Graupner MZ-24

Nie wiesz dlaczego Graupner jest najlepszy? Zapytaj Aikusa...
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 19 paź 2015, o 22:02

Ja dziś wymacałem apkę Tomka, MZ-24
Mam spore dłonie i jak obejmuję apkę to końce palców trafiaja na rant tuż przed pogrubieniem, które idzie wzdłuż aparatury, dodatkowo chropowata powierzchnia sprawiały bardzo duży dyskomfort dla opuszków. I jest dla mnie to główny przeciw tej apce.

Rozstaw przełączników na górze bardzo mały, tylny przełacznik trzeba przełączyć ponad przednim bo palca się nie wsadzi.

Sama wielkosć apki ok, zakres drążków nie jest ograniczony, do holda dobry dostęp aby go włączyć ale jak wcześniej napisałem gorzej z wyłączeniem , szczególnie w stresie np. po przypadkowym włączeniu.

Jakość obudowy sprawia dobre wrażenie. Choć nadmiar rekkamowych napisów jakie to technologie są zastosowane trochę trąci. Wygląda to jak kupuje się telewizor to jest on też oblepiony takimi napisami w koło ekranu. Problem w tym że w grapnerze nie da się napisów zerwać. Jsk na mój gust i dzisiejsze czasy mogliby dać zamiast napisów szerszy ekran.

Menu, to jakiś pojeb robił, jest wiele funkcji w które jak wejdziesz to się nie da cofnąć, trzeba wybrać albo clear (skasować) albo przełaczyc daną funkcję czy wybrać na nowo.
Inny przykład, aby zmienić model z samolotu na Heli wybieramy ikonę heli, pojawia pytanie czy na pewno, klikamy ok i .....
I nic się nie dzieje, trzeba wiedzieć że trzeba po raz drugi kliknąć ikonę heli.

Tryby lotów, wchodzi się w menu i mamy ich sześc , normal, hold, idle 1 2 3 4 z tym że tylko normal jest aktywny. I co dalej, niestety bez pomocy Tomka nie dałem rady. Trzeba kliknąć create, trochę nie logiczne skoro są, tyle że nie aktywne. W gołej aurorze byl 1 tryb lotu i nic więcej, wtedy logika podpowiada aby kliknąć create aby stworzyć kolejne. W graupnerze powinno być activate skoro wszystkie są na liście. Oczywiście klikałem create ale wcześniej trzeba zaznaczyć tryb lotu który chcemy aktywować. No i oczwiście nazwa menu trybów lotów, na tyle pojebana że juz ją zapomniałem.

Zegar.
Dfrugi zegar po przypisania do przełącznika się włącza i wyłącza. Pierwszy tylko włącza, cofnięcie przycisku go nie wyłącza. Aby zegar szybko wyzerować trzeba przypisac przełącznik, przycisku obok ekranu nie da się wykorzystać. W Aurorze też można było na ekraniku timer dłużej przytrzymac i skasowac, w graupnerze się nie da.

Miksowanie. Albo czegoś nie rozkminiłem albo aby zmiksować przełącznik należy go wcześniej przypisać do kanału. W nowych spektrumach mozna miksowac wszystko,, ksnały, przełaczniki, pokrętła, łącznie z przełącznikami, przyciskami przy ekranie i rolką menu. W graupnerze aby zmiksować przycisk trzeba poświęcić kanał.

Sam ekran dotykowy dobrze działa ale niestety jest w głębokim zagłębienu i bez marginesu więc cięzko się klika palcem w małe przyciski przy samej krawędzi. Niestety te najczęściej używane czyli potwierdzające są małe i pojawiają sie w rogach.
Po bokach ekranu są guziki, niestety cancel i enter w niektórych menu działa, a w niektórych nie, nigdy nie wiadomo. Czy ci kretyni nie zrobili prototypu przed rozpoczęciem produkcji. Pewnie tak bo dodali rysik. A skąd wiem że po fskcie dodali rysik. Ano w obudowie nie ma otworu w który możns by go schować, przyczepia się go do rączki skąd łatwo może spaść i się zgubić.

Jeśli ktoś stworzył aparaturę z ekranem dotykowym z menu które jest tak nie intuicyjne to znaczy że jest debilem. Bo ekran dotykowy powinien ułatwiać konfigurowanie aparatury a nie utrudniać. Projektanci powinni zerknąć na Aurorę. Spektrum to bajka jeśli chodzi o intuicujność. Nawet dosyć porąbane menu futaby jest lepsze, może poruszanie się po jest nieco trudniejsze ale podstawowe funkcje są tam gdzie byc powinny i niczego nie trzeba robić na chybił trafil i nie trzeba sięgac do instrukcji obsługi.

Oczywiscie wszystkiego mozna się nauczyc, ale skoro aparaturę stworzyli debile to nie wiem czym mogła by mnie zaskoczyć w eksploatacji w przyszłosci dlatego ja tej aparatury nigdy nie kupię.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 19 paź 2015, o 23:00

Oczyma wyobraźni widzę Tomka przy tym teście ... jak stoi ze spuszczoną głową, w pozycji z z palcami jednej stopy wbitymi w ziemię, a w rękach nerwowo miętosi berecik... :oops:
Z tego opisu najbardziej martwi mnie konieczność poświęcenia kanału do miksowania przełączników, reszta to pikuś :|
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Extra330
Domownik forum...
Posty: 258
Rejestracja: 23-05-2015
Lokalizacja: Jabłonna
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 14 razy

Postautor: Extra330 » 20 paź 2015, o 04:33

Krzysiek, nie denerwuj się. Napij się kompotu :) jak mawia klasyk.
Pozdrawiam Władek
Gaui X2, X5, X7, MX3
Goblin 420, 500HPS3, 700C
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 20 paź 2015, o 04:37

E tam... Tomek nie chodzi w berecie więc nie miał co miętosić ;)

O ile ergonomia jest sprawą bardzo subiektywną i zależy od tego jakie kto ma łapy o tyle dostęp i logika menu da się dość wymiernie ocenić.
Ja mam małe dłonie i paluchy spokojnie mieszczą mi się pomiędzy przełączniki ale rzeczywiście miejsca jest w MZ-24 mało.

Jeśli za to chodzi o menu i ekran dotykowy... ech... mam wrażenie że projektant chciał odkryć Amerykę od nowa i zrobił menu najbardziej "z dupy" jak się dało. Przypomina mi się taka pojeb... Futaba którą kiedyś programowałem... porażka.
Jak sobie przypominacie, pisałem że spędziłem nad tym radiem całą sobotę... i jeszcze trochę czasu później.

Dlatego własnie pisałem, ze wolę MX-20. Bardzo czytelne menu, dobry ekran, świetne pady do programowania. Powiem tak... instrukcję do MX-20 przeczytałem po kilku tygodniach używania radia jak chciałem zaprogramowac jakiś dziwny timer do trybu lotu. W przypadku MZ-24 musiałem zacząć od instrukcji... :wall:

A teraz kilka słów wyjasnienia, jakby ktoś chciał wiedzieć dlaczego tak jest. Otóż firma SJ kupując Graupnera zrobiła absolutnie świetny link HOTT i temeletrię. Stworzyła wraz z Niemcami z Graupnera linię MX (MX12,16,20) na bazie menu i funkcji dopracowanych w starych, dobrych pulpitach MC-20 i MC-16.
Dlatego własnie MX-20 jest dla mnie czytelne, logiczne i wszystko jest tam gdzie normalny człowiek szuka. W przypadku linii MZ Tajwańczycy sami zrobili menu od początku... i wyszło jak widać :gas:

Podsumowując. Dla mnie Graupner linii MX i linii MZ to dwa różne radia. O ile MX-20 jestem wciąż po prawie 4 latach używania zachwycony, o tyle MZ-24 nie podoba mi się. Być może ktoś, kto uczy sie obsługi radia po raz pierwszy, przyzwyczai się. Ale ktoś kto już ma pojęcie o nadajnikach RC będzie miał trudności.

Dobrze, ze można na polu pomacać oba te radyjka jak i wiele innych. Kazdy znajdzie coś, co mu od powiada...
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 20 paź 2015, o 06:44

Extra330 pisze:Krzysiek, nie denerwuj się. Napij się kompotu :) jak mawia klasyk.


Ale ja się nie nie denerwuję, odkrywając kolejne niedorzeczności czułem się jakbym czytał kącik śmiechowy.
Denerwowałbym się gdybym to radio kupił i dopiero wtedy poznawał jego możliwości :-)

Tomek jest z radia zadowolony, ma mniejsze dłonie i lata palcami więc więcej dłoni mu spoczywa na górze niż od spodu. Jedynie narzeka na odstęp przełączników bo podczas latanie właśnie tam spoczyeają jego palce wskazujące.

A propo testowania przed produkcyjnego, jak się teraz dowiedziałem od Kuli że to już marka należąca do tajwańczyków to już się domyślam że może testował ktoś tęapkę ale testował ją jakiś niski chudy Chinczyk i stąd ta aparatura mi nie leży.

Menu, da się nauczyć i prxyzwyczaic, z resztą z czasem wraz z nowumi softami by coś poprawili.

Miksowanie - już za 100% nie pamiętam ale tak chyba było w Aurorze, jak przełącznik w cos chciało się wmiksować to trzeba było przypisac go do kanału i w jakimś modelu byłem zmuszony zużyć wszystkie kanały, było ich tam niestety 9

Z chęcią pobawiłbym się też MX-20
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 20 paź 2015, o 07:22

Jal będę na polu to dam Ci pomacać MX-20. Tez chciałbym wiedzieć dlaczego mam zjebany nadajnik ;)
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 20 paź 2015, o 07:25

A jak ja pisałem o moim kontakcie z Graupnerem w innym wątku, to dostałem lekką "zj***ke", że się nie znam...
Albo inaczej.. może nie myslismy "po niemiecku".
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 20 paź 2015, o 07:37

Ja dostsłem zjebkę na hf w dziale spektrum za to że napisałem że nie ma timera rosnącego z alarmem i kilku gainów ogona pod przełącznikiem. O ile to drugie można ro,wiązac mixem to timera rosnącego mi brakuje w spekturmie.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 20 paź 2015, o 07:37

miruuu pisze:Jal będę na polu to dam Ci pomacać MX-20. Tez chciałbym wiedzieć dlaczego mam zjebany nadajnik ;)


Dlaczego... dlaczego..., no po prostu wysunał się z rąk i spadł na ziemię. Bo za mały...? ;)
Pozdrawiam,
Jacek

Wróć do „Graupner”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron