Futaba 8FG

Futaba jak futaba...
Awatar użytkownika
Qugar_
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 98
Rejestracja: 27-02-2010
Lokalizacja: Rogoźno
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: Qugar_ » 25 lut 2012, o 21:07

A u mnie słupki w sumku nie drgają, za to jak podłączę kabel to się sama nie włącza :(

Wysłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk
KDS 450SV
EasyGlider PRO
Futaba T8FG
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 7 maja 2012, o 23:52

W trybie GYRO można ustawić czułość nie tylko dla RUD, ale również dla AIL i ELE. Czy AIL i ELE mają jakikolwiek wpływ na żyroskopy 3-osiowe (np. Beastx) ?
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 3 lis 2012, o 18:07

Witam kolegów :)

Od dwóch dni jestem posiadaczem nowej Futaby T8FG wraz z odbiornikiem R6308SBT. O tyle funkcje nadajnika to sprawa na później (oj Gmeracz - będziesz biedny :grin2: ), tak odbiornik budzi we mnie ciekawość okrutną. Jest coś takiego jak s-bus i to już zakumałem, ale jest jeszcze coś: W tylnej części, koło anten jest tajemnicze gniazdko o nazwie "Extra Voltage Port".. Cóż to takiego :?: Dziwny opis:
"Extra Voltage port 0 - 70V DC
Be sure that when using ESCs regulated output the capacity of the ESC must meet your usage condition"..
Nie bardzo tego rozumiem - do czego to służy?!

GMERACZ..! - Na pomoc..! :wall:

PROSZĘ...
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 3 lis 2012, o 19:49

ja nie pomogę ale sie 'dopne' :mrgreen: jak to jest ze problemem nagminnie spotykanym jest brak instrukcji w języku polskim? na 40 milionowy(+10mln polonia reszta świata) naród jest nas za mało zeby zadac sobie trud tlumaczenia manuala?! na tak drogie hobby, tak skomplikowane zabawki, żeby trzeba było zdawać się po części na swoj polamany angielski a po czesci na intuicje majsterkowicza :wall: ja osobiście męczę się ciągle z spectrum dx6i. zapomnijcie o instrukcji w internecie!!! chcialem rozpracowac na mcpx ale tam wszystko działało jak chciało, teraz probowalem na 300x ale tam jest beastx i wystarczy w radiu zaznaczyc ze to heli a nie samolot... zostaje trex 500 ale jak raz namieszalem to maszyna tak zglupiala ze nie udalo sie wystartowac (na szczęście!) :gas: ,do dziś nie wiem ktore nastawy są nadżędne...
życzę wytrwałości... :thumb:
oddaję głos panu "gmeraczowi"... :nw:
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 3 lis 2012, o 22:21

crash pisze:jak to jest ze problemem nagminnie spotykanym jest brak instrukcji w języku polskim? na 40 milionowy(+10mln polonia reszta świata) naród jest nas za mało zeby zadac sobie trud tlumaczenia manuala?! na tak drogie hobby, tak skomplikowane zabawki, żeby trzeba było zdawać się po części na swoj polamany angielski a po czesci na intuicje majsterkowicza :wall:

A ja się nie dziwie, że nikt tego nie tłumaczy, bo:
1. z tych 40(+10) mln niewielki odsetek zajmuje się modelarstwem rc,
2. z reguły, gdy coś zamawiamy, wiemy wcześniej co to, po co to i jak to obsługiwać,
3. niewiele osób zrezygnuje z zakupu ze względu na brak polskiej instrukcji, bo pomogą koledzy z forum... itd, itp...
Oczywiście fajnie byłoby, gdyby wszystko co kupujemy zawierało prawidłowo sporządzony manual, ale nie wydaje mi się, żeby coś w tym temacie miało się zmienić na lepsze... hmm
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 3 lis 2012, o 23:25

No troszkę jesteś w błędzie miruuu. Jeśli cokolwiek trafia na rynek Polski, obowiązkiem importera jest zadbać o tłumaczenie instrukcji eksploatacji cokolwiek by to nie było (ze sprzętem rc na czele). Nie wszyscy to robią (czasem chodzi o duże nakłady finansowe) łamiąc tym samym pewne zasady narzucone odgórnie. A my sie na to godzimy bo zależy nam na sprzęcie.. A to jest złe. Importerzy sa przez nas przyzwyczajeni do tego że "łykamy wszystko jak młody indor kluchy" wiec po co tłumaczyć? I tak się sprzeda.. A i owdzem. Sprzeda się, ale co w przypadku dgy kupimy na przykład odbiornik z instrukcją w obcym języku i na skutek nieznajomości instrukcji uszkadzamy sprzęt? Oczywiście sprzedawca powie "że niewłaściwie sie obsłużyło i nie uwzględni reklamacji" itd.. I raczej nie będzie miał racji bo owa instrukcja nie była czytelna i tym samym zrozumiała..
Itd, itd..
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 3 lis 2012, o 23:46

Ale ja nie widzę kwestii, w której się nie zgadzamy. Wydaje mi się, że nasze posty się bardziej uzupełniają niż sobie zaprzeczają.
Ja napisałem o przyczynach, a Ty o skutkach braku instrukcji.
W pełni się zgadzam, że instrukcje powinny być. Napisałem dlaczego moim zdaniem tak nie jest. To nie oznacza, że popieram taki stan rzeczy :)
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 4 lis 2012, o 01:38

ktoś ma futabe, ja mam spektrum... co nas łączy?- tłumacz google :angielski- polski :hammer:
u nas w polsce wszystko sie sprzeda,... bo slyszalem ze dobre to kupilem, tera sie ucze to uruchamiać...
dzięki za starszych doświadczonych co chcą coś popisać w internecie, bez tego grałbym chyba w szachy :mad2:

chciałem tylko podkreślić że powinni nas traktować nieco poważniej niz jakis "pakistan". nie ma nas wielu (ten odsetek modelarzy) ale w innych krajach jest podobnie, to jest bardzo specyficzne a zarazem drogie hobby i nie mamy jeszcze sukcesów na arenie światowej (dopiero co zaczełem się uczyć...) jednak przybywa nas bardzo szybko i mamy juz dobrą kadrę pilotów (widzę po forach polskojęzycznych) i ciągle to się rozkręca!
a tymczasem im więcej chciałbym wiedzieć tym więcej angielskiego muszę łykać :plask:
tymczasem jednak nasz kolega ma problemik z futabą, gdzie pan 'gmeracz?' :mad2:

ps - pozdro dla miłośników instrukcji "po nasemu"
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 4 lis 2012, o 01:45

"Extra Voltage port 0 - 70V DC
Be sure that when using ESCs regulated output the capacity of the ESC must meet your usage condition"..


Też nie do końca to kapuję, jakiś regler tam bym wtyknął ale 'trza' sie upewnic czy to dobre miejsce dla niego... tzn te 70V... dziwne :dk:
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 4 lis 2012, o 08:33

Mogę się mylić ale z tego co udało mi się wyczytać w kilku miejscach chodzi o telemetrię. Do tego portu na odbiorniku można podpiąć baterię (w zaleznosci od setupa główną, lub kiedy nie ma BEC-a tą zasilającą odbiornik) i monitorować jej stan. Nie jestem tylko pewien ale do tego wymagane jest jeszcze jakieś urządzenie od telemetrii.

Be sure that when using ESCs regulated output the capacity of the ESC must meet your usage condition


Znaczyłoby po prostu że podpinając się "za" ESC trzeba uważać na to żeby nie przekroczyć dopuszczalnych wartości dla napięcia (70V DC).
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 4 lis 2012, o 08:58

Temat troszkę jakby nabrał kolorów ;)
miruuu - ależ oczywiście - masz w 100% rację. Wszyscy jesteśmy w czarnej... Niestety - Polska nadal jest traktowana jak Zimbabwe. Pomijam, że na przykład RC Skorpion zadbał o to, aby było doskonałe polskie tłumaczenie instrukcji do T8FG (i chyba wielu innych rzeczy), to jednak menu w samym sprzęcie obejmuje wszystkich, tylko nie nas - Polaków! ;) A przecież producent mógł dołożyć jeszcze język Polski.. Jest Czeski, Rosyjski (o dziwo szybko się rozwijają i dziś już Pilot-4 albo Supranar-838 jest im za mało i wielcy producenci aparatur wpuszczają bukwy w menu nadajników)..
Cóż.. Musimy sobie z tym jakoś radzić, bo przecież komu się pożalić... :wall: Ale jest pewien pozytywny aspekt: Teoretycznie powinniśmy być mądrzejsi :vhappy:
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 4 lis 2012, o 13:32

Siemka. Pracowałem do późna ostatnio...
To o czym piszesz Bartek to dodatkowe gniazdo zasilania i tyle. Po prostu telemetria i s.bus potrafią brać niezły prąd. Normalne napięcie jest dostarczane linią czerwoną poprzez gniazda serw. W sytuacji sporego poboru prądu można po prostu wrzucić dodatkowo zewnętrzne źródło prądu nie przez piny serw, a "od dupy strony", a prąd będzie automatycznie brany z niego przez Rx. A że zakres dopuszczalnego napięcia jest bardzo duży (do 70V) to praktycznie można go podać ze wszystkiego, nawet z beca regulatora. Stąd uwaga w manualu, żebyś się upewnił czy bec ma wystarczającą wydajność prądową :grin2:

Ciebie to akurat nie dotyczy, bo telemetrii nie będziesz na razie przesyłał. Chociaż może to nie jest głupie aby tak w ogóle zasilanie puścić od tyłu na te twoje wszystkie szpeje.
BTW. W tym celu trzeba nabyć opcjonalny kabelek o symbolu F1001100.

A co do opracowywania polskich manuali - niedawno jeden z kolegów podesłał mi do weryfikacji tłumaczenie takowego z BeastX-a. To siermiężna praca. Szczerze trzeba to przepisać od nowa, sto razy sprawdzać dosłowne znaczenie technicznych niuansów... Na to trzeba sporo czasu, a korzyści z tego nie ma żadnych oprócz satysfakcji. Stąd niewielu się tego podejmuje. A na dodatek zmiany w sprzęcie idą w tak dużym tempie, że za pół roku takie tłumaczenie może już być wysoce nieaktualne...

Ale jeżeli chodzi o T8FG to chętnie ci pomogę, bo sam walczyłem trochę z jego softem i niezbyt rozbudowanym manualem. Więc rozumiem co możesz teraz czuć... :rotfl2:

Aha... Tylko przypomnę że Futaba nie potrzebuje żadnych satelitek, ponieważ OBYDWA wąsy odbiornika to AKTYWNE anteny systemu diversity. A to oznacza że odbiornik skanuje sygnał z dużą częstotliwością naprzemiennie z obydwu, aby zapewnić najlepszą jakość sygnału.
Jak wiemy, Spectrumowe odbiorniki mają tylko lewy wąs aktywny, prawy jest tzw. "przeciwwagą" czy masą. Stąd satelitka to tak na prawdę drugi aktywny wąs do takiego samego systemu przełączania. Ma to też bardzo duży plus - drugi wąs można umieścić w zupełnie innym, dobrze widocznym w ekstremalnych pozycjach, miejscu modelu.

Jak by nie patrzeć, zaplanuj sobie od razu wypuszczenie odsłoniętych końcówek z kadłuba pod kątem 90 st. Ja wklejam rurki aby łatwo wsunąć je potem podczas gmerania. Wprawdzie można je zostawić w środku, ale raz się sparzyłem w makiecie helika i preferuję jednak sterczące ;)
Tak teraz robię to w modelach:

Obrazek



Obrazek

Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 5 lis 2012, o 10:07

Bardzo Ci dziękuję Sławku za parę słów wyjaśnień.. :banana: Czyli to oznacza, że mając BEC CC 20A (z dwoma wyjściami zasilającymi), mogę podlączyć do dobiornika z jednej strony jako normalne jego zasilanie, a z drugiej (tzw "dupy strony" - o które pytałem) zasilić także z tego BEC'a co pozwoli odciążyć odbiornik, i puści prąd na serwa?! Czy dobrze myślę? Czy jest to coś w rodzaju może nie samego managera zasilania, ale urządzenia wspomagajacego wlaśnie pracę serw i dobiornika? tak aby nie bylo spadku napięcia na odbiorniku przez prądożerne serwa.. hmm Tak sobie to wykminiłem..
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 5 lis 2012, o 11:18

Na odbiorniku ew spadek napięcia może być tylko z powodu przekroju ścieżek na płytce odbiornika. Oczywiscie że im krótsze+grubsze będą kable z BECa do serw tym mniejszy będzie spadek napięcia jednak biorąc pod uwagę że pomiędzy BECem a serwem większość kabla to cienki (stosunkowo) kabel serwa to spadek na odbiorniku można sobie pominąć. Oczywiscie puszczanie 20A przez odbiornik nie musi ;) mu wyjść na dobre i jeśli można to ominąć to należy choćby i zrobieniem odczepu z wiązki "serwowej".
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
valoos
Domownik forum...
Posty: 404
Rejestracja: 17-05-2011
Lokalizacja: Łopuchowo / Poznań
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: valoos » 5 lis 2012, o 11:49

Oj tam z tym tłumaczeniem...
"Prawdziwy modelarz kupuje dwa razy. Za pierwszym razem spalił."
:vhappy:
Co jest nie zapisane zmierza do nieistnienia...
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 5 lis 2012, o 15:20

valoos pisze: Za pierwszym razem spalił."

-- Jana, że się na tym zna i dalej knuje...
Tak, tak.. Zamy to @valoos :mrgreen:
I dla tego, żeby nie bolało jak wieczór po wywiadówce - skórę ratuje nam kto..? Profesor GMERACZ..! :banana:
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 6 lis 2012, o 00:19

Bartoszko pisze:Czyli to oznacza, że mając BEC CC 20A (z dwoma wyjściami zasilającymi), mogę podlączyć do odbiornika z jednej strony jako normalne jego zasilanie, a z drugiej (tzw "dupy strony" - o które pytałem) zasilić także z tego BEC'a co pozwoli odciążyć odbiornik, i puści prąd na serwa?!

Sprawdziłem ponownie i dokładnie dokumentację. Najgorsze że to cholerstwo jest po niemiecku, a w tym to Ramotny przoduje.
Popełniłem poważny błąd i od razu spieszę sprostować. To wejście od dupy jest to część telemetrii, a dokładnie wejście do monitorowania napięcia pakietu, nie do zasilania awioniki. Czyli do dodatkowego zasilania zestawu najwygodniej użyć kostki rozdzielacza.

Sorki za to całe zamieszanie. :wall: :masakra:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
super_mario2
Elita forum...
Posty: 980
Rejestracja: 05-02-2011
Lokalizacja: Halinów
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 44 razy
Kontaktowanie:

Postautor: super_mario2 » 6 lis 2012, o 11:02

Tak myślałem, ale nie chciałem krytykować "miszcza" ...
Pozdrawiam Mariusz
Goblin 700, T-Rex 450 PRO V2 3GX, 600 ESP BeastX
E-flite MSR, FPVRaptor
Spektrum DX8, Phoenix RC
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 6 lis 2012, o 13:11

...Potwierdzam. To jest do telemetrii..
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 8 lis 2012, o 19:05

super_mario2 pisze:Tak myślałem, ale nie chciałem krytykować "miszcza" ...

No cooo...... To nie mogę się chociaż raz na jakiś czas pomylić?
Mario, karczycho do przeglądu bo trzeba było krzyczeć... Zastanowiło mnie te 70V... CO za cholerna maszyna przenosi takie napięcia po ścieżkach drukowanych?
No i masz babo placek, tłumaczyłem se we łbie z marszu i takie są wyniki. A wszystko bo ten niemiecki trzeba czytać od tyłu, jak jakiś hebrajski... Kto to wymyślił?

Już wiem... To wkurzeni Wikingowie z zemsty za ostre historycznie mieszanie genów :wow2: :rotfl2:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo

Wróć do „Futaba”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości