Frsky Horus X10S

Najlepsze bo ma miruuu
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 1 gru 2018, o 18:23

Przyszły krótsze drążki. Jeszcze nie sadomaso (te w drodze), Ale takie klasiki co miałem w graupnerze. Na krotszych jest mi lepiej.
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 4 gru 2018, o 22:01

To jestem również posiadaczem X10S. Dziś właśnie macam i oto moje odczucia.

Zacznę od minusów:
- sprężyny na drążkach dosyć silne. Nie wiem czy można jakoś poluzować to ale dla mnie odrobinę za mocno.
- gimbale głośne - jednak metal mocno trzaska
- klapka na dodatkowy moduł lata, wiec będzie trzeba ją jakoś usztywnić
- guma która jest na pręcie metalowym się jakoś dziwnie lepi :P
- przyciski nawigazyjne SYS/MDL/TELE/RTN latają jak w starym sprzecie RTV
- głośnik przy nawigowaniu sobie ciągle pyka
- słabe gripy jednak. Biorąc do reki Devo 8S jedną ręką czuć ze pewnie leży i można wymachiwać na lewo i prawo. X10S to raczej troszkę jak pulpit ;)

Plusy:
- przełączniki chodzą miekko i czuć płynność przełączania, nie zacinają się
- duży czytelny ekran, jasny
- bardzo się dobrze nawiguje scrollem. Oczywiście touch screen bylby wg mnie lepszy ;)
- fajnie wygląda

Na razie mam jakos mieszane uczucia :P Najbardziej to chyba co do ceny. Raczej zasługuje na cenę 1200 zł-1400 zł, a nie na 1900 zł.
Zobaczymy dalej ;) To takie pierwsze wrażenia.

Wiecie jakie byłoby najlepsze radio?? Gdyby połączyli dizajn i kształt Taranisa z plastikiem i bebechami od Horusa. Gimbale mogłyby by zostać od Taranisa bo te metale za dużo hałasu robią.

EDYTA:
- Wyważenie do dupy jak się lata na smyczy.
- Te boczne potencjometry strasznie uwierają w palce. Są ostro zakończone.
- brakuje mi miejsca na ustawienie gimbali bez rozkrecania radia. Devo miało gumki i mozna bylo regulować naciągiem.
Jak po kilku próbach wziałem do reki DEVO to stwierdziłem: "OOoooo to super leży". Może to kwestia przyzwyczajenia albo po prostu słaba ergonomia. Już myśle nad zmianą miejsca przełączników ;)
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 5 gru 2018, o 00:32

Skrężynki regulujesz.

Ten hałas to chodzi Ci o przejście przez neutrum? Jest wyraźne, mi osobiście się podoba.
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 155 razy

Postautor: windcatcher » 5 gru 2018, o 08:09

MacGyverek pisze:...
Już myśle nad zmianą miejsca przełączników ;)


Może całe sprzedaj póki nowe i kup IX12 :)
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 5 gru 2018, o 08:43

Można oddać do 14 dni. Spektrumie wg mnie ma lepszą ergonomię, ale reszta to....
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 155 razy

Postautor: windcatcher » 5 gru 2018, o 08:58

MacGyverek pisze:Można oddać do 14 dni. Spektrumie wg mnie ma lepszą ergonomię, ale reszta to....


Narzekają głównie Ci co go nie mają lub na rzeczy, z którymi ma problem każdy starszy android.

Lista Twoich uwag bardziej pasuje do radia z niższej półki cenowej.

Ja nikogo namawiać nie będę ale problemu z ixi nie miałem ani razu więc chyba czas pogonić dx9.
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 5 gru 2018, o 09:41

MacGyverek pisze:- sprężyny na drążkach dosyć silne. Nie wiem czy można jakoś poluzować to ale dla mnie odrobinę za mocno.
Da się poluzować. Obudowę łatwo się otwiera. Ma to jedną zaletę - możesz otwierać obudowę bez utraty gwarancji. A my lubimy zaglądać w różne miejsca ;)
MacGyverek pisze:- gimbale głośne - jednak metal mocno trzaska
Ja to słysze wyłącznie w domu w nocy i osobiście to lubie. Czuć neutrum fajnie.
MacGyverek pisze:- klapka na dodatkowy moduł lata, wiec będzie trzeba ją jakoś usztywnić
Tak, u mnie też. Taka pierdoła a mogli dopracować i zrobić klapkę szerszą o jakies 0.2mm żeby wchodziła bardziej na wcisk.
MacGyverek pisze:- guma która jest na pręcie metalowym się jakoś dziwnie lepi :P
Haha, nie chce wiedzieć co Chińczyk robił zanim założył Ci gumę ;) Moja się nie klei. Uff :D
MacGyverek pisze:- przyciski nawigazyjne SYS/MDL/TELE/RTN latają jak w starym sprzecie RTV
Dejno film. U mnie jest ok. Porównamy i jeśli będzie u Ciebie jakaś różnica - reklamuj.
MacGyverek pisze:- głośnik przy nawigowaniu sobie ciągle pyka
Jak pyka? U mnie nic nie pyka. Kiedy pyka, opisz dokładnie.
MacGyverek pisze:- słabe gripy jednak. Biorąc do reki Devo 8S jedną ręką czuć ze pewnie leży i można wymachiwać na lewo i prawo. X10S to raczej troszkę jak pulpit ;)
Nie miałem w łapach Devo. W porównaniu do graupnera trzymają sie lepiej łapy. Ale może to kwestia rozmiaru/wagi? Horus jest wielki, nawet ciut większy od Spektrumów, więc z założenia mniej komfortowo się go trzyma jedna ręką niż większość nadajników.
MacGyverek pisze:- Wyważenie do dupy jak się lata na smyczy.
Tak. Co prawda nie używam smyczy, ale z tego co czytałem, ludzie montują takie trzymaczki z dziurkami do regulacji środka cięzkości. Tak samo miałem w Graupnerze.
MacGyverek pisze:- Te boczne potencjometry strasznie uwierają w palce. Są ostro zakończone.
Nie odczułem, ale ja jestem gruboskórny (tak mi mówią przynajmniej ;) ). Ale swoją drogą równiez umiejscowiłbym je gdzieś indziej. A najlepiej ich nie miał bo i tak nie potrzebuje...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 5 gru 2018, o 09:45

MacGyverek pisze:- guma która jest na pręcie metalowym się jakoś dziwnie lepi :P


Kupowałeś w sklepie w PL? Ktoś musiał macać zaolejoną/nakremowaną/brudną łapą. Ja bym reklamował ;)
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 5 gru 2018, o 09:46

windcatcher pisze:Narzekają głównie Ci co go nie mają lub na rzeczy, z którymi ma problem każdy starszy android.
Nie bez powodu Android zasłużył na opinię zawodnego. Czy lubię androida? Lubię, bardzo. Czy byłbym gotów mu zaufać? Ależ nie... Ale... jest ryzyko, jest zabawa ;)
windcatcher pisze:Lista Twoich uwag bardziej pasuje do radia z niższej półki cenowej.
Lista uwag pasuje po prostu to obiektywnej oceny sprzętu a nie jego zachwalania. Myślę, że podobną, choć pewnie inną ale często i dłuższą listę możnaby napisać o każdym radiu. Kwestia tego, czy coś chcemy zachwalać czy obiektywnie ocenić z naciskiem na słabe strony - bo to one są dla wszystkich najważniejsze.
windcatcher pisze:Ja nikogo namawiać nie będę ale problemu z ixi nie miałem ani razu więc chyba czas pogonić dx9.
Przemek nie miał tez z radiem KDS :P
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 5 gru 2018, o 09:47

trzeba chyba założyć osobny wątek "IX12 vs reszta świata" :D
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 155 razy

Postautor: windcatcher » 5 gru 2018, o 10:21

miruuu pisze:
windcatcher pisze:Narzekają głównie Ci co go nie mają lub na rzeczy, z którymi ma problem każdy starszy android.
Nie bez powodu Android zasłużył na opinię zawodnego. Czy lubię androida? Lubię, bardzo. Czy byłbym gotów mu zaufać? Ależ nie... Ale... jest ryzyko, jest zabawa ;)


Android nie zarządza częścią nadawczą radia i jest niezależny od procka i OS-a spektrumowego. Jedyne ryzyko jest takie, że się wywali na plecy lub zmuli...

Chłopaki - chciałem Was tylko trochę rozbudzić ;) Żadnych wątków vs nie będę ciągnął :)
Jak się guma lepi to można wymyć ale lepiej użyć kolejną co się nie lepi..
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 5 gru 2018, o 10:33

Można też założyć na druga stronę.
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 5 gru 2018, o 12:10

Super wątek się robi ;)

1. W opisie nigdzie nie widzę jak to regulować, ale sie przypatrze. Lekko bym te sprężyny zluzował na gimbalach. Obudowę już rozkręciłem bo byłem ciekaw co w środku i dodatkowo odkręciłem tyrkotke.
2. Z tym trzaskaniem gimbali to kwestia przyzywczajenia ;)
3. Klapka to masakra. O gumce zakrywającej gniazda nie wspomne. Zresztą dawanie USB z tyłu nie jest również zbyt ergonomiczne
4. Gripy gumowe są ok (nie kleją się), klei się tylko ten wałeczek co jest na uchwycie. Już z kolegą zwróciliśmy na to uwagę. Tandeta :P Raczej się jej pozbęde ;)
5. Wrzucę filma jak wróce do domu. Całe koło z przyciskami ma luz i się kręci. Może da się to jakoś podkleić. Tylko nie po to sie kupuje apke, żeby zaraz upgrady robić ;)
6. Odnosnie pykania głośnika. Najprawodpodobniej uzyli modulu cos podobnego do DFPlayer z arduino. Jak procek wysle dane ktory plik z karty ma zagrac to zaczyna szumiec lekko z glosnika a potem gra. Podobnie jest jak sciszysz na maksa glosnosc a komunikat jest grany. Slychasz szum w glosnikach a nic nie gra. Moze to kwersia FrOSa. Jeszcze nie wrzucilem OpenTXa. Odpalasz apke slychac pykniecie w glosniku. Jak odczytuje komunikaty to przed komunikatem ok 200ms jest lekki szum a potem komunikat i po 100ms znowu cisza. Takie troszkę niedorobione.
7....
8. Wyważenie rozwiąże dokladnie uzywając ramienia alu. Ponoc troszke go trzeba doszlifować bo ten ciuliczek do montowania paska jest niestandardowy
9. Też te potencjometry mi przeszkadzaja i w zyciu ich nie uzyje. Zastanawiam sie czy jakos ich nie "zaslepic".

Jeszcze się zastanawiam czy holda nie zamienic miejscami. Łatwiejszy dostęp będzie. Mam kilka dni na zwrto. Bede macał dalej ;)
Odnośnie FrOSa. Jest intuicyjny i fajny. Zastanawialem sie troszke czy go nie zostawić. Jednakże komunikaty głosowe są słabe, brak wsparcia pod USB (brak trybu joystick do symulatora). Troszkę graficznie niedopracowany i w trybie heli nie da sie powiazac czułość zyrka z dowolnym przyciskiem. Mozna tylko podpiac pod fazy lotów. Dodatkowo brak mozliwosci ustawiania wszystkiego z poziomu PC. OpenTx pod tym wzgledem jest super.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 5 gru 2018, o 14:13

1. To jest raczej intuicyjne, ale w manualu tez to było. Nie wiem jak w wersji polskiej, ja czytałem jakieś EN z internetów...
2. Grunt, żeby starej nie obudziły ;)
3. Tą gumkę można zdjąć i ja ją zdjąłem. Nie widze potrzeby zakrywania tych gniazd. Zbędny dodatek utrudniający używanie. Samo ułożenie z tyłu dla mnie jest wygodne bo mi kabel nie dynda na przedzie jak latam na telefonie.
4. Mi ten wałeczek się nie podoba dodatkowo, że nie jest przylepiony do uchwytu na stałe, tylko nałożony. Jak ładuje na niego stojak do telefonu (zacisk jak na kierownice do roweru) to musze mocno go dokręcać bo pod ciężarem telefonu (plus niemała dźwignia) obracałby się na tej rączce.
5. Musze u Ciebie zobaczyć. U siebie nie zauwazyłem żadnego problemu jakościowego, ale to rzeczy subiektywna. Dasz później film to powiem czy mam tak samo ale mi nie przeszkadza, czy masz coś nieteges.
6. No to ja tego na pewno nie mam. Może rzeczywiście to kwestia frosa, ja jadę na OpenTx.
9. Mi nie przeszkadzają, ale jak chwilę pomyślę, to juz przy pierwszym użyciu nadajnika poobkręcałem je pod konkretnym kątem właśnie z tego powodu. wiec może jednak przeszkadzają ;) Jesli je zdemontujesz, daj znaka, jestem ciekawy jak je zaślepisz. Natomaist możesz spróbować je poustawiać pod różnymi kątami i może, tak jak mi, Ci podpasuje.
10. Zamiana holda - w sensie, żeby dać go na prawą stronę? Mi od tej strony odpowiada bo tak samo miałem w Graupnerze - kwestia przyzwyczajenia - ale zamienić się da bez problemu. Same te drążki tez chyba są sprzedawane, więc możesz se generlaralnie poprzekładać według własnych widzimisiów.
11. FrOS - zanim przyszedł do mnie Horus przeczytałem cały Frosowy manual. Wydawał się fajny i logiczny, ale zainstalowałem na dzień dobry Open'a i raczej bym do Frosa nie wrócił. Według mnie Open daje więcej możliwości i graficznie/strukturalnie wszystko jest logiczniej ułożone. Ale możliwe, że mam juz zboczone spojrzenie przez Taranisa na którym kiedyś latałem i którego logika mi pasowała do tej pory najbardziej ze wszystkich nadajników. A sensowne argumenty sam w sumie podałeś:
a) Wsparcie USB - no to jest zajeeebiste. Free Rider na telefonie umieszczonym w górnej części nadajnika chodzi superancko. Ale tez sa inne fajne symki, głównie racerowe które nie potrzebują dongla dedykowanego...
b) Czułość żyrka - no to pojechali w tym Frosie :)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 5 gru 2018, o 17:03

Łooookuźźźźźwa....
Obrazek
Rozgadały sie chłopaki...
:kopara:

Za długie. Przeczytam później.
ALE PRZECZYTAM!!!! :hammer: :hammer: :hammer:

Narazie tylko odniosę się do tego:


MacGyverek pisze:Wiecie jakie byłoby najlepsze radio?? Gdyby połączyli dizajn i kształt Taranisa z plastikiem i bebechami od Horusa.


Bo warto tu zaznaczyć, że ten dizajn i kształt taranisa to dizajn i kształt... JR starszego o jakieś 10 czy 15 lat.
Taranis jest z niego zerżnięty kropka w kropkę.
I też ma chujowe wyważenie, bo oryginał (czyli JR) miał długą antenę MHz.

I niestety to jest kolejna rzecz w której postęp zjada własny ogon.
DAwne apki były projektowane tak aby ich wyważenie było OK z długą rozłożoną anteną.
Potem przyszły czasy GHz i krótkich antenek.
Wyważenie apek się popsuło, więc powstała proteza w postaci tej takiej nakładki która je naprawiała.
Teraz powstają nowe apki, w nowym dizajnie...
... z takim wyważeniem, że potrzebne jest to metalowe gówno, żeby apka była wyważona OK.
:masakra:

Nie wiem na jaką skale ta patologia zdążyła się rozwinąć, ale jest powszechna.
Graupnerów nie dotyczy, nie wiem jak z innymi apkami.
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 5 gru 2018, o 17:12

A jakie wyważanie uznaje się za "dobre"? Apka poziomo? Czy pochylona lekko w którąś stronę?
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 5 gru 2018, o 17:28

No moim zdaniem od poziomo do lekko pochylona w moją stronę (powiedzmy do gdzieś tak 30 max 45 stopni od poziomu).

Na pewno nie pionowo ;)
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 5 gru 2018, o 17:34

Wg mnie wyważenie jest tylko potrzebne w momencie kiedy apka ci zwisa. Jeśli będzie odchylona spód apki w dół, antena lekko do góry, to jak się pochylisz a następnie wyprostujesz to ona się klapnięte drążkami do ciebie. Wtedy drążki twój brzuch pcha do góry. Jakbyś nie miał holda to gaz idzie na maksa. Najlepiej jest jak zwisa i lekko antena idzie w dół. Wtedy wszystko drążki i przełączniki są skierowane w powietrze a nie w ciało operatora/pilota/modelarza... Zastanawiam się dlaczego FrSky o tym nie pomyślał i dodatkowo zrobił takie oczko na smycz które do niczego nie pasuje.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 5 gru 2018, o 17:47

W horusie, gdyby dzyndzel był w środku ciężkości to guzik włączenia musiałby być w wujowym miejscu.

A co do wyrażenia- sporo pilotów, zwłaszcza samolotów, lata na pulpicie. Tam srodek ciężkości wypada jeszcze gdzieś indziej i jest zależny od zastosowanego pulpitu...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 5 gru 2018, o 17:50

A tak w ogóle to ile nadajników ma ten srodek ciężkości idealny? No poza jednym najlepszym na świecie spektrumem? ;)

Wróć do „Frsky”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości