Chcesz polatać - zdaj egzamin

Pakiety, lipo guardy i inne akcesoria dla naszych baterii...
Awatar użytkownika
tom74
Elita forum...
Posty: 655
Rejestracja: 05-01-2013
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 49 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: tom74 » 22 sty 2015, o 12:40

Urzędnicy szykują nam przyszłość:
"Nasze Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt rozporządzenia, dzięki któremu polscy urzędnicy chcą nieco opanować sytuację w naszej przestrzeni powietrznej. Chodzi oczywiście o rosnącą popularność latających dronów."
-> http://tech.wp.pl/kat,1009783,title,Chc ... omosc.html
moja największa pasja:
http://banici.pl/bam/Tom/Busa/BUSA_5.mp4
https://www.youtube.com/user/modificationsdrives/videos?view_as=subscriber
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 22 sty 2015, o 12:49

Jak czegoś nie pokręcili to dobrze, bo będzie można legalnie latać poza VLOS.
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
armagedon
Domownik forum...
Posty: 477
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Myszków
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: armagedon » 22 sty 2015, o 13:01

Szkoda się denerwować.
Rex 100
Tarot 450pro
Goblin 700 speed
Goblin 700 ważka
Mikado 800
Aurora9
Pozdrawia.Sebastian S.
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 22 sty 2015, o 13:02

donia pisze:Jak czegoś nie pokręcili to dobrze, bo będzie można legalnie latać poza VLOS.

To sobie poczytaj, i sprawdź, czy czegoś nie "skopali" :grin2: Komunikat UAV
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 22 sty 2015, o 13:28

Ale co ja mam w tym komunikacie sprawdzić? Nic nie piszą o zmianach.
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
Bartekgazior
Domownik forum...
Posty: 255
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Warszawa- Bielany
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 24 razy

Postautor: Bartekgazior » 22 sty 2015, o 15:33

Witam,

Co prawda nie latam jeszcze dronami i FPV, ale temat chodzi mi po głowie. Jak widać żyjemy w państwie opiekuńczym, które martwi się o los obywateli ;) I tak w temacie RC jest lepiej niż za komuny, gdy na radio modelarskie lub krótkofalarskie trzeba było mieć pozwolenie. Żenadą są kary za brak uprawnień, ostatnio za spowodowanie wypadku po pijanemu jakiś typ dostał wyrok w zawieszeniu i grzywnę 500 PLN. Fakt, że modelem można komuś zrobić krzywdę, ale waży on kilka kilogramów, a nie ponad tonę jak samochód. Z drugiej strony ostatnie loty dronów nad francuskimi elektrowniami atomowymi i Pałacem Elizejskim dają do myślenia. A w Meksyku wymyślono jakże praktyczne zastosowanie: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/dron-z- ... syku/p9q9p
Pozdrawiam, Bartek
Raptor 50 Titan FBL, HK 450 Pro FBL. Samoloty nitro i elektro.
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 22 sty 2015, o 16:10

Za komuny ciężko byłoby nam wyobrazić sobie Poloneza z laserem ;)
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
tom74
Elita forum...
Posty: 655
Rejestracja: 05-01-2013
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 49 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: tom74 » 19 mar 2015, o 14:50

moja największa pasja:
http://banici.pl/bam/Tom/Busa/BUSA_5.mp4
https://www.youtube.com/user/modificationsdrives/videos?view_as=subscriber
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 19 mar 2015, o 15:56

Ogólnie rzecz biorąc założenia rozsądne. Diabeł tkwi jednak w szczegółach i tu mogą ustawodawcy coś niestety spitolić.
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
telemaniak
Elita forum...
Posty: 734
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 44 razy
Podziękowano: 72 razy

Postautor: telemaniak » 19 mar 2015, o 17:34

A czy helikopter RC (bez kamery ma pokładzie) to też dron? Jeżeli nagram film (z ziemii) jak ktoś fajnie lata i wrzucę to na Youtube i jakimś fuksem zarobię na tym złotówkę to już będzie niezgodne z prawem? A co jeżeli pilot jest sponsorowany przez producenta helików (czyt. od czasu do czasu dostaje zniżki lub sprzęt do testów), w zamian za to wykonuje loty pokazowe na zlotach i imprezach helikowych - czy w takim przypadku musi mieć świadectwo kwalifikacji?

Weźmy konkretny przykład:

http://www.smacktalkrc.com/

Bert i Bobby zrobili serwis gdzie odpłatnie można ściągnąć filmy z poradami i lekcjami dla pilotów doskonalących się w lataniu akrobacji 3D. Filmy kręcone z ziemi, na terenie lotnika/klubu RC. Zarabiają na tym kasę? Muszą mieć świadectwo kwalifikacji?
JR XG8, GAUI X5, GAUI255, MX3 > facebook.com/tufframes
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 19 mar 2015, o 18:05

Nie znam dokładnego tekstu rozporządzenia, ale w artykule jest napisane: "nagrywanych za ich pomocą filmów". Więc z ziemi możesz sobie krecić latanie.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 20 mar 2015, o 08:55

A moze podejsc do tego inaczej: co trzeba zrobic zeby zdac taki egzamin i zeby sie wszyscy musieli ode mnie odstosunkowac?
Mysle, ze to nie bedzie duzy problem...
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 20 mar 2015, o 09:12

aikus pisze:A moze podejsc do tego inaczej: co trzeba zrobic zeby zdac taki egzamin i zeby sie wszyscy musieli ode mnie odstosunkowac?
Mysle, ze to nie bedzie duzy problem...


Sam egzamin to nie wszystko, musisz się później stosować (z reszta jak i bez kwitu) do przepisów....
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 20 mar 2015, o 09:53

Problem jest i na pewno trzeba coś z tym zrobić. Widzieliście ostatnio gościa latającego quadem pomiędzy i nad helikopterami telewizyjnymi w stanach? Albo tego co kręcił nad ruchliwą ulicą i zawadził o ciężarówkę (w jej bok).

Na szczęście nic nikomu się nie stało, ale prędzej czy później się stanie i wtedy zaczną się problemy.

Ograniczenia które będą dotyczyły wszystkich nas powstają właśnie z takich powodów.

Szaleńców nie brak, głupców też. Chęć popisania się powoduje problemy. Ot śmieszy mnie reklama Saturna z dronem, zachęcanie go głupoty.

Ja wyznaję proste zasady, nie latam nad ludźmi, nie latam nad samochodami (chyba że swoim ;) ). A w powietrzu zawsze ustępuje większemu. Helikiem nie latam bardzo wysoko, ale szybowcem i niektórymi samolotami tak. Zawsze jak w okolicy pojawia się coś większego (awionetka, helikopter, para/motolotnia) to staram się wylądować albo zejść do pułapu poniżej okolicznych drzew/budynków gdzie taki pojazd raczej nie będzie się zapuszczał.

Egzamin nie jest chyba wielkim problemem, ale jak już się zda to może się okazać że problemy będą większe. Bo dowiesz się że latasz w miejscach w których latać Ci nie wolno i co wtedy?
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 20 mar 2015, o 09:56

Póki co to każdy powinien mieć ubezpieczenie OC na wypadek gdyby swoim modelem spowodował szkodę w czyimś mieniu lub co gorsza zdrowiu ...
Od tego bym zaczął - tym bardziej że ubezpieczenie nie jest drogie.

Aikus - na pałacowej wogóle nie wolno latac modelami i wiesz o tym, więc i tak świadomie jak i inni zresztą łamiemy przepisy.
Nie wspominając juz o ludziach którzy na palacowej lataja fpv i robia sobie dalsze wycieczki.
Argument że nie lata sie nad autem, tylko 10 metrow od niego to zaden argument - model moze błyskawicznie znaleźć sie tu gdzie nei trzeba , to żadna bezpieczna odległość ani dla aut, ani dla przebywających tam ludzi.
Bezpieczenstwo mogła by dać siatka oddzielająca ludzi i auta o miejsca gdzie latamy.
Nie raz bylismy swiadkiem jak duzy helik kretował kilka - kilkanascie metrow od nas i to bardzo doswiadczonymi pilotom, wiec nie ma sie co łudzić ze te kilkanascie metrów cos zmienia.
Tak jak napisałem - dziwię się pilotom którzy obezpeiczenia OC nie maja, bo w razie uszkodzenia czyjegoś auta nie wiem na co liczą - chyba na to że ktoś machnie ręką i będzie naprawiał na swój własny koszt a nie osoby która auto uszkodziła.
To raczej kiepski scenariusz, a koszty naprawy auta moga byc duże.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2015, o 10:04 przez Jazz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
telemaniak
Elita forum...
Posty: 734
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 44 razy
Podziękowano: 72 razy

Postautor: telemaniak » 20 mar 2015, o 09:57

Zdaje się że w tekście było że warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie obowiązkowego szkolenia za kilka tys. :)
JR XG8, GAUI X5, GAUI255, MX3 > facebook.com/tufframes
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 20 mar 2015, o 10:06

No dokładnie, więc nie jest to papierek który mozna sobie wyrobić ot tak dla świętego spokoju i dyplomu na ścianie :-)
Juz na forach i portalach społecznościowych zaczęły się nachalnie reklamować nowo powstałe firmy które na tym chcą tłuc kasę.
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 20 mar 2015, o 10:19

Jazz pisze:Póki co to każdy powinien mieć ubezpieczenie OC na wypadek gdyby swoim modelem spowodował szkodę w czyimś mieniu lub co gorsza zdrowiu ...
Od tego bym zaczął - tym bardziej że ubezpieczenie nie jest drogie.

Aikus - na pałacowej wogóle nie wolno latac modelami i wiesz o tym, więc i tak świadomie jak i inni zresztą łamiemy przepisy.
Nie wspominając juz o ludziach którzy na palacowej lataja fpv i robia sobie dalsze wycieczki.
Argument że nie lata sie nad autem, tylko 10 metrow od niego to zaden argument - model moze błyskawicznie znaleźć sie tu gdzie nei trzeba , to żadna bezpieczna odległość ani dla aut, ani dla przebywających tam ludzi.
Bezpieczenstwo mogła by dać siatka oddzielająca ludzi i auta o miejsca gdzie latamy.
Nie raz bylismy swiadkiem jak duzy helik kretował kilka - kilkanascie metrow od nas i to bardzo doswiadczonymi pilotom, wiec nie ma sie co łudzić ze te kilkanascie metrów cos zmienia.
Tak jak napisałem - dziwię się pilotom którzy obezpeiczenia OC nie maja, bo w razie uszkodzenia czyjegoś auta nie wiem na co liczą - chyba na to że ktoś machnie ręką i będzie naprawiał na swój własny koszt a nie osoby która auto uszkodziła.
To raczej kiepski scenariusz, a koszty naprawy auta moga byc duże.


Nie zgodzę się. Lepiej zapewnić jakieś bezpieczeństwo. Jeśli miał byś do wyboru latanie nad parkingiem pyłem samochodów, a nad polem od którego ten parking jest oddalony o 20-30 metrów (pewnie normalna sytuacja na większości prowizorycznych lotnisk modelarskich) to pewnie wybrał byś to drugie.

Nie chodzi o to by pozbyć się ryzyka całkowicie - to jest nie możliwe. Chodzi o to by w rozsądny sposób je minimalizować. Dlatego nie latam nad samochodami w miejscach publicznych, ogólno dostępnych parkingach, drogach publicznych itp. Nie pozbywam się ryzyka, tego zrobić się nie da. Ograniczam je jak to tylko jest możliwe.

Żadnym argumentem jest jeśli świadomie, na własna odpowiedzialność latasz w miejscu publicznym nad głowami ludzi i samochodami (zwłaszcza tymi w ruchu) itp.

Dlatego też mam ubezpieczenie OC i będę je miał jak długo będę latał. Nie zmniejszy to mojego ryzyka. Ale daje nadzieję, że w przypadku wyrządzenia szkody będzie mniej problemów z jej zadośćuczynieniem.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 20 mar 2015, o 10:25

@Kowal, zgoda, ale poki otaczajaca nas rzeczywistosc jest taka jaka jest, czyli m.in. regularnie w weekendy na Palacowej jest cala masa osob pod paragrafem - nic sie na to nie poradzi.

@Jazz, byla juz o tym mowa: Zgoda, tylko ze w naszych realiach takie ubezpiecznie ma marna szanse zadzialac. Pierwsze co zrobi ubezpieczyciel to powie, "Ale przeciez tam nie wolno latac!!"
No i ok - mozesz sie potem sądzic, moze nawet wygrasz sprawe...
Ja juz wole zaplacic za ewentualna szkode z wlasnej kieszeni.

I nic sie nie zmienilo od wtedy kiedy zesmy o tym gadali.
Wiem, ze mozna zglaszac na Okeciu loty modeli i wiem, ze sie przewaznie dostaje zgode... Pytanie co bedzie jak wszyscy zaczniemy to robic. Stawiam, ze szybko nam Okecie kaze spadac na drzewo i dupy nie zawracac.

@Qemay: zgadzam sie, ze ryzyko trzeba minimalizowac.
Co do ubezpieczenia - patrz na to co napisalem: Niech mi ktos da gwarancje, ze jak wlece modelem w samochod na Palacowej to ubezpieczyciel to pokryje, a przysiegam, ze jeszcze dzis podpisze umowe i oplace skladke.

Na co wiec licze??
Na nic! Ryzyko biore na klate.
Ewentuale koszty naprawy samochodu bede pokrywal z wlasnej kieszeni.
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 20 mar 2015, o 10:53

Z ubezpeiczniem jest tak - ze nikt Ci nie kaze zglaszac zdarzenia na Palacowej.
Nie oszukujmy sie - w wiekszosci wypadkow narazone sa auta i piloci RC, wiec w razie szkody obu stronom bedzie zalezalo na jak najlepszym zalatwieniu sprawy.
Przeciez zalatwienie poprzez ubezpieczyciela jest korzystne takze dla osoby ktora szkode poniosla.
Pokrywanie z własnej kieszeni - obys nie uszkodził szyby w np Subaru imprezie, ktora kosztuje 2000 :-)
Niestety w lepszych autach niewielkie wydawaloby sie uszkodzenie moze generowac duze koszty.

Tak swoja droga ja latam takze w innych miejscach , w tym takich ktore jak najbardziej sa przeznaczone do latania - np na lotnisku za Konstancinem (okolo 4 km dalej jadac od Palacowej)
Tam procedura polega na tym, ze kopie ubezpieczenia OC zgłasza sie do administracji tego lotniska , oni wpisuja Cie na swoja liste i jestes uprawniony do latania tam modelami.
Lotnisko jest prywatne, wlascicel podchodzi uznaniowo do tego komu daje zgode.
Ale jak juz ja mam, to lata sie bezpiecznie , jest super komfortowo ( starty i ladowania z pasa technicznego idealnie rowno, przystrzyzona trawa etc)
bardzo rzadko cos tam laduje czy startuje czy laduje, i wtedy sie nie przeszkadza.
Mi takie przerywniki bardzo sie podobaja, bo to male samoloty i fajnie popatrzec na to.

Moim zdaniem kazdy powinien te 100 zl raz na rok odżałować i miec OC, a wszelkie tłumaczenia słuza tylko temu aby usprawiedliwic swoje lenistwo :-)
Mi tez sie kiedys nie chcialo tego zrobic, ale jakos sie zmotywowalem i od 2 lat juz mam.

Wróć do „Pakiety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości