Graupner "None rfid" - błąd i naprawa

Nie wiesz dlaczego Graupner jest najlepszy? Zapytaj Aikusa...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 2 gru 2018, o 18:32

Taki komunikat może się pojawić czasami na ekraniku różnych aparatur Graupnera.
Sytuacja wygląda dość złowrogo.
Najpierw apka nie chce się wyłączyć, (po normalnie poprawnie skończonym locie) potem w końcu sie wyłącza, a po włączeniu:
- Widać na ekranie przysłaniający wszystko komunikat NONE RFID.
- wszystkie zaprogramowane modele są "zniknięte".
- zaprogramowanie nowego modelu jest ... praktycznie nie możliwe, bo komunikat NONE RFID mocno przeszkadza, poza tym nie daję się zbindować żadnego odbiornika.
- Po wejściu w pozycje "Info display" w głównym menu, na pierwszej pozycji wyświetlone RFID wygląda ... dziwnie. U mnie wyglądało tak "55555555555"... czyli niby poprawne technicznie, ale wiadomo, że prawie na pewno tak nie powinno wyglądać.


Tak to wygląda:

(sorka za komentarze - film nagrywany dla mira - głos można w sumie wyciszyć).


Problem dotyczy apek (z tego co czytałem) : MX-16, MX-20, MX-12, MZ-24, być może jeszcze innych.
U mnie wystąpił w apce MX-16.

Zdarza się tam, gdzie jest używany stary firmware apki.
Prawdopodobnie jest to babol w jakiejś części wspólnej firmwaru wszystkich tych apek.

Co istotne, wgranie nowego firmwaru NIE ZAŁATWIA SPRAWY!!
Niestety aby naprawić apkę, trzeba najpierw wgrać SPECJALNY firmware, który ją naprawia.
Potem można (i w sumie to ja to zalecam) zrobić upgrade do najnowszej wersji.

Z tego co rozumiem, upgrade firmwaru zrobiony "za wczasu" powinien spowodować, że problem nie wystąpi.

Aby wgrać firmware "naprawczy", trzeba postępować wg procedury "Emergency" w programie Graupner Studio - inaczej próba wgrania firmwaru wywali się z błędem.

Najważniejsze pytanie: skąd wziąć ten firmware.
No i tu zaczynają się schody.
Grapuner nie udostępnia ich na swojej stronie.
Podobno serwis dość mocno przyciśnięty - wysyła ten firmware na maila.
Inaczej chce, żeby wysyłać apkę do nich.

Istnieje jakieś niemieckie forum hercliś wilkommen, gdzie podobno po zarejestrowaniu się i zalogowaniu (za darmo) można uzyskać dostęp do wszystkich archiwalnych firmwarów Graupnera do wszystkich apek, w tym do naprawczych.

http://www.gh-lounge.de/


Niestety moja próba zarejestrowania się tam do dziś nie zakończyła się powodzeniem (czekam na maila o aktywacji konta, który jest wysyłany ręcznie przez admina forum).

Googlując po czeluściach internetu trafiłem szczęśliwie na osobę, która akurat ten firmware do mojej apki udostępnia:

http://marco-difeo.de/2016/02/04/graupn ... none-rfid/

Jego ściąganie i używanie było oczywiście ryzykowne, ale wziąłem to na klatę, bo gość sprawiał wrażenie, ze wie o czym pisze i ... jakoś nie wiedziałem powodu dla którego miałby zamieszczać w tym miejscu jakiś syf.
Udało się.

Apka sprawna.
Wszystkie modele - stracone - trzeba ustawiać wszystko od nowa.

Firmware mam oczywiście zachowany.
Gdyby ktoś potrzebował - proszę pisać - wyślę.
Jeśli uda mi się zarejestrować na tym hercliświlkommen to pobiorę wszystkie inne firmwary we wszystkich wersjach i będę miał.

No a jak nie - to nie ;)

Póki co - tyle ode mnie.
Może ktoś skorzysta.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 2 gru 2018, o 18:47

Czy ja dobrze widzę, że Youtube Cię przeprosił i przeprosiny przyjąłeś?
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 2 gru 2018, o 19:22

Obstawiam brak komunikacji z modułem nadawczym (oczywiście się nie upieram).

Dla mnie jest to coś co dyskwalifikuje dany sprzęt (to tylko moje zdanie i nie chcę wywoływać jakiejś awantury o wyższość futaby, spektrum, graupnera, yeti).

Spektrum też kiedyś odwalał mi parę razy jakieś jazdy połączone z fiksacją serw w modelu i kretem dwóch modeli a potem DX9 jakieś głupkowate komunikaty - od razu postanowiłem go zmienić i nie żałuje.
Helikoptery
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 2 gru 2018, o 19:47

miruuu pisze:Czy ja dobrze widzę, że Youtube Cię przeprosił i przeprosiny przyjąłeś?



Nie, heliteam mnie ubłagał swoją nietolerancją na osadzanie filmów z innych witryn.
A tak serio to zwyczajnie założyłem sobie drugie konto na googlu, na wyłączny użytek Jutuba.


wojtekr pisze:Obstawiam brak komunikacji z modułem nadawczym (oczywiście się nie upieram).


A jak wytłumaczysz skasowanie się wszystkich modeli?

wojtekr pisze:Dla mnie jest to coś co dyskwalifikuje dany sprzęt (to tylko moje zdanie i nie chcę wywoływać jakiejś awantury o wyższość futaby, spektrum, graupnera, yeti).

Spektrum też kiedyś odwalał mi parę razy jakieś jazdy połączone z fiksacją serw w modelu i kretem dwóch modeli a potem DX9 jakieś głupkowate komunikaty - od razu postanowiłem go zmienić i nie żałuje.


Nie powiem, czarna chmura zawisła na chwilę nad Graupnerem, ale jak zobaczyłem, że to babol softwarowy - stwierdziłem, że luzik na żyłce.
Za dużo mam do czynienia z softem wszelkiej maści, żeby nie wiedzieć, że takie coś może się zdarzyć absolutnie wszędzie.

Wyrywkowa lektura wyników fuzzy searcha z googla dała mi do zrozumienia, że kurczowe trzymanie się starych wersji softów, które "przecież działają i nie ma powodu, żeby je upgradować" nie zawsze jest najlepszym pomysłem.
Generalnie większość informacji jakie znajdowałem to rok 2013, więc problem jest naprawdę stary.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 2 gru 2018, o 20:09

aikus pisze:A jak wytłumaczysz skasowanie się wszystkich modeli?


Dokładnie tak samo - błąd software'owy ale czy to ma znaczenie? Kret jest kret - to, że akurat awaria wystąpiła po locie to super ale czy następnym razem też tak będzie?

I tu jest chyba inna istotna kwestia - dla mnie akurat nadajnik powinien być totalnie bezawaryjny - każda awaria czy dysfunkcja powodowała, że go zmieniałem na coś bardziej bez awaryjnego. Dla Ciebie nie jest to powód do zmiany? Ok, kompletnie to rozumiem, akceptujesz ryzyko linku, radia etc. To wszystko mieści się w statystyce ryzyka błędu/kosztów. Ale ja wolę dopłacić do (jak na razie) bezawaryjnego sprzętu ale absolutnie rozumiem inne podejście - to indywidualny wybór.

Dlatego nie używamy dżumperów czy TG9x do naszych helikopterów.

Faktycznie nie lubiłem Graupnerów, bo miały pewne problemy, których nie miały inne radia - od zasilania po milion holdów, które powodowały start helika na stole. To nie jest jakiś atak tylko moje własne przemyślenia - więc luzik na czymś tam AIKUS .
Helikoptery
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 2 gru 2018, o 21:03

A te holdy to o co z nimi chodzi?
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 2 gru 2018, o 21:11

dobra, nie chciałem przesadzić, chodziło o to, że tam było milion możliwych holdów i jako system zbyt skomplikowany spowodował odpalenie modelu na stole ale w sumie to nie powinien być argument przeciw.
Helikoptery
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 2 gru 2018, o 21:21

@Miru:

.... Pewnie chodzi o to, że w Graupnerze co do zasady, z założenia możesz (choć nie musisz) mieć dwa:
- jeden - zwyczajny hold na pstryczku.
- drugi - bezwzględny limiter gazu na kurku.
Tak jest prawie, że w defaulcie i insturkcja to zaleca.

Jesli odklikniesz holda ale limiter będzie zakręcony - silnik nie wystartuje.
Jeśli odkręcisz kurek przy załączonym Holdzie - silnik nie wystartuje.
IMNSH genialne rozwiązanie nie znane mi z żadnej innej apki.

Limiter ma rzecz jasna jeszcze inne funkcje - pozwala na łatwe wyregulowanie obrotów i później ustawienie sobie krzywej (czy też prostej w wypadku governora) do żądanej wartości.

Dla mnie jednak główną zaletą tego rozwiązania jest zajebiste zabezpieczenie przed przypadkowym odkliknięciem holda.
To się praktycznie nie może zdarzyć, bo nie może się zdarzyć przypadkowe odkręcenie kurka limitera.


Nie zabezpiecza jednak (tak jak absolutnie żadne rozwiązanie) przed głupotą pilota.
Takiej to właśnie głupoty dopuściłem się kiedyś na pałacowej siedząc na ziemi tuż przy Goblinie 700.
Odkręciłem limiter i odkliknąłem holda.
Nie wiem o czym wtedy myślałem, Kasi chyba jeszcze nie znałem, więc naprawdę nie wiem, ale to nie ma znaczenia tak naprawdę.
Istotne jest to, że zrobiłem to w czasie publicznego wychwalania tego bezwzględnie zajebistego systemu.
Efekt był wiadomy - wszyscy odskoczyli, ja oberwałem lekko łopatami po girach... na szczęście szybko zakliknąłem z powrotem holda... softstart zadziałał, więc nic się nie zdążyło stać.

A po publiczności gruchnęła plotka, że to Graupner jest chujowy, po pozwala na niekontrolowany start modeli na stole.

I jak widać pokutuje do dziś.


@Wojtek, ja też rozumiem Twoje podejście i nie zamierzam Cie namawiać do jego zmiany, ale zastanów, czy to trochę nie jest tak, że każdy system jest bezwaryjny do pierwszej awarii (w twojej ocenie) i czy w związku z tym za kilka lat nie będziesz już miał na czym latać...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 2 gru 2018, o 21:23

Update: cum bajszpil mi zaktywowało konto.
Jutro pościągam co będzie do pościągania i dam znać.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 2 gru 2018, o 21:23

Cum bajszpil czy tam inne hende ho.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 2 gru 2018, o 21:37

Oj tam. Nie ma bezawaryjnych sprzetow. Spektrumy tez były zajebiste dopóki czesc wlascicieli nie posprzedawala :D Także ten. Chętnie posłucham opinii o futabach gdy już kilka osób je sprzeda

Co do tego limitera to nigdy mi nie przyszło do głowy to stosować. Mam holda i throttle cuta i wydaje mi się że statystycznie zabezpiecza przed moja (nie mala) głupotą.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 2 gru 2018, o 21:38

aikus pisze:IMNSH genialne rozwiązanie nie znane mi z żadnej innej apki.

Futaba ma
aikus pisze:A po publiczności gruchnęła plotka, że to Graupner jest chujowy, po pozwala na niekontrolowany start modeli na stole.

nie, że pozwala tylko pozwolił, ale tak, faktycznie to był czynnik ludzki więc nie traktuję tego jako fuck-up sprzętu.

aikus pisze:@Wojtek, ja też rozumiem Twoje podejście i nie zamierzam Cie namawiać do jego zmiany, ale zastanów, czy to trochę nie jest tak, że każdy system jest bezwaryjny do pierwszej awarii (w twojej ocenie) i czy w związku z tym za kilka lat nie będziesz już miał na czym latać...


Dokładnie tak: było TGY, DX8, DX9, 14SG. Obecnie 14SG jest bezawaryjne pod każdym względem a jak zawiedzie to będzie coś następnego. A na końcu? Nie wiem, będę się martwił jak dotrę :) Ale obserwacja Graupner 'a zdecydowała, że nie chcę.

Miałeś chyba 8FG i z powodu pipczenia zrewersowanego gazu zmieniłeś i ok. Ale jak ogarnąłem (mentalnie) to pipczenie, zrewersowanie i brak modelmatch, którego w graupnerze też nie ma (tak naprawdę jest chyba tylko w Spektrum) to nie miałem nigdy, żadnego problemu z tą apką, z zasięgiem, funkcjonalnościami etc - więc przy niej zostaję.
Helikoptery
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 2 gru 2018, o 21:49

miruuu pisze:Oj tam. Nie ma bezawaryjnych sprzetow. Spektrumy tez były zajebiste dopóki czesc wlascicieli nie posprzedawala :D Także ten. Chętnie posłucham opinii o futabach gdy już kilka osób je sprzeda

Co do tego limitera to nigdy mi nie przyszło do głowy to stosować. Mam holda i throttle cuta i wydaje mi się że statystycznie zabezpiecza przed moja (nie mala) głupotą.


Spektrum'a miałem trzy i tylko jeden działa w miarę ok. Z kolei Piotrek używał i nigdy nie miał problemów.

Co do sprzedawani to ile było Futab na giełdzie? 8SG Pawła, której Aikus nie chciał, jakieś starsze modele ale 14SG? Chyba żadnej. I nie znam nikogo, kto by sprzedawał ten model i go krytykował.

Ale w sumie to zaraz zacznie się dyskusją na temat subiektywnych ideałów a nie o to mi chodzi. 14SG uważam za najlepszą apkę obecnie - ale to moje zdanie. Dalton z Krukiem będą przy Mikado, Mirek przy Graupnerze/ Taranisie itd. Piotrek (sprzedaje DX9) więc pewnie kupi Jumpera, TG9X lu Walker'ę :)

Ale wiem jedno, że jak kupiłem 14SG to skończyły się jakiekolwiek tematy problematyczne. I to dla mnie jest najważniejsze.
Helikoptery
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 2 gru 2018, o 22:14

wojtekr pisze: I nie znam nikogo, kto by sprzedawał ten model i go krytykował.



Bo jeszcze kwestia czy się coś krytykuje w chwili sprzedaży, czy "chwilę" (czasem dłuższą) później.
:piwo2:

Nie ważne!
Cum bajszpil!!!
:piwo2: :piwo2: :piwo: :piwo: :piwo:
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 2 gru 2018, o 22:15

miruuu pisze:
Co do tego limitera to nigdy mi nie przyszło do głowy to stosować. Mam holda i throttle cuta i wydaje mi się że statystycznie zabezpiecza przed moja (nie mala) głupotą.



Za mało z Kulą gadałeś o graupnerze.
Albo za mało manual czytałeś.
;)
:readit:
Awatar użytkownika
przemek
Elita forum...
Posty: 800
Rejestracja: 22-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 95 razy
Podziękowano: 90 razy

Postautor: przemek » 2 gru 2018, o 22:18

To samo mogę powiedzieć o KDS K-7XII, świetne radio do helików, nigdy mnie nie zawiodło i też nie ma i nie było żadnego na giełdzie, to o czymś świadczy :)
Protos Mini i dlugo nic :)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 2 gru 2018, o 22:51

przemuś!!! Whatsappa sobie zainstaluj!!!
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 3 gru 2018, o 05:00

Przemuś dobrze gada, kdsów na giełdzie tez nie widziałem nigdy. Czyli znaleźliśmy w końcu nadajnik idealny. Nie tam jakieś srektumy czy srutaby.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 4 gru 2018, o 11:35

Sztile nacht hailige nacht mnie zaktywowali konto w http://www.gh-lounge.de/

Pościągałem wszystkie możliwe firmwary do apek MX-12,16,20 i MZ-20-24,24pro. :thumb:

Nie widzę wśród nich firmwarów opisanych jako NONE RFID, a kiedy próbuję używać wyszukiwarki forum szukając "NONE RFID" znajduję tylko odpowiedzi w elektrodowym stylu "poszukaj, było wiele razy".
blać, za takie odpowiedzi na wszelkich forach powinien być od razu strzał kontrolny w potylicę.
:mad2: :mad2: :mad2: :mad2: :mad2: :mad2: :mad2: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Narazie tyle... Jak mi przejdzie wkurw to zadam tam pytanie zastrzegając od razu, że wiem, że jak poszukam to dowiem się, że było wiele razy.
Może trafi się ktoś kto pokaże GDZIE blać BYŁO. :wall2: :wall2: :wall2: :wall2:


Tak czy siak - firmwary mam i w razie czego moge udostępnić - gdzieś tam czytałem, ze w specyficznym przypadku pomaga wgranie najstarszego firmwaru i potem upgradowanie.
To by pasowało do całości, bo firmware "naprawczy" to jest właśnie ten jakiś taki stary.
Być może wśród firmwarów które ściągnąłem są właśnie te naprawcze, tylko są nie oznaczone jakoś szczególnie.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 4 gru 2018, o 15:31

Powinieneś poszukać "NEIN RFID" ale to oczywiście już było wielokrotnie opisywane.
Helikoptery

Wróć do „Graupner”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość