Flymentor / Helicommand - wszystko o...

Żyroskopy, governory, bece, flymentory i inne...
Awatar użytkownika
AndMax
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 13
Rejestracja: 19-10-2010
Lokalizacja: Włocławek
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 6 razy
Kontaktowanie:

Postautor: AndMax » 24 paź 2010, o 21:19

Witam Kolegów

Dla zainteresowanych, chciałbym przedstawić układ stabilizujący Helicommand 3D w moich odczuciach i jego możliwościach . Jak nazwa wskazuje służy do stabilizacji modelu w pozycji normalnej i odwróconej (3D). Posiada co ważne, trzy tryby lotu.

Pierwszy (dioda zielona) pełna stabilizacja modelu względem punktu ziemi. Model do wysokości 1,5m nad ziemią praktycznie wisi w powietrzu sam w danym miejscu. W tym trybie można odstawić włączoną aparaturę (jednak nie polecam!) . Tryb ten działa dość dobrze pod warunkiem jednak, że niema zbyt dużego wiatru. Należy też uważać na oświetlenie terenu… im ciemniej tym gorzej, przy braku oświetlenia stabilizacja względem punku ziemi przestaje działać !!! (Ważne!). W przypadku braku oświetlenia lub zbyt wysokiego lotu Helicommand przechodzi w kolejny tryb.

Tryb stabilizacji (dioda żółta). Tryb ten poziomuje model w trakcie lotu ale bez trzymania się punktu ziemi. Oznacza to, że model stabilizuje się jednak zaczyna dryfować względem kierunku wiatru czy ruchu drążka.

Trzeba tu zaznaczyć, że w tych dwóch trybach Helicommand stabilizuje nasz model. Wygląda to tak, że po wychyleniu drążka kierunku np. do przodu model pochyli się do przodu i pokona określoną odległość. Po puszczeniu drążka model (dioda zielona) zatrzyma się i będzie „wisiał” nad danym punktem. (Dioda żółta) wyrówna lot, jednak będzie przemieszczał się siłą bezwładności i kierunkiem wiatru. W tym przypadku należy korygować zachowanie modelu!!!.

Tryb ustawienia (dioda czerwona). Ten tryb, to klasyczny lot helikopterem bez stabilizacji. Nadal funkcjonuje tylko klasyczna stabilizacja ogonka (jak podczas zwykłego żyra).

Co istotne:
Helicommand w każdym z trzech trybów działa jako dobre żyro ogonowe. Przetestowałem go na modelach T-rex600CF i T-rex450pro. Bardzo przydatną funkcją jest przypisanie żyroskopu ogonowego do kanału aparatury jako AUX. Umożliwia nam to korygowanie czułości „ogonka” bezpośrednio z aparatury RC. Daje nam to możliwość korekty inną dla Normala i Idla (Ważne na lotnisku! – bez podłączenia do komputera).
Czułość stabilizacji. Poprzez kanał PILOT możemy regulować czułość stabilizacji poprzez aparaturę RC (Ważne na lotnisku! – bez podłączenia do komputera).

Co nam to daje?. Umożliwia sterowanie poziomem stabilizacji względem naszych umiejętności. Przy 100% stabilizacji model zachowuje się jak „worek kartofli”. Za wszelką cenę stabilizuje i mało słucha naszych poleceń z aparatury RC. Przy zmniejszaniu TEJ stabilizacji helikopter coraz bardziej jest posłuszny naszym poleceniom jednak mniej „stabilny”. Zmniejszając czułość Helicommand poprzez kanał PILOT, zbliżamy się do stabilizacji (dioda czerwona).

Efekty:
Po raz pierwszy uniosłem się helikopterem 3 lata temu. Był to T-rex600CF z układem Helicommand 3D. Wówczas za bardzo nie znałem zasad regulacji, a szczególności pilotażu modelu. Po 5 lotach w trybie (dioda zielona) zacząłem latać postępowo, czyli loty na wprost, zakręt i powrót (lądowanie tyłem). Po 15 lotach, lądownie przodem do siebie. Przy 25 locie zrobiłem pierwszą beczkę i pętle. Po 30 locie, zrobiłem zawis odwrócony na ok. 40s (5m nad ziemią). Zaznaczam jednak, modelami samolotów RC latam od 15 lat!!!.

Zasady:
Im więcej latasz, tym bardziej potrzebujesz większej kontroli nad modelem. Tym bardziej zmniejszasz czułość PILOT,a. Zmniejszając czułość Helikommand musisz precyzyjniej ustawiać mechaniczne podzespoły helikoptera. Co to oznacza ?... W początkowej fazie nauki Helicommand wybacza błędy powstałe podczas składania modelu. Jednak podczas zmniejszania czułości należy poznać wszystkie zasady kalibracji i je stosować !!! x4 (Ważne!). Należy pamiętać również, że ten układ jest tylko urządzeniem elektronicznym, i nic nie zastąpi solidnego treningu na symulatorze!!! (Ważne!).

Podsumowanie:
Gdybym miał kupić po raz drugi Heicommand, TAK kupiłbym go!!!. To oczywiście moje subiektywne odczucie. Jednak patrząc na przeszłość, ta inwestycja była „chyba” dobra. Samodzielna nuka T-rex600 od podstaw, ponad 600 lotów i tylko jedna kraksa na własne życzenie (za niski lot odwrócony). Na dzień dzisiejszy jest zainstalowany w aktualnym modelu, ale raczej jako psychiczne zabezpieczenie. Muszę tu też zaznaczyć, że wszelkie zmiany trybów stabilizacji (dioda zielona, żółta, czerwona) można zmieniać w dowolnej chwili z aparatury RC. Zalecane jest również aby szybkie i częste ewolucje wykonywać w trybie (dioda czerwona). Pomijając typowe akrobacje, Helicommand idealnie nadaję się do makiet. Gdzie stabilność, a przede wszystkim bezpieczeństwo modelu jest istotne.
Istotną możliwością układu Helicommand jest parametryzacja poprzez komputer. Posiadając odpowiednie złącze USB (dodatkowo płatne) możemy w dowolny sposób zmienić parametry kalibracji. Jest to funkcja istotna, jednak ciężka do ogarnięcia. (Uwaga!!!) trzeba wiedzieć co się robi!!! i dobrze znać angielski!.

Pomoc:
Oto strona do producenta… http://www.helicommand.com , oraz wszelka pomoc z mojej strony.

PS.
Myślę, że choć w małym procencie przedstawiłem możliwości Helicommand, pomijając instalacje i trymowanie. Jednak jest człowiek na tym Forum, który poznał to urządzenie i może się wiedzą podzielić. Bardzo chętnie wysłucham tematów o innych układach stabilizacji.
Przykład parametryzacji Helicommand poprzez komputer …


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Max S
Domownik forum...
Posty: 282
Rejestracja: 30-06-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: Max S » 26 paź 2010, o 10:44

AndMax pisze:Bardzo chętnie wysłucham tematów o innych układach stabilizacji.

Flymentor 3D jest to system o "identycznym" dzialaniu z tym ze kosztuje $77 zamiast $500 czy wiecej za Helicommand
Oczywiscie flymentor 3D jest zrobiony w Chinach i nie jest jakosciowo tak dobry ale przy odrobinie szczescia pracuje perfekt
(kiedys bylo na stronie helicommanda ze wzieli do sadu w Niemczech producenta flymentora i wygrali ale sady niemieckie nie maja nic do powiedzenia w Chinah tak ze flymentora 3D dalej robia i sprzedaja)

Posiadam 2 Flymentory 3D i uczylem sie latac z nimi pracuja dokladnie tak samo jak ty opisujesz HC, teraz leza gdzies na polce i nie uzywam ich bo nie mam takiej potrzeby nauczylem sie latac bardzo szybko z nimi.

Troche innym sytemem jest Co-pilot II jest to rowniez system stabilizacji z tym ze dziala na zasadzie temperatury podczerwieni nieba i ziemi
ma wiecej ograniczen bo nie moze byc wysokich dzew lub budynkow zaslaniajacych horyzont jak rowniez nie moze byc duzego zachmuzenia jezeli ktos potrzebuje pomocy z Flymentor to niech pyta bo znam ten unit dosyc dobze tak ze chetnie pomoge.


Edit: Wlasnie wygrzebalem te unity i zrobilem pare fotek


Flymentor 3D lezy bezurzytecznie
Obrazek


Co pilot II instalacje zaczolem jakies 10 miesiecy temu choc teraz juz go nie potrzebuje to planuje kieeeeeedys dokonczyc instalacje i chociaz sprawdzic czy pracuje :hammer:
Obrazek
Maciek

TDR, T-Rex 800, 600-12s, 500
Flasher 500, CopterX 450, HK450, Kalt SB30
Futaba 12ZH, 10CH
Awatar użytkownika
AndMax
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 13
Rejestracja: 19-10-2010
Lokalizacja: Włocławek
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 6 razy
Kontaktowanie:

Postautor: AndMax » 26 paź 2010, o 20:20

Witaj Maćku
Dziękuję za opis Flymentor ‘a 3D. Właśnie myślę poważnie o jego zakupie, kwota jest powalająca w porównaniu z HC. Mam pytanie, powiedz czy Flymentor może pracować bez konieczności podłączenia „kamery”?. Oczywiście nie będzie punktu ziemi jednak czy nadal będzie stabilizował model?. I jeszcze jedno, czy można zmienić czułość układu z nadajnika RC? (dodatkowy kanał). Potrzebuję tych materiałów w dwóch celach… Pierwszy, to względne zabezpieczenie kolejnej makiety opartej na t-rex600. Drugi, jest jak na razie tajny… bez konkretnych testów nie będę go omawiał (może na początku roku).
Jeszcze jedno, czy można gdzieś legalnie pobrać oprogramowanie do Flymentor 3D ?.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 26 paź 2010, o 21:03

Pozwolę sobie odpowiedzieć bo testowałem chciaż raczej powierzchownie. Działa bez kamery - działa wtedy tylko poziomowanie tarczy. Osobiście nie używałem gyra ogonowego KDS tylko latałem na odrębnym żyroskopie. Innymi słowy FM odpowiadał tylko i wyłącznie za kontrolowanie tarczy.

Helik śmiesznie się zachowuje - jakbyś puścił kulkę po szklanym blacie. Na razie zdemontowałem, bo... pojawiały się kopnięcia serw od tarczy i wolałem nie ryzykować.

Jeśli masz mieć system super pewny do jakiejś mega drogiej aplikacji to bym się jednak zastanowił...

Do pełnego regulowania FM potrzebujesz 7CH... lub patent Ramotnego którym sterujesz albo czułością gyra albo czułością FM. Trochę info tu: http://heli-team.pl/forum/viewtopic.php?f=43&t=563

Legalnie można pobrać ze strony KDS'a :mrgreen: http://www.kdsmodel.com/newsDetail.asp?N_ID=384&N_C_ID=169
Awatar użytkownika
AndMax
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 13
Rejestracja: 19-10-2010
Lokalizacja: Włocławek
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 6 razy
Kontaktowanie:

Postautor: AndMax » 26 paź 2010, o 22:06

Czyli wynika z tego, że układ jest dość stabilny jednak potrafi trochę poszaleć?. Porównując to z HC, wygląda to tak… Na 600 lotów, raz model pochylił się w prawo i tak trzymał. Jednak dało się to skorygować i bezpiecznie wylądować. Prawdopodobną przyczyną były zbyt duże wibracje helika i źle założona izolacja „wibracyjna” do HC. Zdecydowanym problemem, jest odpowiednie ustawienie poprzez oprogramowanie. Można tu, korygować ustawienia względem własnych preferencji… jednak to temat rzeka.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
jedrus
Elita forum...
Posty: 599
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 69 razy
Podziękowano: 63 razy

Postautor: jedrus » 26 paź 2010, o 22:17

Ale żeby nie było - czytałem wiele opinii osób, które były zadowolone z FMa.
Awatar użytkownika
Max S
Domownik forum...
Posty: 282
Rejestracja: 30-06-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: Max S » 27 paź 2010, o 10:00

Czesc Andrzej

Nigdy nie probowalem uzywac go bez kamery ale jestem 99.999999% pewny ze bedzie dzialac bo kamera dziala tylko w przedziale 30cm – 3m od ziemi poza temi parametrami nie moze zlapac ostrosci I oczywiscie nie dziala kamera jest uzyta do utrzymania modelu w jednym miejscu np. Jak wiatr znosi helika to FM stara sie go utrzymac w jednym miejscu a nie do stabilizacji poziomej.
Stabilizacja pozioma jest za pomoca 3 osiowego zyro takie jak w Vbar, 3G itp. Z tym ze to nie jest FBL system aczkolwiek mysle ze by pracowal ok.

Jezeli masz 6 kanalowe radio mozesz ustawic czulosc stabilizacji lub zyra ogona na stale z komp metoda prob i bledow a jedno znich ustawic np na pokretlo lub wlacznik ja wpierw ustawilem zyro na stale bo jak to zrobisz raz to potem nic nie musisz zmieniac. A ustawienie stabilizacji zmieniasz w zaleznosci od wiatru lub umiejetnosci pilota innymi slowy jak czujesz ze helik jest za sztywny to zmniejszasz gain ale wtedy FM wolniej poziomuje model.
Przy silnym wietrze mozna zrobic ze helik wisi w powietrzu jak kawal betonu jezeli uzyjesz 3 mijscowego wlacznika to wtedy pracuje poz 1 stabilizacja poz 2 stabilizacja wylaczona helik dziala jak by nie mial FM (mozna normalnie latac) poz 3 stabilizacja + trzymanie pozycji w stosunku do podloza to samo mozna osiagnac jezeli ustawisz na pokretle w srodkowej pozycji stabilizacja wylaczona wjedna strone wlacza sie stabilizacja I jednoczesnie zalezy jak daleko przekrecisz to mozesz ustawic gain od 0 do 100% I tak samo w druga strone

Jezeli masz 7 lub wiecej kanalowe radio to mozesz wszystko ustawiac dowolnie z radia i zmieniac podczas lotu

Oprogramowanie do FM przychodzi razem z unitem ale mozesz uzyc strone co ci jedrus podal

Co do zyra ogonowego to mozesz uzyc flymentora lub kompletnie osobnego zyra ogulnie ludzie nazekali na ogon w FM ja mam 2 junity i w jednym przy mocniejszych wywyjasach ogon nie trzyma za dobrze ale lata ok ale w 2gim jest solidny nawet przy duzych predkosciach I ostrym lataniu

Na innych forums ludzie donosili o problemach compatibilnosci z DX7 systemem aczkolwiek moj sasiad ustawil FM na DX7 bez zadnych problemow

FM jest tanim junitem I kontrola jakosci nie jest za dobra ja zanim bym go umiescil w czyms drogim to wpierw bym go przetestowal dobrze na czyms tanim moje obydwa unity pracuja perfect I nie mam zadnych problemow sekret jest w dobrym ustawieniu ich.

Jezeli sie zdecydujesz na zakup I bedziesz potrzebowal jakies rady to daj mi znac to dam ci kilka porad jak najlepij zrobic kilka zeczy ze wzgledu ze ten post jest juz bardzo dlugi nie bede sie rospisywal w tej chwili
Maciek

TDR, T-Rex 800, 600-12s, 500
Flasher 500, CopterX 450, HK450, Kalt SB30
Futaba 12ZH, 10CH
mediax
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 22
Rejestracja: 02-01-2011
Podziękował: 3 razy

Postautor: mediax » 17 sty 2011, o 14:41

Witam.
Temat trochę umilkł, a ja mam pytanko czy montując Flymentor 3D koniecznie trzeba mieć ten wolny 7 kanał w apce bo ja mam 6... i czy nie da się tego poprostu zamontować i ewentualnie zmieniać ustawienia ręcznie...
Jestem początkujący i już jednego heli straciłem :) na szczęście była to tandeta, kupiłem drugą 450-kę i jej już nie chcę stracić a raczej bez stresu nauczyć się latać powoli a to by mi pomogło.
Czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam Gracjan
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 17 sty 2011, o 18:42

mediax pisze:czy montując Flymentor 3D koniecznie trzeba mieć ten wolny 7 kanał w apce bo ja mam 6... i czy nie da się tego poprostu zamontować i ewentualnie zmieniać ustawienia ręcznie...
odpowiem nie dotykając bezpośrednio tematu FM... jest metoda na ominięcie braku dodatkowego kanału sterującego - wystarczy zapiąć na serwo/żyro/cokolwiek najprostszy tester do serw np taki Esky za parę złotych i nim regulować sygnał. Wada jest taka że to tak jak potencjometr - nie da się zdalnie przełączać - jedna nastawa choć można ją zmieniać.

Obrazek
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Max S
Domownik forum...
Posty: 282
Rejestracja: 30-06-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: Max S » 10 lut 2011, o 11:10

Przegladalem HK i natrafilem na ten programator do Flymentor 3D w tej chwili nie uzywam Flymentora3D ale jak zaczynalem nauke latania to mialem ten system.

Programowanie z komputera troche nie wygodne a szczegolnie na lotnisku tak ze KDE wyszlo z dobrym pomyslem i zrobilo ten programator.

Zastanawiam czy ktos juz kozystal z niego i moze powiedziec cos o nim poniewaz znajomy prosil mnie o pomoc w budowie chelika z Flymentorem.

Obrazek
Maciek

TDR, T-Rex 800, 600-12s, 500
Flasher 500, CopterX 450, HK450, Kalt SB30
Futaba 12ZH, 10CH
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 10 lut 2011, o 11:20

Tu jest inbox - jak sądzę niewiele więcej info uda Ci się zdobyć. Działa i pomocne jest ponoć to urządzenie.
Piotrek
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 20 lut 2011, o 22:00

Witam
Ja jak zwykle z pytaniem (człek się uczy na starość :rotfl2:):
Czy ktoś z Was miał do czynienia z KDS Flymentor 3D helicopter stabilisation System ?
Chodzi mi o zastosowanie tylko i wyłącznie do lotów "makietowych".
A może jakiś inny system stabilizacji...
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
AdamskY
Elita forum...
Posty: 674
Rejestracja: 05-07-2010
Lokalizacja: Ostróda
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: AdamskY » 20 lut 2011, o 23:31

kto szuka nie bladzi ;)

na HT jest pełno wątków o tym systemie i nie żebym był złośliwy, ale jest naprawdę sporo opisane, jeżeli się nie mylę to nawet Inz. Ramotny z tym walczył :)

KDS Flymentor 3D helicopter stabilisation System
Adam®
www.adam-rcmodel.eu
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 21 lut 2011, o 09:42

AdamskY pisze:na HT jest pełno wątków o tym systemie i nie żebym był złośliwy, ale jest naprawdę sporo opisane,

No Popatrz, przez myśl by mi nie przeszło, aby szukać informacji o systemie stabilizacji w dziale "elektronika" - dzięki
Z wyszukiwarką, to raczej jestem na bakier. Zawsze wyszukuje nie to, czego oczekuję. :mrgreen:
AdamskY pisze:jeżeli się nie mylę to nawet Inz. Ramotny z tym walczył :)

O ja nieszczęsny, przeoczyłem posty inż.Ramotny. Potępień pewnikiem zostanę na wieki... :masakra:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
borik
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 2
Rejestracja: 05-05-2011

Postautor: borik » 5 maja 2011, o 09:53

Witam

Jest to mój pierwszy post ale zapewniam was, że sporo się naszukałem czy nie ma już gdzieś odpowiedzi na moje pytanie no i niestety nic nie znalazłem ani tu, ani na innych forach. Od ponad tygodnia stałem się posiadaczem Helika CopterX 450 z KDS Flymentor 3D + no i tu pojawia się właśnie problem jak to ustawić? Poustawiałem kąty łopat krzywe gazu itp tak więc większość już chyba mam ale nie mogę sobie poradzić z ogonem. Aparatura to turnigy 9x żyro oczywiście z Flymentora. Helik ciągle ucieka ogonem, a to w jedną a to w druga stronę. W tej chwili ogonem w prawo. Czy może mi ktoś wyjaśnić jak i co ustawić we Flymentorze?
Obrazek
To są wszystkie opcje odnośnie żyra. No i jeszcze jedno pytanie co do ustawień żyra mam je ustawić w apce czy we Flymentorze? Czułość gyra da się ustawić i tu i tu i teraz nie wiem jak to działa - czy jak ustawie czułość np na 70 we Flymentorze a w apce na 50 to jak to zadziała?
Czy czułość gyra zostanie ograniczona do 70% przez Flymentor i potem jeszcze 50% przez apke? Czy może jak ustawiam czułość na apce to ustawienie we Flymentorze nie ma znaczenia? Może ktoś by mi wyjaśnił za co odpowiada poszczególna opcja. mam manuala ale jest on po angielsku i nie za bardzo z niego mogę cokolwiek zrozumieć.
Od 10 dni ustawiam to ustrojstwo nawet po kilka godzin dziennie ale nie mogę dojść z tym do ładu. Nigdzie na polskich stronach nie znalazłem żadnych informacji co jak poustawiać.

Maciej
Awatar użytkownika
przynenta
Stały bywalec...
Posty: 163
Rejestracja: 21-05-2011
Podziękował: 18 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: przynenta » 5 lip 2011, o 10:54

Przeglądam net i tak kombinuję co by ułatwiło naukę latania ( bo z kim bym nie rozmawiał, to każdy mi odradza heli na początek- samochody, samoloty, szybowce- tak a heli nie). Uparłem się, że dokąd zapału mi nie zabraknie dotąd będę próbował. (niestety najbardziej boję się elektroniki, że sobie nie poradzę)

Czy warto w to zainwestować :?: , rozumiem, ze swoje gyro wywalam i wstawiam to :?:

"Rewolucyjny system stabilizacji lotu przeznaczony do helikoptera, umożliwia zarówno bezpieczną i szybką naukę latania śmigłowcem jak i doskonalenie samej sztuki latania w zaawansowanej akrobacji.
Firma KDS stworzyła bardzo rozwinięty system, który pozwala na stabilny lot śmigłowca nawet początkującemu modelarzowi. Flymentor koryguje lot poziomując model z każdej pozycji. Działa w locie zwykłym jak i odwróconym, co umożliwia ratunek nawet przy skomplikowanych akrobacjach.
Zestaw zawiera urządzenie Flymentor programowalne z komputera oraz oprogramowanie umożliwiające ustawienie go do współpracy praktycznie z każdym śmigłowcem (posiada wybór wszystkich najpopularniejszych rozkładów sterowania głowicą). Zakres ustawień stabilizacji można dowolnie zmieniać programowo, a czułość dowolnie z aparatury, dzięki czemu system jest bardzo elastyczny, daje to możliwość wyregulowania i dopasowania w zależności od preferencji modelarza.
Flymentor wyposażony jest w osobny 3 osiowy żyroskop oraz kamerę, która fotografuje podłożę, aby system mógł zniwelować dryf śmigłowca. Może pracować w trzech trybach: nieaktywny, aktywny system poziomowania modelu oraz aktywny system poziomowania wykorzystujący kamerę do utrzymania stałej pozycji.
"



Obrazek


Zestaw zawiera:

system Flymentor
3 osiowy żyroskop
kamera
CD z oprogramowaniem
kabel USB
Pozdrawiam
Tomek

Spekrtum DX7;PhoenixRC; Blade mCPx; Blade MqX; Copterx 250 SE - do modernizacji ;Copter 450 V2 SE z FLYMENTOR
Gaui X5 FES Super Combo
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 5 lip 2011, o 11:38

Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
przynenta
Stały bywalec...
Posty: 163
Rejestracja: 21-05-2011
Podziękował: 18 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: przynenta » 5 lip 2011, o 13:28

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Dzięki :thumb:
Pozdrawiam
Tomek

Spekrtum DX7;PhoenixRC; Blade mCPx; Blade MqX; Copterx 250 SE - do modernizacji ;Copter 450 V2 SE z FLYMENTOR
Gaui X5 FES Super Combo
Awatar użytkownika
super_mario2
Elita forum...
Posty: 980
Rejestracja: 05-02-2011
Lokalizacja: Halinów
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 44 razy
Kontaktowanie:

Postautor: super_mario2 » 5 lip 2011, o 13:58

A moim zdaniem tego typu układy to wyrzucenie kasy.
Jeśli masz zapał, to spokojnie nauczysz się bez flymentora.
A to moim zdaniem potencjalne problemy:
1. Flymentor nie uratuje Cię ze 100% klopotów - jest wiele sytuacji, w których nie zdąży ustabilizować modelu.
2.Nauczy Cię złych odruchów: a) przy problemie "puść drążki", b) stabilizacja przy figurach w momencie centralnego położenia drążków
3. Dodatkowe kłopoty z uruchomieniem i kalibracją flymentora - dla osób rozpoczynających naukę - potencjalne źródło kretów.
Pozdrawiam Mariusz
Goblin 700, T-Rex 450 PRO V2 3GX, 600 ESP BeastX
E-flite MSR, FPVRaptor
Spektrum DX8, Phoenix RC
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 5 lip 2011, o 14:28

Popieram Mario... Moim zdaniem takie układy są bardzo dobre w drogich makietach, aplikacjach typu latająca kamera czy inne specjalne zastosowania gdzie często sprzęt na pokładzie przewyższa wartość auta pilota :nw:

Poza tym z każdym nowym takim elementem wykładniczo rośnie komplikacja regulacji i koszty kreta. Tego ostatniego nie unikniesz, więc?
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo

Wróć do „Elektronika pokładowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron