Futaba 8FG

Futaba jak futaba...
Awatar użytkownika
Synthax2
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 33
Rejestracja: 19-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 10 razy

Postautor: Synthax2 » 30 sty 2011, o 11:36

Jak w temacie
http://f3cpl.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 31 sty 2011, o 20:42

Chyba nikt z tu obecnych nie ma tej apki
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Qugar_
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 98
Rejestracja: 27-02-2010
Lokalizacja: Rogoźno
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: Qugar_ » 18 mar 2011, o 11:18

Witam
8:00 rozległ się dzwonek mojego telefonu :mad2: , odbieram :x a tu znajomy listonosz mówi mi że dostałem paczkę zagraniczną :D .
Szybko wskoczyłem w auto i w te pędy na pocztę po odbiór

Obrazek
Do paczki dobrali się panowie celnicy , ale byli wyrozumiali ( chwała im i wielkie dzięki )
i paczuszkę puścili bez opłat :banana:

Dorwałem się do niej jak małe dziecko dostające prezent pod choinkę :masakra:
Obrazek

Po rozpakowaniu wierzchniej warstwy papieru i bąbelków zobaczyłem taki oto obraz

Obrazek


Instrukcja, gruba, rzeczowa i w j.Angielskim w j. Polskim jest do pobrania ze strony RCscorpion
Obrazek

Po otwarciu pudełka ukazała się pachnąca świeżością Apka
Obrazek

W pudełku dostajemy:
-Nadajnik T8FG
-Odbiornik R60108SB
-Pakiet nadajnika NiMH ( są wersje z LiJo)
-Smycz ( cieniutka i nie wygodna )
-Ładowarka do nadajnika
-Plastikowy śrubokręt
-Zworka
-Włącznik
Obrazek

Parę zdjęć samej Apki

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Uważam że futaba wykonała niezłą robotę,
Plastik jest dobrej jakości i dobrze spasowany.
Drążki chodzą jak po maśle ( lepiej niż w DX7)
Menu jest intuicyjne i przestawienie się ze spektruma na menu futaby zajęło mi 5 min
Wyświetlacz jest raczej standardowych rozmiarów ale czytelny .
Apka ma już wgraną wersję softu 3.0 czyli 14CH w tym 2 kanały wirtualne
Futaba w tym modelu radia pomyślała o wyważeniu, jest idealne więc nie trzeba dokupować żadnych adapterów do wyważenia apki
Obrazek

Troszkę danych technicznych ;)

Podstawowe funkcje użytkownika:

-12 proporcjonalnych kanałów plus 2 ścieżki sygnału,
-4 funkcje drążków, 8 przełączników, 4 potencjometry obrotowe,
-2 godzinny licznik do pomiaru czasu lotu, przypisany pamięci jednego modelu,
-2 dodatkowe stopery z funkcją zapamiętywania,
-funkcja blokady klawiszy,
-wybór modeli z pamięci, pamięć 20 modeli (nieskończenie rozszerzalna za pomocą karty SD, 3862 modele na 2GB),
-bezpośredni wybór modelu z ekranu startowego,
-zawiadomienie o wartości trymerów w krokach lub procentach, z ustawieniem zerowym z pamięci trymerów,
-bardzo rozbudowany system trener-uczeń z funkcją pojedynczej zmiany i treningu mieszanego, funkcja trenera również dla kanałów wirtualnych,
-4 mody drążków do wyboru (MODE 1....4),
-nazwa użytkownika do 10 znaków,
-zainstalowane oprogramowanie w 8 językach: niemieckim, angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, czeskim, holenderskim i rosyjskim,
-graficzny kontroler serwa z neutralizacją i testem serwa,
-wybór modelu i kopiowanie funkcji, nazwa modelu do 10 znaków,
-wybór typu modelu, modelu silnika, Segler, heli coil,
-cyfrowe trymery drążków, alternatywnie z funkcją normalną lub ATL (bardziej asymetryczną),
-rewersy serw (kanały 1-12),
-zakres wychyleń serw (ATV),
-gaszenie silnika,

Funkcje dla modeli samolotów:

-mikser do usterzenia motylkowego (V-tail),
-5 programowanych Dual Rate/Expo,
-5 dowolnie programowalnych mikserów liniowych lub z 5-punktową krzywą dla każdego modelu, z trymowaniem oraz offset'em,
-5-punktowa krzywa gazu,
-ustawiana prędkość serwa gazu,
-różnicowe lotki,
-klapolotki (Flaperon),
-mixer wysokości i klap (Flaperon),
-mixer Snap Roll,
-sterowanie składem mieszanki,
-czułość żyroskopu,
-mixers przepustnicy,

Funkcje dla szybowców:

-5 trybów lotu dla każdego modelu z opóźnieniem przy przełączaniu,
-5 dowolnie programowalnych mikserów liniowych lub z 5-punktową krzywą dla każdego modelu, z trymowaniem oraz offset'em,
-różnicowe wychylenie lotek,
-krzywa wychylenia klap,
-mixers transversecurve
-mixer transverse side
-mixers spoiler-curve
-mixer height spoiler
-mixer curving height
-mixers side crosswise
-mixer Butterfly with offset and delay attitude
-mixer Butterfly – height
-mixers trim-mix for crosswise, side and height, with speed attitude and FZS Umschaltverzögerung.
-gyroscope attitude
-mixers engine, to the 2-step scolded from engines, with individual speed attitude for stage 1/2 as well as back and forth.

Funkcje dla modeli śmigłowców:

-tarcze sterujące: H1, HE3 (90°), HR3 (120°), H-3 (140°), H4 i H4-X (45°),
-swash plate mixers
-mixer swash plate ring
-5-Point-Pitch curve normal, fuel preselection 1.2.3, autorotation. With log IC switching function.
-5-Point-Throttle curve normal, fuel preselection 1.2.3, autorotation. With log IC switching function.
-autorotation
-swash plate mixer (virtual turn)
-mixer swash plate – fuel (linear/centers)
-mixer tail – fuel (linear/centers)
-5-Point-Mixer pitch tail, normal, fuel preselection 1.2.3, autorotation. With log IC switching function.
-mixture adjustment
-gyroscope mixers with 3 rates and fine trim attitude
-governors with 3 rates and fine trim attitude


Futaba ma multum funkcji których jak na razie nie rozgryzłem :masakra: , więc jak się troszkę pobawię to pewnie wieczorkiem coś doskrobie jeszcze w tym wątku.
Ogólne pierwsze wrażenie super :juppi: :banana:
Ostatnio zmieniony 18 mar 2011, o 23:16 przez Qugar_, łącznie zmieniany 1 raz.
KDS 450SV
EasyGlider PRO
Futaba T8FG
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 18 mar 2011, o 17:24

No to pierwszy ci pogratuluję... Ale to szybko minęło kiedy pisałeś że chcesz zmienić apkę.
Już sobie wyobrażam jak spędzasz dzień i co ci chodzi po głowie :rotfl: Chyba każdy z nas by tak robił.

Wygląda bardzo fajnie, a soft też zapowiada się na wypasiony. Czekamy na relację ze "smaczków".
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
tomek68
Domownik forum...
Posty: 339
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Drogheda
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 7 razy

Postautor: tomek68 » 18 mar 2011, o 19:05

Dwa minusy badziewno plastikowaty wygląd (to mało istotne) no i jak tam wrzucić lipo na zasilanie ?. Trzymają się tych nimhów jak tonący brzytwy.
Heli pilots live in a world full of vibration
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 18 mar 2011, o 19:19

tomek68 pisze:jak tam wrzucić lipo na zasilanie ?. Trzymają się tych nimhów jak tonący brzytwy.

Too fakt, że będzie bolało. Tam jest akku 1700 mAh które wystarczy na jakieś 8 godz. pracy. W sumie niemało, ale to miłe jak na lipolu działa ponad 10 godz.

Używam lipola Tx od roku i oprócz czasu pracy jedno bije na głowę te NiMh-y - czas ładowania :thumb:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
tomek68
Domownik forum...
Posty: 339
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Drogheda
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 7 razy

Postautor: tomek68 » 18 mar 2011, o 20:11

Nie ma szans na 8 godzin pracy z pakietem fabrycznym ciagnie jakieś 3-4 godziny. Lecz jest wyjście http://www.freakware.de/shop/artikeldetails.php?dc_menu=true&show_artikel=34347&set_lang=2
Heli pilots live in a world full of vibration
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 18 mar 2011, o 20:52

Sprzęcik super ale czemu właściwie zdecydowałeś się na zmianę systemu nadawania?
Piotrek
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 18 mar 2011, o 21:54

tomek68 pisze:Nie ma szans na 8 godzin pracy z pakietem fabrycznym

Ooo... Ja używam lipo 2100 i ciągnie 10 godzin
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
tomek68
Domownik forum...
Posty: 339
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Drogheda
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 7 razy

Postautor: tomek68 » 18 mar 2011, o 21:58

Ale o innym napięciu zapewne.
Heli pilots live in a world full of vibration
Awatar użytkownika
Qugar_
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 98
Rejestracja: 27-02-2010
Lokalizacja: Rogoźno
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: Qugar_ » 18 mar 2011, o 23:01

@tomek68 Jeżeli chodzi o wygląd to mi się podoba ale o gustach się nie dyskutuje.
Co do pakietu to ja popełniłem błąd w opisie i apka jest dostępna z pakietem litowo-jonowym, takim jak podałeś w linku, a nie z lipo, mój błąd za co przepraszam :oops: ( poprawiony)
@Piotr System zmieniłem między innymi ze względu apki która za mną chodziła 8-) , a tak na prawdę to mam zamiar złożyć platformę FPV na razie na bliski zasięg tak do 1Km-1,5Km.
Spektrum słabiutko wypada w tym wypadku ( wiedza zaciągnięta z odpowiedniego forum i od odpowiednich ludzi) .
Inna sprawa że futaba niedługo ma wypuścić telemetrię i ta apka jest do tego przystosowana.
Mam zamiar zakupić link Thomasa, który z ta apką bezproblemowo dział z gniazda trenera :)
Na minus u futaby zapisuję brak Model mach.
I teraz nie za daleko doszedłem w ustawianiu KDS450 :|
Ilość funkcji i opcji jest przytłaczająca narazi :wall:
Ale jest sporo fajniutkich opcji
przede wszystkim jakakolwiek anomalia przy włączaniu apki podnosi alarm , drążek gazu w złej pozycji jaki przełącznik lotu w innej pozycji niż neutralna, oczywiście alarmy można poustawiać dowolnie :) ale to tylko miły szczegół.
Ustawienie tarczy to przyjemność, jak się wie o co chodzi :wall: a nie czyta instrukcje i sprawdza jak to działa. Tu na dziś koniec zabawy.
ustawień tarczy i opcji jest od groma plus swash ring.
Fajna jest opcja w serwo monitorze która ustawia wszystkie serwa w pozycji neutralne niezależnie od tego czy są ustawione jakiekolwiek trymery end pointy i subtrimy.
Nie bardzo rozumiem opis ze strony nr70 o kompensacji nie liniowości i prędkości nie wiem jak to działa w praktyce.
Link do instrukcji jak by ktoś zechciał wytłumaczyć
http://www.rcskorpion.pl/download/instr ... polska.pdf

Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne ale chyba szybko nie polatam:( :cry:
KDS 450SV
EasyGlider PRO
Futaba T8FG
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 19 mar 2011, o 00:05

o kompensacji nie liniowości i prędkości nie wiem jak to działa w praktyce

liniowośc to pewnie chodzi o to by tarcza poruszała się równo mimo ,że np subtrimy nie są idealnie
a prękość to np gdzy ruszasz drągiem elevator przy tarczy 120stopni to serwo elewtor potrzebuje więcej czasu niż AIle i pitch. Więc ta fumnkcja jest po to by kończyły równo
Apka WYPAS. Niech Ci służy jak najdłużej ;)
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 20 mar 2011, o 09:52

Gratulacje..! :) Nowa aparatura - nowe pomysły na jej wykorzystanie.. ;)
Ogólonie - ładny ten nadajnik.. Zero niepotrzebnych wystających elementów.. A powiedz - co to za slot pod klapką od pakietu??
Awatar użytkownika
Qugar_
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 98
Rejestracja: 27-02-2010
Lokalizacja: Rogoźno
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: Qugar_ » 20 mar 2011, o 10:07

co to za slot pod klapką od pakietu??

To jest slot na karten SD ;)


Sent from my U20i using Tapatalk
KDS 450SV
EasyGlider PRO
Futaba T8FG
Awatar użytkownika
Qugar_
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 98
Rejestracja: 27-02-2010
Lokalizacja: Rogoźno
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: Qugar_ » 25 mar 2011, o 23:34

Ponieważ niedawno zakupiłem tą apkę mogę napisać coś o niej.
Apka posiada wiele przydatnych funkcji pozwalających ustawić tarcze helika bardzo precyzyjnie.
Na przykład:
Zapamiętanie neutralnej pozycji drążka gazu, później podczas ustawiania tarczy wystarczy jedno kliknięcia aby tarcza ustawiła się na środek lub max dół lub max góra.
Do poziomowania tarczy w jej górnym i dolnym wychyleniu jest odpowiedni mixer ( nie trzeba już się bawić end pointami)
Teraz najlepsze,
jest kilka mikserów które niwelują niepożądane ruchy tarczy.
Np jeżeli helik gdy go pochylamy na bok zadziera dziób do góry to możemy zniwelować ten efekt mixerem tarczy AIL> ELEV,
Podobnie gdy zadzieramy dziób modelu do góry a on przy okazji się kładzie na bok to używamy mixera ELEV > AIL
Gdzieś ty na forum było opisane że w przypadku tarczy 120 stopni serwo ELEV przebywa dłuższą drogę pomęczy pełnymi zakresami ruchu i potrzebuje więcej czasu na wykonanie tej czynności niż serwa PIT i AIL , do tego tez jest odpowiednia funkcja dzięki której można przyspieszyć lub spowolnić ruch serwa ELEV.
Jest jeszcze parę innych funkcji ustawień tarczy których zrozumienie muszę poprzeć próbami praktycznymi :geek:
dopiero będę mógł o nich napisać.
Krzywe gazu i skoku.
T8FG ma możliwość ustawienia 4 trybów lotu + Hold ( NOR, ID1, ID2, ID3)
Dla każdego z czterech trybów można ustawić na krzywej skoku i gazu pięć punktów które można dowolnie przesuwać na osi X Y ,
oraz można ustawić DELEY pomiędzy każdym trybem dla dowolnych kanałów.
Dla każdego trybu lotu oddzielni można ustawić inną czułość żyroskopu.
Spaliny nie posiadam więc tu się nie wypowiem
w instrukcji stoi i w apce jest funkcja Governon dzięki której można sterować governonem :dk:
Są też takie bajery jak ustawienia trymerów polegające na ustawianiu skoku trymera czy pamięci trymera.
Ustawienia krzywych dual rate i expo mogą być wykonywane w ich krańcach lub w centrum krzywej.
Jest także swash ring
Fail Safe możemy ustawić dla każdego kanału oddzielnie ale tyklo w trybie MULTI/MULTI 2 w trybie 7CH tylko dla kanału 3
Każdy przełącznik może być dowolnie przypisany
apka posiada w sumie cztery timery
1 timer odliczający w górę całkowity czas pracy apki
2 timer odliczający w górę czas ( życia modelu od kreta do kreta :twisted: ) modelu
3 i 4 niezależne timery z alarmem mogące odliczań czas w górę lub w dół
i wiele innych bo nie wszystkie funkcje i możliwości apki dla heli oczywiście tu opisałem po prostu jest tego zbyt wiele.
Co do ustawień samolotu napiszę coś więcej jak dojdzie do mnie drugi odbiornik i zacznę ustawiać mojego easy glidera , chociaż to nie będzie wodotrysk bo na samolotach po prostu się nie znam.
na minusy zaliczam
Brak model mach
Słaby akumulator tylko 6,5h pracy
troszeczkę za mała ( jak dla mnie, nie mieszczą mi się palce) odległość pomiędzy przełącznikami na czołowym panelu ( tam gdzie jest zamontowana antenka).
Reszta to same plusy


PS przepraszam za błędy lub stylistykę upoważniam moda do lekkiego przeredagowania jak coś :masakra:
KDS 450SV
EasyGlider PRO
Futaba T8FG
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 30 mar 2011, o 03:30

Drążki chodzą jak po maśle ( lepiej niż w DX7)

pytanie:
Czy to znaczy , że chodzą lżej niż w DX7 mimo maksymalnego poluzowania sprężyn?
Awatar użytkownika
Qugar_
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 98
Rejestracja: 27-02-2010
Lokalizacja: Rogoźno
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: Qugar_ » 30 mar 2011, o 10:19

Wiktor pisze:
Drążki chodzą jak po maśle ( lepiej niż w DX7)

pytanie:
Czy to znaczy , że chodzą lżej niż w DX7 mimo maksymalnego poluzowania sprężyn?

To znaczy że chodzą bardzo płynnie :) nie wiem dokładnie jak to określić,
ale gdy poruszam drążkiem czuję że nic nie stawia oporu oprucz sprężyny.
W DX 7 miałem wrażenie że drążki chodzą ciężej tak jakby plastik tarł o plastik, mogę to przyrównać do takiego efektu jakbyśmy jakiś element obrotowy za mocno skręcili i wtedy się czuje taki opór
KDS 450SV
EasyGlider PRO
Futaba T8FG
kamelasty
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 1
Rejestracja: 19-04-2011

Postautor: kamelasty » 19 kwie 2011, o 09:55

Witam. Kupilem futabe 8fg super. Co potrafi to mozna poczytac w manualu. Wrazenia: nie mialem wczesniej doswiadczenia z nadajnikami futaby wiec potrzebowalem godzinki aby sie nauczyc menu i gdzie sie czego szuka. Panel dotykowy wydaje sie byc troszke za wolny, caly nadajnik troszke za lekki (za malo sie go czuje). Operowanie menu nie sprawia problemow, mechanizmy wszystkie robia wrazenie "ze chce sie latac". Podobno to ma telemetrie ale do tego jeszcze nie doszedlem. (posiadam apke od tygodnia)
Wizualnie nadajnik mi sie bardzo podoba, doskonale lezy w rekach. Prezyzyjne drazki tylko zachecaja.
Gdybym wybieral jeszcze raz to bym kupil jeszcze raz. Warto
Awatar użytkownika
Qugar_
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 98
Rejestracja: 27-02-2010
Lokalizacja: Rogoźno
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: Qugar_ » 19 kwie 2011, o 10:14

kamelasty pisze: Podobno to ma telemetrie ale do tego jeszcze nie doszedlem. (posiadam apke od tygodnia)

Telemetria jest jeszcze nie dostępna, ale Futaba obiecuje że niedługo będzie ;)
KDS 450SV
EasyGlider PRO
Futaba T8FG
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 7 paź 2011, o 17:41

Dobra Qgar, chciałeś to masz ;)

Wrażenia ogólne - plastik i wygląd to rzecz gustu. Aurora (drugi kandydat) ma lepszy design, ale to ma sterować a nie stać na półce dla gości, więc ten temat olałem całkowicie. Z resztą latem latałem obydwoma apkami, więc porównałem organoleptycznie.
Telemetria jest super gdy latasz wysoko a model ci nadaje że prąd się kończy. Drągi w Aurorze chodzą faktycznie superowo, aż za miękko. Może dlatego że w mojej mam ustawione twardsze sprężyny. Na prawdę w tej grupie cenowej trudno o lepsze. Więc aby być obiektywnym poczytałem o obydwu robiąc zestawienie za i przeciw. Po dwóch tygodniach czytania padło na F8G.
Wracając do Futaby - trzyma się w dłoniach dobrze i tyle wystarczy. Jako że używam od dawna iPod-a używanie kółka dotykowego było machinalne ;) Kto tego nie zna po czasie się oswoi. Umówmy się że w apce najwięcej dłubie się na początku.

Nie będę powtarzał listy funkcji bo to koledzy już opisali, ale napiszę za co ją polubiłem a za co nie.

Lubię za:
- swash ring - oj brakowało mi tego bo akurat Gaui ma drobne problemy na skrajnych pozycjach tarczy. Teraz po ustawieniu ringu na 80% mam święty spokój. Oczywiście używam go do normalnego latania a nie do robienia chaosów, bo tego nie potrafię, ale wiem że teraz gdy go szarpnę to tarcza nie świruje.

- pstryki - tu mogę sobie poustawiać każdą pozycję na ON lub OFF, tak jak mi się widzi. Większość to 3-pozycyjne, więc np. ustawiłem na jednym dwa holdy z różną czułością ogona :wow2:
Fakt że w dużych dłoniach może trochę ginąć, ale wewnętrzne mają dłuższe wajchy, więc bez problemów trafisz palcem na właściwy.

- alarmy - nie ma bata, abyś machinalnie włączył model przy drągu gazu na środku. Apka drze się w niebogłosy, tak samo jak w kilku innych sytuacjach z resztą. Fakt że nie ma model-match ale tego chyba nie zaimplementowali wcześniej w odbiornikach, więc ten TX tego nie potrafi, bo niby jak?

- drągi - tyrkotka w gazie jest fajna w samolotach, ale w helikach może przeszkadzać, dlatego dodana jest płaska blaszka dla pilotów heli. Po podmianie gaz chodzi zupełnie "smooth". Wada - przy sterowaniu ogonem trudno wyczuć zmianę gazu bo brak takiego oporu. Do ideału brakuje mi trzeciej blaszki - "pół płynnie", czyli lekka tyrkotka, która nie przeszkadza w helikach. Ale na to znalazłem już sposób w starej apce - na blaszkę tyrkotkę nałożyłem parę sztuk koszulek termo, jedna na drugą. Powstała blaszka dająca opór i płynność ruchu.
Regulacja każdego drąga na sprężynach od zupełnie flakowatych do dosyć twardych, wystarczy. Wysokość drągów oczywiście regulowana no i nareszcie fabrycznie z ząbkami. Starsze Futaby miały prawie płaskie. Kto lata kciukami wie o co chodzi i nie musi dokupywać innych drążków, tych nakręcanych z aluminium.

- ekran - żre prądu podczas gmerania, ale wyraźny i ma dużo info razem na ekranie, jak w moich windowsowych tech-gadgetach

- gniazdo trenera - nareszcie zamocowane solidnie (w F7C się kiwało i nie zawsze łapało), co ciekawe przy wyłączonym nadajniku wtyczka sama aktywuje apkę do trybu trenera/symulatora.

- tester - mogę oczywiście sprawdzić zasięg na ziemi przy zmniejszonej sile sygnału, ale też odpalić nadajnik bez aktywnego nadawania. Idealne do symka i nie żre tyle prądu

- obsługa swash - znacie te kombinacje, gdy stawiamy trójnóg na tarczy aby ją wyrównać? Tu mogę przerzucać tarczę na 0-50-100% bez ustawiania krzywej na 0-50-50-50-100, albo korekty z bawieniem się subtrimami. A jak mi się zachce to puszczam demo i tarcza sama idzie płynnie góra-dół w ustawionym tempie. Tu się bardzo przyłożyli i rozbudowali ustawianie na maksa. Widać że to dodał ktoś, kto ma wyobraźnię i robił to nie raz oraz zna ten ból.

- podstawa - banalna rzecz, ale teraz nie muszę kombinować. Obudowa jest płaska i wyprofilowana, a nadajnik pewnie stoi na stole

- soft - no to jest raj dla Gmeraczy :) Nareszcie mogę sobie mieszać wszystko ze wszystkim. A jak mi mało to jeszcze pomieszane zmiksuje ze miksowanym... Qgar wspomniał o miksach do kompensacji manewrów... Hmmm... Tyle że teraz już nie będzie można zwalić na model, że go znosi na plecach :vhappy:
Ale fakt że funkcje są tak rozbudowane, że na razie brakuje fantazji do czego to użyć. Gdzie nie wejdę w ustawienia, to mam jeszcze coś ekstra do pomieszania, dodania, zmiksowania... że nie wspomnę o s-bus i update przez kartę. Przyszłościowe i tyle.

- gyro - nie dość że pełna obsługa trzech do FBL-a, to ma 5 kombinacji ustawień, oczywiście wywoływanych czym chcę: pstrykiem, drągiem, suwakiem, pokrętłem... A nawet gdy nie mam FBL-a to mogę wsadzić gyra na każdy ster i każdy może mieć inną czułość, też w 5-ciu kombinacjach... Ufff, obyśmy tylko mieli takie wymagające modele

- praca - mam bezpośrednie porównanie do 7C i czuję różnicę w płynności drągów, a pełny monitoring na ekranie wszystkiego co się robi uprzyjemnia dłubanie i regulację. Szybkość reakcji jest bezdyskusyjna i to był jeden z minusów innego kandydata przed zakupem. No i pełna zgodność ze starymi RX z FASST-em, zmieniana tylko w setupie modelu. Do tego ta dowolność kombinacji... Bajka szczególnie w samolotach, gdzie można robić cuda wianki z klapolotkohamulcowachlarzami :thumb:

Nie lubię albo nie podoba mi się:
- ekran - dlaczego nikt nie dodaje folii zabezpieczającej ekran? Tak samo było przez lata z wyważeniem, co dało w efekcie masę gadżetów w stylu zawieszka balansująca przyczepiana do zaczepu. Każdy o tym niby wiedział ale pojawiały się co rusz na rynku nowe, niewyważone na pasku nadajniki. Z ekranami jest podobnie - to że się rysują każdy wie w czasach komórek dotykowych.

- pakiet akku - na razie porażka bo grzebiąc świecę ekranem na okrągło, więc ten mi siada po 2 godzinach. W locie będzie lepiej ale już rozglądam się za pojemniejszym

- instrukcja - niby wszystko jest podane, ale de facto nie wszystko. Brakuje np. więcej przykładów zastosowań danej funkcji, bo tylko nieliczne takowe mają. A w końcu soft jest bardzo rozbudowany więc to w naszym interesie jest pełne poznanie możliwości. Dodatkowo brakuje opisu kanałów cyfrowych itp.

- dolne suwaki - trzymając apkę w łapkach po palcami wskazującymi mamy dwa półkoliste suwaki, a raczej trymery. Chroboczą jak tarka i nie mają regulacji siły, co z resztą da się obejść heh. Na szczęście to bajer dla samolotów i rzadko używany.

- beeper - zabrakło regulacji głośności, a ten piszczyk co jest to już wiem że będzie za cichy gdy model lata blisko.

Na pewno jeszcze o czymś zapomniałem, ale jak na razie jestem w pełni usatysfakcjonowany. Tego chciałem na długie lata.
Pozostaje czekać na odpalenie wersji softu z telemetrią, co przebije Aurorę całkowicie.

No to tyle na razie.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo

Wróć do „Futaba”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość