Spektrum DX6 / DX7 / DX8 / DX9

Najlepszy sposób na powiększenie... anteny...
Awatar użytkownika
przynenta
Stały bywalec...
Posty: 163
Rejestracja: 21-05-2011
Podziękował: 18 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: przynenta » 6 sie 2011, o 18:25

Znalazłem takie ustawienia tylko tylko dx6


REWERSY
THRO-N
AILE-R
ELEV-R
RUDD-N
PITH-N

D/R&EXPO
AILE 85 % +10%
ELEV 85%+10%
RUDD 100%+15%

TRAVEL ADJ
AILE 125%
ELEV 125%

GYRO
0 38%
1 59%

KRZYWA GAZU NORMAL
O%
43%
60%
75,5%
100%
KRZYWA GAZU IDL
prosta na 76%

KRZYWA KĄTÓW NORMAL
1 29%
2 50%
3 72%
4 88%
5 95%
KRZYWA KĄTÓW IDL
1 18%
2 39%
3 65,5%
4 83,5%
5 98,5
SWASH MIX
AILE +60
ELEV +60
PITCH -70
Pozdrawiam
Tomek

Spekrtum DX7;PhoenixRC; Blade mCPx; Blade MqX; Copterx 250 SE - do modernizacji ;Copter 450 V2 SE z FLYMENTOR
Gaui X5 FES Super Combo
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 6 sie 2011, o 19:35

przynenta pisze:Znalazłem takie ustawienia tylko tylko dx6
REWERSY
THRO-N
AILE-R
ELEV-R
RUDD-N
PITH-N
rewersy zależą od serw

przynenta pisze:D/R&EXPO
AILE 85 % +10%
ELEV 85%+10%
RUDD 100%+15%
może być

przynenta pisze:TRAVEL ADJ
AILE 125%
ELEV 125%
też zależy od serw ale dziwne że bez PITCH

przynenta pisze:GYRO
0 38%
1 59%
0-rate, 1-hh

przynenta pisze:KRZYWA GAZU NORMAL
O%
43%
60%
75,5%
100%
ujdzie
przynenta pisze:KRZYWA GAZU IDL
prosta na 76%
troche nisko

przynenta pisze:KRZYWA KĄTÓW NORMAL
1 29%
2 50%
3 72%
4 88%
5 95%
to jestem w stanie zrozumieć
przynenta pisze:SWASH MIX
AILE +60
ELEV +60
PITCH -70
może być
ale
przynenta pisze:KRZYWA KĄTÓW IDL
1 18%
2 39%
3 65,5%
4 83,5%
5 98,5
tego nie ... dlaczego taka asymetria?
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 6 sie 2011, o 20:32

Grześ
a jak myślisz: po co taki travel?
nie chciało się regulować snapów to musiał nadrarobić inaczej by mieć opdowiedni min,0,max
przynenta
jak juz bedziesz miał co ustawiać to zobaczysz, ze to wcale nie czarna magia :plask:
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 6 sie 2011, o 20:35

Wiktor pisze:Grześ
a jak myślisz: po co taki travel?
nie chciało się regulować snapów to musiał nadrarobić inaczej by mieć opdowiedni min,0,max
ja to wiem. chciałem zmusić Przynente do analizy... :)
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
paeu
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 8
Rejestracja: 16-09-2011
Podziękował: 9 razy

Postautor: paeu » 19 wrz 2011, o 19:20

Witam,

Jestem początkującym modelarzem świeżo zaopatrzonym w T-rexa 450 PRO. Wciąż jednak bez pierwszej apki. Starałem się samodzielnie zgłębić temat, popytać paru bardziej doświadczonych pilotów i im bardziej zagłębiam się w temat tym jestem głupszy ;'). Wiem też, że każy ma własne typy i preferencje dotyczące pilotażu; każdy też szuka czegoś innego. Poczytałem, posłuchałem, popatrzyłem na ceny i stoję przed wyborem dwóch apek. Dx6i (chyba,że okazyjnie trafię 7kę) albo FUTABA 6EX 2,4 GHz FASST. Obie apki w podobnej cenie wraz z odbiornikami.

Chciałem się poradzić, co wybrać, by ułatwić ewentualną radę przedstawię co dla mnie ważne:

- Bezpieczeństwo w kontekście zasięgu ( bez szaleństw - na początku zamierzam latać w zasięgu wzroku ale możliwe, że kiedyś chciałbym spróbować FPV)
- Opcja na rozbudowę (tutaj dodatkowy kanał w Futabie chyba wyciąga ją na prowadzenie)
- Funkcjonalność (a nóż widelec jedna z tych apek ma więcej niż druga, czego ja; laik nie dostrzegam)
- Kompatybilność z moim sprzętem (gdzieś na forach wyczytałem, że nie wszystkie serwa współpracują z danymi odbiornikami).
- Przeznaczenie mojego latania - początkowo rekreacja, potem może 3d :)

By jeszcze bardziej doprecyzować podaję parametry reksia:

Serwa Hitec HS 65 MG
Silnik Alzrc 3800KV 450W
Serwo ogonowe 3DPRO DS9257MG
Regulator RCE-BL35X 35A
Żyroskop GP 750

dzięki i pozdrawiam !
/P
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 19 wrz 2011, o 20:23

Moim skromnym zdaniem nie ma szczególnej różnicy na którą modulację się zdecydujesz (DSM2 czy FASST). Obie sprawdzają się nawet na zatłoczonych polach modelarskich w zasięgu wzroku a do FPV jak będziesz chciał się za nie brać na serio powinieneś pomyśleć o nadajnikach LR jak choćby Thomas (mam nadzieję że nie przekręcam nazwy :D ) Jak chodzi o 6-cio kanałowe to raczej Futaba bo dx6i akurat marne jest, 7-mio kanałowe czy Futaba czy Spektrum/JR nie ma różnicy, dla 8-miu kanałów moim zdaniem tylko Futaba. Przejdź się na pole lub do sklepu i pomacaj/pooglądaj sobie nadajniki - Ty będziesz z tego korzystał, Tobie ma się podobać i Tobie do ręki pasować. Do menu tak jednego jak drugiego po prostu trzeba się przyzwyczaić, a funkcje posiadane przez obydwa starczą ci zapewne na kilka lat.

Niekompatybilność dotyczy wtyczek serw. Wtyczki typu Futaby posiadają dodatkowy pasek plastiku zapobiegający odwrotnemu włożeniu i aby je włożyć do odbiorników typu Spektrum/JR trzeba ten pasek uciąć nożykiem - to nie jest problem, nie przejmuj się tym. Twoje serwa mają wtyczki typu Spektrum/JR więc będą pasować do obu odbiorników.
Piotrek
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 19 wrz 2011, o 21:04

Tak jak napisał Piotr: w klasie 6CH Spektrum to pomyłka.
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
paeu
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 8
Rejestracja: 16-09-2011
Podziękował: 9 razy

Postautor: paeu » 19 wrz 2011, o 21:25

Dzięki za opinie ! Czyli jak rozumiem z tych dwóch apek jest 2:0 Dla Futaby. Jestem więc o krok bliżej do zakupu tego: http://www.strefahobby.pl/product-pol-3819-FUTABA-6EX-2-4-GHz-FASST-R617FS.html
Nawiasem mówiąc Strefa Hobby wydała świetny manual dla zielonych (jak ja) dot. konfiguracji DXów ze śmigłowcem; czy jest jakiś materiał o podobnym stopniu komplikacji dot. Futaby ? Nie chciałbym by ostatnią rzeczą, którą będę oglądał była wirująca łopata ogonowa w kierunku oka :P
Awatar użytkownika
AdamskY
Elita forum...
Posty: 674
Rejestracja: 05-07-2010
Lokalizacja: Ostróda
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: AdamskY » 19 wrz 2011, o 21:47

Adam®
www.adam-rcmodel.eu
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 19 wrz 2011, o 21:59

Ramotny pisze:Tak jak napisał Piotr: w klasie 6CH Spektrum to pomyłka.
Eeee, no to chyba jednak jest trochę przesadzona opinia. Oczywiście DX6i szczytem możliwości w dziedzinie aparatur RC nie jest, ale jednak ze dwie, no góra trzy osoby w tym kraju na niej latają i daje radę :mrgreen:

Nie zmienia to sytuacji, iż znawcy tematu mówią, że Futaba (jako marka, a nie ten konkretny model) jest the best... pytanie ile w tym obiektywnej oceny, a ile - Koledzy Futabowcy bez urazy - swojego rodzaju snobizmu...
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 20 wrz 2011, o 07:51

jedrus pisze:
Ramotny pisze:Tak jak napisał Piotr: w klasie 6CH Spektrum to pomyłka.
Eeee, no to chyba jednak jest trochę przesadzona opinia.
Miałem DX6i i w zasadzie z sentymentu powinienem wyrażać sie o niej cieplej jednak o ile oprogramowanie jest ok i w zupełności wystarczy to niestety jakość potencjometrów jest średnia. Jak sie kupi nową to nie będzie problemów ale nad używaną zastanowiłbym się dwa razy. Niewątpliwą zaletą DX6i jest zasilanie z 4xAA co drastycznie ułatwia długie przebywanie na lotnisku
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 20 wrz 2011, o 09:06

Mialem dluzszy czas stycznosc z Futaba 7C, sam posiadam JR DSX7 a Dx6i mialem nie raz i nie dwa w reku oraz probowalem na symku. Futaba jest klasa choc brzydka niemilosiernie, JR dobrze mi w reku lezy i jestem z niego zadowolony a Dx6i oprocz wspomnianych i miejscami szeroko komentowanych problemow z potencjometrami jest na dotyk i z wygladu badziwny i tani. Jak mam to radio w reku to zastanawiam sie czy to aby nie E-sky. Jak pisalem wczesniej, radio musi pasowac do reki i przynajmniej nie zniechecac. Dla scislosci rozwaz jeszcze radia Sanwa i Turnigy 9X oba oferujace bardzo dobra relacje jakosc/cena.
Piotrek
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 20 wrz 2011, o 10:30

paeu pisze:czy jest jakiś materiał o podobnym stopniu komplikacji dot. Futaby ?

Tak, na naszym forum jak i na pebie jest manual dotyczący ustawienia F7C pod helika, ale podobieństwo nazw funkcji jest bardzo duże, jak i ich rodzaj które trzeba poustawiać. A w jakiś bardziej trudnych szczegółach pomożemy ;)

Jeżeli chodzi o porównanie - odwieczne pytanie która marka jest lepsza - JR dla wielu jest barierą cenową więc na rynku głównie panują Spectrum i Futaba.

Ostatnio miałem dylemat z wyborem nowej apki 8-mio kanałowej, porównywałem w miarę obiektywnie trzy z nich - Spectrum, Futabę i Aurorę, która ma bardzo mocne argumenty i też mi się bardzo podobała. Jednak dogrzebałem się do dokładnych analiz porównujących.

Po przeczytaniu kilku ton z forum zdecydowałem się na Futabę 8FG. Każdy użytkownik ma sentyment do swojej pierwszej marki i zawsze znajdzie sposób na pomniejszenie wagi jej wad.
Jednak w 6-cio kanałowych mamy już jakiś pogląd eksploatacyjny. Więc potwierdzę ze swojej strony, że DX-6 jest przestarzała technicznie i też bym stawiał na jakość, w której Futaba bije na głowę Spectrumnę :nw:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 20 wrz 2011, o 11:04

Gmeracz pisze:DX-6 jest przestarzała technicznie i też bym stawiał na jakość, w której Futaba bije na głowę Spectrumnę :nw:
Przy czym trzeba tu koniecznie podkreślić że nowe dziecko Spektruma czyli system DSMX jest obecnie najlepszym systemem modulacji nawet of Futaby. Na szczęście można kupić upgrade do DX6i -> What Products are Eligible for the DSMX Add-on?
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
paeu
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 8
Rejestracja: 16-09-2011
Podziękował: 9 razy

Postautor: paeu » 22 wrz 2011, o 00:20

Dzięki za wszystkie informacje. Dalej mężnie drylowałem temat czytając co znalazłem na forach i moje poszukiwania tchnęły mnie na coś takiego:

Hitec - Eclipse 7 2.4GHz + odbiornik Optima 7
http://sklep.nitrocity.pl/p/69/469/hite ... onika.html

Po opisie wydaje mi się, że jest to towar zacny. Po pierwsze naprawde fajna, designerska gąbka ochronna gratis. Po drugie 7 kanałów. Po trzecie 2,4 GHZ. Po czwarte cena w której mieści się obiornik, ładowarka w komplecie.

I teraz pytanie - czy ten zestaw będzie kompatybilny z moim sprzętem ? Jak się ma do rzeczoej futaby i dx'ów 7 (bo jak rozumiem tutaj z dx6i ciężko o konkurencję). Jak jest z jego konfiguracją (boję się widowiskowej śmierci podczas tego zabiegu)

Bardzo podobał mi sie ten Graupner 8 ale boję się tego, że ciężko go znaleźć w polsce (w razie problemów kosztowna i utrudniona reklamacja); z tego co czytam jest też u nas mniej powszechny; a ponieważ kolegów z "branży" nie mam - możę być mi trudniej z konfiguracją.. No i cena, na którą cierpliwość mi nie pozwala :)
Awatar użytkownika
Qugar_
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 98
Rejestracja: 27-02-2010
Lokalizacja: Rogoźno
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: Qugar_ » 22 wrz 2011, o 08:28

Dużo ludzi sobie chwali także ta aparaturę
WK2801PRO
Odbiorniki są dość tanie i nie słyszałem żeby ktoś miał z nią problem, a nawet kolega Hoffman z sąsiedniego forum na niej lata już około dwóch lat i sobie chwali.
Generalnie rzecz biorąc musisz się zastanowić do czego apka ma Ci służysz?
Czy, tylko heliki czy również samoloty , przy samolotach może Ci być potrzebne trochę więcej kanałów.
Ceny odbiorników, jeżeli masz zamiar mieć więcej modeli trzeba zakupić odbiorniki, Futaba ma chyba najdroższe odbiorniki na rynku,
do spektrum kupisz podróbę za parę dolców, nie wiem jak Hitec .
Więc zastanów się z jakiego systemu chcesz korzystać, bo zmiana może być bardzo kosztowna , wiem bo przesiadałem się ze spektrum na futabę :)
I dobra rada , Zawsze wszyscy dobrzy piloci i doświadczeni koledzy powtarzali ( Ramotny i Gmeracz, Adam D ) na ogonie i na radju nie wolno oszczędzać bo może Cię to kosztować o wiele więcej :ugeek: :)
KDS 450SV
EasyGlider PRO
Futaba T8FG
Awatar użytkownika
kabat
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 14
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękowano: 3 razy

Postautor: kabat » 1 sty 2012, o 19:17

Wczoraj znalazłem artykuł Grzegorza o udoskonaleniu naszych DX7-mek przez kolegów z południa Europy.
REWELACJA !!!!

Grzesiek, jesteś wielki!!! Nie wiem skąd to wytrzasnąłeś, ale jest to abolutnie cenny materiał. Już zamówiłem układ, jak tylko go dostanę opiszę wrażenia.
W każdym razie każdy kto z powodu timera skatował pakiet wie o co chodzi :) 18 euro to grosze w stosunku do jednego pakietu dobrej klasy.

Pozdrowienia,

Marcin
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 2 sty 2012, o 09:07

kabat pisze:Wczoraj znalazłem artykuł Grzegorza o udoskonaleniu naszych DX7-mek przez kolegów z południa Europy.
REWELACJA !!!!

Grzesiek, jesteś wielki!!! Nie wiem skąd to wytrzasnąłeś, ale jest to abolutnie cenny materiał. Już zamówiłem układ, jak tylko go dostanę opiszę wrażenia.
W każdym razie każdy kto z powodu timera skatował pakiet wie o co chodzi :) 18 euro to grosze w stosunku do jednego pakietu dobrej klasy.

Pozdrowienia,

Marcin
Miło mi... Będę wdzięczy na rewju jak już zamontujesz
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
kabat
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 14
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękowano: 3 razy

Postautor: kabat » 2 sty 2012, o 12:38

Dostałem maila od producenta - mają mase zamówień i w związku z tym wysyłka mojego egzemplarza ok. 9.01.2012. Pewnie w połowie stycznia będę miał już wiedzę co i jak :)

Marcin
Awatar użytkownika
kabat
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 14
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękowano: 3 razy

Postautor: kabat » 11 sty 2012, o 16:12

Witajcie!
Dziś wyjąłem ze skrzynki przesyłkę z omawianym upgradem.
Płytka w termokurczce z kilkoma kabelkami - to wszystko. Nie spodziewałem się niczego innego :)
Na stronie producenta szczegółowa instrukcja dotycząca instalacji. Zabieram się zatem do rozkręcania mojego DX7. Wszystko wydaje się być ok. Przygotowanie kabli do wlutowania też bez przeszkód. Hihi.
I na tym skończyłem :(
Problemy są dwa:
1. Osoba bez doświadzenia elektronicznego, choć sprawnie operująca zwykłą lutownicą (czyli ja) nie ma szans na samodzielne wlutowanie układu. Konieczność wlutowania kabelka w miejsce gdzie na 5 mm jest 6 pinów niewątpliwie wymaga doświadczenia i właściwego, czytaj zawodowego sprzętu.
2. Jedno ze zdjęć z instrukcji niestety odbiega od stanu zastanego w moim radiu. W miejscu gdzie na zdjęciu sa dwa piny, u mnie trzy :( Powiedzmy, że ten problem uda się rozwiązać mailowo - jak sądzę autor rozwiązania bez pudła wskaże właściwe miejsce wlutowania dwóch kabli.

Reasumując. A miało być tak pięknie......... 18 EUR i temat z głowy. Tak naprawdę ten timer to jedyna funkcjonalność, której mi brakuje w DX7. Niestety boję się, że będę musiał radzić sobie bez niego :(


Pozdrowienia,

Marcin
Ostatnio zmieniony 16 sty 2012, o 19:06 przez kabat, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Spektrum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron