Lost Plane Alarm - xhejn wronan zagadka

Żyroskopy, governory, bece, flymentory i inne...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 16 sie 2017, o 21:22

Mam sobie w parapetach takie oto cudenko:

https://www.banggood.com/5-Pcs-Signal-l ... mds=search

Lost Plane Alarm - zwany dalej LPA.

Takie albo podobne - mam kilka roznych.
Generalnie zasada dzialania jest prosta:
1 Wpinam to w jakis dowolny czesto uzywany kanal (np w ele, ail, rud).
2 urzadzenie jest transparentne dla sygnalu PPM, ale go monitoruje.
3 kiedy nic sie nie dzieje na kanale (nie ma zmian wartosci wypelnienia ramki) przez dluzej niz minute - zaczyna pikac pojedynczymi piskami co 10 sekund.
3a jesli porusze drazkiem w ciagu kolejnej minuty - resetuje timer i urzadzenie zaczyna wracac do stanu monitorowania
3b jesli nie porusze drazkiem przez kolejna minute - urzadzenie wchodzi w nieodwracalny tryb alarmu i nadaje SOS - do wylaczenia lub wyczerpania baterii.


Tyle teorii.
A teraz praktyka.

We wspolpracy z NIEKTORYMI odbiornikami Graupnera, urzadzenie dochodzac do punktu 3 wydaje krotki pisk i natychmiast resetuje timer.
Moja teoria jest taka: Urzadzenie wydajac wydajac dzwiek powoduje jakies zaklocenie na kanale co powoduje, ze odbiornik zmienia watosc wypelnienia ramki i urzadzenie "mysli" ze nastapilo poruszenie drazkiem i ... resetuje timer.

ALE! Problem wystepuje TYLKO we wspolpracy z NIEKTORYMI egzemplarzami odbiornikow (mowa akurat o GR-16). Z innymi odbiornikami jest OK.

A kolejna ciekawostka jest taka, ze ostatnio zmienilem w jedym z parapetow odbiornik na taki w ktorym LPA dzialal. W hangarze dzialal bez pudla. 100/100.
Pojechalem na lotnisko, odpalam, model sobie lezy i po chwili slysze charakterystyczne krotkie pikniecie.
poczekalem troche i upewnilem sie - znowu sie spierdzielilo.
Tak jakby urzadzenie po jakims czasie w jakis dziwny sposob zepsulo mi odbiornik.

ALE TYLKO JEDEN.
Z jeszcze innym odbiornikiem dziala tak juz bardzo dlugo i wszystko jest OK.

Co probowalem juz robic:
Probowalem zalozyc ferryt na kabelek pomiedzy odbiornikiem a LPA.
Nic to nie dalo.

CZego nie probowalem:
Wpiac w odbiornik elektrolit powiedzmy 1000uF (w zasilanie).

Zanim sprobuje - daje posta - moze ktos ma inny lepszy pomysl...

AHA! Problem dotyczy najprawdopodobniej TYLKO odbiornikow Graupnera.
Jest powtarzalny dla ROZNYCH LPA (wiekszosc mam takich jak podlinkowalem, ale mam tez takie stare z HK - z nimi dzieje sie to samo).
Dawniej mialem inne radio (FrSky Taranis) i wszystkie LPA dzialaly bez problemu.

Jesli mi nikt nie pomoze bede musial rozwiac ten problem droga prob i bledow - nie dojde co sie dzieje metodycznie bo bez oscyloskopu - nie mam jak (chyba ze jest jakis pomysl na ktory nie wpadlem - na kondensator wpadlem piszac tego posta, wiec zaraz podlacze i gdyby to rozwiazalo problem - zrobie update.
Awatar użytkownika
zborecque
Elita forum...
Posty: 1496
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 100 razy
Podziękowano: 111 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 16 sie 2017, o 21:26

Ja mialem problem zgoła odwrotny kiedyś: miałem taki najprostszy alarm z abc-rc pod odbiornikiem (nie pamiętam teraz spektrum czy orange) również wpięty "po drodze" pod jeden z kanałów, i działał tak, że niezależnie czy kanał zmieniał się, czy nie - zaczynał pikać po minucie. :)

Sent from my D6633 using Tapatalk
GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO DFC | 2x TAROT 450 | 4x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 16 sie 2017, o 21:46

Update: Kondensator nie pomaga.
Widac, ze to nie tedy droga.
Zaraz zrobie upgrade firmwaru w tym odbiorniku z ktorym aktualnie eksperymentuje.

@Zborek: Ok, ale to ewidentnie zjebany LPA.
Nie slucha kanalow i koniec. Znalem kilka takich przypadkow.
A ten - dziala. slucha.
Podlaczony do testera serw - dziala bez pudla 100:100.
...
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 16 sie 2017, o 22:05

Ten Graupi to HOTT ? Odbiorniki z telemetrią ?
Odbiorniki mogą różnić się softem. Te "niektóre" o których piszesz są tego samego typu ?
Prócz "esencji" ramki dla serw może lecieć tam coś jeszcze, na co serwa nie reagują. Żadne serwo nie zareaguje na peak np. 5us lub sygnał o amplitudzie poniżej poziomu propagacji przerzutników wejściowych (w scalaczku w serwie). A ten interes od SOSu - możliwe, że tak.
Z taranisa było OK., może przez zupełnie inny protokół...
Mam nadzieję, że ta zagadka Cię nie stresuje zbytnio...
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 16 sie 2017, o 22:52

HOTT.
Z telemetria.
Odbiorniki moga roznic sie softem, ale... Wersja softu nie zmienila sie sama w drodze z hangaru na lotnisko i przez noc lezenia na polce. To raz.
Dwa: W przedmiotowym odbiorniku zrobilem wlasnie upgrade firmwaru - no luck.
Musialbym sprawdzic jaka wersja jest w orbiorniku ktory dziala a to wymaga prucia pianki. Nie mocno ale nie chce mi sie tego robic.
"Interes od SOSu" - jest dokladnie taki jaki Ci przywiozlem ;).

Zagadka ... stresuje mnie zbytnio - wrecz przeciwnie.
Problem w tym, ze w takim wydaniu LPA jest ... praktycznie rzecz biorac bezuzyteczny.
Przez jakis czas przymykalem na to oko, ale dzis postanowilem sie rozprawic z tematem.

Aha - kilka kolejnych eksperymentow:
- odlaczenie serwa, czy tez podlaczenie LPA tylko do odbiornika (do wolnego kanalu) - nie pomaga ten sam efekt.
- Wylaczenie apki (pozostawienie odbiornika samemu sobie, zeby trzymal kanaly na stalych wartosciach FailSafe) rowniez nie pomaga.


tak sie zastanawiam... co tez moze JESZCZE leciec po kablu ktory z zalozenia ma isc do serwa i TYLKO do serwa, czego nie lapie serwo, nie przeszkadza to zadnemu systemowi stabilizacji (brain, ZYX, K-Bar, Dualsky, itp...) a przeszkadza "urządzeniowi" ... i przede wszystkim PO CO mialoby to tam latac ...??

Telemetria to telemetria.
Odbiornik sam z siebie mierzy tylko napiecie awioniki i temperature, no i raportuje do apki RSSI.
Jesli chce podlaczyc wiecej czujnikow, to jeden z portow w odbiorniku przestawiam w tryb sensor i wtedy moge tam podpiac czujnik, ale zadne serwo juz na tym porcie nie podziala (wiem bo kiedys podlaczylem i sie mocno zdziwilem jakiego serwo wsciekudupy dostalo).
tak, ze tak normalnie... to co i po co...?
Nie mowie, ze nie masz racji - byc moze jest tak jak mowisz... Nie jestem w stanie tego sprawdzic bez ... tego no... oscyloskopu.
Ale jesli cos leci to jakis babol, nie?
Nie celowe dzialanie...

no tylko ze skoro zrobilem upgrade firmwaru i to nie pomoglo, ... to chyba jednak nie to, bo takiego babola by raczej szybko naprawili...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 sie 2017, o 08:47

A nie lepiej wypoerdzielic to w pizdet i kupić inny za dolara, który wyje "na pstryka" i jest podpięty dedykowany kanał?

Wtedy możesz go pstryknac żeby wydał głos i ustawić failsafe na włączonym pstryku.

Nie podam teraz modelu bo nie pamiętam al nawet na banggodach takie kiedyś były.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 17 sie 2017, o 09:51

Jest to jakies wyjscie.
Ma wady w postaci m.in. zajmowania kanalu, ale przewaznie z jeden wolny kanal sie znajdzie, wiec to maly problem.
Failsafe mozna ustawic.
Inny za dolara mozna kupic...
I jest to obejscie problemu, ktore pewnie zastosuje...
... ale to co mam dzialalo. I czasami dziala a czasami nie.
Interesuje mnie dlaczego.
Jak bede wiedzial dlaczego to moge sprobowac ROZWIAZAC problem... no albo uznac, ze wuj z tym...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 17 sie 2017, o 10:37

Update: Przeszukalem Banggooda, aliexpress i allegro.
Nie znalazlem alarmu ktory dzialalby tak jak piszesz.
Wszystkie reaguja na ZANIK sygnalu PPM.
Niektore reaguja na ZANIK ZMIAN sygnalu PPM.
...
Teraz sie zastanawiam jakby tu przefiltrowac ten sygnal, zeby do LPA docieraly TYLKO ramki 1520us mniej lub bardziej wypelnione...
Zaniku sygnalu niestety przy ustawionym FS nie jestem w stanie spowodowac na zadnym kanale - Odbiorniki Graupnera nie maja takiego ficzeru.
FS ma byc i jest to zawsze albo hold(podtrzymanie ostatniej znanej pozycji), albo z gory zaprogramowana pozycja.
Nie ma takiej opcji jak noPPM.
To by bylo rozwiazanie problemu...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 sie 2017, o 10:57

Kurde, aż zerknąłem na bangody i nie wiem o co chodzi. Rzeczywiście nigdzie go nie mam. jakie hasło bym w gungla nie wpisywał to raptem 3-5 tych samych modeli zawsze. A jest/ był na pewno bo sam go koledze kupowałem. Poszukam jeszcze...
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 17 sie 2017, o 11:01

Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 sie 2017, o 11:03

No pacz, no jest: https://hobbyking.com/en_us/hobbykingr- ... tore=en_us

Manual (wiem, że duży, ale warto przeczytać): https://hobbyking.com/media/file/189518 ... 611X28.pdf

Treść poniżej:

Discovery Buzzer User Manual

The discovery buzzer can help you to find the lost RC model. Plug n in one channel of
the receiver , and set this channel can be switched ON/OFF, the buzzer will beep. when
you swiich to ON for locating the lost airplane or glider.

Specifications:
Weight:Sg
Size: 15x15mm
Wire Length: 20cm
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 17 sie 2017, o 11:04

aikus pisze:Tyle teorii.
A teraz praktyka.


Ile razy w praktyce zgubiłeś model tak, aby:
1. Nie widzieć gdzie leci
2. Wyleciał poza zasięg wzroku, ale nie słuchu
3. Nie rozwalić go tak żeby bateria się wyłączyła
4. Nie zgubić go z powodu awarii zasilania :rotfl:

IMHO zbędny balast, ja zawsze rozwalam się blisko i z hukiem, tak że dokładnie wiadomo gdzie.

Jakim napięciem pędzisz serwa?

"Note make sure the input voltage is not over the limit or it will not work." max 6V.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 17 sie 2017, o 11:15

@MWX: Wystarczy ze RAZ to sie stanie i bede wsciekly ze nie zmierzylem sie z tematem jak byl na to czas.
W helikopterze - problem nie istnieje.
samolotami czasami lata sie daleko.
Istnieje naprawde spora szansa, ze wpadnie w jakies chaszcze, drzewa krzewy, nic mu sie nie stanie, elektronika bedzie dzialac....
Wiele razy szukalem juz modelu ruchając serwami i w koncu jakos znalazlem, ale z tym bedzie duzo latwiej.

Serwa w samolotach zawsze pedze standardowo na 5V (z pomiarow wychodzi pomiedzy 4,8 a 5,1 w zaleznosci od obciazenia).

@Miru, @Artu - dzieki, zaraz zajrze.

Update: Napisalem do Graupnera.
Opisalem cala sytuacje... Po angielsku niestety, bo niemieckiego nie znam ni w zab... Ale zdaje sie ze juz kiedys z niemcami pisalem po angielsku i oni spoko daja rade.
No zobaczymy...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 17 sie 2017, o 11:37

@artu, Ten buzzer z ABC-RC to prawdziwy kombajn. MOze byc fajny do duzych modeli, do modelu wielkosci kombata - troche za duzy i bez sensu.
@miru Ten z HK - fajny. No coz, dokladnie taki jak opisales... i ta obszerna instrukcja ... hmm

Moze zamowie kilka sztuk...
ktos chetny na tez?
Przesykla nie droga, ale jednak to ponad 100% ceny samego diwajsu ;)
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 sie 2017, o 11:56

Ja se wziąłem właśnie 2 sztuki. Więcej niż 3 sztuki nie wsadzisz w przesyłkę. Znaczy wsadzisz, ale do 100 gram z EU masz shipping za 1.5$ a nie za 11.5$ :)
Awatar użytkownika
Zybidk
Domownik forum...
Posty: 404
Rejestracja: 30-11-2015
Lokalizacja: Fanø (Dania)
Podziękował: 5 razy
Podziękowano: 55 razy

Postautor: Zybidk » 17 sie 2017, o 12:14

Miruuu a czasami wysyłka nie jest z globalnego lub USA?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Zybidk
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 sie 2017, o 12:48

Jak ja brałem, to był dostepny w 3 magazynach (Global, UK, EU). Ja wziąłem z EU bo wyszło najtaniej.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 17 sie 2017, o 15:34

E Panie ale za 1,5$ to jest "No tracking".
A ja sobie kiedys postanowilem, ze pierdole newer egien no tracking.
Dla samej zasady.
Paczka ginie i nawet nie mam sie z kim klocic, nie wiem czy zginela czy oni w ogole jej nie wyslali a ja im poprostu DALEM w prezencie trzy dolary czy tam iles.
NIE!
Wole zaplacic 5 dolcow za paczke z chin, albo no juz trudno - 10 za paczke z Holandii (czy tam z niemcow czy skadkolwiek), nawet kupujac pierdolke za 2 dolce.
No trudno - poprostu tyle to kosztuje i czesc.
przewaznie mam alternatywe w postaci zakupu w polskim sklepie, na allegro albo cos w tym stylu - policzyc latwo gdzie jest taniej.
Tego wihajstra z HK niestety nigdize indziej kupic nie mozna, wiec... nie mam wyboru.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 17 sie 2017, o 15:40

... No i w ten sposob 5 sztuk za 19 dolcow (z przesylka) do mnie pooleci.
Chyba - jeszcze sie namysle.
Poczekam pare dni moze mi Graupner cos odpisze.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 sie 2017, o 15:57

Hehe. Rozumie Twoje boleści z przesylkami, mam podobnie. Tu wyjątek bo jak coś zamawiam za 2$ to zamiast płacić za droga przesyłkę mam w kieszeni bufor na ponowne zamówienie jakby co ;) a zamówienia z HK no tracking 1.3$ dochodzą - testowane wielokrotnie.

Wróć do „Elektronika pokładowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości