Nadajniki, odbiorniki - pytania, wybory, dyskusje...

Jaki wybrać, o co kaman...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7191
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 9 maja 2019, o 13:42

ja wyłącznie z powodu niskiej ceny w stosunku do możliwości i linka :D
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 9 maja 2019, o 14:45

Chyba zdecyduje się na X9D+ SE z lepszymi pstrykami i na hallach. Jaką grubość ma ta apka? Szukam i szukam, za cholerę nie mogę znaleźć jej wymiarów.
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 9 maja 2019, o 19:48

Chyba na razie jestem 1k zł do przodu. Przeglądałem net w poszukiwaniu opinii o taranisie, przy okazji trafiłem na rózne mody i mnie olśniło. Rozebrałem T12 i poprzekładałem przełączniki, udało mi się wyeliminować tym główną wadę T12, przełożyłem hold i cut off bliżej gimbalii, 3 pozycyjne na miejsce holda i cutoff i tadaam, teraz szczypiąc mogę używać wszystkich przełączników w dodatku hold jest teraz pod palcem jednocześnie w takim miejscu, że nie ma szans abym przez przypadek go załączył co mi się już 2 razy przytrafiło :-)
Odwróciłem też hold i teraz apka nie pluje mi się, że przełącznik jest w niewłaściwej pozycji kiedy jest zapięty na starcie. Nie dało się softwearowo to zrobiłem to hardwarowo :-) Teraz pozostał zasięg i pewność linka, to załatwię zamieniając moduł na ten od frsky w miejsce multiprotocol.
Niestety pozostaje cały czas brak wsparcia dla companion, gdyby ktoś napisał konwerter z Taranisa 7 na t12. No nic, nie można mieć wszystkiego.

Tak na marginesie to materiały z jakich jest wykonany t12 jednak wyglądają na lepsze od Taranisowych, obudowa jest czarna, matowa i nic się nie wyciera, plastyki nie skrzypią. Apka wyglada jak nowa, a kilka miesięcy ją używam, w tym codziennie w symku.
Popatrzyłem na tych co szczypią i wygląda na to, że z dużą apką bez smyczy nie jest to wygodne.
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7191
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 9 maja 2019, o 21:28

Nie wiem jak dżampery ale sporą zaletą Fryskaja jest szeroka gama tanich jak barszcz odbiorników i czujników telemetrycznych.

Jak zaczną Cię kusić kombinacje to pewnie temat Frajerskaj wróci
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19685
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 9 maja 2019, o 21:29

Nie wiem jak masz po zmianie bo nie wiem jak miałeś przed zmianą, ale holda załączać jest dobrze "do siebie".
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7191
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 9 maja 2019, o 21:32

Kwestia przyzwyczajenia. Załączanie "do się" wymaga ruchu palca najpierw "od się", złapania pstryka i następującego po tym ruchu "do się". Na logikę więc szybsze powinno być jednak załączanie "od się". Problem w tym że nasze paluchy, dłonie, ramiona i charaktery są tak zbudowane że naturalniej jest zgarniać wszystko do siebie.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19685
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 9 maja 2019, o 21:45

Nie wiem jak twój paluch, ale mój zagarnia zdecydowanie mocniej, szybciej i pewniej niż odgarnia.

A jeśli pstryk jest od strony anteny, wtedy holda lubie zapinac do góry, bo łapy leżą pod nim trzymając nadajnik.

Każdy lubi inaczej, grunt żeby hold byl ułożony tak by to zapiąć zawsze w dobrym momencie. Sporo oszczędza.
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 9 maja 2019, o 22:54

mwx pisze:Nie wiem jak dżampery ale sporą zaletą Fryskaja jest szeroka gama tanich jak barszcz odbiorników i czujników telemetrycznych.

Jak zaczną Cię kusić kombinacje to pewnie temat Frajerskaj wróci


Jumper T12 to technicznie to samo co FRSKY, funkcjonalnie to Taranis Q X7, wszelkie telemetrie, szmery, bajery z OpenTX i FRsky działaja na tym jumperze, tylko moduł, który mam to multiprotocol, wspiera w pełni FRSky łącznie z telemetrią, ale nie ma tak dobrego zasięgu, więc chcę tam wpakować to:
https://77hobby.pl/frsky-xjt-modul-nada ... r-p-2.html
Mogę też z poziomu radia normalnie programować odbiorniki FRSky (już to robiłem) Jedyny problem to brak wsparcia z poziomu companion i to niestety minus. Z jakiegoś powodu devsi companiona się obrazili na jumpera.

miruuu pisze:Nie wiem jak masz po zmianie bo nie wiem jak miałeś przed zmianą, ale holda załączać jest dobrze "do siebie".


Przełączniki hardwarowo przełożyłem, ale sam hold w OpenTX też odwróciłem bo to akurat nie problem. Problemem jest to, że nie mogę zmienić kierunków przełączników przy którym się pluje alarm na starcie. To akurat jest chyba zależne od konkretnej wersji OpenTX.

Teraz hold zapinam tak:



Czyli hold zapinam do siebie, ale apka myśli, że to od siebie i przy właczeniu jak jest alarm na przełącznikach wymaga, aby ten konkretny przełącznik był z pozycji do siebie. W niektórych apkach i wersjach opentx można to zmienić, niestety u mnie nie więc tak sobie z tym poradziłem i jest ok :-)

Przełącznik 3 pozycyjny wylądował z tyłu apki, tam gdzie zwykle jest hold. Ten wariant wydaje się sensowniejszy, bo można hold zapiąć bardzo szybko, a praktycznie nie ma możliwości zrobienia tego przez pomyłkę.
Oczywiście trzymając apkę do szczypania, na kciukach tak byłoby niewygodnie.
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7191
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 10 maja 2019, o 12:11

A dlaczego nie chcesz włączać przy załączonym HOLDzie? To jest bezpieczna i dobra praktyka
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 10 maja 2019, o 13:29

No właśnie, chcę włączać przy załączonym HOLDzie :-) Alarm mogę ustawić tylko gdy włącznik jest w innej pozycji niż do góry, czyli hold jest właśnie wyłączony. Zmieniłem to tak, że odwróciłem fizycznie przełącznik, działanie HOLDa odwróciłem i teraz jest tak jak powinno być. Apka pluje się, jeśli włączę ją z wyłączonym HOLDem. W Taranisie, przynajmniej na większości wersji OpenTX, można ustawić dopuszczalną pozycję włącznika, w T12 może być tylko do góry i jest to do kitu. Inne przełączniki mnie nie obchodzą ale chciałbym, żeby HOLD sprawdzała na starcie.
Odkryłem, że T12 dla FRSky ma coś takiego jak frequency tune, ustawiłem to tak jak internety zalecają i jeszcze raz przetestuję zasięg. Może nie trzeba będzie wymieniać tego modułu.
Mieliście do czynienia z R9M, tym modułem dalekiego zasięgu? Jakie są jego minusy, że jest mało popularny. Wydawałoby się, że zasięg 10km powinien zamknąć problem zakłóceń, działa na nietypowej częstotliwości, ma regulowaną moc, aż do 0,5W a w wersji US aż do 1W. Wydawałoby się, same plusy. Odbiorniki są trochę droższe, ale jest taki jeden w cenie poniżej 150zł. Jaki w tym jest hak?
Zastanawiam się czy do 600 nie kupić takiego zestawu, a resztę ciorać na multiprotocolu dalej. Tym bardziej, że sam moduł jest o połowe tańszy od XJT, zupełnie tego nie rozumiem.
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 10 maja 2019, o 15:17

No to teraz rozumiem, zostawię tutaj dla potomności, żeby nikt się nie naciął przez przypadek.
Problemem są normy EU, ten system ma sens głównie w wersji US, gdzie jest dostępna moc do 1W i telemetria jest dostępna w pełnym zakresie. Niestety w wersji EU telemetrię mamy tylko wtedy gdy ustawimy w nadajniku moc na 25mw oraz 8 kanałów.
W wersji US nie ma tych restrykcji i mamy pełną funkcjonalność na 1W 16ch. Dodatkowo wersja US i EU działają na innych częstotliwościach, US jest u nam mooocno nielegalna bo działa na częstotliwościach GSM. Obie wersje różnią się też antenami, jeśli podmienimy tylko firmware (poza nielegalnością) i tak zasięg będzie gorszy ze względy na źle dobrane anteny. Szkoda, bo już się napaliłem :-/ Swoją drogą ciekawe czy na tych 25mW i tak nie byłby dużo lepszy zasięg.

Skubany na 25mW też prezentuje się nieźle:

Chyba jednak go zaryzykuję
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
LechuW
Elita forum...
Posty: 598
Rejestracja: 12-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 32 razy
Podziękowano: 10 razy
Kontaktowanie:

Postautor: LechuW » 7 maja 2020, o 06:51

Czy ktoś z Was może wie jak wyłączyć dźwięk rolki w radiu spektrum? Chodzi o Dx7G2.
Pozdrawiam,
Leszek
Goosky S2 Goosky RS4 Venom
SAB Raw 420 SAB Kraken 580
Vcontrol EVO
Awatar użytkownika
Pietrek
wcześniej: Piotr G
Posty: 970
Rejestracja: 13-07-2015
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 51 razy

Postautor: Pietrek » 7 maja 2020, o 19:06

W DX9 jest tak:

wchodzisz do menu i następnie po kolei
- system setup
- system settings -> next
- extra settings
- system sounds
- roller sounds

Być może w DX7 jest tak samo lub podobnie
Pozdrawiam...
Piotr
--------------
nie potrafię ale spróbuję się nauczyć...
XL power 380 / XL power 550 / DX9 / Traxxas e-revo 1:16
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 808
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 138 razy
Podziękowano: 65 razy

Postautor: kudzu » 2 lut 2021, o 23:15

Potrzebuję podpowiedzi.
Przymierzam się do wymiany radia Esky na coś rozsądniejszego i po kilku lekturach przypadł mi do gustu Graupner MX-12, może MX-16. Tylko zastanawiam się czy powinienem od razu inwestować w HOTT czy może... Może spróbować 35 MHz i ewentualnie pobawić się, jeśli zajdzie potrzeba, w dołożenie linka na 2,4 GHz? Te 35 MHz można wyhaczyć dość tanio w niezłej cenie. No bo IFS to raczej omijać?
I pytanie ekstra: czy "s" w MX-16s oznacza syntezę?
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7191
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 3 lut 2021, o 00:18

Odpuść 35MHz. Mamy 2021, nie 1995.
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 808
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 138 razy
Podziękowano: 65 razy

Postautor: kudzu » 3 lut 2021, o 00:38

Niby też mam podobne odczucie, ale są tacy, którzy z powodzeniem używają MHz. Niedawno widziałem gościa celującego w parapet metrową anteną teleskopową. Też się zdziwiłem, bo ostatnio widziałem takie w domu, raczej dosyć dawno...27 MHz... AM;)
Tyle, że jednak widmo rozproszone daje większe poczucie bezpieczeństwa.

A co z IFS w Graupnerach? Totalna porażka czy jednak dla amatora nie ma to większego znaczenia?
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7191
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 3 lut 2021, o 10:15

W dziadkowym samolocie to bez większego znaczenia, ale większość tych zabytkowych systemów generuje opóźnienia rzędu 100ms, a w heliku to jest bardzo odczuwalne.
Nawet jak dołożysz do tego jakiś moduł 2.4GHz to opóźnienie zostanie, albo nawet się zwiększy.

Przy dzisiejszych śmiesznych cenach nadajników i odbiorników 2,4GHz kombinowanie z przeróbkami starego złomu na prawdę nie ma najmniejszego sensu
Ostatnio zmieniony 3 lut 2021, o 12:14 przez mwx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 815
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 3 lut 2021, o 10:29

Jak chcesz poczucie bezpieczeństwa to zainwestuj w 2 odbiorniki 2.4GHz w jednym modelu albo jeden ale z satelitką.
Ja wyszedłem z 35MHz zaraz po tym jak zasłaniając Belt'a ciałem, dostałem łopatami po szyi.
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 808
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 138 razy
Podziękowano: 65 razy

Postautor: kudzu » 3 lut 2021, o 12:25

redb pisze:Ja wyszedłem z 35MHz zaraz po tym jak zasłaniając Belt'a ciałem, dostałem łopatami po szyi.


To mi wystarczy.

Ale gdyby ktoś mógł jeszcze odnieść się do IFS vs HOTT też byłbym wdzięczny.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7191
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 3 lut 2021, o 13:58

IFS to stary, zapomniany "protokół" który jest rebrandowanym XPS - XtremeLink. To nie ma nic wspólnego z Graupnerem, oprócz tego że w Europie moduły do konwersji były sprzedawane z doklejonym znaczkiem Graupnera, podobnie jak cała kupa innych modelarskich sprzętów.
Nie warto się pchać w zabytki i wynalazki bo będziesz miał problemy z zakupem odbiorników no i możesz zapomnieć o telemetrii. Spróbuj nawet teraz znaleźć gdziekolwiek odbiornik który by z tym współpracował :)
No nima. :dk:

W ogóle zastanowiłbym się mocno czy Graupner to dobra ścieżka - od wielu lat ta marka nie ma nic wspólnego z DE, oprócz niemiecko brzmiącej nazwy. w 2012 zbankrutowali a znaczek przeszedł w ręce przyjaciół z dalekiej Azji. Oni sobie stworzyli HOTTa, żeby nie musieć korzystać z zewnętrznych producentów jak ten XL czy Spektrum. HOTT na pewno działa, mało kto, ale ktoś tam na tym lata. Ba, mają nawet swoje FBLe o których mało kto wie, ale znam jedną osobę która próbuje z tego korzystać. Mimo wszystko ja bym nie szedł w "niszowe" rozwiązania, bo widzę jak różni tacy producenci z dnia na dzień znikają ewidentnie z rynku, ale to tylko moje zdanie.

Porzuć autodestrukcyjne plany związane z rezurekcją zabytków, pomyśl o czymś współczesnym, sprawdzonym i tanim. Oszczędzisz sobie kłopotów i kosztów w niedalekiej przyszłości.

Aktualnie wybór współczesnych tanich a dobrych nadajników i odbiorników z dobrym wsparciem jest na prawdę spory - masz Flajskaje, FrSky, Jumpery albo z "klasyków" tańsze modele Futaby czy Spektruma. To tak na szybko, bo wybór jest dużo większy.

Wróć do „Ogólnie o nadajnikach i odbiornikach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości