Frsky Taranis X9D

Najlepsze bo ma miruuu
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 28 lis 2018, o 11:52

Intetnational
Awatar użytkownika
msheli
Elita forum...
Posty: 1490
Rejestracja: 16-05-2015
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Podziękował: 110 razy
Podziękowano: 73 razy

Postautor: msheli » 28 lis 2018, o 11:58

EU-LBT

Tapatalk
XLPower 550 / Goosky S2

Moje loty....
https://www.youtube.com/@wojciechdum75/videos
Awatar użytkownika
gusto
Elita forum...
Posty: 755
Rejestracja: 11-08-2016
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 10 razy

Postautor: gusto » 28 lis 2018, o 12:50

Ja jak miałem eu-lbt to nie było wsparcia odbiorników D8. Ja używam international.
Protos 380 | X360 | Diatone R349 |

Taranis X9D SE
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 28 lis 2018, o 12:53

International ma przede wszystkim większą moc.
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 28 lis 2018, o 13:38

Mirek, nie nie nie. Moc mają tą sama. Nie mają wsparcia D8 i dodatkowo troszkę mniejszą czułość. Czytałem troszkę i się okazuje, że zasięg jest ten sam.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 28 lis 2018, o 13:55

angry trex pisze:Ponieważ irytowało mnie resetowanie TIMERa za każdym razem po skończonym locie, stworzyłem za pomocą funkcji logicznych - "auto start i auto reset" TIMERa.

Geneza jest taka że prawie wszyscy w radiu używają HOLDa na gaz i IDLEa dla faz lotu.

Założenie było takie że TIMER startuje po wyłączeniu HOLDa i załączeniu IDLEa 1 lub 2
Resetuje się natomiast po wyłączeniu IDLEa na 0 i włączeniu/zapięciu HOLDa.
Zatrzymanie TIMERa to IDLE 0, kontynuacja odliczania to IDLE 1 lub 2 przy wyłączonym HOLDzie

To oczywiście przykład na wykorzystanie funkcji logicznych radia i jego możliwości programowania.
Poniżej foto ekranów z konfiguracji funkcji logicznych i funkcji specjalnych do uzyskania powyższego efektu.

W moim przypadku HOLD to przełącznik SF, a IDLE to przełącznik SG:


Spoko opcja, miałem tak ustawione w Futabce... do czasu jak bawiłem się w ćwiczenie autorotacji i wyzerowałem sobie timer w połowie lotu.
Trzeba pamiętać o tym koniecznie, albo do autosów stosować inny pstryk.

Wróciłem do resetu timera na osobnym pstryczku.
Awatar użytkownika
angry trex
Elita forum...
Posty: 563
Rejestracja: 24-05-2016
Lokalizacja: Swaj - beverly hills Poznania
Podziękował: 7 razy
Podziękowano: 28 razy

Postautor: angry trex » 28 lis 2018, o 14:14

A nie no, to ja mam też international.
Teraz sobie przypomniałem że mam wsparcie D8.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam, Sławol

Urodzony by latać...
zmuszony do pracy.

.................................
Likwidacja hobby
Awatar użytkownika
Mati
Elita forum...
Posty: 720
Rejestracja: 24-05-2015
Lokalizacja: UK
Podziękował: 205 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: Mati » 25 mar 2019, o 19:21

To LGBT wynika z jakiejś dyrektywy unijnej, która owocuje właśnie (lub między innymi) upitoleniem D8 z możliwości Taranisa. Na razie nie dociekałem cóż to uchwalili włodarze Europy bo i tak mam pełną łepetynę. Nie mniej fakt jest taki, że w EU to jest niedobre, a w nieeuropie nie jest niedobre... :masakra:
O ile w nadajniku można/trzeba wybrać czy używamy softu w mniej "prężnej", ale legalnej w Unii EU-LBT, czy łamiemy prawo bo kupa microquadów używa D8, to czy odbiorniki są też w wersji EU i NIEEU? :dk:
"Chwyciło i nie puszcza...
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 25 mar 2019, o 20:41

Tak, w dodatku istotna jest też wersja firmware, czasami trzeba załadować nowy soft do odbiornika. Nie jest to nic specjalnie trudnego, wiec nie ma co zwracać na to uwagi.
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 26 mar 2019, o 01:15

Mati pisze:O ile w nadajniku można/trzeba wybrać czy używamy softu w mniej "prężnej", ale legalnej w Unii EU-LBT, czy łamiemy prawo bo kupa microquadów używa D8, to czy odbiorniki są też w wersji EU i NIEEU? :dk:


Latając bez LBT i na większej mocy (nie-EU) łamiesz prawo.

Odbiorniki flashuje się bardzo prosto, wykorzystując Taranisa i kabelek "serwowy" z odpowiednio zamienionymi pinami. Firmware wrzucasz na kartę SD Taranisa, podpinasz odbiornik pod Taranisa wspomnianym kabelkiem, naciskasz kilka guzików i masz legalny w EU firmware.
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 26 mar 2019, o 07:52

Tak nie jest że teraźniejsze EU-LBT ma mniejszą moc.

Byly trzy wersje:
- international - moc maksymalna chyba 24dB ale nie jestem pewien
- EU - moc zmniejszona do 17dB
- EU-LBT - moc identyczna jak w international tylko dodana funkcja ListebBeforeTalk (LBT).

Dużo o tym czytałem i wychodzi na to że się wersje aktualne international i EU-LBT nie roznia się zasięgiem. Jedyna różnica to w sposobie transmisji oraz zablokowaniu trybu D8 w którym się nie udalo stworzyć kompatybilności.

Listen Before Talk (LBT) or sometimes called Listen Before Transmit is a technique used in radiocommunications whereby a radio transmitters first sense its radio environment before it starts a transmission. LBT can be used by a radio device to find a network the device is allowed to operate on or to find a free radio channel to operate on. Difficulty in the latter situation is the signal treshold down to which the device has to listen.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Mati
Elita forum...
Posty: 720
Rejestracja: 24-05-2015
Lokalizacja: UK
Podziękował: 205 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: Mati » 26 mar 2019, o 08:38

Czyli jeśli dobrze rozumiem LBT jest funkcją oprogramowania mającą zmniejszyć wpływ nadajnika na okoliczne towarzystwo antenkowe, tudzież urządzenia w bezpośrednim otozeniu. Ciekawi mnie jakie były przyczyny powstania i wdrożenia wersji LBT dla oprogramowania Taranisów, a także co może się stać jeśli nie zastosuję się do dyrektywy i będę używał wersji International. Się stać - w sensie co mogę zakłócić przez niedostosowanie softu, a także jakie kary za takie postępowanie są przewidziane prawem. hmm Czy znane są przypadki ukarania kogoś za nieodpowiednią wersję softu w EU?
"Chwyciło i nie puszcza...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 26 mar 2019, o 08:52

Kilka lat temu na naszym lotnisku aeroklubowym pojawiła się tajemnicza półciężarówka objuczona wieloma antenami, ze znudzonymi panami w środku. Nasłuchiwali kto, co i jak, bo mieli podobno zgłoszenia dotyczące przekroczenia norm. To były czasy kiedy LRSy zdobyły sporą popularność - podejrzewam że to mogła być podstawowa przyczyna.

Nie znam szczegółów ani dalszych losów wspomnianej ciężarówki.

Myślę że szansa że Cię ktoś namierzy i ukara jest znikoma. Wielu z nas ma to prawo głęboko w d. i dla wygody lata na FCC (international), żeby nie tracić 3 minut na flashowanie odbiorników z Banggooda. Jak zapytałbyś wśród dronowców to pewno dowiesz się że FCC to jedyna słuszna opcja, bo wśród nich krążą ploty że zapewnia większy zasięg.

2,4GHz to mocno zaśmiecone pasmo - regulacje mają na celu utrzymanie tej sieci w stanie względnej użyteczności i dotyczą wszystkich urządzeń. W EU ze względu na gęstą zabudowę jest dużo ciaśniej niż w US, dlatego stopień zaśmiecenia pasma jest dużo większy.
Możesz zakłócać sąsiadom i sobie WiFi, bluetootha i tym podobne sieci i urządzenia oparte o te częstotliwości. Coraz więcej sprzętów domowych komunikuje się w taki sposób. Włącz nadajnik w chacie i zobacz czy laptop/telefon nadal dobrze widzą się z routerem. Zakładam jednak że nie latasz w chacie ani między domami, więc szkodliwość nie jest jakaś wielka.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 26 mar 2019, o 09:09

FCC jest po prostu wygodniejsze i na ten moment dostępna jest szersza oferta dla tych nadajników. Przykład? Betafpv dla FCC ma odbiornik zintegrowany z FC i działa wraz z telemetrią. Dla LGBT dostępna jest wersja z dodatkowym odbiornikiem, który wnosi kilka % dodatkowej wagi modelu, zabiera przestrzeń pod kabiną (która nie jest tu bez znaczenia) i ma mniej możliwości w zakresie telemetrii (np. w 75x, w którym tak miałem, nie widziałem poziomu napięcia lipo...).
To taka niby pierdoła, ale jest ich więcej i dla droniarzy i wielbicieli BNFlajów to argument wystarczający.

CO do zasięgu, to ciężko stwierdzić, które ploki mniej kłamliwe ;)
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 26 mar 2019, o 09:22

miruuu pisze:To taka niby pierdoła, ale jest ich więcej i dla droniarzy i wielbicieli BNFlajów to argument wystarczający.


To jest forum modelarzy śmigłowcowych, zgłaszam naruszenie zasad adminowi.
Awatar użytkownika
angry trex
Elita forum...
Posty: 563
Rejestracja: 24-05-2016
Lokalizacja: Swaj - beverly hills Poznania
Podziękował: 7 razy
Podziękowano: 28 razy

Postautor: angry trex » 26 mar 2019, o 09:29

Mijasz się z prawdą :P

viewforum.php?f=96

Drono-wielbiciele też mają swój kącik :)
Pozdrawiam, Sławol

Urodzony by latać...
zmuszony do pracy.

.................................
Likwidacja hobby
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 26 mar 2019, o 09:34

E tam, nie liczy się... 2 takich pisze tam na zmianę i nikt tego nie czyta :vhappy:
Awatar użytkownika
Mati
Elita forum...
Posty: 720
Rejestracja: 24-05-2015
Lokalizacja: UK
Podziękował: 205 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: Mati » 28 mar 2019, o 20:47

Nie, żebym miał jakieś uprzedzenia, ale jednak zrezygnuję z LGBT na rzecz FCC bo ostatnio z zapałem tłukę URUAV65 i coś mi się widzi, że na nim się nie skończy, a wiele tych maleństw używa D8.
Na razie beztrosko klikam, zapoznaję się z kolejnymi funkcjami i coraz bardziej podoba mi się OpenTX. Robi wrażenie. _szampan
"Chwyciło i nie puszcza...
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 28 mar 2019, o 21:12

Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Mati
Elita forum...
Posty: 720
Rejestracja: 24-05-2015
Lokalizacja: UK
Podziękował: 205 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: Mati » 31 mar 2019, o 12:47


O - i super :)
Ja w międzyczasie uporządkowuję nieład w mojej głowie, ale uruchamianie Taranisa sprawia mi dziką satysfakcję. Natenczas sukcesem zwieńczone są wszelkie podstawowe aktualizacje i backupy (wybrałem na razie jednak najnowszą wersję FCC), oraz sprzęgnięcie z Phoenixem czyli pierwsze koty za płoty.
Mimo, że dizajn X9D+ jest dla mnie... jakby to... no Futaby mi się bardziej podobają... :), to z Panem OpenTXem coraz częściej przybijamy piąteczkę. :)

Odbiorniki:
Potrzebuję do Rexa 450tki coś z PWM, ponieważ będzie to latało z ZYXs2.
Czy w tym przypadku X6R będzie odpowiedni?

Drugi wyląduje w quadzie 250 i tu myślę również o X6R (bo ta 250tka to taka doświadczalna jest), albo wywalić porty PWM i wybrać mniejważący XSR bo kontroler (F3) obsługuje SBUS.
Jak bardzo błądzę?

Czy będę potrzebował tego? Takiego?
https://77hobby.pl/frsky-stk-programator-urzadzen-smart-port-p-157.html
"Chwyciło i nie puszcza...

Wróć do „Frsky”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 3 gości