Warszawa - pozostałe lotniska

Zanim polecisz poinformuj o tym lokalną lożę szyderców...

Moderator: Kowal

Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 2 paź 2013, o 12:20

No spoko. To własnie takie lądowanie bardzo mi się podoba (nie wiedzieć czemu).

Co do ustawień w nadajniku, to nie mam zbytnio porównania do innnych, jedynie do Turnigy 9x.
W Taranisie ustawienia wyglądają następująco (tak w uproszczeniu):

1. Wybierasz na przykład kanał 3
2. Pod kanał 3 przypisujesz po kolei różne zalezności
Zakładając, że na kanale 3 chcerz mieć gaz wrzucasz zależności:
- jeśli switch (który docelowo będzie idlem w pozycji 1 i 2) znajduje się na pozycji 0, kanał 3 ma przyjmować sygnał pochodzący z gałki odpowiadającej za gaz według dalszych parametrów (krzywe itd)
- jeśli ten switch jest na pozycji 1 ma przyjąc na przykład stałą wartość 70%
- jeśli ten switch jest na pozycji 2 ma przyjąc na przykład stałą wartość 100%
- jeśli switch (który ma być holdem) jest na pozycji 1 lub 2 gaz ma zostać odcięty
3. Pod kanał (dla przykładu) 5 definiujesz kąty natarcia, na przykład tak:
- jesli switch odpowiedzialny za idle jest na pozycji 0, przyjmuje wartości krzywej którą ustawimy do klasycznego latania
- jesli switch odpowiedzialny za idle jest na pozycji 1 lub 2, przyjmuje wartości krzywej dla kątów odpowiednich dla idle
- jeśli switch odpowiedzialny za holda przyjmuje wartość 0, kąty mają być takie jak przy klasycznym lataniu (bo wtedy latamy :) )
- jeśli switch odpowiedzialny za holda przyjmuje wartość 1, kąty mają być takie jak przy klasycznym lataniu (hold do lądowania)
- jeśli switch odpowiedzialny za holda przyjmuje wartość 2, kąty mają być takie jak przy idle (hold do autorotacji)
- jesli switch odpowiedzialny za holda serwisowego (inny przycisk bo nie mam 4-pozycyjnych :)) jest na pozycji 1, kąty mają byc takie jak nam wygodne do ustawień (hold do ustawień)
4. Dodatkowo definiujemy, który switch jest nadrzędny względem innych, żeby uniknąć nieporządanych sytuacji.
Awatar użytkownika
Neomutant
Elita forum...
Posty: 670
Rejestracja: 12-01-2013
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: Neomutant » 2 paź 2013, o 12:45

hmm ciekawe.. nigdy nie próbowałem przypisać holda pod trój pozycyjny przełącznik. Sądziłem że hold nadpisuje ustawienia NORMAL,IDLE1, IDLE2, I albo hold działa albo nie działa i nie ma trzeciego stanu. Jeżeli faktycznie tak to działa to super ;) i w takim przypadku dowiedziałem się czegoś nowego. Jak będę w domu to sprawdzę czy na dx8 uda się przypisać Hold pod trój pozycyjny przełącznik i czy to zadziała na spectrum.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 2 paź 2013, o 13:16

Neomutant pisze:Sądziłem że hold nadpisuje ustawienia NORMAL,IDLE1, IDLE2

W Taranisie nie może nadpisać z tego względu, że nadajnik nie ma zdefiniowanego holda samego w sobie. To że coś jest holdem wynika z parametrów, które sam ułożysz, inaczej mówiąc jest jedym z trybów lotu. Jest po prostu jednym z ustawień gazu i kątów. O nadpisaniu czegoś nad czymś decyduje ustawiciel :) Jeśli dobrze kojarzę z manuala to działa to tak, że kolejność wrzuconych parametrów definiuje nadrzędność ich względem siebie. Grut tylko wszystko dobrze przemyśleć żeby nie pojawiły się logiczne konflikty.
Nie wiem jak jest w innych nadajnikach. W Turnigy swithce miały różne nazwy kojarzące się właśnie z holdem itp. Tutaj switche nosza nazwy "A" "B" "C" itd...
Awatar użytkownika
Neomutant
Elita forum...
Posty: 670
Rejestracja: 12-01-2013
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: Neomutant » 2 paź 2013, o 14:23

Koledzy wypowiecie się na temat Holdu w innych apkach, bo jak narazie wygląda to tak że w Taranisie wyłamali się jeżeli chodzi o ustawianie aktywnego trybu lotu.

Idac za tą logiką mógłbym nadpisywać (przysłaniać) ustawienie Normal ustawieniem Idle1, a to przysłaniać Holdem a to przysłaniać Idlem2..

Podsumowując jak mam holda włączonego to mogę innym przełączkiem od idle2 uruchomić silnik?. f**ck :vhappy:


moim zdaniem to trochę bez sensu.. I o ile tak to faktycznie działa w Taranisie (a wydaje mi się na razie, że pokręciłeś Miru interpretacje ustawień w tej apce) to chłopaki którzy go projektowali musieli się ostro zjarać ziołem jak projektowali tą apkę.


Analogia względem Domu:
Hold ma działać jak główny wyłącznik prądu w domu. ma skutecznie odcinać zasilanie/światło nie zależnie od lokalnych ustawień na przełączniku który znajduje się na scianie.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 2 paź 2013, o 14:42

Neomutant pisze:moim zdaniem to trochę bez sensu.. I o ile tak to faktycznie działa w Taranisie (a wydaje mi się na razie, że pokręciłeś Miru interpretacje ustawień w tej apce) to chłopaki którzy go projektowali musieli się ostro zjarać ziołem jak projektowali tą apkę.

Chłopaki z Frsky nie ukrywają, że zbudowali nadajnik według innej niż "klasyczna" koncepcji. Jeśli ziółko im w tym pomogło, to zaczynam żałować że u nas jest nielegalne :) Wyszli z założenia, że odpuszczają sobie gotowe "templaty" dla konkretnych ustawień. Jest kilka przykładowych, mających jednak stanowić przykład a nie docelowe użycie. Wyszli z założenia, że zamiast dać na przykład gotowe ustawienia dla delty czy V-taila w samolotach, dają możliwość ustawienia tych mikserów samemu. Dla niektórych to może być wada, bo utrudnia szybkie półautomatyczne ustawienie modelu. Dla mnie to zaleta, bo wymaga, by pilot w pełni rozumiał nie tylko jaki efekt da przesunięcie drążkiem w którąś stronę, ale żeby miał pełne zrozumienie co tak na prawde się dzieje. Prosty przykład? Jeśli się nie myle (a może się myle) to chyba Kowal kiedyś zapytał ile osób potrafiłoby wykonać mechaniczny mikser v-taila... Ale tu już wchodzimy w tematy wykraczające z tematu holda więc odpuszczam :)

Na pewno mogę pokręcić kwestię ustawień helika bo się nie znam i dopiero ucze. Natomiast ustawienia nadajnika czaję coraz bardziej. Jak dojdą kolejne odbiorniki to poćwicze te ustawienia "na sucho" i jeszcze o tym dokładniej napiszę.

Neomutant pisze:Analogia względem Domu:
Hold ma działać jak główny wyłącznik prądu w domu. ma skutecznie odcinać zasilanie/światło nie zależnie od lokalnych ustawień na przełączniku który znajduje się na scianie.

I tak jest. Jak budujesz dom, to sam decydujesz która wajcha będzie stanowić główny wyłącznik i w którym miejscu będzie się znajdować.
W holdzie jest nieco inaczej, bo nie ustawiasz odcięcia zasilania fizycznie a jedynie ustawiasz obroty silnka na 0 (brak obrotów). Więc możesz zrobić "główny wyłącznik awaryjny" w każdym pokoju.
Rzecz w tym, żeby potrafić prawidłowo go ustawić. Dla każdego przełącznika, który ma być holdem, poza ustawieniem kątów, ustawiasz również brak zasilania na silnik. Jeżeli holda ustawiasz nadrzętnie nad idlem, to wybierajac dowolnego holda odcinasz silnik. Różnica pomiędzy holdami wystepuje wyłącznie w kątach. Idl nie jest aktywny, bo włączając nadrzędne nad nim ustawienie przestaje działać.
Awatar użytkownika
Neomutant
Elita forum...
Posty: 670
Rejestracja: 12-01-2013
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: Neomutant » 2 paź 2013, o 14:59

Miru a czy dałbyś radę znaleźć w sieci/nakręcić krótki filmik pokazujący tą zmianę nadrzędności dla ustawień trybu dla helika ?
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 2 paź 2013, o 15:03

Tak i nie. Mam w domu manuala to poszukam, gdzieś było jak się ustawia nadrzędności i podeślę.
Rzecz w tym, że w Taranisie nie masz czegoś takiego jak "tryb helika". Tryb budujesz sam od podstaw dla modelu.
Awatar użytkownika
Neomutant
Elita forum...
Posty: 670
Rejestracja: 12-01-2013
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: Neomutant » 2 paź 2013, o 15:07

miruuu pisze:Tak i nie. Mam w domu manuala to poszukam, gdzieś było jak się ustawia nadrzędności i podeślę.
Rzecz w tym, że w Taranisie nie masz czegoś takiego jak "tryb helika". Tryb budujesz sam od podstaw dla modelu.

Kumam, to może wiele wyjaśniać


przy okazji znalazłem coś takiego:

spoko że to radio można skonfigurować z poziomu PC po przez aplikacje.


Ustawianie mixsów i przęłaczników:





Oraz mniej ciekawe filmiki

Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 2 paź 2013, o 16:38

Dla mnie to jest wielka zaleta radia jeśli można wprogramować co się chce i nie jest się ograniczonym funkcjonalnością. Troszkę czasu spędziłem (brak dokumentacji) by zrobić switch nadrzędny nad holdem w Walkerze Devo 8s, ale się udało. I bardzo się z tego cieszę. W tej chwili nadrzędny switch zmienia kanał gazu na stałe -8% potrzebne do uzbrojenia Castla. Ale podejrzewam że mógłbym tam wpisać np. odwrócenie gazu czy 100% nad holdem. Także w Walkerze się da przez funkcję Program Mix (do 8 niezależnych operacji na kanałach).
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 2 paź 2013, o 16:39

Neomutant pisze:Podsumowując jak mam holda włączonego to mogę innym przełączkiem od idle2 uruchomić silnik?. f**ck :vhappy:

Tylko jeśli źle zaprogramujesz aparaturę.

Futaba ma podobny system, mogę mieć dwa różne przełączniki, zaprogramować na nich dwa różne tryby lotu i jeśli włączę je obydwa to załączą się wg priorytetu który też można dowolnie definiować. Jeśli w przykładzie wyżej hold ma wyższy priorytet niż idle2 (a powinien) to nic się nie stanie. Mało tego Futaba oferuje też operatory logiczne, więc można się bawić w różne warunki.
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
Neomutant
Elita forum...
Posty: 670
Rejestracja: 12-01-2013
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: Neomutant » 2 paź 2013, o 16:46

lethe pisze:
Neomutant pisze:Podsumowując jak mam holda włączonego to mogę innym przełączkiem od idle2 uruchomić silnik?. f**ck :vhappy:

Tylko jeśli źle zaprogramujesz aparaturę.

Futaba ma podobny system, mogę mieć dwa różne przełączniki, zaprogramować na nich dwa różne tryby lotu i jeśli włączę je obydwa to załączą się wg priorytetu który też można dowolnie definiować. Jeśli w przykładzie wyżej hold ma wyższy priorytet niż idle2 (a powinien) to nic się nie stanie. Mało tego Futaba oferuje też operatory logiczne, więc można się bawić w różne warunki.


Bardzo sprytne rozwiązanie.. dobrze wiedzieć że jest coś takiego w Spectrumie. Natomiast dla osób które zaczynają takie opcje powinny być zablokowane, żeby łącząc wiedzę z forów (gdzie używana jest własnie nomenklatura Normal, IDLE, IDLE2 i Hold) nie zrobić sobie lub komuś bubu w trakcie lotu, i uczyć się prawidłowych odruchów (żeby nie było akcji że Holda traktuje jak tryb Normal i na nim latać).


Ja w Spectrum nie znalazłem takiej opcji żeby zmienić priorytety i wątpię żeby była taka opcja nawet w najwyższych radiach spectrum.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 3 paź 2013, o 06:29

No tego się juz nie uniknie. Jestem przekonany, że coraz więcej aparatur pójdzie w kierunku umożliwienia uzytkownikowi zrobienia wszystkiego według własnych preferencji. Oczywiscie nie widzę przeszkód, żeby gotowe ustawienia tez pozostały możliwe do wykorzystania. Dla osoby nowej w temacie zawsze lepszym (choć krótkoterminowo) rozwiązaniem będzie możliwość ustawienia modelu na bazie gotowego "formularza". Dzięki temu nic nie pominie i mniejsze ryzyko, że coś pochrzani. Z drugiej strony ogranicza to później, gdy już wiemy co i jak działa i chcielibyśmy trochę pokombinować. Coś za coś.
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 7 paź 2014, o 14:26

Kołacze mi się pomysł spotkania niekoniecznie na lotnisku (cola, kawa itp) ichciałbym poznać Wasze preferencje dniowo-czasowe: czy lepiej w tygodniu po pracy czy raczej weekend. Nie mówię że "zaraz, już" tylko chodzi o złapanie ogólnego pojęcia kiedy Wam wygodniej względnie łatwiej.
Dla mnie osobiście weekend jest dość trudny bo MLP zawsze coś wymyśla do roboty przy domu i nie ma przebacz. Ale w tygodniu, po pracy wykroić 2-3 godziny łatwiej... (w ostateczności wyślę ją do jakiejś galerii :wall: - na pewno na dłuższą chwilę będę miał spokój).
Jeśli nie macie ochoty "obnażać się" na forum podeślijcie mi PW z Waszymi preferencjami...
==============
Mapka naszego zalegania...
Plamy na mapie to zamieszkanie (jaśniejsze), praca (ciemniejsze) bez rozróżnienia kto-czyje. Mam nadzieję wyłonić z tego optymalny "środek"...

Obrazek
Naniesieni: 8
Częściowo: 1
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 7 paź 2014, o 14:42

Jaki rejon w-wy potencjalnie wchodziłby w grę?
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
lin3e
Lider forum...
Posty: 2038
Rejestracja: 28-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 80 razy

Postautor: lin3e » 7 paź 2014, o 14:45

W moim przypadku weekend ale oczywiście będę się starał dopasować do podjętej decyzji.
...
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 7 paź 2014, o 14:46

Ja preferuję południowo-wschodnią częśc
Helikoptery
Awatar użytkownika
shacker
Elita forum...
Posty: 578
Rejestracja: 28-01-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: shacker » 7 paź 2014, o 14:47

Dla mnie obojętne gdzie i kiedy. Dostosuje się w miarę możliwości.
DEVO 8S @ ALZRC 450 Pro V2 FBL (ZYX) / T-rex 600 Pro (MSH Brain)
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 7 paź 2014, o 15:40

U mnie zawsze w domu ktoś chory :hammer: :dk: :masakra: i często jestem uziemiony, ale jak cos będe się dopasowywał. Z założenia preferuje weekend, ale oczywiście się dopasuje.
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 7 paź 2014, o 15:46

mi w tygodniu pasuje zaraz po 17.00, ewentualnie znacznie później np. 20.00
w weekend postaram się dopasować
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 7 paź 2014, o 16:02

Artja pisze:Jaki rejon w-wy potencjalnie wchodziłby w grę?

Z tego co do tej pory wiem to sporo nas "urzęduje" na szeroko pojętym południu WAW. Więc na razie (podkreślam że to tylko wstępna idea) lokalizacja byłaby gdzieś w trójkącie ograniczonym: Al.Jerozolimskie - Wisłostrada/Czerniakowska - Obwodnica S2.
Żeby to bliżej określić przydałyby się Wasze koordynaty (na PW z grubsza - nie muszę wiedzieć gdzie mieszkacie. wystarczy rejon jakiegoś skrzyżowania z dokładnością do np kilometra tak jak moje w danych po lewej) to zrobię anonimową mapę kto gdzie bywa (praca/dom) i znajdziemy jakieś miejsce optymalne dla wszystkich (może być nawet nie pod nosem byle dojazd dobry).
Jak ktoś zna jakiś sympatyczny lokal to też niech wrzuci namiary. Będziemy tworzyć mapkę i może coś się z tego wykluje...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...

Wróć do „Spotkania modelarzy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości