Odbiorniki Spektrum

Najlepszy sposób na powiększenie... anteny...
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 14 paź 2015, o 10:07

Dzięki za trop, puszcze zasilanie odworotnie niż mam, bo już nie pamietam na 100% jak mam, i zobacze...
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
zborecque
Elita forum...
Posty: 1496
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 15 paź 2015, o 16:27

Kenobi36 pisze:Mi to też wgląda na hobbywinga.
Co do tm1000 to on jest jakiś wybredny co do sygnału.
To znaczy ten sam sygnal jest rozpoznawany przez braina a tm1000 czasami głupieje


Dzięki :-) W międzyczasie Tomek też się odezwał i potwierdził - to jest ten HobbyWing

Danielus pisze:Hobbywing. Hyperion ma tylko jeden przewód do silnika lutowany, a HW dwa tak jak ten Twój. Nic innego na rynku chyba niema.


No właśnie biorąc pod uwagę, że chcę używać tego z TM1000 to jest jeszcze alternatywa w postaci Spektrumowego czujnika RPM, ale skoro Hobbywing jest po $4 i na dodatek JUŻ GO MAM :) a ten spektrumowy jest po 130 zł, to byłoby super gdyby dogadał się z TM1000.


miruuu pisze:Jeśli chcesz go używać to spoko, ale jeśli chodzi Ci o wykonanie jakiś jednorazowych pomiarów to Ci pomiędzy wszystko jak będę w Łodzi z telefonu.


No właśnie chcę go używać na codzień. Chciałbym po pierwsze móc widzieć (i słyszeć xD) RPM silnika w apce i sprawdzić jak działa governor (i czy w ogóle). W razie co to zakupię ten Spektrumowy ale wolałbym użyć tego co już mam.



No właśnie i na koniec pytanie, czy dobrze kombinuję? Czy TM1000 wraz z czujnikiem RPM (już pal licho którym, zakładam, że współpracującym) pozwoli na coś takiego? W zestawie TM1000 ma jeszcze czujkę temperatury i napięcia. Czy dobrze rozumiem, że jak to wszystko założę to będę miał widoczne napięcie, temperaturę i RPM + dodatkowo możliwość ustawienia Governora w apce usztywniającego dodatkowo obroty? Mam DX9 a odbiornik to AR9020 + dwa satelitki DSMX.
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 15 paź 2015, o 17:54

Nie wiem czy to dobry pomysł aby dwa governory pracowały na raz.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
zborecque
Elita forum...
Posty: 1496
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 15 paź 2015, o 17:56

Dlaczego dwa? W mojej gauce nie ma żadnego innego. Obecnie ten czujnik nigdzie nie jest podpięty. U poprzedniego właściciela był podpięty do V-Bara i tam działał z governorem.
Chyba, że mówisz o jakimś ustawieniu governora w ESC, ale o niczym takim nie wiem, ustawień ESC nie ruszałem po zakupie, a zresztą patrząc po zachowaniu w locie - governora chyba nie ma (czasem słychać lekkie zdychanie).
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 15 paź 2015, o 18:44

zborecque pisze:No właśnie i na koniec pytanie, czy dobrze kombinuję? Czy TM1000 wraz z czujnikiem RPM (już pal licho którym, zakładam, że współpracującym) pozwoli na coś takiego? W zestawie TM1000 ma jeszcze czujkę temperatury i napięcia. Czy dobrze rozumiem, że jak to wszystko założę to będę miał widoczne napięcie, temperaturę i RPM


Tak, przy czym możesz mieć napięcie pakietu i napięcie odbiornika jednocześnie. "Czujka napięcia" to po prostu dwa druty do wlutowania po stronie złączki pakietu (nie pomyl tu polaryzacji na montażu). Napięcie odbiornika brane jest ze złącza którym zasilasz TM1000.

zborecque pisze: + dodatkowo możliwość ustawienia Governora w apce usztywniającego dodatkowo obroty? Mam DX9 a odbiornik to AR9020 + dwa satelitki DSMX.


Nadajnik Spektrum sam w sobie nie ma nic wspólnego z governorem, to tylko orientacyjna nazwa kanału i przełącznika na aparaturze, więc o żadnym "usztywnieniu" nie ma mowy. Będzie tak jak ustawisz gov w reglu lub w systemie np FBL. W manualu AR9020 nie widzę żeby miał governor...
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
MASA
Lider forum...
Posty: 2050
Rejestracja: 01-08-2014
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: MASA » 15 paź 2015, o 18:55

No własnie bo czegoś nie skumałem???
Gov z braina nie ma nic wspólnego z apka - w zasadzie dlategoż iż kanałem z aparatury nie mozna w zaden sposób sterowac gainem gova w barinie - czy tak?
FireBall
G380
T470LM
GH425
G570
G770
Brain1-2, BeastX Plus, DX8, DX9 DSMX
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 15 paź 2015, o 19:19

zborecque pisze:Dlaczego dwa? W mojej gauce nie ma żadnego innego. Obecnie ten czujnik nigdzie nie jest podpięty. U poprzedniego właściciela był podpięty do V-Bara i tam działał z governorem.
Chyba, że mówisz o jakimś ustawieniu governora w ESC, ale o niczym takim nie wiem, ustawień ESC nie ruszałem po zakupie, a zresztą patrząc po zachowaniu w locie - governora chyba nie ma (czasem słychać lekkie zdychanie).


OK, myślałem że ne ma już ludzi latających na krzywych :mrgreen: i dlatego założyłem że jakiś gov już masz :D
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 15 paź 2015, o 20:42

No są są, jeszcze są Mimo to, powoli dorastam do pierwszych prób z govem. Ładnie to zostało ostatnio opisane, jeżeli chodzi o YEPy. Grzech nie skorzystać!
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
zborecque
Elita forum...
Posty: 1496
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 15 paź 2015, o 20:52

Artja pisze:Nadajnik Spektrum sam w sobie nie ma nic wspólnego z governorem, to tylko orientacyjna nazwa kanału i przełącznika na aparaturze, więc o żadnym "usztywnieniu" nie ma mowy. Będzie tak jak ustawisz gov w reglu lub w systemie np FBL. W manualu AR9020 nie widzę żeby miał governor...


No właśnie - u mnie w apce jest opcja Governor. Jak to działa? Bo nigdy tego nie używałem. Z tego co widzę można przypisać jakiś przycisk i sterować za pomocą tego przycisku jednym z kanałów: AUX2, AUX3 lub AUX4. Kanał przybiera wartości procentowe -100 do 100% w zależności od położenia przycisku. Rozumiem, że przyciskiem może być np. ten sam co IDLE UP. I wtedy mogę sobie ustawić różne wartości dla różnych IDLI i obroty będą stałe? Ale to co mam podłączyć w takim razie pod te kanały AUX? Sygnał THRO? Bo z mojego ESC nie wychodzi żaden inny kabelek - tylko ten od THRO. Co prawda ten ESC ma jakieś opcje GOVa, ale jeszcze nie bawiłem się nimi.

Kenobi36 pisze:OK, myślałem że ne ma już ludzi latających na krzywych :mrgreen: i dlatego założyłem że jakiś gov już masz :D


No właśnie nie mam. Latam na krzywych, staram się je tak dobierać, żeby w zasadzie obroty pozostawały stałe (czyli podnoszę na końcach w kształcie V).



Plan jest taki, aby zamontować coś, co przypilnuje obrotów automatycznie, a nie estymowaną przez człowieka i ustawianą ręcznie krzywą :-)

Rozumiem, że GOV w ESC to załatwia.

Ale w takim razie po co jest ten czujnik obrotów? Czy to HobbyWing czy to jakiś super-fancy Spektrum? Jedyne co z tego będę miał to wyświetlone w apce obroty?
Apka nie będzie ich "słuchać" żeby korygować kanał THRO jak normalny GOV?
Bo to stawia pod znakiem zapytania cały mój plan zakupów telemetrii. Oczywiście pewnie kiedyś to sobie zainstaluję, ale na razie wolałbym mieć z tego jakiś większy pożytek niż tylko cyferki :)
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
MASA
Lider forum...
Posty: 2050
Rejestracja: 01-08-2014
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: MASA » 15 paź 2015, o 21:27

zborecque pisze:
Artja pisze:Nadajnik Spektrum sam w sobie nie ma nic wspólnego z governorem, to tylko orientacyjna nazwa kanału i przełącznika na aparaturze, więc o żadnym "usztywnieniu" nie ma mowy. Będzie tak jak ustawisz gov w reglu lub w systemie np FBL. W manualu AR9020 nie widzę żeby miał governor...


No właśnie - u mnie w apce jest opcja Governor. Jak to działa? Bo nigdy tego nie używałem. Z tego co widzę można przypisać jakiś przycisk i sterować za pomocą tego przycisku jednym z kanałów: AUX2, AUX3 lub AUX4. Kanał przybiera wartości procentowe -100 do 100% w zależności od położenia przycisku. Rozumiem, że przyciskiem może być np. ten sam co IDLE UP. I wtedy mogę sobie ustawić różne wartości dla różnych IDLI i obroty będą stałe? Ale to co mam podłączyć w takim razie pod te kanały AUX? Sygnał THRO? Bo z mojego ESC nie wychodzi żaden inny kabelek - tylko ten od THRO. Co prawda ten ESC ma jakieś opcje GOVa, ale jeszcze nie bawiłem się nimi.

Kenobi36 pisze:OK, myślałem że ne ma już ludzi latających na krzywych :mrgreen: i dlatego założyłem że jakiś gov już masz :D


No właśnie nie mam. Latam na krzywych, staram się je tak dobierać, żeby w zasadzie obroty pozostawały stałe (czyli podnoszę na końcach w kształcie V).



Plan jest taki, aby zamontować coś, co przypilnuje obrotów automatycznie, a nie estymowaną przez człowieka i ustawianą ręcznie krzywą :-)

Rozumiem, że GOV w ESC to załatwia.

Ale w takim razie po co jest ten czujnik obrotów? Czy to HobbyWing czy to jakiś super-fancy Spektrum? Jedyne co z tego będę miał to wyświetlone w apce obroty?
Apka nie będzie ich "słuchać" żeby korygować kanał THRO jak normalny GOV?
Bo to stawia pod znakiem zapytania cały mój plan zakupów telemetrii. Oczywiście pewnie kiedyś to sobie zainstaluję, ale na razie wolałbym mieć z tego jakiś większy pożytek niż tylko cyferki :)

dla przykładu
właśnie składam helika wersji budżetowej z 180HV YEPem
Czujnik HW kupiłem żeby móc podać sygnał RPM na Braina - dlatego że Yep nie wyprowadza (w przeciwieństwie do CC lub HW) kablem sygnału "RPM-O"
w ten sposób masz odczyt obrotów dla governor w FBLu

Szczerze mówiąc po co Ci TM w elektryku - dobre jest to pytanie?
FireBall
G380
T470LM
GH425
G570
G770
Brain1-2, BeastX Plus, DX8, DX9 DSMX
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 16 paź 2015, o 07:54

zborecque pisze:No właśnie - u mnie w apce jest opcja Governor. Jak to działa? Bo nigdy tego nie używałem. Z tego co widzę można przypisać jakiś przycisk i sterować za pomocą tego przycisku jednym z kanałów: AUX2, AUX3 lub AUX4. Kanał przybiera wartości procentowe -100 do 100% w zależności od położenia przycisku. Rozumiem, że przyciskiem może być np. ten sam co IDLE UP. I wtedy mogę sobie ustawić różne wartości dla różnych IDLI i obroty będą stałe? Ale to co mam podłączyć w takim razie pod te kanały AUX? Sygnał THRO? Bo z mojego ESC nie wychodzi żaden inny kabelek - tylko ten od THRO. Co prawda ten ESC ma jakieś opcje GOVa, ale jeszcze nie bawiłem się nimi.


Governor w ESC rozumie tylko wartość sygnału na kanale gazu z odbiornika. To w jaki sposób wysterujesz ten sygnał w apce zależy wyłącznie od Ciebie. W apce nie ma żadnej opcji Governor, to tylko nazwa, taka sama jak AUX, Mix, i pozostałe. Twórcom zapewne chodziło o jakieś utrzymanie porządki i ułatwienie programowania zewnętrznych governorów na przykład w spalinach.


zborecque pisze:Ale w takim razie po co jest ten czujnik obrotów? Czy to HobbyWing czy to jakiś super-fancy Spektrum? Jedyne co z tego będę miał to wyświetlone w apce obroty?
Apka nie będzie ich "słuchać" żeby korygować kanał THRO jak normalny GOV?
Bo to stawia pod znakiem zapytania cały mój plan zakupów telemetrii. Oczywiście pewnie kiedyś to sobie zainstaluję, ale na razie wolałbym mieć z tego jakiś większy pożytek niż tylko cyferki :)


Dokładnie tak, telemetria w Spektrum nie robi nic poza informacją na wyświetlaczu :) No może ma jeszcze taki pożytek, że podobno można zapisać parametry lotu na karcie i odtworzyć je poźniej w jakimś sofcie. Nie wiem czy to w ogóle działa, nigdy z tego nie korzystałem, foldery na karcie mam puste.
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
MASA
Lider forum...
Posty: 2050
Rejestracja: 01-08-2014
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: MASA » 16 paź 2015, o 08:05

Artja pisze:W apce nie ma żadnej opcji Governor, to tylko nazwa, taka sama jak AUX, Mix, i pozostałe. Twórcom zapewne chodziło o jakieś utrzymanie porządki i ułatwienie programowania zewnętrznych governorów na przykład w spalinach.

Jako że sie zawziąłem na starą spalinę to ostatnio trochę poryłem w necie/ w moich gratach i w apce - wydaje mie sie że:
zewnętrzny governor np. futaby (do spalin) ma wejście na dodatkowy kanał z odbiornika - co oznacza że kanał który można w apce przypożadkować pod gov może sterowac przynajmniej gainem tego governora
Artja pisze:Dokładnie tak, telemetria w Spektrum nie robi nic poza informacją na wyświetlaczu :) No może ma jeszcze taki pożytek, że podobno można zapisać parametry lotu na karcie i odtworzyć je poźniej w jakimś sofcie. Nie wiem czy to w ogóle działa, nigdy z tego nie korzystałem, foldery na karcie mam puste.

działa całkiem nieźle... mozna z niej np. wyczytać ile pradu jest wyciagane podczas lotu z pakietu do awioniki
Dla mnie podstawową zaletą jest odczyt temp i naopięcia na pakiecie awioniki i związane z tym alarmy
FireBall
G380
T470LM
GH425
G570
G770
Brain1-2, BeastX Plus, DX8, DX9 DSMX
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 16 paź 2015, o 08:27

Do tego zamieszania z opisem "opcji Governor" w Spektrumach dochodzi niepotrzebne moim zdaniem podwójne oznakowanie przełączników. To znaczy, ten sam przełącznik "nazywa się" inaczej w trybie samolotowym i helikopterowym. To wprowadza zamęt i jako początkującemu utrudniło mi korzystanie z apki zamiast ułatwić.
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
valoos
Domownik forum...
Posty: 404
Rejestracja: 17-05-2011
Lokalizacja: Łopuchowo / Poznań
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: valoos » 17 paź 2015, o 21:31

Bardzo wszystkim dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia ...
ale pchnięty ciekawością nabyłem drogą kupna na banggoodzie takie cuś:
Nawet już do mnie przywędrowało.
Obrazek
Zdam relację jak wypada w praktyce - na razie wstępne testy zasięgu (podpięte jedno serwo, odbiornik na wysokości 1m nad ziemią) wykazują, że działa zdecydowanie lepiej niż oryginalny AR6110.
(ponad 30m na zmniejszonym zasięgu + szyba i pustak vs równe 30m ale bez przeszkód).
Najbardziej podobają mi się te dwie antenki (rzekomo pracujące w układzie diversity), bo spora szansa wystawić je poza obrys modelu.
Fajne jest to, że ma również od razu wyjście PPM'a - pod quadzika jak znalazł... :banana:
Co jest nie zapisane zmierza do nieistnienia...
Awatar użytkownika
MASA
Lider forum...
Posty: 2050
Rejestracja: 01-08-2014
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: MASA » 17 paź 2015, o 21:33

a tak wogóle to do twojego prosiaka ?
w sensie 500ty
FireBall
G380
T470LM
GH425
G570
G770
Brain1-2, BeastX Plus, DX8, DX9 DSMX
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 paź 2015, o 21:50

Zapowiada się super. Jeszcze jest 6ch i 8ch.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Kosmo
Domownik forum...
Posty: 281
Rejestracja: 25-02-2011
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 13 razy

Postautor: Kosmo » 17 paź 2015, o 21:54

PPM świetna spawa! To by mi się przydało właśnie do quada, żeby tyle kabli nie było. Czekam na dalsze opisy :-)
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 paź 2015, o 21:56

Co to za pionowe gniazdo?
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
valoos
Domownik forum...
Posty: 404
Rejestracja: 17-05-2011
Lokalizacja: Łopuchowo / Poznań
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: valoos » 17 paź 2015, o 22:23

Diabli wiedzą ... nigdzie w sieci nie ma manuala ...

EDIT:
...tak, ten odbiornik ma zlądować w Protosku
Co jest nie zapisane zmierza do nieistnienia...
Awatar użytkownika
MASA
Lider forum...
Posty: 2050
Rejestracja: 01-08-2014
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: MASA » 17 paź 2015, o 22:40

Jestem cirkaw...
A powiedz mi przy okazji - dasz się jutro wyciagnąc na ligo koło 10tej?
FireBall
G380
T470LM
GH425
G570
G770
Brain1-2, BeastX Plus, DX8, DX9 DSMX

Wróć do „Spektrum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości