Lipo - zamrażanie :D

Pakiety, lipo guardy i inne akcesoria dla naszych baterii...
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 16 paź 2016, o 19:34

Ładowarka zjarana, o lataniu mogę na forum co najwyżej poczytać, na YT popatrzeć, więc się w domu nudzi. Wina też już porobione, konsumpcja próbna powoduje natychmiastowy bałagan na strychu i takie oto pomysły do główki przychodzą...

Oto pacjent:
Obrazek

Start jak świat lipo o bardzo złej kondycji. Jeszcze w belcie miał swoje podrygi. Jego brat zaliczył sekcję w zeszły weekend.

Po ponad 24h w zamrażalniku:
Obrazek
Napięcie jakby bez zmian, ale podłączenie testera spowodowało rozpoczęcie odliczania w dół na drugim miejscu po przecinku
Obrazek

Czas czymś go obciążyć. Z pomocą przyszła ładowarka do tel z lipo i watomierz. Przy natężeniu ok 0,6A pakiet prawie wyzionął ducha...
Obrazek
Nie jest dobrze. Z upływem czasu napięcie zaczęło się wdrapywać z bólami w górę. Tel nadal jest podłączony, ciągnie ok 0,45A, napięcie na pakiecie 11,04V. Nic złego się nie dzieje. Zobaczymy co będzie dalej...

Jeszcze mały updejcik na szybko. Wkrętarka. Przytrzymałem wrzeciono przez szmatę ile mogłem, bo zaraz parzyło :x Przy poborze ok 9,5-10A napięcie spadało do ok 9,3-9,5V. Pakiet nie zrobił się nawet cieplejszy. Niestety szkoda mi dusić wkrętarki powyżej kilku sekund. Jeszcze by dziadek lipolek, babcię wkrętarkę przeżył... :D
Cdn.
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 16 paź 2016, o 21:10

2200 :-)
Ja dziś przetestowałem swoje pakiety 2s2200 bo na niektórych gogle dziwnie krótko pracowały.
Rekordzista naładowany do pełna a potem rozładowywany prądem 1A do 3,3V oddał z siebie 750mAh :-)
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 16 paź 2016, o 21:16

Zamrażaj !
Najlepiej w Karbonicie :-)
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 16 paź 2016, o 21:23

No właśnie miałem Ciebie zapytać bo mam wrażenie ze 2200 to tylko z nazwy one są :)
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 17 paź 2016, o 13:07

Jeżeli pytasz mnie, o ten konkretnie pakiet ze zdjęć, to kupiłem go w eeee 2012 już zmęczonego. Działał we wkrętarce bardzo dzielnie, ale... Znudził mi się. Mi się nudzi, coś trzeba robić.

Pakiet po złapaniu temp kieszeniowo-przyjajcowej odbił napięcie i miernik pokazał 75% pojemności.

Finalnie po co to wszystko? Chcę sprawdzić wpływ zamrożenia pakietu (np. przez przypadek zostawimy pakiety w aucie na noc lub dwie) na jego żywotność, wydajność itd. Nie stać mnie by zniszczyć dobry pakiet, więc pojadę na jakimś lekko zeszmaconym. Mimo to, coś chyba da się zauważyć?
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 paź 2016, o 16:16

75% to rozumiem 45st do góry?
Jak pakiet jajka popieści? :-)
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 17 paź 2016, o 16:21

Nie wydaje mi sie, zeby mrozenie cokolwiek TRWALE uszkodzilo w pakiecie.
1. Niska temperatura spowalnia reakcje chemiczne, to wszystko.
2. W pakietach nie ma wody, wiec fakt przemarzniecia niczego tam nie fizycznie uszkodzi.
3. Nieuzywane pakiety przechowuje sie w lodowce, zeby wolniej sie starzaly.
4. Zmarzniete pakiety - oczywiscie - nie beda mialy mocy ani wydajnosci, co jest bezposrednio zwiazane z pkt 1, ale po ogrzaniu wszystko powinno wrocic do stanu sprzed zamrozenia.
Tym nie mniej, jak to mawia Kula, kazdy eksperyment warto zrobic bo nawet jak gowno wyjdzie - warto poznac przyczyny porazki.
Ja robilem eksperyment nitro i wyszlo ze zalewanie nieuzywanych silnikow olejem jak najbardziej ma sens, tyle ze nie ma znaczenia czy bedzie to typowy afterrun czy olej silnikowy czy WD-40.
Ty robisz eksperymenty z mrozeniem - moze w ten sposob dowiemy sie, ze przechowywanie pakietow w zamrazarce zamiast w lodowce to dobry pomysl czy nie koniecznie.
Na chwile obecna wydaje mi sie ze im nizsza temperatura tym lepiej, a roznica kilkunastu stopni pomiedzy lodowka a zamrazalnikiem nie jest duza, jest w dobra storne, powinna pomoc... Wydaje sie BARDZO ISTONA I KLUCZOWA tylko ze wzgledu na to, ze zawiera w sobei zmiane stanu skukpienia wody, ktora dla nas jest najistotniejszym na swiecie zwiazkiem chemicznym ale ktorej jak juz wspominalem w LiPolach nie ma.
Wiec....
...
Coz... chyba trzeba pojsc Twoim tropem i przemrozic 6Sowego SLSa, ktory w krecie dostal w pierdol, ale dziala i ma sie dobrze.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 29 gru 2016, o 10:12

W samych pakietach wody nie ma, ale po wyjęciu takiego z zamrażarki na wszystkich jego elementach do których dostęp ma powietrze zaczyna kondensować się woda. Dlatego experymenty należy przeprowadzać po włożeniu pakietu do plastikowej torebki, najlepiej wyposażonej w odrobinę ręcznika papierowego który pochłonie wilgoć.
Metoda z naprzemiennym mrożeniem i cyklowaniem pozwala pobudzić trochę do życia stare ogniwa - testowałem to kiedyś na bateryjkach z telefonu i 450tkowych lipolach. Oczywiście nie osiągną wysokiej sprawności, ale jak mają posłużyć za napęd do rozrusznika czy wkrętarki to wystarczy.

Wróć do „Pakiety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości