Żyroskopy - wszystko o...

Żyroskopy, governory, bece, flymentory i inne...
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 13 lut 2010, o 13:31

(zaczerpnięte stad: http://www.crackroll.com/forums/showthread.php?t=2261)

Używając oprogramowania GYLink można nastawiać dużo więcej parametrów żyroskopu GY520: prędkość reakcji, D-Gain, limity, Reakcję AVCS itp.
więcej na filmie: http://www.youtube.com/watch?v=_qri0AeHmVM
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Admin2
Administrator
Posty: 30
Rejestracja: 28-01-2010
Podziękował: 2 razy

Postautor: Admin2 » 19 lut 2010, o 21:14

Witajcie!

Instrukcja żyroskopu Logictech jest nieco zagmatwana. Wersja angielska jest napisana... po chińsku i zawiera masę błędów merytorycznych, a język niemiecki nie jest tak popularny jak nasze "angielskie esperanto"

Poniżej link do instrukcji. Jest to tłumaczenie z wersji niemieckiej mojego autorstwa. Pragnę zastrzec, że nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z interpretacji / zastosowania tego tekstu, jakkolwiek stworzyłem go zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą.

Przyjemnej lektury!!!

http://www.heli-team.pl/uploads/Instrukcja_LGT2100.pdf

Zamieszczony tekst nie może być przez nikogo wykorzystywany do celów komercyjnych bez zgody Administracji Heli-Team.pl

Pozdrowienia! :)
Admin1
Administrator
Posty: 30
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: PL
Podziękował: 5 razy
Podziękowano: 2 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Admin1 » 7 kwie 2010, o 15:59

Notice to manufacturers and document owners
Most of the documents on this website have been found in public sources but if you disagree to present here any of your documentation, please contact us at admin (at) heli-team (dot) pl and it will be immediately removed.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uwaga dla użytkowników
Jeśli którykolwiek link/plik będzie uszkodzony lub martwy proszę o kontakt na admin (at) heli-team (dot) pl w celu weryfikacji i naprawy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Align
Align_GP750_manual_EN

Assan
Assan_GA410_manual_EN

CopterX
CopterX_GY240_manual_EN
CopterX GY401 Gyro - User Manual EN (doc) - thx dzu

CSM
SL720

Curtis Youngblood
Mini-G (thx basing)

E-Sky
Gyro-0704 (.27MB)
Gyro-0704A (.21MB)
Gyro-0704B (1.8MB)

Futaba
Futaba_GY240_manual_EN
Futaba_GY401_manual_EN
Futaba_GY520_manual_EN
Soft z opisem do GY520 (w pakiecie z programem, EN)
Opis softu do GY520 (DE) (thx AdamskY)
Futaba_GY611_manual_EN - thx Dzu

GAUI
GAUI_GU210_manual_EN
GAUI_GU365_Flybarless_manual_EN

Hitec
Hitec_HG-5000_Gyro_combo_manual_EN

HK
HK401B (EN)
HK401B - Kontrola/naprawa (EN)

JR
JR_G770T_manual_EN
G7000T
G500T

KDS
KDS 800 EN
KDS900-GYRO-EN-CN.pdf]KDS 900 EN
KDS Flymentor 3D - system stabilizacji - thx Dzu

KingMax
KingMax_401_manual_EN

LogicTech
LGT2100 (thx basing)
LTG-6100T (thx basing)

Spartan
Quark_1v0_EN
DS760

Telebee
Telebee_GR302_AD_manual_EN

Thunder Tiger
TG-7000 (thx basing)

Walkera
Walkera_GX02_manual_EN
Walkera_WK-G006_manual_EN
Walkera_WK-G007_manual_EN

(no-name)
GY400

========================= SYSTEMY FLYBARLESS ===========================

Pro-RC
Rondo V2 (thx basing)

MicroBeast
BEASTX (thx basing)

Mikado
Mikado V-BAR4 (thx basing)

Skookum
SK360 User Manual, Rev 1.10 (250kb pdf)
SK-720 Manual (1.10)
SK-PWR Powerbox

Turnigy
Turnigy V-Bar 600 -> zakładka FILES
Awatar użytkownika
Luke Skywalker
Administrator
Posty: 515
Rejestracja: 21-02-2010
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: Luke Skywalker » 1 maja 2010, o 12:41

Czytaliście zalecenia Bobby'ego Wattsa?
http://www.heli-team.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=403:kilka-wskazowek-bobby-wattsa-o-gy520&catid=41:zyroskopy&Itemid=91

No powiem Wam, że straszną mam satysfakcję... :mrgreen: Toczyło się wiele dyskusji na temat tego, czy ustawiać żyro na zero stopni łopatek czy na zero dryfu ogona w rate, co przyjmujemy za neutrum...
Wyszło, że druga metoda jest właściwa - mi od zawsze wydawało się to logiczne. A zatem:
- rate,
- prostopadły orczyk serwa do booma
- zero na trymerze i subtrymerze steru kierunku
- zawis w idle i obserwujemy kierunek obrotu ogona
- odpowiednio przesuwamy serwo po boomie lub w razie konieczności skracamy lub wydłużamy popychacz
- po ustaleniu właściwej pozycji serwa korygujemy limity
- latamy...

Tak było w czasach młodości legendarnego Kinga 2 i ekstremalnego żyroskopu EK0704A... Jak widać nic się nie zmieniło ;)

Luke
Outrage 550 ("Youngtimer")
JR DSX7

Drodzy Forumowicze! Ortografia nie gryzie!
Awatar użytkownika
dzu
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 25
Rejestracja: 17-05-2010
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 10 razy

Postautor: dzu » 19 maja 2010, o 08:10

Futaba - Futaba_GY611_manual_EN
KDS - KDS Flymentor 3D

Przeniesione, dziękuje. Adm.
pp
Awatar użytkownika
dzu
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 25
Rejestracja: 17-05-2010
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 10 razy

Postautor: dzu » 15 cze 2010, o 12:30

CopterX
CopterX GY401 Gyro - User Manual EN (doc) - przeniesione
pp
Awatar użytkownika
AdamskY
Elita forum...
Posty: 674
Rejestracja: 05-07-2010
Lokalizacja: Ostróda
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: AdamskY » 8 lip 2010, o 17:51

jak mógłbyś podesłać mi na email twój setup GY520 byłbym bardzo wdzięczny ;)


już mi włosy na głowie do reszty siwieją przy ustawianiu tego gyro :rotfl:
Adam®
www.adam-rcmodel.eu
Awatar użytkownika
edek
Elita forum...
Posty: 582
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: edek » 9 lip 2010, o 21:33

Witam

Dzisiaj dostalem gyro RCC 104-AL do testow. Zyroskop trafil do Gaui ep200 i wspolpracuje z servem cyfrowym Gaui GS-095 (to samo ktore mam w 255).

Zabralem sie za montaz i programowanie. Przy okazji przerzucilem silnik na przod dla lepszego wywazenia. Gyro wyladowalo na polke z tylu,pasuje idealnie.

Po zamontowaniu przyszedl czas na ustawianie. Do wyboru sa 2 metody:
1- manualna przy uzyciu przycisku na gyro (tak jak w GP750)
2- tez manualna,bo obslugujemy myszke ale przy pomocy linkPROGA'a (programator USB)

Zabralem sie za pierwsza,ale szybko stracilem cierpliwosc,nawet z pomoca Klenia i poszedlem na latwizne kozystajac z opcji nr.2. (bylem troche zmecozny)
Patent,do ktorego bylem na poczatku nastawiony sceptycznie spodobal mi sie,bo mozemy dokladnie ustawic podstawowe parametry zyroskopu,takie jak - limity,revers,typ serva...
Dostepna jest tez zakladka z zaawansowanymi opcjami gyro i obsluga loggera,ale o tym za moment.

Po podstawowym ustawieniu gyro pojechalem zadowolony na miejscowke z mysla i nadzieja ze w koncu ep200 pokaze pazurki,no i gyro tez...
Jestem na miejscu,podlaczam pakiet,kabinki jeszcze nie zakladam,2m w tyl i rozkrecam wirnik. Kontrola naziemna,wszystko ok. Podnosze gale,ostroznie ,nie wysoko i nagle ogon zaczal tak swirowac ze ledwo wyladowalem. No to zmniejszam czulosc i wzbijam sie ponownie ze 2-3 razy i nadal to samo. Ja pi.... wracam do domu.

W domu zweryfikowalem jeszcze raz wszystkie podstawowe ustawienia i zaczalem bawic sie opcjami zaawansowanymi,takimi jak Filtry,TI, itd...

Spedzilem chyba ze 40min na ustawianiu kazdej opcji i zawisach testowych w pokoju, jedna po drugiej, suwajac suwakami niczym Tiesto na swojej konsolecie,ale nie udalo mi sie wyeleminowac problemu!
Mozliwe,ze cos pominalem,albo zle ustawilem. Mozliwe ,ze te funkcje sa od siebie zalezne i trzeba je jakos razem ustawiac,nie wiem :/

Na dzis pasuje,troche sie zawiodlem bo lubie prostote,a to gyrko nie jest tak bardzo skaplikowane,ale nie dziala.
bede probowal ponownie jutro,moze sie w koncu uda....
exTeam Gaui
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 9 lip 2010, o 22:22

Nooo to ciekawie. Stawiam na rewers żyra bo zakładam że ktoś z Twoim doświadczeniem nie dopuścił aby samo żyro czegokolwiek dotykało czy aby kable były zbyt napięte.
Piotrek
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 9 lip 2010, o 22:29

Beier też coś wspominał o poważnych problemach z żyrem... może się wypowie jak zobaczy wątek...
Sławek też coś narzeka...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
tomek68
Domownik forum...
Posty: 339
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Drogheda
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 7 razy

Postautor: tomek68 » 9 lip 2010, o 22:32

A może to taki przerost formy nad treścią jak reglery Castla. Siedzisz grzebiesz w kąpie ustawiasz zmieniasz przestawiasz zapisujesz wysyłasz,wersja softu co tydzień nowa (beta ). A efekty takie że z doświadczeń ludzi można by doktorat napisać lecz gov i tak działa jak chce :mrgreen: i palą się według uznania.
Generalnie kupa śmiech bez laptopa na pole nie startuj :rotfl: .
Heli pilots live in a world full of vibration
Awatar użytkownika
edek
Elita forum...
Posty: 582
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: edek » 9 lip 2010, o 22:34

tomek68 pisze:Generalnie kupa śmiech bez laptopa na pole nie startuj :rotfl: .


To tak jak znajomy z Vbar'em, juz ponad rok ustawia i dalej nie moze :lol:

Kable maja duuuuzo luzu bo ich jeszcze nie skracalem, a gyro ma zapas ze 2-3mm z kazdej storny od ramy,wiec odpada. A model nie bity wiec jest jeszcze vibration free,ta kwestia tez odpada.
Revers jest dobrze ustawiony,zreszta trudno go zle ustawic... Jutro jak wstane,z trzezwym umyslem wezme sie za to jeszcze raz.
Ostatnio zmieniony 9 lip 2010, o 22:37 przez edek, łącznie zmieniany 1 raz.
exTeam Gaui
Awatar użytkownika
sqymon
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 50
Rejestracja: 28-04-2010
Lokalizacja: Poznań / Wągrowiec
Podziękowano: 2 razy

Postautor: sqymon » 9 lip 2010, o 22:37

przymierzam sie włąsnie do zakupu jakiegos dobrego gyra, digiralGYRO było by super rozwiązaniem jednak stale co czytam to ktos ma jakies problemu z konfiguracją... nie usmiecha mi sie siedziec godzinami i ustawiac kilkanaście czy nawet wiecej parametrów... cena dobra, osiągi (po konfigu) dobre, ale jak mam się meczyć i przeklinać to gyro w czasie konfiguracji to odpuszczam...

pozostaje poszukać używki GY401, GP750 lub Spartana Quarka....
HK450 V2 - szuka mocy: Typhoon 2218H -> Align 430L -> TP 2415-07T -> Turnigy 450/500 H2223
HK-6X 2,4GHz

Łopaty do góry
_________________
heli eventy - www.rcspot.pl
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 9 lip 2010, o 22:42

Quarki były niedawno w promocji po 350... Mam takiego promocyjnego w 500FBL i bryka aż miło...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
edek
Elita forum...
Posty: 582
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: edek » 9 lip 2010, o 22:43

Wstrzymaj sie jeszcze ,moze mi sie uda :lol:
Czytalem ,Klenio pisal,ze problemy z ustawieniem maja tylko piloci poczatkujacy,a nie doswiadczeni.
Ja czasami tak mam,ze ze zmeczenia pomijam jakies pierdoly i prostych rzeczy nie ogarniam. Do tego jeszcze male spiecia...

Jutro na spokojnie do tego usiade i moze w koncu polece fri di!
exTeam Gaui
Awatar użytkownika
sqymon
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 50
Rejestracja: 28-04-2010
Lokalizacja: Poznań / Wągrowiec
Podziękowano: 2 razy

Postautor: sqymon » 9 lip 2010, o 23:05

no niestety tak to jest z nowymi produkatami, dopiero po jakims czasie wychodzą wszystkie niuanse

oczywiscie zycze ekipie RCConcept zeby jak najszybciej uporała sie z problemami, i moze można by pomyslec o jakims gyro "dla idiotów" gdzie ograniczymy sie powiedzmy do najpotrzebniejszych nastaw
HK450 V2 - szuka mocy: Typhoon 2218H -> Align 430L -> TP 2415-07T -> Turnigy 450/500 H2223
HK-6X 2,4GHz

Łopaty do góry
_________________
heli eventy - www.rcspot.pl
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 9 lip 2010, o 23:28

Edek, ja miałem taniec z gwiazdami jak ty, ale obróciłem je o 90 st. wtyczkami z boku. Możliwe że ten czujnik pracuje inaczej w każdej z osi.
Podam ci jak ja je ustawiałem, może to troszku pomoże, bo przyznaję że z nowym serwem miałem baaardzo czuły ogon (szybkie piro) i chętnie przeczytam teraz twoją opinię po oblocie.

1. limity lewego drąga lewo (min), środek, prawo (maks)
2. limity czułości dla gyra - ustawiłem pod pstryk normal=min RATE, idle1=zero, idle2-maks HH (jest bug, w samym rate jest inaczej niż w samym HH)
3. zakresy wychyleń suwaka, zero serwa można później do trymu rate w zawisie.

Po tym już powinno latać. Reszta to jak rybkuje albo odbija po piro.

Co do aplikacji - obecna wersja jest znacznie wygodniejsza, ale ciągle nie pozbawiona prostych w sumie błędów. Jak na ok. pól roku istnienia wyrobu to dużo. Tym bardziej że pisaliśmy Kleniowi o paru sprawach.
Problemy z ustawieniami mogą mieć tez trochę doświadczeni piloci, nie tylko początkujący. No chyba że latanie 20 lat modelami to za mało.

Mam nieodparte wrażenie, że te całe tricoptery odciągnęły kolegów z RCC od dopracowania wypuszczonych już produktów.
Ostatnio zmieniony 9 lip 2010, o 23:32 przez Gmeracz, łącznie zmieniany 1 raz.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 9 lip 2010, o 23:30

Ramotny pisze:Beier też coś wspominał o poważnych problemach z żyrem... może się wypowie jak zobaczy wątek...
Sławek też coś narzeka...

sqymon pisze:digiralGYRO było by super rozwiązaniem jednak stale co czytam to ktos ma jakies problemu z konfiguracją... nie usmiecha mi sie siedziec godzinami i ustawiac kilkanaście czy nawet wiecej parametrów... cena dobra, osiągi (po konfigu) dobre, ale jak mam się meczyć i przeklinać to gyro w czasie konfiguracji to odpuszczam...


Jestem nieco zaskoczony będąc jednym z niewielu zadowolonych posiadaczy tego żyra. Będąc kompletnym świeżakiem tylko po Lamie udało mi się zamontować i sprawnie, w moim mniemaniu w rozsądnym czasie mniej niż 0.5h, skonfigurować. Korzystałem przy tym zarówno z metody "z palca" jak i z programatora obie z nich uznając za stosunkowo czytelne. Z nowym softem żyra i aplikacja programowanie uważam za naprawdę proste. No i podobnie jak sqymon czytam coraz to nowe opinie i jestem szczerze zaskoczony. Nie wiem czy ja miałem takiego farta czy tez może RCC wypuściło jakąś wadliwa partie żyroskopu (powoli zaczynam się skłaniać ku tej tezie) ale chciałbym zapewnić kolegów ze to żyro potrafi trzymać ogon w miejscu.

A propo gotowości do lotu prosto z "pudelka" - wgrywając w środę ostatni firmware wszystkie parametry ustawiły mi się na domyślne (tak twierdzi Klenio) wiec żyro jak prosto z pudła. Śpieszyło mi się i nie miałem go czasu poustawiać i wczoraj na polu już z przycisku poustawiałem tylko limity, podniosłem i... latało bez większych problemów. Musiałem tylko czułość dostroić bo zmieniając firmware zresetował się tez jeden z parametrów z nią skorelowanych.

Mam nadzieje ze moje żyro nadal będzie działać tak jak działa a wasze nie gorzej od mojego! Nadal tez będę to żyro polecał innym.

P.S. Mam nadzieje ze tego tri wypuszcza czym prędzej i wrócą do rozwoju żyra, fbl i innych projektów które się przewijały a mam wrażenie ze stały się ostatnio czwartorzędne.

EDIT: To co Gmeracz miał ze swoim to już całkiem bajka jest. A propo pozycji - wędrowało ono u mnie po modelu - było wtyczkami w bok, przód, tył a nawet do góry nogami i nie zauważyłem różnic w działaniu.
Piotrek
Awatar użytkownika
edek
Elita forum...
Posty: 582
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: edek » 9 lip 2010, o 23:39

Gmeracz pisze:2. limity czułości dla gyra - ustawiłem pod pstryk normal=min RATE, idle1=zero, idle2-maks HH (jest bug, w samym rate jest inaczej niż w samym HH)


Tego nie czaje. Ja ustawilem to min = 0,neutrum =50 i max =100 w DX7 (gdzie przy kolo 70% ogon powienien byc wryty do 3D,kolo 75 w normalu)

Zyrka juz nie odwroce bo nie mam za bardzo jak,za blisko silnika bedzie a nie bede znowu w zamiane sie bawil,tym bardziej ze to negatywnie na SC wplynie...
exTeam Gaui
Awatar użytkownika
Beier
Stały bywalec...
Posty: 108
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Beier » 10 lip 2010, o 04:58

Żyro 104-AL mam od kiedy weszło do sprzedaży - byłem na liście chętnych na pierwszą partię (z tego co pamiętam to miszcz_waw chyba też ;) ). Od tego czasu non stop ustawiam żyro. Mam już nawet nowy egzemplarz - poprzedni dostał Parkinsona - serwo ogonowe pomiędzy pozycją neutralną a maksymalnymi pod obciążeniem drgało (obciążenie w postaci przyłożonego palca do kulki). Serwo jest dobre gdyż po bezpośrednim podłączeniu do odbiornika objaw ustąpił. Sprawę zgłosiłem Kleniowi i bardzo szybko dostałem nowe żyro. Co mnie zdziwiło, że pierwszy egzemplarz miał możliwość ustawienia "Nieczułości" tylko do 15, nowy natomiast już do 50 - RC Concept najwyraźniej zmienia coś w żyrach i się tym nie chwali. Jedna podstawowa zasada z tym żyrem - NIE RUSZAĆ HELIKIEM PODCZAS LOGOWANIA!!! Kiedy podłączałem pakiet na obrotnicy i ta nie była zblokowana to śmiglaczek ma pewną niewielką prędkość kątową podczas logowania się żyra - efekt: OGON NIE TRZYMAŁ W TRYBIE AHHS :wow2: Miał dryf rzędu 10-20 stopni na sekundę. Na początku nie wiedziałem co się dzieje. Jak ogon może nie trzymać w AHHS? Długie rozmowy z Kleniem w których przy okazji wyszedł babol z automatycznym wykrywaniem neutrum i nic - ogon jak nie trzymał tak nie trzymał. Kiedy zabłysła mi żarówka co może być problemem i moje przypuszczenie się sprawdziły, napisałem do Klenia co i jak, w odpowiedzi otrzymałem: "OK" :? Żyro mam w miarę ustawione ale:
1. Ogon czasem dyga tak jak u Gmeracza.
2. Widać jak żyro pracuje na wietrze i to niewielkim wietrze - Ti mam na 180 - możliwe, że muszę zjechać niżej ale maks do 150 bo się wzbudzać zaczyna.
3. Podczas gwałtowniejszych manewrów ogon potrafi odjechać o 30-45 stopni - głównie przy flipach w przód i w tył - nie jest to kwestia przysiadania silnika bo przy wystrzeleniu z zawisu w górę nie ma takich objawów. Wygląda to tak jakby żyro się gubiło...
4. Żyro ustawione z palca działa mało zadowalająco - w jedną stronę jest efekt gumy z gaci - ogon przelatuje i wraca a nie zatrzymuje się w miejscu.
5. Filtr mam ustawiony na 15 a żyrko dalej reaguje na drągi bardzo gwałtownie.

Ogólne wnioski: latać się da ale co chwila trzeba korygować ogon - nawet w zawisie :wall: Jest to mniej niż średnio w skali zadowolenia. Co do podejścia firmy - odkryłem parę baboli - m.in. z czym z hardware w laptopach HP może gryźć się aplikacja, odkryłem babola w współpracy z AR6110, to że nie można ruszać podczas logowania - co z tego mam? Medal z ziemniaka z dedykacją: "Firma RC Concept dziękuje Ci frajerze!"
T-Rex 700 Nitro LE
DX7

Wróć do „Elektronika pokładowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości