FlySky FS-i6

Tanie a działa...
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 20 sie 2018, o 08:06

Ad.1. - w zasadzie w przypadku FBL-a nie ma to znaczenia, bo parametry serw są ustawione właśnie w nim i to on steruje serwami. Ten parametr miałby znaczenie w przypadku flybara - bezpośredniego sterowania serwami przez parę nadajnik-odbiornik. Tu dla dobrego samopoczucia możesz ustawić... 50 Hz :-).
Ad.2. - Tak. Zostawiasz na "Off" i ustawiasz gain w FBL-u. Heading Hold powinien być aktywny.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 20 sie 2018, o 08:40

Zaraz zaraz zaraz....
Ty tam masz pręt, czy FBL?

Jak masz pręt to:
1. serwami tarczy steruje odbiornik, więc ustawiasz w odbiorniku taką częstotliwość na jaką są serwa.
2. serwem ogonowym tak czy siak steruje jakiś żyroskop - musisz zadbać o to, aby para żyroskop + serwo pracowała ze sobą poprawnie (częstotliwość, szerokość ramki).
Sygnał WEJŚCIOWY do żyroskopu ustawiasz zawsze na 50Hz ramka 1520us.

Jak masz FBL to:
1. Wszystkie sygnały wyjściowe z odbiornika ustawiasz na 50Hz.
2. Serwa w FBLu ustawiasz takie jakie masz.



GYRO w ZYX-S2 działa dokładnie tak jak mówisz - dolna połowa to normal, górna połowa to HeadLock i tak było w większości żyroskopów jednoosiowych (we wszystkich jakie znałem).
Trybu normal w serwach ogonowych się raczej nie używa (tak samo jak nie lata się raczej bez żadnego żyroskopu na ogonie) i do producentów FBLi to w końcu dotarło, dlatego współczesne FBLe nie mają już trybu normal (albo mają ale nie da się go łatwo włączyć - a upartego w Brainie ustawiając odpowiednio wartości PID pewnie dałoby się uzyskać coś a'la normal).
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 20 sie 2018, o 08:45

FBL chociaz teraz mam wrazenie, ze na poczatek zabawy z duzymi helikami chyba pret bylby lepszy :D ewentualnie porzadny fbl, w ktorym kazda opcja ma opis i nie trzeba spedzac xx h w necie zeby ogarnac o co w tym wszystkim chodzi :) No ok, rozjasniliscie mi temat. A od jakiej wartosci gaina mogę zacząc testy?
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 20 sie 2018, o 09:31

Jakieś 75% kanału, czyli 50% gaina HL to w miarę dobry start. Nie wiem jak to tam masz wyskalowane więc ewentualnie przeliczyć sobie musisz sam.
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 20 sie 2018, o 09:39

Przegladam jeszcze raz watek o zyxie i zrobie tak jak kiedys komus polecales, czyli ustawic endpoint piatego kanalu (regulacja ogona na potencjometrze) tak zeby caly zakres ruchu potka odpowiadal tylko trybowi HH, bo standardowo polowa jest dla trybu normal :) jak znajde dobra wartosc to przeniose ja na sztywno do zyxa i wylacze regulacje na potku. A jak to jest z tymi roznymi idlami? jak ustawie sobie w apce np 3 rozne predkosci wirnika to pozniej musze dopasowac (i gdzie to zrobic?) dla kazdego z 3 idli osobna wartosc gaina?
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 20 sie 2018, o 09:50

Zasadniczo po to jest zdalna regulacja czułości - do różnych obrotów różne gainy.
Ale możesz ustawić tak żeby było dobrze w najwyższym idlu, zeby ogon nie rybkowal. Wtedy w niższych idlach będzie trochę bardziej miękki i tyle.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 20 sie 2018, o 09:59

Nie ma co mieszac. Ustaw jednego gaina na poczatek, na nadajniku. Pokretla bym nienuzywal bo łatwo niechcacy skręcić. Ustaw wartość na kanale i będziesz sobie ta wartość zmieniał w nadajniku w czasie oblotu aż trafisz w optimum.

Jak już wyczujesz poziom to pomyślimy jak w tym nadajniku przypisać różne wartości gaina przy zmianie idla.
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 20 sie 2018, o 10:01

OK! Tak szczerze to nie wiem co mi sie ubzduralo z tymi roznymi idlami. Jeszcze nie zaczalem nim latac a juz rozkminiam 3 idle. Polatam na jednym a pozniej bede kombinowal. dzieki za pomoc
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 20 sie 2018, o 11:56

Dokładnie, ustaw jednego na którym będzie miał powera analogicznego do k110. To będzie dobry punkt wyjścia.
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 20 sie 2018, o 13:16

Czyli "dzikie" reakcje na drążek cykliki, ale mało mocy, no nie wiem, czy to dobry pomysł ;-). IMHO niższe obroty na początek są OK, ale jakieś expo na drążkach też by się zdało.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 20 sie 2018, o 14:01

No tak ale podobno latanie na zbyt niskich obrotach meczy silnik i regiel? ponizej 70%? Expo chyba nie bede ustawial, duzo z tym kombinowalem przy k110 i chyba moj mozg lepiej ogarnia liniowa charakterystyke :D moze to efekt wieloletniego upalania symulatorów wyscigów gdzie tez korzystałem z liniowych krzywych :)

a z mikrusem sie polubilem i nawet zaczałem latac z D/R 100%, wiec licze na to ze przy 450 bedzie stabilniej i spokojniej :mrgreen:
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 20 sie 2018, o 14:47

Carson pisze:No tak ale podobno latanie na zbyt niskich obrotach meczy silnik i regiel?


Przestań!!!! Kuźwa ludzie przestańcie powielać takie farmazony.
Może i efektywność układu regiel - silnik - przekładnia nie jest najwyższa przy 60% gazu tylko raczej przy 80% - może i tak.
Moze i przy 60% gazu chłodzenie silnika jest trochę słabsze (z racji niższych obrotów) niż przy 80%. Może i tak.

Ale o ile przy TYM SAMYM przełożeniu uzyskasz czas lotu powiedzmy 5 minut na pakiecie przy 60% gazu, o tyle przy 80% gazu będzie to 3,5 minuty.
No to jeśli tak, to skąd tu sie bierze ta kosmiczna moc na to mistyczne męczenie regli i silników??

Nie przesadzajcie!!
Oczywiście, gdybym dobrał przełożenie czy też KV silnika tak, żeby mieć te same, niskie obroty przy 80% gazu to pewnie zyskałbym jeszcze kilka procent więcej efektywności / czasu lotu na pakiecie. ale to są groszowe sprawy!

Generalna zasada jest taka, że im niższe obroty tym oszczędniejszy jest helikopter, mniejsza straty są w aerodynamice...
... no a do tego lata się po prostu spokojniej, mniej dynamicznie.

Dodam, że notorycznie wszystkimi moimi helikami latam przeważnie właśnie przy około 60% gazy, czasami nawet 55%.
Ale czasami, jak przychodzi kaprys to ciśnę cały pakiet na 85% i co?
Pakiet przy speedach drenuje się w połowę czasu tego co normalnie.
A temperatura silnika i regla - z grubsza taka sama w obydwu przypadkach, co oznacza mniej więcej tyle, że skoro przy wyższych obrotach (lepszym chłodzeniu) silnik ma tę samą temperaturę, to znaczy, że energii w postaci ciepła wydziela się na nim wtedy WIĘCEJ! (a nie mniej).
No i to też logiczne, bo skoro przy niskich obrotach silnik ma powiedzmy 200W a przy wysokich 400W... To co z tego, że sprawność przy wysokich jest wyższa o 2% ... albo o 3% ...
Nie robi to kompletnie żadnej odczuwalnej różnicy.


Gdyby faktycznie latanie na niskich poziomach gazu męczyło regle i sliniki to wszystkie moje regle i silniki w helikopterach powinny być już dawno totalnie zamęczone na amen.




Carson pisze:
Expo chyba nie bede ustawial, duzo z tym kombinowalem przy k110 i chyba moj mozg lepiej ogarnia liniowa charakterystyke :D moze to efekt wieloletniego upalania symulatorów wyscigów gdzie tez korzystałem z liniowych krzywych :)


Ale to zależy od charakterystyki latadła ... i od preferencji pilota.
W Brainie np. masz domyślnie na cyklice 30% (chyba) expo we wszystkich trybach lotu.
I to niezłe jest. Niektórzy zwiększają sobie do 50%.
... a niektórzy zmniejszają do -30% (tak jest - są i tacy co latają na ujemnym expo).


Carson pisze:
a z mikrusem sie polubilem i nawet zaczałem latac z D/R 100%, wiec licze na to ze przy 450 bedzie stabilniej i spokojniej :mrgreen:


Będzie dobrze!
Nie dumaj za dużo, tylko ustawiaj wszystko poprawnie (w sensie zakresy i rewersy) i startuj.
Potem będziesz dopieszczał detale.
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 20 sie 2018, o 18:55

Ok wszystko jasne :D czyli wyczytalem tu wczesniej jakies glupoty o zbyt niskich obrotach. Wracajac do apki i zyx'a, ustawiłem endpointy w apce tak zeby w zyxie nie przekraczaly wartosci 100 i to juz mam ogarniete ale nie podoba mi sie zupelnie to co musialem zrobic zeby uzyskac 0 wartosci w zyx przy wycentrowanych fizycznie gimbalach :masakra: Zeby uzyskac to (collective tez jest ok, poprawilem po focie):

Obrazek

musialem w apce zrobic taki "syf" w subtrimach:

Obrazek Obrazek

przy wyzerowanych subtrimach w apce mam na kanalach w zyxie wartosci 4-5 na plus albo minus (nie trzyma 0). Nie ogarniam tego. Gimbale mam skalibrowane, w apce wyglada wszystko cacy, sygnaly trzymaja sie centrum a zyx odczytuje to jako kilku procentowe odchylki od centralnego polozenia. Nie mozna zyxa jakos zresetowac tak zeby przyjął za 0 to co aktualnie dostaje od nadajnika? Jesli to nie wina zyxa/odbiornika to apka ma zwalone poty w gimbalach? nie widze w tym zadnej logiki. Gdyby faktycznie sygnal nie trzymal zera to apka bez ustawionych trymow pokazywalaby to w zakladce display. Jakies pomysly?
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1286
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 81 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 20 sie 2018, o 19:20

aikus pisze: Przestań!!!! Kuźwa ludzie przestańcie powielać takie farmazony.......


O ile mnie pamięć nie myli charakterystyka momentu obr jest linią poziomą w zakresie ok 20-80 %
Za to moc narasta liniowo od 0 do ok 80%.
Ja bym powiedział, że moc daje dynamikę lotu - dlatego przekładnię i obroty trzeba liczyć w wyższym zakresie (dla mnie oznacza 55-80%). Co nie znaczy, że latanie "lajtowe" zarżnie silnik.

Edit: Brain 1 w defaulcie ma -20%. Ale nie mam pojęcia czy ten minus jest naprawdę minusem. Jakoś nigdy nie sprawdzałem :dk:
Ostatnio zmieniony 20 sie 2018, o 20:11 przez Adam12, łącznie zmieniany 1 raz.
XL Power 380; Volantex Saber; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 20 sie 2018, o 20:11

Czy to, co widać w monitorze kanałów nadajnika (ekranik Display), to widok po kalibracji gimbali i ustawieniu "zera" w FBL-u, czy jeszcze jakaś inna wersja?
Metoda jest taka - na początek skup się na nadajniku, daj subtrymy na zero, endpointy na 100% i skalibruj gimbale. Przyłóż się do tego, do ustalenia położeń krańcowych nie używaj zbyt dużej siły (wystarczy dociągnąć, nie musi trzeszczeć obudowa ;-) ). Jak zrobisz to prawidłowo, to monitor kanałów w apce powinien pokazywać "zero" bez dodatkowych zabiegów i idealne 100% w każdym położeniu krańcowym. Potem bindujesz tor radiowy i w idealnym układzie monitor kanałów w ZYX-ie powinien pokazać "zera" bez żadnej łaski. Jeśli tak nie będzie, to użyj subtrymów, poustawiaj "zera". Potem endpointami podociągaj, żeby było 100% na każdym kanale w każdym kierunku. BTW - jakiej użyłeś metpody połączenia odbiornika z FBL-em?
Jakiego użyłeś rodzaju modelu? Ma być Helicopter, Variable Pitch. No i przyjmij, że ważniejsze jest to, co pokazuje monitor w ZYX-ie.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 20 sie 2018, o 20:27

Carson pisze:Ok wszystko jasne :D czyli wyczytalem tu wczesniej jakies glupoty o zbyt niskich obrotach.


Nie tyle głupoty co po prostu nie ma to aż takiego znaczenia jak się ostatnio zrobiło modne twierdzić, że ma.
Nie wiem skąd ta moda... Ale jest to głupia moda i trwa gdzieś tak od półtora roku (półtora roku temu pierwszy raz spotkałem się ze stwierdzeniem, że właśnie męczę swoje regle i silniki).
No i członek męski - męczę. Taki ze mnie kat. Moje są, więc mogę z nimi robić co chcę.


Adam12 pisze:
O ile mnie pamięć nie myli charakterystyka momentu obr jest linią poziomą w zakresie ok 20-80 %
Za to moc narasta liniowo od 0 do ok 80%.
Ja bym powiedział, że moc daje dynamikę lotu - dlatego przekładnię i obroty trzeba liczyć w wyższym zakresie (dla mnie oznacza 55-80%). Co nie znaczy, że latanie "lajtowe" zarżnie silnik.



Dokładnie tak!! Dokładnie tak.
I co nie znaczy, że jak polecisz przy nawet 45% gazu to będzie jakoś dramatycznie źle.
Bardziej niebezpieczne by było ustawić 100%, z racji kosmicznych obrotów, ale każdy helikopter powinien to wytrzymać.
A każda wartość pomiędzy 55% a 80% jest jak najbardziej OK.


Carson pisze:Wracajac do apki i zyx'a,

musialem w apce zrobic taki "syf" w subtrimach:


Moim zdaniem nie ma dramatu - po to są te subtrimy.

Przy żenieniu takiej apki jak FlySky z takim FBLem jak ZYX - no niestety - może się tak właśnie zdarzyć, że trzeba będzie zrobić aż taki syf.



Carson pisze:przy wyzerowanych subtrimach w apce mam na kanalach w zyxie wartosci 4-5 na plus albo minus (nie trzyma 0). Nie ogarniam tego. Gimbale mam skalibrowane, w apce wyglada wszystko cacy, sygnaly trzymaja sie centrum a zyx odczytuje to jako kilku procentowe odchylki od centralnego polozenia. Nie mozna zyxa jakos zresetowac tak zeby przyjął za 0 to co aktualnie dostaje od nadajnika? Jesli to nie wina zyxa/odbiornika to apka ma zwalone poty w gimbalach? nie widze w tym zadnej logiki. Gdyby faktycznie sygnal nie trzymal zera to apka bez ustawionych trymow pokazywalaby to w zakladce display. Jakies pomysly?



Nie ma w tym logiki - nie doszukuj się jej.
Jest tylko niedokładność wykonania tych sprzętów.

Gdyby Ci brakowało subtrima żeby to skorygować to masz problem, ale takie odchyłki - luz.
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 20 sie 2018, o 22:20

No tak, przy tej mojej chirurgicznej precyzji zapomnialem z jakim sprzetem mam do czynienia :D ok zostawiam jak jest.
Piotrek zrobilem wszystko dokladnie tak jak mowisz ale jak juz oblatam te ustawienia to zrobie reset apce i zyxowi i ustawie jeszcze raz wszystko. Moze po drodze pomieszalem kolejnosc.
Te 3 screeny co wrzucilem to sa juz po ustawieniu wszystkiego pod zyxa. Jak widac musiałem troche potrymowac kanaly zeby w zyxie bylo po 0% w centralnym polozeniu gimbali. Endpointy w apce to raczej obcinalem niz dociagalem :) przy 100% w apce wypluwalo w zyxie okolo 115-125%. Nie wiem jak ustalic endpointy dla gazu i pitch, ktore sa obslugiwane przez dwa kanaly a w zyxie sa przedstawione jako jeden. Fizycznie to i tak ten sam drag wiec chyba trzeba ustawic identyczne endpointy dla pitcha i gazu.
I teraz pytanie kluczowe dotyczace kalibracji regla! :D czy taka kalibracje (mam yepa 40a) trzeba zrobic po calych tych zabawach z endpointami trymami itd czy nie ma to znaczenia dla regla (czy przed czy po)? Logicznie myslac to chyba po tych ustawieniach :)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 20 sie 2018, o 23:17

Carson pisze:Te 3 screeny co wrzucilem to sa juz po ustawieniu wszystkiego pod zyxa. Jak widac musiałem troche potrymowac kanaly zeby w zyxie bylo po 0% w centralnym polozeniu gimbali.


I to jest OK.

Carson pisze:Endpointy w apce to raczej obcinalem niz dociagalem :) przy 100% w apce wypluwalo w zyxie okolo 115-125%.


Potwierdzam, FlySky tak ma. Wiem to stąd, że jak się przesiadałem z Graupnera na FlySky w samolotach, to tam gdzie miałem poustawiane np. 30%DR, we FlySky musiałem poustawiać 20% albo 25 - coś takiego.
Czyli PRZYPUSZCZALNIE, jak normalnie powinno być zakres kanału od 1000 do 2000, to we FlajSkaju jest od 900 do 2100.
Na przykład... no albo coś takiego - bez oscyloskopu nie sposób tego sprawdzić... ale to w sumie nie ma znaczenia.
Trzeba ustawić tak żeby było dobrze i już.

Carson pisze:Nie wiem jak ustalic endpointy dla gazu i pitch, ktore sa obslugiwane przez dwa kanaly a w zyxie sa przedstawione jako jeden. Fizycznie to i tak ten sam drag wiec chyba trzeba ustawic identyczne endpointy dla pitcha i gazu.


No nie - od tego masz krzywe. Throttle Curve i Pitch Curve.

Normalnie dla Pitcha ustawiasz krzywą liniową od -100% do +100%.
Wyjątkiem jest tryb normal (jeśli takiego używasz), gdzie ustawiasz krzywą powiedzmy (na pięciu punktach): -30, -15, 0, 50, 100.

Dla Throttla - długoby debatować, aczkolwiek jeśli używasz Governora to sprawa jest prosta, bo krzywa jest płaska, a jej wysokość to poziom gazu w danym trybie lotu.

Carson pisze:I teraz pytanie kluczowe dotyczace kalibracji regla! :D czy taka kalibracje (mam yepa 40a) trzeba zrobic po calych tych zabawach z endpointami trymami itd czy nie ma to znaczenia dla regla (czy przed czy po)? Logicznie myslac to chyba po tych ustawieniach :)



Raczej tak, aczkolwiek w ZYXie chyba nie ma to znaczenia, bo sygnał gazu nie idzie przez FBLa tylko prosto z odbiornika, right?
Inaczej: Kalibracje zakresu gazu ustawia się w regulatorze, więc najpierw musisz mieć ustawione wszystko co jest wcześniej, a tor sygnału gazu jest taki:

Drążek (tu kalibracja gimbali)
Krzywa gazu.
Odbiornik
Regiel

albo taki:

Drążek (tu kalibracja gimbali)
Krzywa gazu.
Odbiornik
ZYX
Regiel

Natomiast AFAIK, żeby sygnał gazu szedł przez ZYXa to musiałbyś łączyć ZYXa z odbiornikiem jakimś S-BUSEM albo innym PPM / compositem, bo tak to Ci miejsc na wtyczki w ZYXie zabraknie.
Jak dobrze kojarzę, to ZYXa z odbiornikiem łączysz klasycznie oddzielnymi kablami dla każdego kanału, więc regiel wpinasz bezpośrednio do odbiornika, więc tor gazu jest ten z pierwszego przypadku i ZYX nie ma tu nic do rzeczy.
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 21 sie 2018, o 07:30

aikus pisze:
Carson pisze:Nie wiem jak ustalic endpointy dla gazu i pitch, ktore sa obslugiwane przez dwa kanaly a w zyxie sa przedstawione jako jeden. Fizycznie to i tak ten sam drag wiec chyba trzeba ustawic identyczne endpointy dla pitcha i gazu.


No nie - od tego masz krzywe. Throttle Curve i Pitch Curve.

Normalnie dla Pitcha ustawiasz krzywą liniową od -100% do +100%.
Wyjątkiem jest tryb normal (jeśli takiego używasz), gdzie ustawiasz krzywą powiedzmy (na pięciu punktach): -30, -15, 0, 50, 100.

Dla Throttla - długoby debatować, aczkolwiek jeśli używasz Governora to sprawa jest prosta, bo krzywa jest płaska, a jej wysokość to poziom gazu w danym trybie lotu.


Nie zrozumielismy sie :) To, ze do gazu i pitch mam krzywe do ustawienia to wiem, chodzilo mi bardziej o to, ze na kanale gazu i pitcha nadal nam w zyxie po 115-125% w maxymalnych wychyleniach (pominalem to ustawiajac inne kanaly bo nie bylem pewny czy tak trzeba) Dzisiaj wroce do teamtu i ustawie je tak jak reszte kanałow czyli max 100% za pomoca endpointów w apce.

aikus pisze:
Carson pisze:I teraz pytanie kluczowe dotyczace kalibracji regla! :D czy taka kalibracje (mam yepa 40a) trzeba zrobic po calych tych zabawach z endpointami trymami itd czy nie ma to znaczenia dla regla (czy przed czy po)? Logicznie myslac to chyba po tych ustawieniach :)



Raczej tak, aczkolwiek w ZYXie chyba nie ma to znaczenia, bo sygnał gazu nie idzie przez FBLa tylko prosto z odbiornika, right?
Inaczej: Kalibracje zakresu gazu ustawia się w regulatorze, więc najpierw musisz mieć ustawione wszystko co jest wcześniej, a tor sygnału gazu jest taki:

Drążek (tu kalibracja gimbali)
Krzywa gazu.
Odbiornik
Regiel

albo taki:

Drążek (tu kalibracja gimbali)
Krzywa gazu.
Odbiornik
ZYX
Regiel

Natomiast AFAIK, żeby sygnał gazu szedł przez ZYXa to musiałbyś łączyć ZYXa z odbiornikiem jakimś S-BUSEM albo innym PPM / compositem, bo tak to Ci miejsc na wtyczki w ZYXie zabraknie.
Jak dobrze kojarzę, to ZYXa z odbiornikiem łączysz klasycznie oddzielnymi kablami dla każdego kanału, więc regiel wpinasz bezpośrednio do odbiornika, więc tor gazu jest ten z pierwszego przypadku i ZYX nie ma tu nic do rzeczy.


Tak, polaczone mam klasycznie czyli kablowe spaghetti :mrgreen: W kwestii tego czy zakres gazu dla regla kalibruje PRZED czy PO zabawach z endpointami to chodzilo mi o to, ze jak to zrobie na standardowych ustawieniach apki (bez zmienionych trimow, endpointów) a pozniej obetne endpointami zakres gazu dla zyxa (tak zeby widzial -100+100%) to regiel zacznie widziec obciete wychylenia ~80+-% bo przeciez sygnal dla regla wychodzi z apki. Czyli dobrze, ze zostawilem kalibracje zakresu gazu regla na sam koniec :)

cierpliwosci Panowie :piwo: jestem na dobrej drodze zeby go ulotnic w tym tygodniu = bedzie mniej trucia w forumowych watkach :D jeszcze tylko poustawiam katy dla collectiva/cykliki i lecim
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 21 sie 2018, o 08:09

Carson pisze:
Nie zrozumielismy sie :) To, ze do gazu i pitch mam krzywe do ustawienia to wiem, chodzilo mi bardziej o to, ze na kanale gazu i pitcha nadal nam w zyxie po 115-125% w maxymalnych wychyleniach (pominalem to ustawiajac inne kanaly bo nie bylem pewny czy tak trzeba) Dzisiaj wroce do teamtu i ustawie je tak jak reszte kanałow czyli max 100% za pomoca endpointów w apce.



No to by był dobry punkt wyjścia bo w logice apki end-pointy są przed krzywymi (tak mi się wydaje).
Z tym, że w takim razie najpierw ustawiasz krzywe -100, 0, 100, potem ustawiasz endpointy tak żeby w ZYXie było 100% w każdą stronę i potem bawisz się krzywymi.

W reglu z kolei ... nie ma to znaczenia. robisz kalibracje zakresu gazu i tyle.

Carson pisze:Tak, polaczone mam klasycznie czyli kablowe spaghetti :mrgreen: W kwestii tego czy zakres gazu dla regla kalibruje PRZED czy PO zabawach z endpointami to chodzilo mi o to, ze jak to zrobie na standardowych ustawieniach apki (bez zmienionych trimow, endpointów) a pozniej obetne endpointami zakres gazu dla zyxa (tak zeby widzial -100+100%) to regiel zacznie widziec obciete wychylenia ~80+-% bo przeciez sygnal dla regla wychodzi z apki. Czyli dobrze, ze zostawilem kalibracje zakresu gazu regla na sam koniec :)



hmm hmm hmm
NIEEE!!!
Przecież zakresu gazu nie ruszasz end pointami na potrzeby ZYXa bo po co?
Gaz masz powiedzmy na kanale 3, tak?
Kabelek sterujący z regla wpinasz bezpośrednio do odbiornika, tak?

ZYX nawet nie widzi tego kanału...
ZYX widzi kanał skoku (czyli pewnie 6).
ZYX Nie widzi kanału gazu. Te dwie sprawy są po prostu w tym wypadku niezależne.

Wróć do „Flysky, Hisky, Turnigy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron