Frsky Taranis X9D

Najlepsze bo ma miruuu
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 18 sie 2019, o 19:57

Jak miałem taranisa to też jechałem na lipo. Tam wchodzi kawał kloca.ja akurat wpakowałem klasika, ale z niskim C. Chodziło jedynie mi o to, żeby upchnąć jak najwięcej mAh w dostępnej przestrzeni. Bardzo mi się podobało to rozwiązanie, ale teraz już bym mi się nie chciało. Wolę jednak częściej ale prawie bezobsługowo (wtyczka w nadajnik i wsio).

Jeśli masz ładowarkę taranisową to też uważam że warto pomyśleć nad utrzymaniem rodzaju ogniwa, które już jest tylko poszukać lub wykonać coś większego.

Z resztą myślę też o tym w horusie. Frsky chyba bijąc się zbyt dużej wagi nadajnika wpakował o wiele mniejsza baterie niż można upchnąć - są gotowe stle z większymi koszykami w necie...
Awatar użytkownika
angry trex
Elita forum...
Posty: 563
Rejestracja: 24-05-2016
Lokalizacja: Swaj - beverly hills Poznania
Podziękował: 7 razy
Podziękowano: 28 razy

Postautor: angry trex » 18 sie 2019, o 20:10

mwx pisze:Moim zdaniem LiPo w tym miejscu nie ma żadnego sensu.
1. Będziesz musiał wyjmować z nadajnika do ładowania
2. Spuchnie po czasie jak będzie leżeć naładowane
3. Fabryczny NiMH wystarczy na wieeeele godzin zabawy i jest bezobsługowy. Raz na miesiąc/dwa podpinasz ładowarkę i tyle.
Nie mogę sie zgodzić z pt3.
Musiałem ładować Taranisa co 3 wizyty na lotnisku na tych badziewnych NiMh.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam, Sławol

Urodzony by latać...
zmuszony do pracy.

.................................
Likwidacja hobby
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 18 sie 2019, o 21:16

miruuu pisze:Jak miałem taranisa to też jechałem na lipo. Tam wchodzi kawał kloca.ja akurat wpakowałem klasika, ale z niskim C. Chodziło jedynie mi o to, żeby upchnąć jak najwięcej mAh w dostępnej przestrzeni. Bardzo mi się podobało to rozwiązanie, ale teraz już bym mi się nie chciało. Wolę jednak częściej ale prawie bezobsługowo (wtyczka w nadajnik i wsio).

Jeśli masz ładowarkę taranisową to też uważam że warto pomyśleć nad utrzymaniem rodzaju ogniwa, które już jest tylko poszukać lub wykonać coś większego.

Z resztą myślę też o tym w horusie. Frsky chyba bijąc się zbyt dużej wagi nadajnika wpakował o wiele mniejsza baterie niż można upchnąć - są gotowe stle z większymi koszykami w necie...

Ale ta ładowarka w taranisie to straszna kaszana, ładuje ogniwa minimalnym prądem i ma jakiś timer, strasznie długo trwa ładowanie. Ja mam narąbane na punkcie właściwej eksploatacji, konieczność ładowania i rozładowywania do końca jest irytująca.
Właściwie jedyna opcja to zostawiać ładowanie na noc. Sam taranis jest dość energooszczędny, mam wrażenie, że Jumpera T12 na 2x lion 3500mAh muszę częściej ładować. Może jednak bierze się to stąd, że lion nigdy nie wyładowuję do zera i sporadycznie ładuję pod korek, a nimh powinno się wyładowywać i ladować do pełna.
Trochę za cieżki jest dla mnie Taranis, ale to może kwestia przyzwyczajenia. Do gimbali już się trochę przyzwyczaiłem, po T12 miałem wrażenie, że wpakowali tam sprężyny z zawieszenia samochodu ;-)
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 18 sie 2019, o 22:47

Wiesz że możesz sobie wyregulować siłę działania tych sprężyn?
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 18 sie 2019, o 23:00

mwx pisze:Wiesz że możesz sobie wyregulować siłę działania tych sprężyn?

Tak sobie jest z tą regulacją. Ustawiam tak, że są już praktycznie luzem, a nadal za twarde. Tylko ich wymiana by pomogła. Ale nie wiem czy to właściwe wyjście, może to ja jestem skrzywiony za lekkimi gimbalami.
Teraz jak centrowanie jest silniejsze, ogon wykonuje mniej niekontrolowanych ruchów na boki i mam wrażenie lepszej kontroli, chociaż jest mniej wygodnie.
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 19 sie 2019, o 19:49

To ile Ci ładuje taranis baterie? W horusie do palna nie dłużej niż 1.5-2h. dlatego używanie niezależnego ładowania lipo u mnie mija się z celem...

Ale np w graupnerze trwało to godzinami więc zostawiałem w piątki na noc.
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 19 sie 2019, o 20:06

miruuu pisze:To ile Ci ładuje taranis baterie? W horusie do palna nie dłużej niż 1.5-2h. dlatego używanie niezależnego ładowania lipo u mnie mija się z celem...

Ale np w graupnerze trwało to godzinami więc zostawiałem w piątki na noc.


Tutaj jest coś między 6-8h, za stoperem nie mierzyłem, włączyłem na kilka godzin i w końcu zostawiłem na noc.
No nic i tak muszę mieć drugą baterię na podmiankę na polu, gdyby się wyczerpała to przetestuję sobie lipo. Jak się nie sprawdzi to i tak potrzebuję do zasilania elektryki w 650 nitro.
Jedno 2s niby mam, ale spuchło ze starości.
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
dawo
Sknerus
Posty: 2134
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Piastów
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 81 razy

Postautor: dawo » 20 sie 2019, o 22:00

Mam Spektrum i zasilam go LiPo 2s 4000 dedykowanym do nadajników - latam co weekend i ładuje go 3 razy w sezonie :) na tyle rzadko, że czasem latam na prawie pustej baterii, aż alarm się załącza i przerywa zabawę :) i wtedy dobrze by mieć naładowany ten oryginalny pakiet nimh.
Heli: 450, V922, 2x250, Protos 380, Protos 500, 2 x XL POWER 550
Samoloty: 2 x Combat, FunCub, MX-S, Sebart Katana 50E, Skrzydło, 2xF16, Hyper Bipe, Hawk EDF, Rad Jet, Akrobat Halowy,Bolt Mavimodels, ASW28 Volantex, E-flight v900 i Mini EDGE 540, Kwarciński Micron 150,
Drony: quad 250 i QX 90,
Samochodziki: Traxxas Rustler i 2 x Rustler 4x4, Slash 2wd, Summit, Arrma Typhon i Infraction 6s
DX9 G2 :)
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 20 sie 2019, o 22:53

Też mam taki wynalazek - LiOn 4000mAh w Futabie T8FG. Ładuje raz na sezon, ale to LiOny - one trochę lepiej znoszą stan naładowania, a sam nadajnik zużywa bardzo mało prądu.

Do X9D żadna normalna bateria nie wchodzi, nawet ten fabryczny NiMH pasuje tam jak krowie siodło...
Awatar użytkownika
sl8er
Stały bywalec...
Posty: 195
Rejestracja: 20-05-2018
Lokalizacja: Drezno
Podziękowano: 5 razy

Postautor: sl8er » 24 gru 2022, o 17:28

zna ktos moze jakis kompatibilny sensor napiecia do taranis x9d ktory moze mierzyc napiecie powyzej 50V. Czy taki FS-CVT01 flysky ma szanse zadzialac...?
T rex/Gartt 700 - spirit pro
T rex 600 6s - spirit pro
Goblin/Devil 380 - spirit pro
Tarot 450 - spirit
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 24 gru 2022, o 19:26

Każdy odbiornik z wejściem analogowym możesz do tego wykorzystać bez żadnych dodatkowych czujników. Kwestia polutowania odpowiedniego dzielnika napięcia i odpowiedniej kalibracji.
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 812
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 138 razy
Podziękowano: 65 razy

Postautor: kudzu » 17 lut 2024, o 10:26

Zdecydowałby się ktoś z Was kupić teraz X9D 2019 czy przy dostępności Horusów i innych Tandemów to zupełnie nie ma sensu?

Z jednej strony nie przekonują mnie te ekrany TFT i inne prądożerne rozwiązania, nie potrzebuję kolorowego ekranu ani dotyku; duży LCD jest dla mnie w zupełności wystarczający. Z drugiej strony rozbrajają mnie te tandetne przyciski, których kliki płoszą zające na łące i sarny w lesie.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 17 lut 2024, o 16:15

Gdyby pominać kwestie finansowe to pewnie wybrałbym coś bardziej "przyszłościowego" do czego zaraz nie skończy się support. Mnie osobiście w X9 Lite przeszkadza ekran na dole wiec z tego powodu pewnie niewziąłbym X9D.
Natomiast gdybym miał ograniczony budżet to pewnie wolałbym kupić używane ale w dobrym stanie X9D albo nawet i tego mojego X9 lite S bo byłby jeszcze tańszy a nie uważam, żeby był gorszy :P
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 17 lut 2024, o 17:29

Niezależnie od możliwości finansowych zostaję przy x9d 2019 i nadal bym go dziś kupił. Jako ostatni nadajnik z OpenTX, standardem JR na moduł zewnętrzny i na dodatek jeszcze ACCESSem na pokładzie jest IMO najbardziej przyszłościowy, kompatybilny i rozsądny. Nie ma kolorowego telewizora który trzeba ładowac co wyjście na latanie, ma absolutnie wszytko czego mi trzeba. Długo chodziłem wkoło X20, radiomasterów itp, ale to dla mnie byłby krok wstecz.

Jedyne zastrzeżenia mam do jakości obudowy, która rozpuściła mi się od kontaktu z DEET.

Oczywiście mam go zmodzonego pod siebie - halle, głośniejszy głośnik, skrypty, grafiki, głupie odzywki, gumy z boku, czarna obudowa, inne pokrętła, bateria przestawiona dla lepszego CoG, przyciemnione szyby itp.

https://youtube.com/shorts/zkWYsKI_DIs? ... 0gntpuH4g4

Przy nadajniku za takie fryty nie żal ciąć obudowy.
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 812
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 138 razy
Podziękowano: 65 razy

Postautor: kudzu » 17 lut 2024, o 19:45

redb pisze:Mnie osobiście w X9 Lite przeszkadza ekran na dole wiec z tego powodu pewnie niewziąłbym X9D.

Rozumiem Twój punkt widzenia. Też tak przez chwilę myślałem, ale uświadomiłem sobie podczas użytkowania Graupnera, że komunikaty głosowe w zupełności mi wystarczają.

mwx pisze:Jako ostatni nadajnik z OpenTX, standardem JR na moduł zewnętrzny i na dodatek jeszcze ACCESSem na pokładzie jest IMO najbardziej przyszłościowy, kompatybilny i rozsądny.

A nie flashowałeś go do EdgeTX?
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 17 lut 2024, o 20:55

W locie zasadniczo nie spogląda się na TV w nadajniku.

Nie chcę Edge. Nie ma tam absolutnie nic czego brakowałoby w OpenTX, a zależy mi na pełnej kompatybilności z tematami f.portowymi, ACCESSowymi, s.portowymi, integracji z Brainem, z Neuronem, OTA itp.
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 17 lut 2024, o 22:04

Tak, w locie zasadniczo się tego nie robi ale czasem się zdarza. Dużo częściej mam potrzebę zresetowania timera jak już powiesiłem radio na szyi. Z tego co wiem, Ty radia nie wieszasz tylko trzymasz pod ... no nie ważne gdzie i co zasłania Ci TV ale mnie akurat smycz :P Wkurza mnie to ale nie na tyle, żeby wydać fifty bundes szylingów na takiego Tandema.
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 18 lut 2024, o 02:38

Ale jak? Model leci a Ty patrzysz na ekran? Przecież to jest pewna gleba :dk:
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 18 lut 2024, o 08:51

Nigdy w zawisie nie zerknąłeś na telemetrię albo timer?
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
msheli
Elita forum...
Posty: 1490
Rejestracja: 16-05-2015
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Podziękował: 110 razy
Podziękowano: 73 razy

Postautor: msheli » 18 lut 2024, o 10:43

Rok temu stwierdziłem że rezygnuję z X9D i kupiłem radiomastera tx16s, był dla mnie za duży, palce mi spadały z drążków podczas lotu, potem miałem zorro, boxera i wszystko było jakieś nie takie jak być powinno. Sprzedałem i wróciłem do X9D 2019 z accessem, ma super malutkie odbiorniki, pełna telemetrie i żadnych problemów. Idealnie mi się go trzyma w łapach.

Co do edge tx, nie polecam gdy używamy tx do helikow i f.port z braina do telemetrii. Miałem z tym problemy, po powrocie do opentx brak. Także lepiej to współpracuje z opentx, no i filtry adc wyłączamy dla każdego modelu z góry.
XLPower 550 / Goosky S2

Moje loty....
https://www.youtube.com/@wojciechdum75/videos

Wróć do „Frsky”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości