Żyroskopy - wszystko o...

Żyroskopy, governory, bece, flymentory i inne...
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3711
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 10 lip 2010, o 06:06

Ktoś gdzieś napisał "Dajmy Kleniowi i jego ludziom pracować a nie wypisywać epistoły"... Więc niech pracują... może niedługo wreszcie poradzą sobie z tymi problemami (nb. to chyba tłumaczy dlaczego dobre żyrka tyle kosztują ile kosztują).
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Beier
Stały bywalec...
Posty: 108
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Beier » 10 lip 2010, o 09:17

Tylko jak oni mogą pracować bez tych epistołów? To my jesteśmy free testerami do szukania błędów i właśnie nasze epistoły prowadzą ich za rączkę co i gdzie muszą poprawić. Jeżeli RCC nie sprawdziło nawet współdziałania z odbiornikiem AR6110 który jest dosyć popularny to droga przed nimi długa i bynajmniej nie usłana różami. Najpierw Klenio się napompował bo w SM-50e żyro działało już tylko po kalibracji i ustawieniu limitów - co się zgłosiłem z problemem to on na to żebym zwrócił żyro i dostanę kasę spowrotem, natomiast mi zależało na dobrze działającym żyrku a nie pieniądzach. Kiedy takich jak ja zaczęło być więcej Klenio zmienił front i teraz twierdzi, że żyro nie jest dla początkujących modelarzy. Jak widać na załączonym obrazku nie tylko początkujący mają problemy z dG 104-AL.
T-Rex 700 Nitro LE
DX7
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3711
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 10 lip 2010, o 10:17

Beier pisze:Tylko jak oni mogą pracować bez tych epistołów?
:) chodzi o to żeby ONI zamiast pisać i pisać pracowali nad poprawkami. Testerzy oczywiście piszą ile wlezie.... :)
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Beier
Stały bywalec...
Posty: 108
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Beier » 10 lip 2010, o 12:45

Piszą, żeby zyskać na czasie. Teraz jak już ktoś pisał najważniejszy jest dla nich tricopter. Trochę nie fajnie by się zrobiło gdyby wszyscy niezadowoleni użytkownicy zaczęli odsyłać żyrko i wymagali albo zwrotu kasy albo naprawienia żyra. W pierwszym przypadku straciliby trochę kasy, w drugim czas, który tak jest potrzebny na dokończenie projektu tricoptera. O renomie już nie wspominam...
T-Rex 700 Nitro LE
DX7
Awatar użytkownika
edek
Elita forum...
Posty: 582
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: edek » 10 lip 2010, o 22:14

No niestety,nie udalo sie.

Klenio wyslal mi swoj setup przy ktorym bylo juz lepiej,ale rybkowania w normalu (znaczy nie idleup) nie udalo sie do konca wyeleminowac. W idleupie ogon trzymal,ale nie byl do konca plynny,mial takie przeskoki.

Na tym koncze moja przygode z tym zyroskopem,odsylam i pewnie kupie znowu 750 albo pomysle nad beastX,bo cos mnie kusi...
exTeam Gaui
Awatar użytkownika
edek
Elita forum...
Posty: 582
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: edek » 11 lip 2010, o 01:04

Yo

Natknalem sie na ciekawe gyrko tej marki ktore baardzo mi sie spodobalo. Ma taki bardzo oldschoolowy desing,jak stare zegarki Casio,lece na to...

Obrazek

Czy ktos ,cos o nim wie?? Gyrko jest mems,jest dosyc tanie i ladne...prosi sie zeby wsadzic do ep200 :D
exTeam Gaui
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 11 lip 2010, o 03:36

Ja wylatuję we wtorek nad ranem do Krakowa i wysyłam wadliwe żyro do producenta. Jak napisał Klenio - "dokładnie je sprawdzimy". Trochę to zabrzmiało jak hmmm... :dk: No tak, może mamy tu czyjąś urażoną dumę, bo po pierwszych zgłoszonych problemach dostałem odpowiedź, że "... sam osobiście sprawdzałem czujnik..."

A tak wygląda jego działanie:
Obrazek

Może się mylę i żyro jest dobre, a logi to na pewno od wibracji się takie jakieś porobiły. A poczciwe GY-401 wrzucone do Gaui zgłupiało albo jest za stare i dlatego nie macha ogonem jak Kleniowe.

Faktem jest, że Klenio z ekipą zrobili kawał roboty, bo w końcu zaprojektowanie i zrobienie żyra nie jest proste. Po obiecujących zapowiedziach, projektach i emocjonujących relacjach z produkcji para zeszła z rur i wyszedł brak dogłębnych testów na różnym sprzęcie i konfiguracjach. Bo w sumie 2-3 modele i kilkadziesiąt lotów rekreacyjnych Kleniowym modelikiem bez ostrego wycisku znawców tematu sprawy nie załatwiają. Szkoda, że nowa tricopterowa miłość Klenia może zabić cały wysiłek włożony w ten produkt i zrazić do siebie swoich własnych klientów. A tu jeszcze Diem depcze po piętach swoim zaawansowanym quadrocopterem...

Poza tym miały być testy tego żyra u kilku dobrych pilotów, min Adama. Kolejna Sprawa Ucichła. Jedynie Edi dostał, wziął, kombinował i w końcu oddał, ale zapewne dlatego mu nie wyszło, bo to żyro dla zaawansowanych i początkujący mogą sobie nie dać rady :banana: Albo maluszek miał też za dużo wibracji... :lol: :lol:

I jeszcze do Miszcza - jak każdy zainteresowany czytałem twój wątek i mogę ci jedynie pogratulować, że masz się z nim dobrze. Są dwie możliwości - albo jeszcze nie dałeś mu wycisku, albo trafiłeś na udany egzemplarz. Jeżeli to drugie to reszta z nas i tak ma pozamiatane. Uwierz, że to męczące wielokrotnie targać model ze szpejem i lapem na lotnisko, aby znowu ruszyć jakiś suwak i znowu rzucać mięsem w powietrze.

Obrazek

No dobra, wystarczy. Się nakręciłem, no bo czuję się jak baran robiąc czarną robotę za kogoś za moje pieniądze i mój wolny czas.

Mam dostać nowe żyrko do domu, więc po powrocie pod koniec miesiąca się okaże. Zapewne w siedzibie RCC przez weekend trwają gorączkowe testy, aby znowu mi jakieś głupie logi nie powychodziły :wow2:

Wątek będzie kontynuowany...
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 11 lip 2010, o 18:29

ciężko znaleźć opinie o nim. Jedynie opis z katalogu producenta http://www.hobbywing.com/upload/catalog ... g_2010.pdf (strona 24)

1 Features

Dual working mode: Head lock mode and Normal mode, switched by the sensitivity value of the Gain channel controlled
by the transmitter.
Advanced MEMS (Micro Electro Mechanical Systems) technology angular rate sensor has the highest sensitivity, best
performance and the high-reliability.
Advanced AVCS (Angular Vector Control System) arithmetic gets the excellent effect of tail control.
Remote gain function allows sensitivity changing by the transmitter very conveniently.
Built-in temperature compensating circuit eliminates the drift caused by the environment temperature changing.
The program process is completely digitalized to make the gyro more reliable. Each programmable value is adjusted by
a ?SET? button without any analog component such as trimming potentiometer.
Very easy to program the gyro with the help of visible signals shown by 4 LEDs.
Integrated, compact and lightweight.

2 Specifications
Working mode : Head lock mode & Normal mode
Working mode switch: Remote controlled by transmitter (Gain channel)
Input signal: 2 channels (Rudder, Gain )
Output signal: 1 channel (Servo)
Suitable servo: Digital servo (333Hz), neutral point: 1.52ms
Analog servo (50Hz), neutral point: 1.52ms
Note: This gyro is not compatible with following servos:
Futaba- S9251, S9256, BLS251
JR-2700G, 8700G, 810G

Programmable items: Servo type
Servo movement direction
Servo movement limit of left side
Servo movement limit of right side
Operating voltage and current: DC 4.5V to 6V, I?50mA, Imax?100mA
Size 26mm(L) * 24mm(W) * 9mm(H)
Weight 12g

3 Specifications
The G3 Gyro has broad use for electric-powered and nitro-powered helicopters.
Electric-powered helicopters: 200, 250, 400, 450, 500, 550, 600, 700 class, etc.
Nitro-powered helicopters: 30, 50, 90 class, etc.

edit:
w Rcecho z tego co widze najtaniej 60.90$ http://www.rcecho.com/hobbywing-mems-av ... -gyro.html
Awatar użytkownika
sqymon
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 50
Rejestracja: 28-04-2010
Lokalizacja: Poznań / Wągrowiec
Podziękowano: 2 razy

Postautor: sqymon » 11 lip 2010, o 19:00

fajnie wyglada (*też mi sie skojarzyło ze starymi9 zegarkami :lol: ), cena bardzo fajna, system konfiguracji na oko a'la GP750 i LT2100 (czyli nie ma problemów z 154 nastawami jak w dG)

pytanie jak sie sprawuje?
HK450 V2 - szuka mocy: Typhoon 2218H -> Align 430L -> TP 2415-07T -> Turnigy 450/500 H2223
HK-6X 2,4GHz

Łopaty do góry
_________________
heli eventy - www.rcspot.pl
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 11 lip 2010, o 21:21

Gmeracz pisze:I jeszcze do Miszcza - jak każdy zainteresowany czytałem twój wątek i mogę ci jedynie pogratulować, że masz się z nim dobrze. Są dwie możliwości - albo jeszcze nie dałeś mu wycisku, albo trafiłeś na udany egzemplarz
Daje tyle ile umiem czyli niewiele. :dk: Mam nadzieje że to ten udany egzemplarz. Jeden (pierwszy :?: ) z wielu!

Gmeracz pisze:Jeżeli to drugie to reszta z nas i tak ma pozamiatane.
Tak jak pisałem już wcześniej - coraz bardziej wierze że tak niestety jest. :(

Gmeracz pisze:Uwierz, że to męczące wielokrotnie targać model ze szpejem i lapem na lotnisko, aby znowu ruszyć jakiś suwak i znowu rzucać mięsem w powietrze.
Raz bym to dopuścił, po drugim razie sprzedałbym winowajce.

Gmeracz pisze:Się nakręciłem, no bo czuję się jak baran robiąc czarną robotę za kogoś za moje pieniądze i mój wolny czas.
Nie dziwie się! Coraz więcej z nas się na to skarży, co raz więcej z nas przez to do RCC się zniechęca. Mnie tez to nie pozostawia nie wzruszonym. Lipoguarda mają dobrego! :banana:

Gmeracz pisze:Wątek będzie kontynuowany...
Będę czekał z niecierpliwością i skrzyżowanymi palcami bo to żadna frajda być tym jedynym :D

Podobnie jak inni dziele się swoim doświadczeniem i wrażeniami a u mnie na przekór wszystkim akurat działa wiec...
Piotrek
tomek68
Domownik forum...
Posty: 339
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Drogheda
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 7 razy

Postautor: tomek68 » 11 lip 2010, o 22:20

Nie miałem tego gyra więc jestem nieobiektywny,ale być może po prostu działa jak wygląda. A wygląda tak sobie. Stara zasada niema tanio i dobrze choć dobrze by było jak by się dało.
Heli pilots live in a world full of vibration
Awatar użytkownika
Beier
Stały bywalec...
Posty: 108
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Beier » 12 lip 2010, o 01:09

Panowie wpadło mi do głowy parę pomysłów co do konfiguracji dG 104-AL czytając instrukcję do Futaby GY520. Widać że RCC w wielu aspektach wzorowało się na tym żyrku lub na jemu podobnym lub też starało się je skopiować. Szczerze mówiąc mam już dosyć tego żyra bo same z nim problemy, ale jak to z niegrzecznym dzieckiem - kocha się je najbardziej. Taka już moja natura, że nie lubię się poddawać - męczę się z dG już parę miesięcy ale nie chcę dać za wygraną. Myślę, że sekret tkwi w ustawieniach parametru Ti oraz ustawieniach D/R dla kanału Rudder. Zauważyłem że helik przy rozpoczęciu piro w jedną ze stron kręci się na początku szybko a potem zauważalnie zwalnia - tutaj może tkwić problem - żyro przy rozdzielczości 400 stopni na sekundę może się gubić i stąd te oscylacje. Limity żyra ustawione poprawnie i poprawnie ustawiony punk neutralny powodują, że suwak w jedną stronę ma większy zakres ruchu - tutaj może być ukryty problem. Brzmi to banalnie ale warte jest sprawdzenia.

Co do podejścia RCC nie zmieniam zdania - pozostawili projekt samopas i teraz wychodzi na to, że my jako użytkownicy ich produktu mamy sobie radzić sami. Z resztą co nam pozostaje jeżeli producent sam nie wie jak ustawić swój produkt aby działał poprawnie... Poniżej krytyki!
T-Rex 700 Nitro LE
DX7
Awatar użytkownika
AdamskY
Elita forum...
Posty: 674
Rejestracja: 05-07-2010
Lokalizacja: Ostróda
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: AdamskY » 15 lip 2010, o 16:51

Futaba

Futaba_GY520_PC Software_manual_DE

nie wiedziałem jak tu na forum dodać wiec wysłałem mailem. :)

Wrzucone. thx.
Adam®
www.adam-rcmodel.eu
Awatar użytkownika
basing
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 86
Rejestracja: 18-06-2010
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękowano: 3 razy

Postautor: basing » 16 lip 2010, o 08:59

To teraz FBL
Rondo V2
BEASTX
Mikado V-BAR4

Żyroskop
Thunder Tiger TG-7000
Curtis Youngblood Mini-G
LogicTech LGT2100, LTG-6100T

Przeniesione, thx
Awatar użytkownika
Beier
Stały bywalec...
Posty: 108
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Beier » 16 lip 2010, o 11:40

AdamskY pisze:już mi włosy na głowie do reszty siwieją przy ustawianiu tego gyro :rotfl:

Kolego nie miałeś przyjemności z dG 104-AL - to jest dopiero mięso niedźwiedzie dla smakoszy :twisted:
T-Rex 700 Nitro LE
DX7
Awatar użytkownika
karol
Elita forum...
Posty: 834
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Szczecin / Cill Droichid
Podziękował: 62 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: karol » 18 lip 2010, o 16:51

Witam, ostatnio do mojego copterka 450 zakupilem combo GP780 + DS520. Podlaczylem elegancko. Slusznie mnie skarciliscie ze odleglosc kulki od osi serwa nie moze byc 14mm. Zmniejszylem na 10mm. Rybkowania niby nie ma ale w szybkich manerwach pojawia sie jednak. Jak helik wisi i wiatr dmuchnie w niego z boku ogonek majtak, w locie postepowym niby tego nie ma, choc zlosc ze wydalem kupe kasy na zyrko i serwo moze przycmiewa moje spostrzezenia. Zauwazylem jedna rzecz ktora wydaje mi sie niepokojaca. Jak wisze i daje szybki skret w lewo lub w prawo, to ogon wykona zwrot np o 10cm i wroci do 8cm. Czyli cofnie sie o 2 cm. Oczywiscie jednoski podaje przykladowe. Poradzcie gdzie szukac przyczyny bo chce to odeslac.

Krzywa gazu: 0,40,65,85,100 (instrukcja aligna)
pitch: 41,46,55,70,100

Katy: -2,0,11

Silnik: Turnigy 3450kV.

zembatka na silniku 11T.

Luke, Ramotny pisal ze miales taki problem i poradziles sobie, napisz czy warto jest walczyc czy odeslac badziewie do chinczykow.
Pozdrawiam, Karol
tomek68
Domownik forum...
Posty: 339
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Drogheda
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 7 razy

Postautor: tomek68 » 18 lip 2010, o 21:18

Raczej nic do rzeczy tu gyro z serwem nie ma. Regulacja i ustawienia. Na początek zlikwiduj tego banana coś ustawił w nadajniku
:rotfl: (pitch: 41,46,55,70,100). Krzywa skoku ma być prostą. A potem kombinuj od początku.
Heli pilots live in a world full of vibration
Awatar użytkownika
karol
Elita forum...
Posty: 834
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Szczecin / Cill Droichid
Podziękował: 62 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: karol » 18 lip 2010, o 21:26

krzywa skoku jest taka, aby dala katy -2,0,11. Pozatym gdzies widzialem filmik gdzie radzili, aby wlasnie zeby krzywa byla zaokraglona.

Mialem lekko krzywy walek ogonowy. Zmienilem go, przewiercilem orczyk i kulke mam na 7-8 mm. Jutro testy bo dzis pada :(

Jutro tez ustawie katy wg instrukcji aligna -2,5,11 moze to cos zmieni
Pozdrawiam, Karol
tomek68
Domownik forum...
Posty: 339
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Drogheda
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 7 razy

Postautor: tomek68 » 18 lip 2010, o 21:39

Nie kombinuj z bananami liniowa krzywa skoku. A jak masz ustawiony-delay settings,na ile procent i jaka czułość gyra. No i mam nadzieję że nie podpierałeś się instrukcją z epheli GP 750.
Heli pilots live in a world full of vibration
Awatar użytkownika
karol
Elita forum...
Posty: 834
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Szczecin / Cill Droichid
Podziękował: 62 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: karol » 18 lip 2010, o 22:58

delay settings, masz na mysli ustawienie dla 450 lub dla wiekszych. Czulosc w apce mam 65%.
Pozdrawiam, Karol

Wróć do „Elektronika pokładowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości