Latencje, abscynencje i luźne gimbale

Jaki wybrać, o co kaman...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19685
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 3 lis 2018, o 21:47

No bo tak se myślę, ze przepływ informacji między moim palcem a mózgiem, który mógłbym wyłapać to pewnie nie mniej niż 0.1sekundy... A tu o tysięcznych mówimy...
Rozumiem jakby któryś nadajnik miał 200-500ms... to pewnie byłoby odczuwalne...?
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 3 lis 2018, o 22:49

Jest kosmos, mózg sie przysrosowywuje, jak wszystko idzie wg planu korekty robi sie z wyprzedzeniem ale jak cos pójdzie nie tak to łatwiej wyjść z opresji przy małym latency.
Latalem na dx18 z modulem djt frsky po PPM, potem kupilem futabe i na poczatku latalem na tym samym module co przekładało sie na ok 40-50ms.
Aż w koncu kupilem zamienniki ktore chodziły na linku fasst i protokołem sbus. W zasadzie nic nie odczulem , dopiero jak wykatałem kilkadziesiat pakietow i wzialem drona ktory miał nadal odbiornik frsky wiec wymagał użycia modułu, to po zrobieniu kilku szybkich zwrotow pozulem jak koszmarnie wolno reaguje. Miałem poważny problem z trafianiem w bramki.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15935
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 3 lis 2018, o 23:22

@Miru,
500ms to już pół sekundy - to zobaczysz, usłyszysz bez najmniejszego problemu, jesteś w stanie to normalnie policzyć.
W locie poczujesz różnice o rząd wielkości mniejsze.
Tak jak mówi Kenobi.
Dziś kiedy dobrze umiem już TicToci, pewnie robiłbym je na linku FrSky, ale kiedy sie ich uczyłem, szło mi tak sobie i po przesiadce na Graupnera nagle okazało się, że już je w zasadzie umiem.
To była po prostu nagła bardzo duża zmiana która wzięła się jakby znikąd. Bo nic innego w heliku się nie zmieniło, zmieniło się tylko radio.
A jakie samo radio może mieć znaczenie przy założeniu, że i poprzednie i obecne są sprawne technicznie?
Ano - właśnie takie.

A tym FlySky jestem bardzo zaskoczony.
Ale cóż - dobre radio to proste radio.
FlySky jest mega prosty - to swoje robi.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15935
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 3 lis 2018, o 23:23

Aha, ale żeby nie było - kasy nie chcę, Graupner jest mój :nono:
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19685
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 4 lis 2018, o 04:37

Kurde, przez te wasze wpisy zacząłem czytać o tych latencjach w wolnej chwili (czyt. jak będzie mi się chciało) przeniose te posty do osobnego wątku...

A teraz pytanie, bo czegoś nie ogarniam... czytam jakieś bzdety na zagranicznych forach ;) i ludzie rozmawiają o różnych wartościach latencji w zależności od rodzaju odbiornika (podają konkretne modele) i tego czy coś jest ppm czy sbus.

Czy w takim razie można mówić w ogóle że spektrum czy frsky jest be a coś innego jest dobre czy prawidłowiej jest się odnosić do konkretnych odbiorników, ppm-ów/sbusów i może czegoś jeszcze? Jak porównywać żeby mieć wspólny mianownik?

No bo np czy na filmach powyżej w każdym nadajniku użyto ppm albo sbus czy różnie? Wybrano do testu najszybsze dostępne, najwolniejsze czy losowe odbiorniki?

Z tego co czytam (poprawcie mnie bo mogę się mylic) to latency na ppm może być nawet dwukrotnie większe niż na sbusie? Robi różnicę choć w większości przypadków od nas zależy jak połączymy odbiornik...

Temat dla mnie stosunkowo nowy, chętnie się dowiem czegoś mądrego...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19685
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 4 lis 2018, o 05:24

Aikus, Ty to musisz mieć niezły procek pod czachą wyczuwajac różnice między frsky a graupner... z tego co czytam to te całe latencje mają na tym samym poziomie (o ile rozpatrujemy najlepszy przypadek graupnera)

Ja jednak obstawiam, że w tym (twoim lub generalnie) taranisie to był problem z gimbalami raczej. Wojtek lata teraz na tym nowym z haalami i twierdzi, że lata mu się lepiej niż na spektrumie, na którym latał wcześniej a tez przecież nie jest jakis zły.

Obrazek
https://youtu.be/1p5041TS7Hw

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7191
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 4 lis 2018, o 09:00

Najsampierw ustaw sobie tryb 9-kanałowy zamiast 18. To już daje prawie 2x szybszą transmisję. Potem połącz się z fbl po s.bus i zapomnij o temacie.

Nie bawisz się w mistrzostwa świata w dronowaniu żeby tych kilka ms miało znaczenie (dopiero kilkanaście+ "czuć na drągach")

Nie patrz też na testy kanałów mixowanych przez nadajnik (np tarcza 120°) bo mixowanie zabiera dodatkowy czas
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19685
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 4 lis 2018, o 10:31

Wszystko mam na sbusie bo bez sensu łączyć wieloma kablami. Kanały tez ustawiam w liczbie 8, ale dobrze wiedzieć...
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 4 lis 2018, o 11:10

Wspólnym mianownikiem jest czas a nie protokół po którym link śmiga.

edit: oo, to do paru postów powyżej
Helikoptery
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15935
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 4 lis 2018, o 12:28

Miru ale do cholery Nie porównuj w Horusa i graupner a tylko taranisa i graupner a to też ma znaczenie i nie wiem czy chodziło o gimbale czy o samą elektronika apki czy o co.
Zresztą nieważne niech wam ten Horus działa jak Najlepiej bądźcie wszyscy zadowoleni i ja zastaje na graupnerze i już.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19685
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 4 lis 2018, o 12:38

Ale mi się nie rozchodzi o horusa tylko protokoły. Moja teza jest taka, że nie fakt latania na frsky utrudniał Ci robienie tictocków. Tylko tyle. A dodatkowo przypuszczam, że problemem były dziadoskie gimbale w pierwszych taranisach i jednocześnie na prawdę fajne w graupnerze. Moim zdaniem to było źródłem różnicy, którą poczułeś.

Ani nie bronię horusa ani spektruma, nie nie... spektruma nie lubię od zawsze :D A horusa dopiero poznaje, więc na temat żadnego z nich nie wypowiem się obiektywnie ;)
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 155 razy

Postautor: windcatcher » 4 lis 2018, o 13:02

Spektrum w testach nowszych modeli dsmx na 11ms wypada lepiej i szybciej od Frsky.

Link działa średnio na 13ms

https://youtu.be/_rxAPlYr9FQ

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... view#gid=0
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
msheli
Elita forum...
Posty: 1490
Rejestracja: 16-05-2015
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Podziękował: 110 razy
Podziękowano: 73 razy

Postautor: msheli » 4 lis 2018, o 13:14

miruuu pisze:Ale mi się nie rozchodzi o horusa tylko protokoły. Moja teza jest taka, że nie fakt latania na frsky utrudniał Ci robienie tictocków.


Coś w tym jest, w mojej DX8 tic toki wychodziły, ale musiałem się namęczyć,w Taranisie SE wychodzą z dużo większą łatwością, wydają się dużo prostsze...
XLPower 550 / Goosky S2

Moje loty....
https://www.youtube.com/@wojciechdum75/videos
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 4 lis 2018, o 13:33

To jak Na Taranisie X9D Plus SE wychodza latwo, to na Horusie na pewno same się robią - tam jeszcze lepsze gimbale ;)
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 155 razy

Postautor: windcatcher » 4 lis 2018, o 14:03

msheli pisze:
miruuu pisze:Ale mi się nie rozchodzi o horusa tylko protokoły. Moja teza jest taka, że nie fakt latania na frsky utrudniał Ci robienie tictocków.


Coś w tym jest, w mojej DX8 tic toki wychodziły, ale musiałem się namęczyć,w Taranisie SE wychodzą z dużo większą łatwością, wydają się dużo prostsze...


Ale to może oznaczać, że gimbale są mniej dokładne lub mają większy deadband....
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19685
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 4 lis 2018, o 14:32

Wniosek z tego taki, że najlepiej kupić flyskyja ze zużytymi gimbalami
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19685
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 4 lis 2018, o 14:37

Wydzielilem. Nie jestem pewien czy powinno trafić do taranisa, flyskaja czy spektruma więc wrzucam do warsztatu ;)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15935
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 4 lis 2018, o 15:16

A nie lepiej do aparatury odbiorników?
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19685
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 4 lis 2018, o 17:50

Proszę bardzo :)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15935
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 5 lis 2018, o 22:39

Tak sobie jeszcze myślę o tych latencjach s-busach i PPMach, że takie rozumowanie to trochę o dupę potłuc, bo co to właściwie znaczy podłączyć odbiornik po PPM? Nie ma czegoś takiego... albo raczej nie ma nic innego. Odbiornik z apką ZAWSZE łączy się po PPMie, a ściślej po PPMie opakowanym w jakiś protokół specyficzny dla danego systemu (FASST, HOTT, ACCST, DSMX i tak dalej, a w środku jest PPM, a nawet jeśli nie jest to jest to jakiś mux.
Czyli tak czy siak mux. Czterech, sześciu, ośmiu kanałów - w zależności.
No i teraz taki mux po odebraniu przez odbiornik sam z siebie do niczego się nie nadaje.
Musi zostać zdemuxowany na poszczególne kanały.
Może zostać zdemuxowany w odbiorniku i to jest proces który ileś tam trwa. Musi trwać i koniec.
A może nie zostać zdemuxowany w odbiorniku, bo możemy odbiornik podłączyć np. właśnie po s-bus do braina i to oznacza tylko tyle, że demuxowaniem zajmie się Brain.
Tak czy siak demux to proces który MUSI się wydarzyć i musi trwać a czy tę operację szybciej wykona brain czy odbiornik - to dopiero zagadka.
Ja w każdym razie na graupnerze latałem zarówno na odbiorniku podłączonym klasycznie czterema kablami do braina i latałem na jednym kablu i różnicy nie widziałem.

Anyway: O tym muxowaniu i demuxowaniu, dobrze myślę, czy popełniam jakiś błąd w rozumowaniu?

Wróć do „Ogólnie o nadajnikach i odbiornikach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość