Gaui X5

Gaui 200, Gaui 255, Gaui 425, Gaui 550, Gaui X5, Gaui X7
Awatar użytkownika
radios24
Elita forum...
Posty: 572
Rejestracja: 14-05-2010
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 40 razy

Postautor: radios24 » 1 lip 2013, o 21:13

Panowie :) Dzisiaj moja Gauka ukończyła 201 lotów. Co mogę o niej powiedzieć? -To naprawdę najlepszy z możliwych modeli w tej cenie. Jeżeli szukacie czegoś co pozwoli wam rozwinąć skrzydła to X5 na pewno wam w tym pomoże. Przez okres prawie 2 lat miałem okazję wypróbować mnóstwo setup-ów tego modelu. Od flybara do flybarlessa, przez BeastXa do Vbara. Model jest znakomity, mimo kilku niedoróbek :wall: Nie ma u mnie łatwo, a mimo to nadal się trzyma. Około 130. lotu zmuszony byłem do wymiany wszystkich łożysk, zużyłem chyba kilogram snapów i gumek :rotfl:
Miałem okazję latać na różnych łopatach. Seryjne 500mm--> niesamowicie dobre łopaty, lecz na tą chwilę praktycznie nie do kupienia, nie wiem dlaczego z nich zrezygnowali :( Seryjne 520mm V1--> bardzo ciężkie, przez co model miał mało mocy. Stockowe 520mm V2 ze ściętymi końcami--> znacznie lepsze od V1, model przestał być mułowaty. Maveriki 515mm--> Zbyt szerokie, lepiej spisują się na zębatce 16T w wersji Flybar baz gova, w FBL to tragedia... No i mój wybór- EDGE 523mm--> zarąbiste łopaty, nadają się zarówno do low head speed i do wyższych obrotów. Model lata na nich jak po sznurku :juppi:
:arrow: aaleee, jeżeli macie trochę więcej kaski na model w tej klasie, szczerze polecam Logo 550SX. Niech nie przeraża wasz plastickowa rama. To nie Belt!!!!! Pęka rzadziej niż niektóre karbonowe!!! Latałem tym modelem i w porównaniu z X5 wypada o niebo lepiej ;) Stabilniejszy, precyzyjniejszy i z większym zapasem mocy---> model idealny do nauki :approve:
COMPASS CHRONOS | XLPOWER 550 | FORZA 450EX
http://www.yellowhammer.pl

Paweł Trznade
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 6 lip 2013, o 00:55

Oooo... I to się nazywa zajebiste podsumowanie :banana:
Wrzuciłeś tu dziesiątki godzin prób i zmian, a ja na przykład już poważnie myślałem nad X5-tką, bo stara Gauka 425 przestała wystarczać...
Dzięki za te cenne uwagi :thumb:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 6 lip 2013, o 19:37

Od siebie tylko dorzucę że składanie X5 to po prostu przyjemność. Nie mam porównania do innych konstrukcji bo to mój jedyny model z prawdziwego zdarzenia ale wszystko jest tak pomyślane że bardzo wygodnie można porozmieszczać różne podzespoły a efekt końcowy jest świetny pod względem wizualnym, dodatkowy plus to ze istnieje kilka miejsc w których bardzo fajnie można pochować kable.
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
radios24
Elita forum...
Posty: 572
Rejestracja: 14-05-2010
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 40 razy

Postautor: radios24 » 6 lip 2013, o 21:06

Tak, rzeczywiście składanie X5 jest samą przyjemnością, ale nie powiedziałbym, że jakość powala na kolana. Oczywiście jest lepsza w porównaniu z Alignem, ale nie znacznie. Mój egzemplarz miał fabrycznie niecentrycznie nawierconą głowicę... Za to jakość i spasowanie wirnika ogonowego jest bardzo rzadko spotykane w innych modelach innych marek. W Gaui nie ma praktycznie żadnych luzów, a ogon stoi jak wryty ;) Mi osobiście nie bardzo odpowiada wąska rama, przez którą trudno umiejscowić chociażby Vbara, tak aby mieć do niego przyzwoity dostęp. Wszystkie kable (od serw, motor<--->ESC) są po zewnętrznej stronie ramy, co wg mnie nie jest najlepszym rozwiązaniem, choć znacznie ułatwia to ewentualną wymianę danego podzespołu.
Logo 550SX ma znaczną przewagę nad X5. Po pierwsze ma dużo lepiej zbudowany hub. Nie ma co ukrywać Gaui spieprzyło ten element i są z nim same problemy. Jedna śruba mocuje razem hub, mikserki i wał. Jest to najgorsze z możliwych rozwiązań, które powoduje także znaczące wibracje modelu przy niskich obrotach i nie pomrze tu żadna zmiana gum :wall: Trzeba się z tym pogodzić i tyle, ewentualnie bawić się z hubem RJXa...
Po drugie Logo ma znacząco lepszy system mocowania pakietu w ramie. Wsuwa się go od czoła tak jak w większych modelach typu: Sab 700 czy Align 700. Ułatwia to wyważenie, a nie ukrywam że dobór i instalacja Lipola w X5 jest dużą udręką :( ,bo nie wszystkie się nadają.
COMPASS CHRONOS | XLPOWER 550 | FORZA 450EX
http://www.yellowhammer.pl

Paweł Trznade
Awatar użytkownika
radios24
Elita forum...
Posty: 572
Rejestracja: 14-05-2010
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 40 razy

Postautor: radios24 » 11 lip 2013, o 11:42

Jeszcze mam ciekawe spostrzeżenia, ale nie do samego modelu, lecz do BeastXa. Pamiętacie jak psioczyłem na ten system w X5, w której to sprawował się fatalnie. Od niedawna mam okazję latać 450ką PRO z tym flybarlessem na pokładzie i muszę przyznać, że w modelach tej wielkości spisuje się on wyśmienicie. W porównaniu z Vbarem mini, w wersjach 4.0 i 5.2, wypada o wiele lepiej. Model jest żywszy idealny do smacka :D Łatwiej go kontrolować w ciasnych i szybkich przewrotkach.
Ciekaw jestem jeszcze Ikona... muszę to wypróbować jak nada się okazja :approve:

P.S. Ta po prawej na sprzedasz ;)
Obrazek
COMPASS CHRONOS | XLPOWER 550 | FORZA 450EX
http://www.yellowhammer.pl

Paweł Trznade
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 11 lip 2013, o 13:16

Bardzo mnie taki stan rzeczy cieszy. Zamierzam właśnie zaopatrzyć się w Ikona i docelowo BeastX z X5 włożyć do 450.
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
radios24
Elita forum...
Posty: 572
Rejestracja: 14-05-2010
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 40 razy

Postautor: radios24 » 11 lip 2013, o 15:53

lethe pisze:Zamierzam właśnie zaopatrzyć się w Ikona i docelowo BeastX z X5 włożyć do 450.


Ooo to czekam na Twoją opinie o Ikonie :D
COMPASS CHRONOS | XLPOWER 550 | FORZA 450EX
http://www.yellowhammer.pl

Paweł Trznade
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 12 lip 2013, o 08:24

Jasna sprawa tylko z góry uprzedzam że zanim to wszystko uda mi się zdobyć pewnie minie miesiąc lub dwa. Druga sprawa to że baaaaaaaardzo mi daleko do latania na Twoim poziomie więc też nie będzie to opinia która zbyt wiele Ci powie ;)

Za to naczytałem się ostatnio wiele recenzji i opisów na temat tego systemu i jakkolwiek wiele osób narzeka na soft do konfiguracji i dołączoną taśmę do montowania to same możliwości FBL-a i sposób lotu jest bardzo chwalony.
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
radios24
Elita forum...
Posty: 572
Rejestracja: 14-05-2010
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 40 razy

Postautor: radios24 » 11 sie 2013, o 20:56

Hej chłopaki :)
nie chciał by ktoś z was mojej Gauki? Muszę niestety się przymierzać do jej sprzedaży :( Kaska na regiel do Agili mi potrzebna :wall:
Gaui X5 (kompletny KIT), łopaty główne EDGE 523mm FBL, silnik i regiel oczywiście i upgrade'owane podwozie oraz regiel.
Jak ktoś byłby zainteresowany to proszę o kontakt mailowy: radios2424@gmail.com

Dodam jeszcze jedno :) Nie ukrywam, że moja Gauka była katowana, ale na pewno jest jedną z najlepiej zadbanych i serwisowanych X5-tek w kraju, bo przy takim lataniu nie może być fuszery!!!! :D
COMPASS CHRONOS | XLPOWER 550 | FORZA 450EX
http://www.yellowhammer.pl

Paweł Trznade
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 18 wrz 2013, o 21:24

W tym momencie powinienem chyba zamknąć ten wątek, bo wyżej wymieniona Gauka przeszła w moje ręce :banana:
Więc będzie się działo, Radios mi ją przysłał zapakowaną pancernie ale i tak ją rozgrzebię aby wykorzystać fakt że po używanej widać najlepiej co się dzieje...

Pierwsze co widzę to zastałe łożyska kolego... :lol: Jak dla mnie to za ciężko chodzą. Takie zbączenie zawodowe. Ale będą lepiej. :thumb:

Wkrótce foty...
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 31 gru 2013, o 05:10

Stało się... :masakra:

Pogoda piękna, zero wiatru. Pierwszy lot... Wszystko idzie pięknie, wchodzę do lejka żeby poćwiczyć i nagle model traci moc, obroty wyraźnie spadają, model przewraca się na plecy i "gubi" ogon.
Na chwilę odejmuję mu gazu, silnik po chwili dostaje znowu obrotów. Walczę z nim na plecach przez prawie pół minuty!!! Ale nie mam szans bo... nie mam kompletnie ogona!

Model kręci bączki w zawrotnym tempie, pompuję nim dotąd, aż w końcu zaczął lecieć bokiem a nie na plecach. W końcu nie było już jak manewrować więc wyłączyłem silnik aby oszczędzić zębatki i resztę mechaniki...

Oto obraz który zobaczyłem, już po wyciągnięciu z rozmokłej trawy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek



Najbardziej wkurzyło mnie to, że model był technicznie sprawny, ja nie zrobiłem nic a wygląda na to, że FBL 3GX Aligna zrobił mi psikusa i po wejściu do lejka (pobór mocy) nagle odciął mi zasilanie. No i przestał całkowicie sterować ogonem. Jakby się na chwilę wylogował... Możliwe też, że ESC zareagował na nagły skok mocy i włączył tryb ratunkowy... Ale tak ot, bez ostrzeżenia??? Niestety, ten cholerny FBL nie chciał współpracować z zewnętrznym becem. A zawsze taki używałem i nie było nigdy żadnych jajec. Co ciekawe, po oględzinach w domu wiem że wszystkie zębatki ogona są całe, mechanika działa cały czas bez zarzutu, więc wszystko stało się na drodze elektroniki.
Siła uderzenia była na tyle duża, że obcięło dolną śrubę wału i wyrwało wał z gniazda łożyska jednokierunkowego... :masakra: :plask: :wall: Poszło też trochę plastikowych pierduł ale tego nawet nie liczę, bo w szufladzie mam spory zapas.

Części już zamówione, kabinę się wyklepie i poklei, a pozostanie dokładne zbadanie strefy programowej reglera i FBL-a. :evil: :evil: :evil:
Jeżeli to 3GX to cisnę nim tak, że sam doleci przez kanał do Francji :hammer: Takie fajne łopaty miałem :masakra:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 31 gru 2013, o 08:21

Szkoda.......

Jeden z moich modeli spadał dość regularnie z niewyjaśnionych przyczyn.
Wymieniłem regle ze cztery razy. Teraz mam taki z bardzo silnym BECem.
Wymieniłem system FBL i nic. Jak spadał tak spada nadal.

No, właściwie przestał, bo odstawiłem na półkę :masakra:

Jeszcze odbiornik do sprawdzenia. Przełożę go do modelu, który nigdy nie zrobił mi psikusa i sprawdzę, czy to przypadkiem nie on.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 31 gru 2013, o 12:30

konkretny kret! :masakra: jak się rozbijac to tak żeby nie trzeba było poprawiać...

dziwi mnie ten brak ogona, to troche przerażające bo pilot jest praktycznie bezradny w takiej sytuacji. ciekaw jestem co powie "czarna skrzynka"...
mam nadzieje że serwa nie ucierpiały.
pozdro
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 31 gru 2013, o 13:43

PiotrS jaki FBL wymieniłeś na jaki?
Helikoptery
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 31 gru 2013, o 14:06

crash pisze:ciekaw jestem co powie "czarna skrzynka"...

Serwa porządne, metale więc ocalały. Na szczęście mam loggera. Ostatni lot pokazuje co nieco ale trzeba to jeszcze przemyśleć.

Obrazek



Ok. 2-giej minuty widać tąpnięcie a potem walkę. Wcześniej dwa skoki prądowe. To jest chyba najistotniejszy fragment. Może ktoś ma jakiś pomysł?
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 31 gru 2013, o 14:13

wojtekr pisze:PiotrS jaki FBL wymieniłeś na jaki?


Latałem na Beastx'ie jeden sezon bez problemów, założyłem Braina problemy na maxa, jak przełożyłem Braina do innego modelu nie spadłem ani razu.

To nie problem systemu. Teraz obstawiam odbiornik.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 31 gru 2013, o 14:17

Moje jedyne jak dotąd problemy podobnego typu były spowodowane BECem który pod obciążeniem odcinał zasilanie - straciłem przez tego gnoja dwa komplety węgli do 500ty :mad2:
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 31 gru 2013, o 14:23

U mnei BX wywalał ale po zmianie silnika problem zniknął. Winne były wibracje.
Helikoptery
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 31 gru 2013, o 14:45

Obstawiałem BECa, ale teraz mam 6A i nadal spada.
Jak to nie odbiornik, to może serwo daje jakiś mega pik i nawet duży BEC nie wytrzymuje?
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 31 gru 2013, o 16:09

masz pasek czy wałek?
Helikoptery

Wróć do „Gaui”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości