszło, że mam w niej jeszcze jedno wolne miejsce...
Nie wiem jeszcze na co, ale skoro już jest miejsce no to ... przecież wiadomo jak to się skończy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 20 sty 2022, o 09:12

Niezła kolekcja.
Wiadomka, że puste miejsce kusi i coś by się chciało tam wsadzić.
U mnie w szafie też jest jeszcze jedno miejsce ... akurat na pompkę :D
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 20 sty 2022, o 09:26

Apropos miejsc to też ostatnio jedno zapełniłem. Tym razem Ruger PC Carbine, czyli ostatnio bardzo popularna kategoria PCC (pistol caliber carbine). Krótko mówiąc karabinek strzelający amunicją pistoletową. Zabawa w dynamikę tak samo świetna jak z AR-15, a taniej :-) Obrazek

Wysłane z mojego SM-N986B przy użyciu Tapatalka
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 20 sty 2022, o 11:36

Sorry za moze glupie pytanie ... a właściwie to nawet dwa pytania...
- czym zasadniczo rozni sie amunicja pistoletowa od karabinowej? Poza wielkoscia...?
- czy taki karabinek to dzielo fabryki, czy jakas DIY przerobka?
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 20 sty 2022, o 11:43

wielkość, a co za tym idzie ilość prochu, inny rodzaj prochu, a co za tym idzie szybsze spalanie, czyli dużo większe prędkości wylotowe, a praktycznie dla dynamiki to 9x19 jest tańsze, a na odległościach używanych na tych zawodach tak samo dobre. Dla jasności amunicją. 223 Remington, czy tam 5.56 NATO to jest nabój pośredni, czyli pomiędzy pistoletowym, karabinowym. Pistol to np 9x19, a taki karabin to np. 7.62x54 dla Dragunova. Zarówno AR-15 jak i taki kałach leci na pośredniej. Dla ak47 to 7.62x39
Ruger jest fabryczny.

Wysłane z mojego SM-N986B przy użyciu Tapatalka
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 20 sty 2022, o 13:16

Jakoś się do PCC nie mogę przekonać. Ostatnio się zastanawiałem czy jakby gloka nie opakować w jakiś szkielet z kolbą, jakie są dostępne na rynku, to czy właśnie niemógłbym wystartować w tej kategorii. Bardziej do mnie przemawia dynamika na ARze ale rzadziej się ją spotyka na strzelnicach zamknietych. No nie wiem ... pożycze sobie chyba raz czy dwa i wystartuję. W każdym razie gratuluję zakupu ;)
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 20 sty 2022, o 14:19

Nie wiem jak to jest w palnej, ale w wiatrówkach, wśród fachowców panuje taka dość powszechna opinia, że z punktu widzenia energii pocisku, liczy się tylko pierwsze 20 - 30cm lufy. Potem śrut już praktycznie nie przyspiesza, długa lufa jest tylko po to, żeby zwiększyć odległość pomiędzy otwartymi przyrządami celowniczymi i co za tym idzie ułatwić celność.
Może w tym coś być, bo o ile pistolety które mam mają między 2 a 3J, o tyle rewolwer, który lufę ma tylko trochę dłuższą od pistoli ma ... uwaga - 16J. SERIO!
TYle samo ma długa wiatrówka z tym samym napędem (CO2).

Z kolei o ile mnie pamięć nie myli, w ostrej też funkcjonowało coś takiego jak obrzyny - długa broń z obciętą lufą.
Raczej jakieś bandyckie klimaty, ale było coś takiego - po coś to robili...

Więc tak kminiąc to mi wychodzi, że jeśli chodzi o siłę strzału to 90% zależy od amunicji...
Więc IMHO jakbyś obudował gloka w wydmuszke karabinu to dokładnie masz PCC.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 21 lut 2022, o 21:03

Zagadka: Co to jest i do czego służy:

Obrazek

Obrazek

Czas na odpowiedź - jedna minuta.
:D

Podpowiedź: to co jest w środku tej plastikowej rurki to taki najzwyklejszy wskaźnik laserowy, zwany też po staropolsku pointerem. Taki co to w sklepach "wszystko za 5 złotych" można kupić za jakieś 7 PLN.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 21 lut 2022, o 21:38

Odpowiedź:
Jakiś czas temu przeszukując odmenty internetów w poszukiwaniu czegoś tam... jakiejś wiedzy wiatrówkowej i klikając po różnych wiatrówkowych forach, natknąłem się na właśnie takie, tylko ciut ładniej wykonane cudeńko.
Ktoś wpadł na taki pomysł i tam historia była mniej więcej taka:
- zobaczcie, wymyśliłem takiego cosia.
- Yyym... no ale... pooo co to...
- no, żeby skalibrować sobie muszkę i szczerbinke, a może nawet lunete, nie musząc w tym celu strzelać.
- ale precyzja chujowa...
- eee, nie, no dlaczego chujowa?
- no bo skąd wiadomo, że laserek świeci równolegle do przedłużenia lufy a nie gdzieś w bok?
- Stąd, że jak kręcę urządzeniem w lufie, to punkt na tarczy pozostaje nieruchomy a nie zatacza kółka.
- ŁOOOTY, kurde!!! Genialne!!!!

Tyle zapamiętałem.
Szukałem czegoś innego, więc specjalnie się na tym nie skupiałem.
Minął czas i uznałem, że to jest potrzebne.
Próbowałem to znaleźć i oczywiście mi się nie udało .. .bo niby jakich blać słów kluczowych mam używać skoro nawet nie wiem na jakim forum to było?
Wydaje mi się że na http://forum-bron.pl/, ale pewności nie mam, a googiel nie umi pomóc.

Pamiętając więc ogólną ideę, wymyśliłem koło na nowo.

Potrzebne są:
- drut/pręt stalowy 4,5mm (średnica lufy karabinka który mamy zamiar kalibrować)

- wskaźnik laserowy
- taśma klejąca
- wiertło 5mm
- wiertło 4,5mm
- gwintownik 6mm
- sześć śrub 6mm
- palnik
- młotek
- kowadło
- żywica z utwardzaczem wolna, rzadka (czas wiązania - godzina lub dłuższy).
- papier ścierny
- wkrętarka
- suwmiarka (obleci bez tego)
- rurka CPVC taka, żeby wskaźnik laserowy wszedł w nią z dużym luzem
- zaślepka do powyższej rurki.
- imadło rurkowe (da się oblecieć bez tego)
- piwo.

Wykonanie:
Najsamprzód opierdalamy drut/pręt, aby z nadkalibrowego stał się podkalibrowym.
Jeśli kupimy po prostu pręt 4,5mm to prawie na pewno będzie nadkalibrowy.
Ma wchodzić w lufę lekko, ale bez zbędnego luzu.
Zatem wkrętarka, papier ścierny i jedziemy - do skutku, powoli, spokojnie, najrówniej jak się da.
U mnie trzeba było zjechać jakieś 0,06mm (zmierzone z dokładnością na jaką pozwala cyfrowa suwmiarka).

Następnie grzejemy końcówkę pręta palnikiem i lekko rozklepujemy młotkiem na kowadle - żeby nie była idealnie okrągła - żeby żywica miała się na niej czego trzymać.

Wiercimy otwór 4,5mm możliwie jak najdokładniej w środku denka zaślepki rurki CPVC.

Naklejamy zaślepkę na rurkę.

Przetykamy obrobiony wcześniej pręt przez wywiercony w zaślepce otwór, tak aby rozklepana końcówka znalazła się wewnątrz rurki - dosuwamy do końca.

Unieruchamiamy całość możliwie dokładnie w pozycji pionowej, utrzymując w miarę dokładną równoległość osi rurki i pręta.

Zalewamy ten pręt w rurce żywicą.

Otwieramy piwo i degustując - czekamy aż żywica zwiąże.

Dla pewności warto to tak zostawić na 24h, więc robotę dokończymy następnego wieczora - zatem przyda się więcej piwa, zatem idziemy na stację, dokupujemy ile trzeba, wracamy i patrzymy jak ładnie żywica wiąże.

Następnego dnia wiercimy w rurce CPVC sześć otworów 5mm, po trzy w dwóch płaszczyznach, tak, żeby każdy z otworów był mniej więcej wierzchołkiem trójkąta równobocznego wpisanego w rurkę.
Odległość między płaszczyznami tychc trójkątów musi być nie większa niż długość pointera, który mamy zamiar tam osadzić.

Otwory następnie gwintujemy gwintownikiem 6mm.

Wkręcamy śruby 6mm w przygotowane otwory.

Osadzamy w rurce pointer, wcześniej zablokowawszy jego przycisk włączania w pozycji "naciśniętej" za pomocą taśmy izolacyjnej.

Łapiemy pręt w imadło rurkowe tak aby wskaźnik był wycelowany w jakąś odległą ścianę.
Pręt w imadle ma się swobodnie obracać wokół osi wzdłużnej ale wokół żadnej innej.
W przypadku braku takiego imadła, od dużej biedy można sobie kręcić ten pręt w palcach :)
... no albo znaleźć jakiś inny sposób na jego takie umocowanie pozwalające na kręcenie nim bez zbytniego luzu.


Przy pomocy śrub doprowadzamy to takiego osadzenia wskaźnika w rurce, aby przy obracaniu pręta, wskaźnik nie rysował na odległej ścianie kółek tylko był nieruchomym punktem.

GOTOWE.

Sposób użycia:
- Wkładamy pręt w lufę karabinka
- celujemy gdziekolwiek (im dalej tym lepiej)
- patrzymy czy przyrządy celownicze pokrywają się z plamką lasera.
- jeśli się nie pokrywają - wiadomo co trzeba zrobić.

Mając urządzenie w lufie warto raz na jakiś czas obrócić je kontrolnie, żeby sprawdzić czy czasem laserek się nie przestawił w śrubach.

Dziś skończyłem produkcję tego urządzenia i od razu zabrałem się za kalibrowanie wszystkich moich wiatrówek.
Okazało sie, że wszystkie były z grubsza skalibrowane (co w sumie nie było dla mnie dużym zaskoczeniem).
Całość operacji zajęła mi może ze trzy minuty - nie ma, że strzelam, ide do tarczy, sprawdzam, wymieniam tarcze, poprawiam, znowu strzelam - nie nie nie.
Po prostu celuję, patrzę i widzę.

Genialna sprawa.

P.S. Edyta - poprawiłem listę zakupów.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2022, o 22:14 przez aikus, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 21 lut 2022, o 22:00

Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 21 lut 2022, o 22:24

Clad pisze:https://military-zone.sklep.pl/p7632,laser-naboj-do-ustawiania-lunety-kaliber-308-win.html

U mnie się nie sprawdził.


Nie dziwne - za mała precyzja utrzymywania naboju w komorze, za duży możliwy błąd - to nie ma szans się sprawdzić, nie ma też jak inaczej sprawdzić czy się sprawdziło czy nie, niż przez testowe przestrzelenie - musiałbyś mieć możliwość kręcenia nabojem w komorze, żeby sprawdzić czy laser czasem nie rysuje kółek... Musiałbyś mieć możliwość najpierw jeszcze kalibrowania tego lasera w naboju... no nie - no po prostu nie. To nie ma szans dobrze zadziałać.

Pomijam fakt, że do wiatrówki takie coś jest niewykonalne.

Za to "mój" patent jest jak najbardziej wykonalny dla broni palnej - kwestia tylko odpowiedniej średnicy pręta.
Tak mi się przynajmniej wydaje - mogę się mylić, bo o czymś nie wiedzieć.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 22 lut 2022, o 23:10

Miałem nadzieję że to jakiś przyrząd do malowania wiatrówek

Blado wyglądają na tle tego pięknego Spitfire'a
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 23 lut 2022, o 03:38

Wyglądałyby pewnie lepiej, gdyby to rzeczywiście był Spitfire... Bo jak na Spitire to on wygląda pedalsko a nie pięknie.
Pięknie to wygląda na coś, co zostało zrobione z DogFightera (bo DogFighterem już też nie jest).
Ale co ja se tu będę język strzępił, co Ty tam wiesz o samolotach... :swir:
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 23 lut 2022, o 11:56

Sorry, zmyliło mnie malowanie.

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

cron