Kleje - ogólnie

Łożyska, śrubki, nakrętki, farby, lakiery, smary i inne...
Awatar użytkownika
telemaniak
Elita forum...
Posty: 734
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 44 razy
Podziękowano: 72 razy

Postautor: telemaniak » 21 lip 2015, o 21:56

Jak wiadomo cyjaki występują w trzech rodzajach (albo może dwóch) - rzadki, średni i gęsty. Czy któryś z nich mocniej wiąże? Jest jakaś tego typu zależność? Obiło mi się też o uszy że jeżeli zależy nam na mocniejszej spoinie to lepiej nie używać przyspieszacza...? Potrzebuję akurat kleić dwa kawałki aluminium a w temacie cyjanoakryli jestem zielony, także gdyby ktoś coś wiedział to piszcie. Pozdr
JR XG8, GAUI X5, GAUI255, MX3 > facebook.com/tufframes
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 21 lip 2015, o 22:54

Moim zdaniem wszystkie 3 trzymają podobnie. Na tyle podobnie ze nigdy nie zauważyłem praktycznej roznicy w ich wytrzymałości.
Ja osobiście wybieram ta gęstość która jest najwygodniejsza do klejenia konkretnego elementu.

Co do przyspieszacza to tez nie zuwazylem różnicy w wytrzymałości. Nie wnikam z jakiekolwiek procesy chemiczne, ale tak zwyczajnie w użytkowaniu.

Główne wady przyspieszacza:
- klej zmienia kolor i wygląda źle. Dlatego jak kleje coś na widoku i mi się nie spieszy to nie używam
- podnosi mocno temperature kleju. Epp wytrzymuje, ale mi które pianki mają nieźle nadrzerki po takim zabiegu.

Do dwóch płaskich kawałków gładkiego aluminium użyłbym gęstego.

A w ogóle to bym rozpatrzyl uhu pora do pianek I styropianu, nie sugerując się nazwa. Trzyma dobrze też elementy Alu itp. Jego zaletą w porównaniu do CA jest duża elastyczność (nie pęka, nie kruszy sie). Przy klejenia powierzchni płaskich dobrze jest nie nasrac go zbyt dużo.
Awatar użytkownika
telemaniak
Elita forum...
Posty: 734
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 44 razy
Podziękowano: 72 razy

Postautor: telemaniak » 22 lip 2015, o 06:47

Ja chcę skleić dwa kawałki aluminium do frezowania (mam taką jedną technologicznie ciężką do wykonania część do mojej ramy MX3). Więc zależy mi na tym aby było max sztywne i wystarczająco wytrzymałe połączenie aby klej nie puścił podczas obróbki, a później aby dało się to łatwo odspoić np podważając nożykiem (choć można też użyć ciepłą itp - to nie problem). Pod tym względem (sztywność) cyjanoakryl jest bardzo dobry. Musi tylko dość mocno trzymać bo nie zamierzam bawić się w frezowanie po warstewce 0.2mm.
JR XG8, GAUI X5, GAUI255, MX3 > facebook.com/tufframes
Awatar użytkownika
Mati
Elita forum...
Posty: 720
Rejestracja: 24-05-2015
Lokalizacja: UK
Podziękował: 205 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: Mati » 23 lip 2015, o 07:55

Nie jestem pewien jak cyjaki "łapią" amelinium, ale rzeczywiście są sztywne i kruche przy ewentualnych odkształceniach mechanicznych. Jeśli już miałbym używać go do takiego celu, to pomyślał bym o zdublowaniu klejów z takimi, które będą mogły absorbować energię podczas obróbki. Myślę o tym, że np. po obwodzie cyjanoakryl, a po środku czy gdzieśtam dałbym kropelkę czegoś elastycznego - jakiegoś montażowego, polimera, albo zwykły silikon neutralny czy sanitarny nawet, który potem spokojnie będzie można usunąć. Zaznaczam, że nigdy nie próbowałem takiej sztuczki w cnc, a już z amelinium to trzeba by było testa jakiegoś potegować. :)
"Chwyciło i nie puszcza...
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 13 lip 2016, o 20:06

Hejka

Wrzucę tu moje pytanie głupie z pozoru.

Jako żem se parapeta zafundował to i chcę mieć na warsztacie jakowąś reperaturke do niego. W głowie mi siedzi, że cyjak plus ewentualnie przyspieszacz. Model jest z elaporu. Niby wszystko ok, a tu masz w kilku sklepach piszą co następuje :

"...Klej cyjanoakrylowy o średniej konsystencji, w kilkanaście sekund sklei metal, szkło, drewno, gumę, plastik (nieduże ilości), powierzchnie ceramiczne, EPP i inne materiały. Nie zaleca się do klejenia papieru, styropianu, depronu, lekkiej pianki polistyrenowej i stosowania w precyzyjnym modelarstwie plastikowym...."

o co kuźwa chodzi ?

To w razie czego czym mam kleić ten elapor ?

Dla mnie epp, depron, elapor, styropian to to samo prawie.

hej
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 13 lip 2016, o 20:21

Kazdym klejem cyjanoakrylowym
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 13 lip 2016, o 20:23

Genralnie wystarczy jeśli swoje zaplecze wyposażysz w dwa kleje. Oczywiście można więcej, ale opierając się na poniższych zrobisz prawie wszystko.

1.Uhu por do styropianu.
Na nim staraj się bazować najwięcej. Jet dobry bo jest elastyczny. Wadą jest czas schnięcia. T nie jest klej do szybkich napraw. Ale gdy się nie spieszyć, używaj raczej tego.

2. CA.
Masz kilka: rzadkie, średnie, gęste. Właściwości raczej te same jeśli chodzi o klejenie. Ale chodzi głównie o wygodę. Rzadki ładnie sam wpływa w szczeliny. Gęstym czasem łatwiej złabać coś na babolka. Niewątpliwą zaletą CA jest czas. Jest zaje**sty do szybkich napraw w polu, zwłaszcza w parze z przysieszaczem.
Wadą jest to, że jest sztywny i może pekać lub naruszać sąsiadującą piankę w nieypowych miejscach.
Przed zstosowanim warto sprawdzić dwie rzeczy na jakimś niepotrzebnymm lub niewidocznym skrawku:
- reakcja na klejony materiał. bo rzeczywiście lubi szybko zjeść niektóre pianki. ale nie dotyczy do EPP. tak czy siak dobrze sprawdzać. Jeśli ma zjeść to zje raczej szybko ;)
- reakcja pianki na temperaturę. to się tyczy sytuacji gdy planujemy zastosować przyspieszacz. CA + przyspieszacz działa rewelacyjnie. W kilka sekund masz jużrwałe sklejenie. Wadą jest jednak to, że klej w połączeniu z prypieszaczem mocno się rozgrzewa i elemnty wrażliwe na temperaturę mogą się stopić.

Tak czy siak. Robiąc zamówienie w jakims modelarskim bierz:
- CA rzadki
- CA średni
- CA gęsty
- przspieszacz
- uhu por do pianek i styropianu.

Jedyś bardzo dobre ceny miało abc-rc. Ale teraz nie wiem jak jest.
CA można bardzo tanio kupić w HK.
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 13 lip 2016, o 20:29

CA kupuj w Polsce,nie w chinach - buteleczka kosztuje okolo 6 zl, wiec nie wiem ile zaoszczedzisz w chinach ale wiem ze na pewno bedziesz dluzej czekal.
Nie kupuj 3 rodzajow, kup po prostu sredni i bedzie dobry do wszystkiego.
Uhupor w zasadzie Ci sie nie przyda wogole do extry - elapor to zupelnie co innego niz styropian i kleisz albo CA albo zywica dwuskladnikowa.
I w zywice warto zainwestowac - taka co klej w 5 lubmax 15 minut.
Przyda sie do klejenia wiekszych elementow, do przyklejenia podwozia etc.
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 13 lip 2016, o 20:34

dobra, gitara, wszystko wiem.

Z dwu składnikowych używam poxipolu (przezroczysty lub szary) - szybko wiąże i pięknie się wygładza na granicy zastygnięcia polizanym palcem :-) Z cyjaków na stanie kropelka i inne castoramowe.

Zamówię sobie coś i już tylko fun mi zostaje, he, he (oby kleje się nie przydały)

Jazz - wzmocniłem dziś tę tylną goleń podwozia (o ile tak mogę to nazwać) - wrzuciłem kawał węgla ze statecznika i zalałem poxipolem....
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 13 lip 2016, o 20:44

No i gra muzyka.
Jak bedzie lądował, to nie przesadz z predkoscia i nie podchodz za wolno - postaraj sie utryzmac model poziomo do ziemi i nie zadzierac modelu przodem do gory.
Inaczej klapniesz mocno plasko, badz ryjem w glebe.
Awatar użytkownika
DonPaco
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 79
Rejestracja: 29-06-2017
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 7 razy
Podziękowano: 1 raz

Postautor: DonPaco » 25 sie 2017, o 11:06

O klejach już troche wiem, natomiast nigdzie nie udało mi się znaleźć informacji w których miejscach używamy kleju a w których nie?
Nine Eagle solo pro 4ch | Syma S8W | V977 | Blade 230s |Tarot 450 PRO V2 FBL Silver | Phantom 4
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 25 sie 2017, o 11:32

Na pewno nie warto ich używać na sobie ;)
Możesz rozszerzyć pytanie?
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 25 sie 2017, o 12:03

miruuu pisze:Na pewno nie warto ich używać na sobie ;)


Błąd. CA jest używany w medycynie estetycznej i chirurgii oka.

Ja z chęcią korzystam na ukłucia, przecięcia i jak mi zimą skóra na łapach pęka itp. - rany szybko się leczą, wyciek zahamowany, ból zmniejszony.
Wczoraj sklejałem kobicie złamany paznokieć.

W prawie każdej kuchni w restauracji mają CA - dlaczego? :dance:
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 25 sie 2017, o 13:11

Bo jest smaczny?

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Helikoptery
Awatar użytkownika
Damdodo
Elita forum...
Posty: 918
Rejestracja: 16-03-2016
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 297 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: Damdodo » 25 sie 2017, o 13:40

Bo mogą?
G500 SPORT, Protos 380, Protos mini 6s, Goblin Fireball, Oxy2, V977, iX12, DX7, RF7.5

"Mądrość przychodzi z wiekiem, czasami jednak wiek przychodzi sam..."
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 25 sie 2017, o 14:08

Bo jak sie kucharz skaleczy to może sie pokleić?
No powiedz MWX... Powiedz...

Kurde... jakiś czas temu niechcący pokleiłem Kule na lotnisku i trochę był zły, ale mi powiedział, ze kiedyś jak sie mu zdarzyło, że się skaleczył to kleił sie CA. Myślałem, ze to jakiś żart, albo, że Kula był wtedy naprawdę hardcorem, ale okazuje sie teraz że nie!

A co do klejów, które trzeba mieć, aby moc zrobić wszystko, albo prawie wszystko w hangarze to (ja temat klejów ostatnio troche postudiowałem i teraz jestem juz taki mądry jak nigdy nie byłem).
1. CA (plus przyspieszacz, ktorego nigdy nie trzeba użyć, ale czasami można).
2. UHU Por - zdecydowanie NIE TYLKO do pianek.
3. Zywica z utwardzaczem. Jakakolwiek. Poxipol jest sprawdzony i go lubie, podobnie jak Distal, ale może być naprawdę cokolwiek.
4. Loctite do srub (w koncu to tez klej).

A zestaw rozszerzony to to co powyżej, plus dodatkwo:
4. lakier do paznokci - tani gównoklej do wszystkiego, którym czasami można się wesprzeć, nieźle zastępuje loctite z braku laku.
5. Soudal 66A klej poliuretanowy do drewna (bez sugerowania sie oficjalnym zastosowaniem, w duzej mierze zastąpiony UHU Porem, jednak są rzeczy których UhuPor "nie łapie", a ten sudal - owszem - jedną z takich rzeczy jest pianka polietylenowa - wbrew opisom i instrukcjom - Sudal ją klei i to mocno).
6. Zywica metalizowana - jak potrzeba czegoś ekstremalnie twardego powierzchniowo - np. naprawa gwintów w plastiku - spokojnie można otwór z zerwanym gwintem rozwiercić, zakleić, nawiercić i nagwintować.
7. Silikon - akurat trudno mi wymyślić po co, ale tez trudno mi sobie wyobrazić żebym miał go nie mieć.
8. Wodorowęglan sodu (soda oczyszczona) do robienia wypełnień w połączeniu z CA tworzy szybko relatywnie lekki i twardy "kamień".


Jedno powszechne zastosowanie CA którego nie może zastąpić UHU POR w piance to wklejanie usztywniających prętów węglowych w piankę.
Pianka do węgla generalnie się na UHUPora przykleja, ale to połączenie jest i pozostaje takie lekko "pływające", a w usztywnieniu chodzi o to, żeby ten pręt na żadnym odcinku nie mógł się względem pianki przesuwać nawet o ułamki milimetrów. I to jest cos co CA zapewnia, a UhuPor - nie.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 25 sie 2017, o 14:29

Zapomniałeś dodać, że CA zaje**scie się równiez sprawdza w zostawianiu kropek na butach, koszulkach i... moich mojżeszkach :(
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 25 sie 2017, o 14:35

W przerabianiu spodni z "dobrych" na "robocze".
Awatar użytkownika
DonPaco
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 79
Rejestracja: 29-06-2017
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 7 razy
Podziękowano: 1 raz

Postautor: DonPaco » 25 sie 2017, o 15:54

miruuu pisze:Na pewno nie warto ich używać na sobie ;)
Możesz rozszerzyć pytanie?
to wiem ale są różne uzależnienia niektórzy lubią je np. wąchać ..jestem w trakcie składania helika i nie mam pojęcia czy generalnie wszystkie śruby kręcimy na klej czy tylko ramy i okucia łopat bo różne slyszalem opinie.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
Nine Eagle solo pro 4ch | Syma S8W | V977 | Blade 230s |Tarot 450 PRO V2 FBL Silver | Phantom 4
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 25 sie 2017, o 16:05

Wszystkie śruby metalowe wkręcane w metal.
Wkręcane w plastik - BRON CIĘ PANIE BOŻE wkręcać na Loctite, bo Loctite niszczy plastik.
Zasadniczo tych wkręcanych w plastik przy nowych plastikach niczym nie trzeba kleić, a jak plastik jest już rozruchany to można próbować różnych sztuczek ;) (można np. wkręcić na CA albo zastosować patent opisany przeze nie w przedpoprzednim poście).
Aha i dotyczy to nie tylko helikow!!!
Samolotów tez!
Nie wie o tym tyko ten, komu nigdy silnik nie oddzielił się od samolotu bo sie śrubki powykręcały. :grin2: :grin2: :grin2:

Wróć do „Płyty, listwy, pręty, kleje...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości