FrSky ACCST D16 v2

Najlepsze bo ma miruuu
Awatar użytkownika
mak
Stały bywalec...
Posty: 170
Rejestracja: 14-06-2019
Lokalizacja: Złotokłos
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 16 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mak » 18 sty 2020, o 06:07

FrSky ogłosił publikację uaktualnienia do protokołu radiowego FrSky ACCST D16. Aktualizacja jest zalecana dla wszystkich użytkowników.

Więcej szczegółów w artykule:

Obrazek

https://77hobby.pl/wazne-uaktualnienie- ... -n-51.html
77HOBBY.PL :: FrSky :: Spirit System :: XLPower / Protos :: OMP Hobby
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 20 sty 2020, o 09:36

oeesu. Trzeba wygrzebać teraz odbiorniki ze wszystkich złomów :/
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 20 sty 2020, o 09:43

Albo to olać, przecież tutaj chodzi tylko o zamknięcie protokołu. Nadajniki 4in1 przestaną po tym działać.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 20 sty 2020, o 09:44

Mam nadzieje, że moje 2.2.2 nie wybuchnie i póki co będe w stanie dokupować normalnie odbiorniki.
Z ciekawością obserwuje te zmiany, ale szczerze to troche budzi mój niesmak, że kupiłem rok temu nadajnik z wyższej jak na Frsky półki a teraz się zastanawiam czy powinienem w nim dłubać czy nie.

Zmiany czasami są potrzebne, ale z punktu widzenia użytkownika końcowego nie powinny wymagać doktoryzowania się z takich rzeczy.

Tak jak lubię Frskyja, tak nie podoba mi się to co się obecnie dzieje.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 20 sty 2020, o 09:46

gcze pisze:Nadajniki 4in1 przestaną po tym działać.

Możesz rozszerzyć? A co z modułami zewnętrznymi all in one?
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 20 sty 2020, o 09:51

Wlaśnie te, frsky kombinuje jak przyblokowak konkurencję. Z accesem nie pykło to trzeba jakoś inaczej ;-).

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 20 sty 2020, o 10:08

Nie ma to jak firma, która rozkręciła sie jako klonex buntuje się na własne klony ;)

Troche to słabe. Wybierając Frsky, poza opentxem i dobrym linkiem sugerowałem się właśnie dodatkowymi możliwościami, które wlaśnie są przycinane. Mam multimoduł i nie zamierzam z niego rezygnować.
Awatar użytkownika
mak
Stały bywalec...
Posty: 170
Rejestracja: 14-06-2019
Lokalizacja: Złotokłos
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 16 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mak » 20 sty 2020, o 10:11

Problem jest faktyczny i objawia się głównie na EU-LBT, choć niezwykle rzadko, a jeśli nawet, to częściej w nieszkodliwy sposób. FCC ma ten sam problem, ale w praktyce nie ma objawów. Dzisiaj uaktualniłem te informacje w artykule, zajrzyjcie.

Szyfrowanie nie jest jeszcze potwierdzone. Wygląda że Pascal i Mike są zaawansowani w implementacji D16 v2 na MultiTX, a przynajmniej tak piszą w wątku MultiTX na RCGroups. Ale całkiem prawdopodobne, że FrSky przy okazji i tak szerokiej akcji naprawczej, chce uporządkować sprawę z Jumperem (nie z MultiTX, tylko z Jumperem właśnie). Tutaj miałem dosyć ciekawą wymianę zdań na ten temat – https://pfmrc.eu/topic/83304-frsky-accst-d16-v2/
Ostatnio zmieniony 20 sty 2020, o 10:19 przez mak, łącznie zmieniany 1 raz.
77HOBBY.PL :: FrSky :: Spirit System :: XLPower / Protos :: OMP Hobby
Awatar użytkownika
mak
Stały bywalec...
Posty: 170
Rejestracja: 14-06-2019
Lokalizacja: Złotokłos
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 16 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mak » 20 sty 2020, o 10:15

miruuu pisze:Mam multimoduł i nie zamierzam z niego rezygnować.


Multimoduł jako taki będzie działał. Nie jest pewne, czy dadzą tam radę zaimplementować D16 v2, co ma znaczenie wyłącznie dla właścicieli aparatur innych niż FrSky, które chcą korzystać z protokołu ACCST D16 v2.

Jeśli używasz MultiTX do kontrolowania np. jakiegoś Blade, Syma, czy innego BNF to wszystko będzie działać po staremu.

EDIT: mało tego, D16 v1 też będzie działał po staremu.
77HOBBY.PL :: FrSky :: Spirit System :: XLPower / Protos :: OMP Hobby
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 20 sty 2020, o 13:28

Mnie tylko ciekawi co te nowe moduły R9M 2019 i XJT mają skoro można mieć tylko dla nich ACCESS. Paweł Spychalski robił porównanie i same układy nadawcze są te same. W R9M 2019 inna sekcja zasilania. Myślę, że to kwestia bootloadera i wyciagnięcie kasy od klienta na "nowe". Moje radio ma rok i już bym musiał dłubać. Jeszcze moduł wewnętrzny Kowalski sobie wymieni, ale moduł bluetooth już nie. Coś komuś w FRSKY źle się przysniło.

Patrzcie na nomenklature:
D8, D16-EU, D16, NON-EU, D16-LBT (dalej zwane LGBT ;)), teraz nagle widzę D16v2-NON-EU, D16v2-FLEX (co to jest to już nie wiem), R9M przed 2019, R9M 2019 ACCTS, R9M 2019 ACCESS. R9M FLEX, R9M FCC.

Spektrum przynajmniej miał DSM2 i DSMX. Może IX20 ;) Hehe.

Ja pójdę swoją zasadą. Działa??!! Działa. Nie tykaj jak nie musisz.

Jeszcze jego. Fakt, że może się boją marki TBS która ma bardzo dobrze zrobiony link + wszystko działą przez OTA. Może też nie chcą zostać w tyle.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 20 sty 2020, o 13:41

FrSky i ogólnie OpenTX raczej nie jest dedykowane gawiedzi "nieogarniętej" i oczekującej gotowych rozwiązań działających po wyjęciu z pudełka - to trzeba powiedzieć jasno.

FrSky poszedł w kierunku gotowego, działającego rozwiązania - FrOS- a pierwsze co zrobiłeś to wróciłeś do OpenTX, "uwalniając" się od kagańca.

Większy stopień skomplikowania to cena którą płacisz za zdecydowanie więcej możliwości za niewielkie pieniądze.
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 20 sty 2020, o 13:55

Tylko FrOS to jakby "nakładka" na OpenTXa. To że mamy tyle różnych wersji protokołu ni jak się ma do OpenTX vs FrOS. Komunikacja siedzi w modułach nadawczych/odbiorczych. OpenTX i FrOS to tylko interfejs pomiedzy radiem a użytkownikiem.

FrOS jest daleko w tyle i słabo jest dopracowany w porównaniu z OpenTXem. Fakt, że FrOS jest bardziej przyjazny dla mniej ogarniętego modelarza. Tam w miarę łatwo ustawisz wszystko. Dlatego Frsky powinien się skupić na przeportowaniem aktualnego OpenTXa i dopracowaniem nakładki oraz skryptów do "templatek".
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 20 sty 2020, o 14:44

Wiem że system i firmware modułów to odrębne tematy.

Użyłem Twojej sytuacji jako dowodu na to że tym sprzętem nie bawią się ludzie których przeraża własnoręczna zmiana oprogramowania więc również nie przerasta ich dobór firmware Rx do Tx.
Jest to w gruncie rzeczy prosta sprawa, a jak tylko nie podepniesz kabelków na odwrót to trudno coś permanentnie popsuć.
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 20 sty 2020, o 15:11

Raczej mi tu chodzi o kompatybilność.

Robisz komuś model samolotu, helikoptera, quada. Nastepnie go oblatujesz i przekazujesz. Gość ma tylko zbindować i wgrać ustawienia do swojego nadajnika a tu dupeńka. Ja mam FCC, a ty "LGBT", abo ja mam D16V1 a ty D16v2 czemu nie działa. Gdzie w Spektrum czy Graupnerze klik bindujesz i lecisz. To tylko przykład. Chyba wiesz o co mi chodzi. Jestem w miarę ogarnięty z elektroniki ale tego zaczyna być za dużo. Zaczynam robić "bibliotekę" kompatybilnych oprogramowań, żeby wgrywać wszedzie to samo na wypadek gdyby frsky usunął pliki. Już w nazewnictwie miesza bo nowe D16V2 nie ma EU_LBT, podejrzewam, że nazwali to teraz FLEX jak w R9M.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 20 sty 2020, o 15:18

Dokładnie tak. Obecnie komuś próbuje doradzić któegoś Frskyja i w miedzyczasie jak zaczałem czytać to w sumie nie wiem co polecać i zastanawiam się czy będe potrafił pomóc jak już kupi.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 20 sty 2020, o 15:54

MacGyverek pisze:
Robisz komuś model samolotu, helikoptera, quada....


Błąd nr 1 - każdy sam powinien to robić. Inaczej robisz mu krzywdę.

miruuu pisze:Dokładnie tak. Obecnie komuś próbuje doradzić któegoś Frskyja i w miedzyczasie jak zaczałem czytać to w sumie nie wiem co polecać i zastanawiam się czy będe potrafił pomóc jak już kupi.


Błąd nr 2 - nie dyskutujemy o nadajnikach bo potem kończy się przekleństwami, wyzwiskami, fochami i płaczem
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 20 sty 2020, o 15:58

Niektórzy dyskutować nie potrafią ;)
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 20 sty 2020, o 16:03

mwx pisze:
MacGyverek pisze:
Robisz komuś model samolotu, helikoptera, quada....


Błąd nr 1 - każdy sam powinien to robić. Inaczej robisz mu krzywdę.

miruuu pisze:Dokładnie tak. Obecnie komuś próbuje doradzić któegoś Frskyja i w miedzyczasie jak zaczałem czytać to w sumie nie wiem co polecać i zastanawiam się czy będe potrafił pomóc jak już kupi.


Błąd nr 2 - nie dyskutujemy o nadajnikach bo potem kończy się przekleństwami, wyzwiskami, fochami i płaczem


Nie uwazam zeby to bylo "robienie krzywdy". Jak zaczynasz z helikami (lub w ogole zaczynasz z RC) to ogrom informacji przytlacza i ustawienie poczatkujacemu wstepnie apki tak zeby wykluczyc jakas pomylke to bardzo dobra pomoc. Pod warunkiem, ze kazde nastepne zapytanie czy trudnosc nowy pilot zacznie sam rozgryzac
Ostatnio zmieniony 20 sty 2020, o 16:09 przez Carson, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 20 sty 2020, o 16:08

Jeszcze wracając do nowego updatu. Wg mnie powinno się zrobić dodatkowy protokół d16v2 do wyboru w menu fros czy opentxa by mieć możliwość kompatybilności wstecz. Chyba że ten protokół tyle zajmuje że flasha brakuje. Hmm.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
mak
Stały bywalec...
Posty: 170
Rejestracja: 14-06-2019
Lokalizacja: Złotokłos
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 16 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mak » 21 sty 2020, o 06:46

Nie jest to proste, i jest tego trochę, ale nie jest też tak tragicznie.

Kompatybilność FrSky i OpenTX / FrOS w pigułce:

Protokół FrSky ACCST 2.4GHz (historia 10+ lat)
- tryb LR12 - dalekiego zasięgu (typowo 3km i więcej), 12ch bez telemetrii, brak rozgraniczenia FCC / EU-LBT
- tryb D8 - zasięg 1.5km i więcej, 8ch, telemetria typu "hub", brak rozgraniczenia FCC / EU-LBT
- tryb D16 - zasięg 1.5km i więcej, 16ch, telemetria Smart Port, oddzielne wersje dla Unii Europejskiej (EU-LBT) i reszty świata (FCC) - rozgraniczenie to wymusiła UE w bodajże 2015 roku, nie był to wymysł FrSky
- tryb D16 v2 - zastępuje tryb D16, wprowadza istotną poprawkę dla wykrytego niedawno błędu (link do opisu w pierwszym poście).

Protokół FrSky ACCESS 2.4GHz (2019)
- ACCESS (mniejsze opóźnienia, zwiększony o 40% zasięg (względem ACCST D8/D16), obsługa do 24 kanałów na jednym linku, upgrade Over-the-Air, bindowanie trzech odbiorników z telemetrią do jednego modelu, rejestracja odbiorników w radiu i bezprzewodowe bindowanie, brak rozgraniczenia FCC / EU-LBT)
- tryb D16 / D16 v2 (tryb kompatybilności wstecznej z odbiornikami D16 / D16 v2)

Radia FrSky pre-2019 obsługują ACCST. Radia 2019+ obsługują ACCESS (zdefiniowany jak wyżej, tj. z trybem kompatybilności wstecznej dla D16).

Tylko tryb D16 ma wersje EU-LBT / FCC. Firmware w odbiorniku i module nadawczym muszą być zgodne (EU-LBT albo FCC) aby dało się zbindować odbiornik z nadajnikiem. Aby być 100% legalnym, na terenie UE należy stosować firmware EU-LBT. Mitem jest zwiększony zasięg FCC. Faktem jest, że tylko EU-LBT jest praktycznie dotknięty wykrytym ostatnio błędem.

Seria R9 868 / 900Mhz - UWAGA! Tutaj ważna jest częstotliwość nadawcza. W UE stosować wyłącznie 868MHz EU-LBT ewentualnie FLEX 868MHz. 900MHz to w UE pasmo telefonii komórkowej (obok 1800MHz i innych).
- ACCST (868 EU-LBT / 900 FCC / FLEX - wybór częstotliwości możliwy z poziomu OpenTX; dynamiczna moc nadawcza dostosowująca się do wskaźnika siły odbieranego sygnału
- ACCESS (868 EU-LBT / 900 FCC / FLEX - właściwości jak ACCESS 2.4GHz; inne uwagi jak linijkę wyżej)

Powyższe protokoły tyczą się modułów nadawczych (także wewnętrznych, wbudowanych w aparatury RC FrSky) i odbiorników. Nie mają związku z zainstalowaną wersją OpenTX lub FrOS.

OpenTX / FrOS EU
- Nie ma nic wspólnego z protokołami powyżej. W szczególności technicznie można mieć firmware FCC modułu nadawczego i wersję EU OpenTX / FrOS. Lub odwrotnie, co jest dosyć często stosowane do odblokowania trybu D8, przy zachowaniu EU-LBT dla D16.
- Wersja EU ma wyłączoną na poziomie menu OpenTX / FrOS opcję D8, tak by sprzedawane w UE nadajniki były zgodne z obecnymi regulacjami.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2020, o 08:08 przez mak, łącznie zmieniany 2 razy.
77HOBBY.PL :: FrSky :: Spirit System :: XLPower / Protos :: OMP Hobby

Wróć do „Frsky”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości