NiMH - wszystko o...

Pakiety, lipo guardy i inne akcesoria dla naszych baterii...
Awatar użytkownika
AdamskY
Elita forum...
Posty: 674
Rejestracja: 05-07-2010
Lokalizacja: Ostróda
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: AdamskY » 16 sie 2010, o 22:23

witam,

jako ze do symulatora używam apki E-Sky 0406A, postanowiłem naładować akku do granic wytrzymałości. :D

8 sztuk 2000 mAh lądowałem jednocześnie. Weszło 9766 mAh, czas ładowania: 66:41:59 !!!!!!!!!!!!!

ładowałem w trybie Auto wiec prąd był max: 0.50A i 12V


po około 48h ładowania myślałem, ok czas na nowa ładowarkę ta tego nie przetrzyma, ale nic nawet po skończeniu ładowania nie była ciepła, ale na akumulatorkach można było wodę gotować :banana:

Obrazek

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Adam®
www.adam-rcmodel.eu
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 17 sie 2010, o 08:23

AdamskY pisze: ale na akumulatorkach można było wodę gotować :banana:

no to jest właśnie te Twoje 10Ah (lub jak kto woli 950 Wh) - poszło w ciepło. Przy prądzie ładowania 0.5A dla celek 2000mAh ładowanie powinno trwać ok 4.5 godziny - reszta to produkcja ciepła (i zbrodnia na akumulatorkach :( )
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
AdamskY
Elita forum...
Posty: 674
Rejestracja: 05-07-2010
Lokalizacja: Ostróda
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: AdamskY » 20 sie 2010, o 22:08

właśnie to mnie tez zastanawiało... czemu tak długo?

piszesz ze max 4,5h to czemu ładowarka nie zastopowała ładowania? ładowałem 8 akkux2000mAh czyli niby powinno wejść 16000mAh, nie kumam trochę tych parametrów i procesu ładowania NiMH...jeżeli bym sam po 4,5h wyłączył ładowanie to akumulatorki nie były by w pełni naładowane...
Adam®
www.adam-rcmodel.eu
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 20 sie 2010, o 23:16

1. przy szeregowym połączeniu ilość ogniw nie ma znaczenia 1x2000=8x2000= 2000mAh... chyba że je połączyłeś równolegle w co wątpię...
2. Nie wszystkie ładowarki są wystarczająco inteligente. Jeśli ogniwka są średniej jakości to ładowarka może nie wykryć (choć powinna) naładowanie i wyłączyć.

Poza tym 12,3V to za mało. Kraniec ładowania dla NiMH to 1.6V/ogniwo czyli dla 8 ogniw = 12,8V (taka przynajmniej jest fabryczna nastawa mojej ładowarki). Dlatego ładowarka mogła mieć problemy z zakończeniem ładowania. To by sugerowało (utrzymywanie prądu 0,5A i napięcia 12,3V) i potworne grzanie się że ogniwka są marne....

Ja ładuję zawsze metodą MANUAL stałym prądem 0.5C (czyli tu byłoby 1A) przez ok 2,5 godziny. Jak sama wyłączy to ok a jak nie to przerywam (można włączyć w ładowarce ogranicznik czasowy)
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
AdamskY
Elita forum...
Posty: 674
Rejestracja: 05-07-2010
Lokalizacja: Ostróda
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: AdamskY » 21 sie 2010, o 00:17

Ramotny pisze:1. przy szeregowym połączeniu ilość ogniw nie ma znaczenia 1x2000=8x2000= 2000mAh... chyba że je połączyłeś równolegle w co wątpię...



były podłączone szeregowo :(

ok zakumamlem akkusy maxa 5h i odłączać, bo niestety ładowarka nie zakumala i ładowała 66h aż się woda zaczęła gotować
Adam®
www.adam-rcmodel.eu
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 21 sie 2010, o 13:18

AdamskY pisze:
Ramotny pisze:1. przy szeregowym połączeniu ilość ogniw nie ma znaczenia 1x2000=8x2000= 2000mAh... chyba że je połączyłeś równolegle w co wątpię...



były podłączone szeregowo :(

ok zakumamlem akkusy maxa 5h i odłączać, bo niestety ładowarka nie zakumala i ładowała 66h aż się woda zaczęła gotować

czas zależy od prądu ładowania. 2Ah/0.5A=4h + 1/5 na doładowanie. Jeśli weźmiesz prąd ładowania 2A to 2Ah/1A=1h + 1/5 (10-15 minut).
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 25 sie 2010, o 14:21

Ja ładowałem akusa ołowiowego (od UPS'a) swoim iMAX'em. Akus był stary i chyba już uszkodzony bo ładowarka nie wyłączała się ani po zaplanowanym czasie ani w ogóle. Ładowałem go 2 razy i w obu przypadkach zachowywał się identycznie. Kupiłem nowy akumulator i ten bez żadnego problemu naładował się w czasie jaki zakładałem. Dobrze, że używasz tych akusuw do symka bo do "produkcyjnej" apki już bym ich nie wkładał :P.
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 4 maja 2011, o 21:53

Korzystając że mam do dyspozycji bardzo przydatny przyrząd pomiarowy (bezdotykowy amperomierz Hewletta-Packarda) postanowiłem zrobić jeszcze jeden eksperyment a mianowicie sprawdzić jak zachowuje się pakiet NiMH 1500mAh 9.6V od nadajników Spektrum DX7/DSX7/DSX9 i podobnych podłączony do zwykłego zasilacza 12V/1,5A:

Obrazek

Układ pomiarowy

Obrazek

Pakiet był rozładowany do napięcia 8,7V (1,1V na ogniwo) a zasilacz bez obciążenia miał 12,2V.

No i najciekawsze:

Obrazek

W czasie ładowania pakiet zaczął się stopniowo nagrzewać ale póki temperatura była w normie nie podejmowałem żadnej akcji. Dopiero po 30 minutach rozgrzał się już na tyle mocno (choć można było spokojnie trzymać na nim dłoń czyli ok 40 stopni) że przerwałem ładowanie.

W czasie powyższego testu w ciągu 30 minut do pakietu "weszło" niecałe 600mAh (obliczone a nie mierzone) a po odczekaniu na uspokojenie i ostygnięcie (ok godzina - skrót na samym końcu wykresu po prawej) napięcie na pakiecie ustabilizowało się na poziomie 11,2V (dobry pakiet, dobrą ładowarką powinien naładować się do ok 12,0-12,4V). Po godzinie znów podłączyłem do zasilacza i choć początkowo prąd wyniósł 1,3A to szybko (ok 5 minut) spadł do 0.6A i na tym poziomie - z tendencją malejącą - pozostał. Pakiet jednak znów zaczął się grzać (procesy fizykochemiczne w NiMH są dość wolne) więc eksperyment definitywnie zakończyłem.

Jak widać w awaryjnym przypadku można wykorzystać zwykły zasilacz do ładowania pakietu choć z całą pewnością nie jest to dla niego zdrowe (ani zasilacza ani pakietu) - NiMH powinno się ładować prądem 0,1C.
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 6 maja 2011, o 03:22

Ty sadysto...
A ciekawe jak zachowałby się akumulator samochodowy podłączony do linii średniego napięcia? :vhappy:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 6 maja 2011, o 08:14

Gmeracz pisze:ciekawe jak zachowałby się akumulator samochodowy podłączony do linii średniego napięcia? :vhappy:
krótko... ;)
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
super_mario2
Elita forum...
Posty: 980
Rejestracja: 05-02-2011
Lokalizacja: Halinów
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 44 razy
Kontaktowanie:

Postautor: super_mario2 » 6 maja 2011, o 08:23

ale spektakularnie :mrgreen: :vhappy:
Pozdrawiam Mariusz
Goblin 700, T-Rex 450 PRO V2 3GX, 600 ESP BeastX
E-flite MSR, FPVRaptor
Spektrum DX8, Phoenix RC
Filo1
Stały bywalec...
Posty: 137
Rejestracja: 07-10-2014
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 1 raz

Postautor: Filo1 » 7 cze 2015, o 23:24

Cześć
Mam taki pakiecik od apki (Sanwa) SANWA NH6N-1500S
NiMH 1500mAh 7.2V. Problem jest taki że nie umiem tego naładować accucellem
Program ni-mh, prąd 0,5C wchodzi 500mAh czyli lipa
ten sam program Discharge(0,2A) i Charge(0,1A) 12h czasu (niestety przeoczyłem ile weszło) i też lipa bo zaraz się rozładował
już chwile nawet go ładowałem 1C w akcie desperacji (ale jak zaczął się grzać to przestałem)
Dodam iż jest to nowy pakiet(szkolny), pewnie nie uformowany. Czy da się coś jeszcze z niego zrobić?
myślałem o wyłączeniu delta peak i ładowaniu 0.1C przez 10 godzin, ale nie mam termometru do ładowarki itp i nie wiem czy to zadziała
Jak naładować to dziadostwo ładowarką procesorową. Dodam że to nie pierwszy taki mój przypadek z ni-mh.
Na przykład męczyłem się też z ni-cd ale wystarczyło mu kilka cyklów aby odzyskać pełną pojemność.
T-Rex 450 Pro
Bixler 2
S500@APM2.6
S550@PX4
T960@PX4 soon
---
Spektrum DX6i
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 7 cze 2015, o 23:45

Mam podobne doswiadczenia z NiMHami i tymi prostymi ladowarkami. Niestety zadnych konstruktywnych wnioskow, zadnych skutecznych sposobow nie znalazlem... poza jednym, ktory wymieniles.
Prad 0,1C i ... nie 10 a 12 albo nawet 14 godzin.
Nie przeladujesz pakietu nawet jak go zostawisz na dobe - spoko wodza. Takim pradem mozesz ladowac pakiet bez zadnego monitorowania.
To nie prąd rozwala pakiet tylko temperatura.
Jak pakiet jest pelny a Ty dalej wciskasz w niego prad to energia wydziela sie na nim w postaci ciepla. No i teraz jesli ladujesz to duzym pradem to pakiet zagrzewa sie do temperatury powyzej 50* i zaczyna umierac.
A jak ladujesz malutkim pradem (0,1 czy tam 0,2C tez jeszcze jest w miare bezpieczny) to on sie po naladowaniu poprostu zrobi lekko cieply.

Tak ładuje wszystkie NiMHy jakie mi sie jeszcze ostaly (zarowno niskopradowe jak i wysokopradowe) i stwierdzam, ze jedyna wada takiego ladowania to jego czas.
Reszta - same zalety.
Chocby fakt, ze zeby naladowac pakiet tak naprawde nie potrzebuje ladowarki, tylko zwykly zasilacz DC o dowolnym napieciu (byleby wyzszym niz napiecie pakietu) z odpowiednio dobranym rezystorkiem.
Podlaczam na noc i rano mam naladowany.

No niestety.

Istnieja ladowarki procesorowe ktore potrafia sensownie ladowac NiMHy w krotkim czasie - tak zgadza sie.
W ladowarkach typu Accucell mozna regulowac Delta Peak... Ale ja tego tez probowalem i nie udalo mi sie znalezc wartosci przy ktorej pakiet jeszcze by nie byl przeladowywany, a juz naladowany. Zawsze bylo albo niedoladowanie albo przeladowywanie i przegrzewanie pakietu. Moze tu wlasnie pakiety wysokopradowe sie lepiej zachowuja - nie wiem.
Tak czy siak, ladowarki typu Accucell IMHO radza sobie z NiMHami kiepsko i lepiej to robic "ręcznie".
Filo1
Stały bywalec...
Posty: 137
Rejestracja: 07-10-2014
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 1 raz

Postautor: Filo1 » 8 cze 2015, o 00:01

no to fajnie ..
nie wiem czy nie przegrzałem go. Ze 20 min był dosyć gorący ale przerwałem.
No nic podłącze go na noc pod accucella z wyłączonym delta peak (żeby nie przerwał ładowania), bo zasilacza nie mam o podobnym voltarzu (to znaczy mam ale gdzieś bardzo głęboko :P)
tylko czy najpierw go rozładować ładowarką czy nie?
T-Rex 450 Pro
Bixler 2
S500@APM2.6
S550@PX4
T960@PX4 soon
---
Spektrum DX6i
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 8 cze 2015, o 00:08

Z tym rozladowywaniem tez uwazaj... Jesli pakiet dlugo lezal nieuzywany to cele mogly sie porozjezdzac, a nie widzialem jeszcze pakietu NiHM z kabelkiem balansera... wiec rozladowujac nawet do podrecznikowego 1V/s mozesz zakatowac najslabsza cele na smierc.
Lepiej naladuj i normalnie uzywaj... Po kilku cyklach bedziesz wiedzial jaka ma pojemnosc (w sensie czy zadowalajaca czy nie).
Z NiMHami jest tak, ze im mniej sie przy nich kombinuje tym lepiej działają ;)
Filo1
Stały bywalec...
Posty: 137
Rejestracja: 07-10-2014
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 1 raz

Postautor: Filo1 » 8 cze 2015, o 00:13

dobra tak też zrobię,
tylko nie wiem czy nie przekombinowane już. Mam nadzieje że ten pakiet trochę wybacza, zwłaszcza że jest nówka nie śmigana.
Mnie by zadowoliło jakby weszło w niego chociażby 1000mAh, jak wspomniałem to pakiet od apki.
Raz myślałem (jakiś czas temu przy pierwszej próbie) że się naładował pięknie itp, wrzucam do apki, bawię się w ustawianie jej
a tu zonk po 5 min zaczął wyć że koniec pakietu :P. Chciałbym tego uniknąć gdy model będzie w powietrzu.
Odezwę jak potestuje :P, swoją drogą accucell też przez noc dostaje w dupeńkę. A raczej wyświetlacz
Dzięki za pomoc
T-Rex 450 Pro
Bixler 2
S500@APM2.6
S550@PX4
T960@PX4 soon
---
Spektrum DX6i
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 8 cze 2015, o 05:30

Rozwiązaniem jest też ustawić niskie prądy rozładowania i ładowania, zarzucić kilka cykli. 4-5. Tylko, że trwa to nawet kilka dni. Wadą ładowania bardzo niskimi prądami jest to, że to końca nie wiesz ile weszlo w pakiet, bo później jak napisał Aikus, wszystko idzie w ciepło. Kiedyś w któryś pakoet władowalem ponad 3000mAh, a pakiet miał 1800.......reszta poszla w ciepło. Jakąś ładowarką Futaby. Co do szybkiego ładowania, to kiedyś, gdy lataliśmy tylko na NiMh, ładowaliśmy pakiety w zimie na "krótko" z akumulatora samochodowego, żeby było szybciej. Po czymś takim raczej nie powalały długą żywotnością...... :-p.

Ja mam w swoim JR9303 NiMh 1500mAh chyba Sanyo. Gdy długo nie używam pakietu, najpierw zarzucam 0,5C rozładowania i naładowania, po dwóch takich cyklach ładuję 0,8-1C. Pakiet po takim ładowaniu jest ciepły. Ładuję go tak od 5 czy 6 lat. Nie specjalnie interesuję się pakietem, gdy nie latam. Dwa razy leżał po pół roku, kilka razy po 1,5-2 mce, nadal żyje. Ładowarki jakich do tego używam to ten cały Accucel 6, taki stary, sprzed kilku lat i IChargera 106. Nic nie zmieniałem w ustawieniach d.peak. Rozładowuję do 0,8V/ celę.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 8 cze 2015, o 07:31

No bo generalnie NiMHy wybaczaja duzo wiecej niz lipole, tylko ze maja inne wady a najwieksza jest gestosc energii (chyba ponad dwa razy mniejsza niz w lipolach). Do samoloty czy szybowca sie nada ale kto pamieta jakies proby helikopterow na NiMH, ten wie ze to raczej jezdzilo niz latalo...
Awatar użytkownika
StRess
Domownik forum...
Posty: 252
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Grudziądz
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 11 razy

Postautor: StRess » 8 cze 2015, o 12:56

Ja ładuję 4xEneloop Accucellem 8. Na początku też było kino z ładowaniem, czyli pakiet 2200mAh wbijał mi do 400-600 mAh i był koniec. W opcjach ładowarki zmieniłem peak na mniejszy (nie w opcjach ładowania nimh, tylko tych ogólnych, od całej ładowarki) i teraz ładując prądem 0,5-0,8C wchodzi w pakiet jakieś 1800-2000mAh,
Protos 500 FBL
Futaba T8J
Aikus pisze:Panie Boze, nie pozwol zeby po mojej smierci moja zona sprzedala moje helikoptery za tyle za ile jej powiedzialem, ze je kupilem...
Filo1
Stały bywalec...
Posty: 137
Rejestracja: 07-10-2014
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 1 raz

Postautor: Filo1 » 8 cze 2015, o 15:46

no ja kiedyś zabawkami z nimh jeździłem :D
co do heli na ni-mh to kiedyś z nudów szukałem na YT coś takiego. Znalazłem jeden filmik chyba
W pakiet weszło 1500mAh (cała noc i trochę dnia) zapomniałem wyłączyć odcięcia po przekroczeniu pojemności :P
Ale mam nadzieje że się w końcu naładował. Zobaczymy
Dzięki za pomoc wszystkim
@@edit
tu videło
https://www.youtube.com/watch?v=WW4UTP19yc8
nimh to do aut i płatowców bardziej mi się wydaje że lepszy :D
swoją drogą niech mi ktoś złe słowo na lipo powie :D
a to że wybuchają, że puchną. Prawda pod warunkiem że się je źle traktuje
Miałem raz przypadek samozapłonu lipo (3s 2200mAh) jak przykrecił w samolocie. Podczas powrotu do domu się w aucie zapalił :D
ale z kolei szybko się ładują, nie mają efektu pamięci, lżejsze i oczywiście wydajniejsze
T-Rex 450 Pro
Bixler 2
S500@APM2.6
S550@PX4
T960@PX4 soon
---
Spektrum DX6i

Wróć do „Pakiety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości