LiPo: Turnigy nano-tech

Pakiety, lipo guardy i inne akcesoria dla naszych baterii...
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 3 wrz 2010, o 22:13

Mam przyjemność używać nowe pakiety Turnigy nano-tech no i naszło mnie aby podzielić się kilkoma spostrzeżeniami.

Na poczatek link do inbox-a
Ja akurat poszalałem i kupiłem 2200mah 3S 45~90C - podobnie jak te z inboxa przyszły bardzo ładnie zapakowane tyle tylko ze jako topowa wersja :banana: były w czarnym pudelku :D Ogólnie to pakiet sprawia świetne wrażenie - aż szkoda go używać ;)
Obrazek
To co dla mnie się liczyło kupując te pakiety to zapas prądowy zarówno jeśli chodzi o ładowanie jak i rozładowanie. Mam pakiety Flightmax 25C i grzeją się oraz puchną niemiłosiernie choć trzeba przyznać ze pomimo tego działają bez zarzutów. Posiadam tez Turnigy 30C i te również grzeją się mocno. Zdecydowałem się wiec na 45C aby mieć pewność ze będzie zapas i parametry pracy pozwolą na długie życie (oby!). Ale to co naprawdę piękne to ładowanie - max 10C :banana: Oczywiście nie zamierzam (i nie mam jak :D) tego w 100% wykorzystać ale docelowo chce je ładować do 4C czyli 15-20 minut i gotowe. Na chwile obecna daje im 5A i jest dobrze.

Pakiety przez pierwsze 3 cykle "formatowałem" a potem normalne użytkowanie. Powiem szczerze ze fajne są - mocy helikowi nie brakuje choć tez wielkiej różnicy nie poczułem. Zaskoczyły mnie przy nich dwie rzeczy:
1. Pakiety maja bardzo płaską krzywą rozładowania - trzymają napięcie naprawdę do samego końca! Używam lipoguarda i mam poustawiane tak progi aby pakiety po locie miały 3.7-3.75V na cele. Niestety/Stety dla nano-tech te same progi powodują ze cele rozładowują się do 3.6V. Na innych pakietach miedzy stanem rezerwy a "ląduj już" mam jakieś 20s lotu, na nano-tech max 5s. Na innych pakietach po dojsciu do stanu "ląduj już" wchodzi 2-2.05Ah, w nano-tech 2.2-2.25Ah.
2. Cele nie rozładowują się równomiernie! Mam jednak wrażenie ze jest to celowe działanie producenta. W obu pakietach zawsze cele maja po locie napięcia X,X+0.03,X+0.06V. Po kilku chwilach ładowania napięcia się wyrównują ale regularność i równość różnic sprawia wrażenie celowej. Zobaczymy jak to będzie za 20 cykli.

Macie podobne doświadczenia?
Piotrek
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 3 wrz 2010, o 22:58

miszcz_waw pisze:1. Pakiety maja bardzo płaską krzywą rozładowania - trzymają napięcie naprawdę do samego końca! Używam lipoguarda i mam poustawiane tak progi aby pakiety po locie miały 3.7-3.75V na cele. Niestety/Stety dla nano-tech te same progi powodują ze cele rozładowują się do 3.6V. Na innych pakietach miedzy stanem rezerwy a "ląduj już" mam jakieś 20s lotu, na nano-tech max 5s. Na innych pakietach po dojsciu do stanu "ląduj już" wchodzi 2-2.05Ah, w nano-tech 2.2-2.25Ah.
Ja używam TU-N2650/25-50C i te też mają płaską krzywą - jak mi timer zapiszczy (5min) to nie ma co przeginać tylko zbierać się do lądowania bo potem zaczyna być mało prądu. Zwykle wchodzi potem 2.2-2.4Ah.
miszcz_waw pisze:2. Cele nie rozładowują się równomiernie! Mam jednak wrażenie ze jest to celowe działanie producenta. W obu pakietach zawsze cele maja po locie napięcia X,X+0.03,X+0.06V. Po kilku chwilach ładowania napięcia się wyrównują ale regularność i równość różnic sprawia wrażenie celowej. Zobaczymy jak to będzie za 20 cykli.
Jeśli 0.03-0.06 uznajemy za nierównomierność :) to owszem rozładowują się nierównomiernie choć u mnie stopień nierównomierności zależy od stopnia rozładowania (to chyba oczywiste): jak ich nie męczę to dV<0.02V jak mocniej to dV ok 0.05. Przy czym po "odpoczynku" zwykle dV nie przekracza 0.010-0.015 (10-15mV) - tak przynajmniej pokazuje CellMeter
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 4 wrz 2010, o 22:31

ta ja wrzucę parę zdjęć czegoś mniejszego
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jak by na to nie patrzeć do pakietu hyperion czy outrage NRG cza dorzucić jeszcze 10$. wszystko zależy ile cykli uda się wycisnąć z pakietu ale przy mojej intensywności lotów to każdy jeden powinien się utrzymać pare lat :rotfl:

jutro jak sie uda to zobacze jak to działa..

a... i nie wiem czemu dali cieńsze kable (20) przecież beda się grzać. w starej 800 jest kabel 18tka
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 30 paź 2010, o 21:17

Tak jeszcze na deser:

Piotrek
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 30 paź 2010, o 22:45

Miszczu, trzeba na prawdę uważać z tymi nano. Przegiąłem raz (jedno kółko na podejście) no i się zrobiło 2,7V po locie. Teraz już słabsze jest i skróciłem czas lotu.
A co do tego filmu... Raz zapaliłem Vana kolegi bo nie mógł ruszyć. Aż przyszedł do mnie później z browarkiem bo nie mógł uwierzyć... No to mu pokazałem model i znowu zbierał koparę z dywanu że model ma ze 2 konie mocy ;)
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Max S
Domownik forum...
Posty: 282
Rejestracja: 30-06-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: Max S » 9 lis 2010, o 12:38

Witam
Kilka dni temu kurjer przywiuzl paczuszke z HK z 2 pakiecikami jako ze mam sporo pakietow to niektorych sie pozbywam 20c-30c a nowe zamawiam 35c+

oto najnowszy nabytek jeszcze nic nie testowane tak ze za wiele informacji nie moge podac pozatym co jest na etykietkach

Pojemnosc 2650mAh
ladowanie do 8c(21.2Amp)
Rozladowanie do (stale 35c 92.72Amp) (max przez krotki czas 70c 185.5Amp)

jak znajde troche czasu to musze przylutowac deans konektory na a potem to juz tylko testy

jako pojedyncze beda testowane w T-Rex 500 FBL 1600kv 13T
jako 12s testy beda w T-Rex 600 12s Scorpion 4025 - 630kv z 14T, 15T, 16T


wiecej info bede dodawal w miare zwiekszonej ilosci lotow/ladowan, wewnetrzny opor zmierze po przylutowaniu Deans konektorow.

przylecialy w ladnych czarnych pudeleczkach.

Obrazek

Bez pudeleczek

Obrazek

Obydwie maja na wszystkich celach identyczne napiecie (zdjecie po wyciagnieciu z paczek)

Obrazek
Maciek

TDR, T-Rex 800, 600-12s, 500
Flasher 500, CopterX 450, HK450, Kalt SB30
Futaba 12ZH, 10CH
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 9 lis 2010, o 18:48

To przy okazji dołączę się z pytaniem - co sądzisz o tzw. formowaniu przed pełną eksploatacją? Mam na myśli parę lotów z niepełnym obciążeniem i nie do końca pakietu. Czy spotkałeś się z tym i czy to jest faktycznie potrzebne?
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 9 lis 2010, o 21:37

Pytanie nie do mnie ale, sporo o tym ostatnio czytałem, pytałem tych kilku pilotów co to znam a nawet z ostatnimi pakietami sam spróbowałem. Jako podsumowanie powiem tak - szkoda zachodu. Z całą pewnością nie szkodzi to pakietom ale na ich żywotność bardziej wpływa jak się wydaje codzienna eksploatacja i dbałość. Nie rozładowywać za bardzo, nie trzymać w pełni naładowanych dłuższy czas na półce tylko rozładować do trybu storage (co do konieczności przechowywania w lodówce zdania są 50/50 mniej więcej), ładować jeśli to możliwe tylko 1C (klasyczne pakiety), dawać dobrze ostygnąć przed ładowaniem. Formatowanie najprawdopodobniej ma dobrą opinię bo ludzie co o tym słyszeli i to robią to tacy co już wiedzą jak dbać o pakiety i to robią. Dbają więc pakiety starczają na dłużej. Ci co nie formatują często zarzynają je podczas lotu do ostatniego ampera, ładują szybko bo się spieszy, trzymają tygodniami naładowane bo tak i wiadomo jak to się kończy. Spróbowałem, jeszcze pewnie raz czy dwa spróbuję bo to niewiele wysiłku kosztuje ale jakoś nie widzę w tym szczególnej złotej zasady "to be done".
Piotrek
Awatar użytkownika
Max S
Domownik forum...
Posty: 282
Rejestracja: 30-06-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: Max S » 10 lis 2010, o 09:13

Gmeracz pisze:To przy okazji dołączę się z pytaniem - co sądzisz o tzw. formowaniu przed pełną eksploatacją? Mam na myśli parę lotów z niepełnym obciążeniem i nie do końca pakietu. Czy spotkałeś się z tym i czy to jest faktycznie potrzebne?

napisalem bardzo dlugi artykul na ten temat i jak dbac o baterie i co je niszczy i jak nacisnolem wyslij do serwer mnie wylogowal i wszystko przepadlo sorry nie moja wina. :(
Stracilem ponad godzine na to :wall: :( :wall: :(
Maciek

TDR, T-Rex 800, 600-12s, 500
Flasher 500, CopterX 450, HK450, Kalt SB30
Futaba 12ZH, 10CH
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 10 lis 2010, o 20:57

Max, musiało cię w czasie pisania wywalić.
Taka mała porada na przyszłość - zanim wyślesz artykuł zaznacz cały tekst w okienku edytora - Zaznacz wszystko (Mark all - Ctrl+A) i skopiuj go do pamięci RAM - Kopiuj (Copy - Ctrl+C).
Kiedy straciłem pierwszy artykuł od tej pory tak właśnie robię. Zawsze możesz go przywrócić przez Wklej (Paste - Ctrl+V).
No i jeszcze jedno - jeżeli piszesz długi materiał może bezpieczniej pisać go w Notatniku, a gotowy kopiujesz podaną wyżej metodą do okienka na forum i wysyłasz.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Luke Skywalker
Administrator
Posty: 515
Rejestracja: 21-02-2010
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: Luke Skywalker » 10 lis 2010, o 21:58

Hej.
Moim zdaniem "formowanie" akumulatorów bez efektu pamięci mija się z celem. Co innego NiMH (mają efekt pamięci), ale nie LiPo, LiFe.
Ale wiecie co?? I tak przez kilka pierwszych lotów nie daję im ostro w palnik. Tak na wszelki... :rotfl:
Luke
Outrage 550 ("Youngtimer")
JR DSX7

Drodzy Forumowicze! Ortografia nie gryzie!
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 10 lis 2010, o 22:33

Max S pisze:
Gmeracz pisze:To przy okazji dołączę się z pytaniem - co sądzisz o tzw. formowaniu przed pełną eksploatacją? Mam na myśli parę lotów z niepełnym obciążeniem i nie do końca pakietu. Czy spotkałeś się z tym i czy to jest faktycznie potrzebne?

napisalem bardzo dlugi artykul na ten temat i jak dbac o baterie i co je niszczy i jak nacisnolem wyslij do serwer mnie wylogowal i wszystko przepadlo sorry nie moja wina. :(
Stracilem ponad godzine na to :wall: :( :wall: :(

Wskazówka na przyszłość: mimo że serwer pada lub wylogowuje wpis postu jest zachowywany w lokalnym cache - naciśnić back (strzalka lewo) a potem forward (strzalka prawo) i wszystko wróci.
Druga metoda to Gmerasia: duże posty/wpisy generuję w innym edytorze np OpenOffice i jak jest gotowe to wklejam...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
tomek68
Domownik forum...
Posty: 339
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Drogheda
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 7 razy

Postautor: tomek68 » 10 lis 2010, o 22:37

Czasami tylko producenci pakietów dmuchają na zimne

LIPO CARE

Break-In Procedure - Hyperion G3 LiPo are robust and do not need a complicated break-in procedure. We recommend that the first 5 uses are limited to 3C charge rates, and that pilots use throttle management to avoid long periods of max-rate discharge for those first 5 flights. Note also the other care suggestions below. Those apply pretty generally to any LiPo pack, not just Hyperion G3...
Heli pilots live in a world full of vibration
Awatar użytkownika
Max S
Domownik forum...
Posty: 282
Rejestracja: 30-06-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: Max S » 12 lis 2010, o 23:53

Ramotny pisze:Wskazówka na przyszłość: mimo że serwer pada lub wylogowuje wpis postu jest zachowywany w lokalnym cache - naciśnić back (strzalka lewo) a potem forward (strzalka prawo) i wszystko wróci.
Druga metoda to Gmerasia: duże posty/wpisy generuję w innym edytorze np OpenOffice i jak jest gotowe to wklejam...

Stalo mi sie to juz 3 razy za pierwszym stracilem kilka zdan nic wielkiego napisalem odnowa za drugim urzylem metody cache strzalka w lewo/prawo i pracowalo ale nistety tym razem nie zadzialalo moze za duzo tekstu (ponad godzinne wypociny) gdy dalem w tyl pokazal mi tylko cytat Gmerasia ale mojego tekstu juz tam nie bylo :twisted: :twisted: :twisted:


Gmeracz pisze:skopiuj go do pamięci RAM - Kopiuj (Copy - Ctrl+C).

Ja tez tak robie ale wtym przypadku chcialem napisac tylko kilka slow (krotka odpowiedz na twoje pytanie) i w miare pisania zaczely mi sie przypominac rzeczy jak studjowalem internet na temat Li-Po bateri i jeszcze to i jeszcze to i ............ gdy skonczylem to bylem dumny z siebie bo umiescilem sporo info na ten temat z nadzeja ze ktos moze z tego skorzysta a tu go...no w kurzylem sie troche :twisted:

Edit: komentaz usuniety nie byl zbyt dokladny :P
Maciek

TDR, T-Rex 800, 600-12s, 500
Flasher 500, CopterX 450, HK450, Kalt SB30
Futaba 12ZH, 10CH
Awatar użytkownika
Max S
Domownik forum...
Posty: 282
Rejestracja: 30-06-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: Max S » 13 lis 2010, o 14:06

Przylutowalem Deans konektory naladowalem obydwa pakiety no i zmiezylem opor wewnetrzny

Tuz po naladowaniu obydwa pakiety mialy 22 Mohm ale po okolo 30 min po naladowaniu zwroslo do 26 mohm poczekalem jeszcze 2 godz i zmiezylem odnowa nadal 26mohm tak ze przyjmuje ta wartosc za ostateczna

nastepne pomiary beda po okolo 10 lotach i odbeda sie w identyczny sposob

Pogoda u nas do kitu tak ze jak sie uda to moze sprobuje obydwa pakiety jutro to napisze jakie pierwsze odczucia z nano tech bo nigdy ich nie uzywalem do tej pory

Obrazek
Maciek

TDR, T-Rex 800, 600-12s, 500
Flasher 500, CopterX 450, HK450, Kalt SB30
Futaba 12ZH, 10CH
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 13 lis 2010, o 19:54

Max, to może w przypływie dobrego nastroju powtórzysz tekst o eksploatacji lipoli. Chętnie skorzystamy z twojej i kolegów wiedzy. Nigdy nie za dużo info na ten temat.
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 13 lis 2010, o 21:15

pisz na raty.... mod poskłada w całość
Awatar użytkownika
Max S
Domownik forum...
Posty: 282
Rejestracja: 30-06-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: Max S » 14 lis 2010, o 10:44

Postaram sie cos sklecic w najblizszym czasie
u mnie w tej chwili z czasem nie za bardzo a i do pisania czegos konkretnego to musi byc choc odrobina natchnienia.

wylatalem dzisiaj te nowe pakiety (nano tech 2650/35c) jak na pierwszy lot to nie czulem wielkiej roznicy choc powinienem bo chelik byl troche lzejszy a dokladnie o 230g lzejszy od 2 x Turnigy 3000/35c

wiem ze Li-Po osiagaja pelna moc/pojemnosc po kilku ladowaniach niektorzy twierdza ze 4-5 a inni ze po okolo 10 tak ze musze poczekac te kilka lotow i w tedy bardzej obiektywnie bede mogl cos powiedziec

Rowniez znowu "halny" z nad oceanu dawal o sobie znac tak ze wiecej bylo glowkowania jak rexa 600 utrzymac na kursie a nie czy dobrze odpala przy pelnym gazie moze jak znajde chwilke czasu to rzuce okiem na grafik z ESC jezeli cos ciekawego to wkleje w ten post.

Dodam jeszcze ze ja nie formatuje pakietow i nigdy nie formatowalem z reguly laduje 2c-4c (bo tyle zasilacz do chargera daje) a rozladowywuje ile fabryka dala a czasami nawet wiecej niz fabryka dala a efekty tego z mojego doswiadczenia to napisze nastepnym razem
Maciek

TDR, T-Rex 800, 600-12s, 500
Flasher 500, CopterX 450, HK450, Kalt SB30
Futaba 12ZH, 10CH
Awatar użytkownika
Max S
Domownik forum...
Posty: 282
Rejestracja: 30-06-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: Max S » 4 sty 2011, o 11:02

Zrobilem 7 lotow T-rex 600 "Terminator" na kazdej ztych bateri:

Turnigy (niebieska) 3000mAh 40/50c
Nano-Tech 2650mAh 35/70c
XPS Platinum 3200mAh 65/90c
Obrazek

Poprzednio pisalem ze nie "formatuje" pakietow ale tym razem zrobilem wyjatek i formatowalem wszystkie pakiety w ten sam sposob, niska moc rozladowywania "zawisy/bardzo wolne loty, ladowania "1c" poniewarz XPS wymaga aby to robic zeby pakiety mialy dluga "zywotnosc"

Ponizej sa 3 grafiki z lotow ktore odbyly sie jeden po drugim te 3 loty byly ostatnie z seri 5 lotow:


Turnigy (niebieska) 3000mAh 40/50c
Jak widzimy ponizej w pierwsze 1.5 min lotu pobory mocy dochodzily prawie 3000w a linia napiecia praktycznie sie nie zalamywala (pakiet trzyma napiecie dobrze)
Obrazek


Nano-Tech 2650mAh 35/70c
Niestety Nano-Tech mimo ze pobory mocy przez pierwsze 1.5 min byly tylko do 2700w linia napiecia zalamywala sie czesto,
duze spadki napiecia (pakiet trzyma napiecie slabo)
Obrazek


XPS Platinum 3200mAh 65/90c
Pobory mocy najwyzsze do 3400w w pierwsze 1.5min utrzymanie napiecia lepsze niz nano-tech ale nie lepsze niz Turnigy 3000mAh i przy 65c spodziewalem sie lepszego utrzymania napiecia
Obrazek


Widzimy z powyzszych grafikow ze zwyciezca w tym tescie jest Turnigy (niebieska) 3000mAh 40/50c choc XPS 65/90c nie jest bardzo duzo gorsza z grafika wiedzimy ze obydwie baterie maja podobne osiagi ale w mojej opini XPS powinnoa dac lepsze osiagi w utrzymaniu napiecia przy obciazeniach poniewarz jest 65c.

Najgozej wypadla Nano-Tech nawet przy najnizszych poborach mocy najslabiej trzymala napiecie,
Turnigy 3000 rowniez poza 1.5 min uzycia trzyma napiecie najlepiej.

Testy te byly robione przezemnie i w warunkach polowych (moga byc nie dokladne i nie oddawac prawdziwych osiagniec bateri) i trzeba je przyjac jako bardzo ogolne
Wszystkie pomiary opieraja sie na info z Castel Creation zapisow.
Maciek

TDR, T-Rex 800, 600-12s, 500
Flasher 500, CopterX 450, HK450, Kalt SB30
Futaba 12ZH, 10CH
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 4 sty 2011, o 11:32

Max S pisze:Najgozej wypadla Nano-Tech nawet przy najnizszych poborach mocy najslabiej trzymala napiecie,
Gwoli sprawiedliwości trzeba jednak zaznaczyc ze Turnigy Nano mają najmniejszą pojemnosc i najmniejsza wydajność ("C") z trzech testowanych pakietów wiec niejako "z natury" są najsłabsze.

Co do XPSa to zaskakuje szybki spadek napięcia na końcu przy wcale nie najdłuższym locie
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...

Wróć do „Pakiety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości