Spektrum telemetria - Budowa własnych czujników.

Najlepszy sposób na powiększenie... anteny...
Awatar użytkownika
oki188
Domownik forum...
Podziękował: 12 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: oki188 » 9 lis 2019, o 06:47

Cześć.
Odkąd zacząłem używać odbiorników z telemetrią ciągle buduje nowe czujniki. Od dłuższego czasu brakowało mi pomiaru obrotów silna bezszczotkowego (brushless) w moich modelach. Jako że coraz więcej nowych odbiorników posiada porty do podłączenia czujników postanowiłem zrobić lub nabyć taki czujnik.
Spektrum oraz inne firmy oferują gotowe rozwiązania. W sieci natknąłem się na prosty schemat takiego czujnika bez żadnego jego opisu.
Niestety po jego wykonaniu i podłączeniu NIE DZIAŁAŁ. Okazało się że sygnał do modułu był za wysoki dlatego postanowiłem go obniżyć dodając rezystor R7- 470 om. Następnym problemem było straszne pływanie obrotów i tu dołożenie kondensatora C3- 1nF rozwiązało prawie problem. Schemat gotowego urządzenia prezentuje się tak.

RPM sensor.gif

Jak widać nic skomplikowanego a elementy do jego budowy kosztują grosze (w sumie max 5zł).
Pomiaru dokonujemy przez podłączenie pojedynczego przewodu do dowolnego kabla pomiędzy ESC a silnikiem.
W aparaturze w telemetrii RPM musimy ustawić odpowiednią liczbę "POLES" producenci silników zazwyczaj podają tą wartość w nocie katalogowej. Jeśli chcemy możemy wprowadzić też wartość przekładni i mierzyć tym samym obroty na głowicy śmigłowca.
Do układu zaprojektowałem mała płytkę PCB jednostronną wykorzystując elementy smd (w rozmiarze 1206). Płytka ma wymiary 27x15mm a gotowy układ zbudowany na niej waży zaledwie 4g (z przewodami).

pcb.png

Spektrum RPM.rar

Testowe układy:
testowe.jpg

Filmik z działania układu.

YouTube

Jeśli kogoś interesują czujniki to w przygotowaniu mam jeszcze czujniki -Variometr - GPS - pomiaru prądu i napięcia do 150A.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
T-rex 600N / T-rex 450L / Spektrum DX9
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 325 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 9 lis 2019, o 23:08

A to nie jest tak że praktycznie każdy ESC ma wyjście telemetryczne umożliwiające przepływ danych ESC -> FBL -> Rx -> Tx?

Tam są obroty, temperatury, prądy itp...

Szacun za włożoną pracę i że to działa.

Powinieneś zainteresować się OpenTX. Nie dość że masz w odbiornikach wejścia analogowe, które łatwo wykorzystać do tworzenia bardzo prostych czujników, to jeszcze jest wejście s.port, pod które można równolegle podpiąć wszystko co sobie wymarzysz.
Awatar użytkownika
oki188
Domownik forum...

Postautor: oki188 » 10 lis 2019, o 18:00

Nie każdy ESC ma takie wyjście czasami telemetria wymaga dodatkowego przewodu.
kiss-24a-race-edition-connection-motor-fc.jpg

Regulatory Castle (niektóre maja telemetrie)
http://www.castlecreations.com/en/phoen ... 10-0102-00

Oczywiście potrzebujesz jeszcze konwerter aby sygnał był rozpoznawalny przez moduł Spektrum.
http://www.castlecreations.com/en/telem ... 10-0148-00

Open TX wiązało by się ze zmianą nadajnika a tego nie chcę. Skoro już zostałem przy Spektrum to pobawię się w budowę czujników do tego systemu.
Jeden egzemplarz czujnika obrotów dostał kolega który chce go podłączyć do portu RPM w systemie BRAIN i aktywować governora zobaczymy czy mu się uda i jakie będą rezultaty bo ja się na Brajanie nie znam.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 325 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 10 lis 2019, o 21:17

Castla podłączasz pod Braina2 i on robi za "konwerter" który gada z każdym z możliwych systemów RC (Spektrum też) bez żadnych dodatkowych modułów. Podobnie Spirit i pewnie inne współczesne FBLe.

Tak samo HobbyWing, Kontronik, YGE, czy Scorpion.

Jeśli ESC nie ma wyjścia telemetrycznego to do odczytu RPM wystarczy czujnik fazy HW za 10-15PLN, wpięty w wejście GOV.
Awatar użytkownika
oki188
Domownik forum...

Postautor: oki188 » 8 gru 2019, o 21:27

Altitude meter sensor dla telemetrii Spektrum - czujnik wysokości

Tym razem przedstawiam prosty do wykonania czujnik wysokości zbudowany na arduino mini (koniecznie 3.3v gdyż TM1000 obsługuje 3V na porcie danych I2C) oraz czujniku ciśnienia BMP180. Czujnik po dzisiejszych testach stwierdzam że działa nawet nieźle zapewniając dokładność na poziomie +- 2m max, co dla mnie jest wystarczające. BMP180 warto przykryć czarną gąbką i całość umieścić w małej otwartej obudowie co by powietrze przelatujące przez model nie wprowadzało zakłóceń do pomiaru.
Fotka z dzisiejszego testu.
post.png

Bardzo prosty schemat budowy a pod nim gotowy wsad do płytki arduino 3.3V, należy go wgrać przy pomocy USBasp.
Zamieściłem 2 wersje softu z boot loaderem oraz bez gdyby komuś coś nie chciało zaskoczyć.
Spektrum Altitude.png

Spektrum Altitude.zip
Awatar użytkownika
oki188
Domownik forum...

Postautor: oki188 » 22 sty 2020, o 22:57

4. Altitude meter & Vario dla telemetrii Spektrum - Czujnik wysokości z wariometrem.

Doszły nowe czujniki i tym razem postanowiłem zbudować coś co docenią osoby latające szybowcami.
W projekcie użyłem czujnika MS-5611 oraz arduino mini 3.3V (8 lub 16Mhz).
Schemat podłączenia czujnika do płytki oraz modułu lub odbiornika z telemetrią.
Spektrum Variometer.png

Moja wersja czujnika została zmontowana na zaprojektowanej jednostronnej PCB grubości 0,4mm z wykorzystaniem zaprogramowanego procesora z arduino oraz kwarcem zegarkowym 16MHz. Pozwoliło mi to osiągnąć wymiary 21x17x10mm oraz wagę urządzenia około 5gram.
20200121_201834.jpg

Parę zdjęć z konfiguracji czujnika w aparaturze Spektrum DX9
1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Symulacja paru szybkich wzniesień i upadków
5.jpg

Koszt wykonania (podzespoły z Chińskiego Aliexpress):
MS-5611: 15zł
Arduino mini: 8zł
Wtyk JST-ZH 1.5 (4pin): 2zł
SUMA – 25zł

Czujnik działa bardzo precyzyjnie wychwytując nawet małe zmiany wysokości (testowane w Easy Glider 4). Za naprawdę śmieszne pieniądze możemy wyposażyć się w przydatny gadżet do naszego szybowca lub jak ktoś chce może zamontować to do heli :D
Poniżej zamieszczam firmware w wersji dla procesora z kwarcem 8 i 16MHz
Soft wgrywamy za pomocą USBASP ustawiając Fuses typowe dla arduino L:0xFF, H:0xDA, E:0x05
Spektrum Vario.zip
Awatar użytkownika
oki188
Domownik forum...

Postautor: oki188 » 22 sty 2020, o 23:04

5. Czujnik pomiaru prądu do 100A dla telemetrii Spektrum.
Tym razem chciałbym zaprezentować budowę czujnika poboru prądu do telemetrii Spektrum.
Przeglądając Internet natknąłem się na gotowy projekt który można zobaczyć pod adresem: https://www.rctronix.de/wp/?p=120

Schemat z naniesionymi poprawkami według moich pomiarów. Oryginalnie bardzo skakał pomiar prądu tak że ciężko było odczytać prawidłową wartość. Po poprawkach już jest stały ładny odczyt.
Schemat.jpg

Postanowiłem wykonać taki czujnik . Na stronie brakuje wzoru płytki więc narysowałem PCB na wzór oryginału z projektu. (dostępny w załączniku łącznie ze schematem i firmware)
Power1.jpg

Power2.jpg

Gotowa wersja układu.
TEST.jpg

Parę zdjęć z konfiguracji w nadajniku Spektrum DX9
1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Pomiar prądu po obciążeniu żarówką H4
5.jpg

Odczytując LOG z telemetrii dostajemy dokładniejszy pomiar natężenia.
Power3.jpg

Fajny dodatek do modeli dzięki niemu będzie łatwiej ocenić czy zastosowany regulator jest wystarczający, pobór prądu przez elektronikę podczas lotu lub pobór prądu przez silniki na hamowni i wiele innych.

Koszt wykonania wersji do 100A (ceny podzespołów z Chin - Aliexpress)
ACS758-100U : 9zł
Attiny85 : 4zł
Wtyk JST-ZH : 2zł
Inna drobnica : 3zł
SUMA: 18zł bez PCB

Softy do odpowiednich czujników wraz z instrukcją programowania, schemat oraz płytka w KiCad dostępne w poniższej paczce.
Spektrum Power Meter.zip

Wróć do „Spektrum”