Jaki helikopter na początek?

Tu nauczymy Cię terminologii, pomożemy Ci wybrać zabawki, a potem je bezpiecznie uruchomić.
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 20 lut 2019, o 11:42

Artja tu troszkę zamotał sprawę odnośnie mocy w spektrumie (USA 100mW, Europa 10mW)!! Z tymi 10mW to by latał przy nodze, zabawki mają więcej.

Dokładnie to się ma następująco:
Europa - 100 mW E.I.R.P. (20 dBm),
USA - 150mW E.I.R.P. (~22 dBm),

Odnosnie Spektruma to chyba FBL do helików mają przycisk bindowania w oprogramowaniu. Jakiś rok temu FC do quadów z oprogramowaniami cleanflight, betaflight, inav porzuciło funkcję bidowania z CLI. Także quady poszły w kierunku Frsky (teraz nawet wchodzi nowy stanadrd F.Port gdzie sterowania i telemetria miedzy FC a odbiornikiem realizowana jest jednym przewodem).

Reasumując:
Chcesz latać samolotami i helikami - Graupner, Frsky, Spektrum
Chcesz latać tylko helikami - Frsky, Spektru, Futaba, VBAR Control
Chcesz latać helikami i quadami - Frsky

Druga sprawa to jeśli jesteś początkujący to OpenTx z Frsky wg mnie jest mocno skąplikowany. Używałem spektruma, Devo z deviationTx a teraz OpenTxa i uważa, że dużo klikania przy ustawianiu i trzeba się czasami nagłówkować. Wiem, że u mnie dinozaury samolociarze by na niego narzekali.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 20 lut 2019, o 12:02

MacGyverek pisze:Reasumując:
Chcesz latać samolotami i helikami - Graupner, Frsky, Spektrum
Chcesz latać tylko helikami - Frsky, Spektru, Futaba, VBAR Control
Chcesz latać helikami i quadami - Frsky


Mmm... No ja się tak nie do końca z tym zgadzam... Ja bym powiedział inaczej.
Samoloty i heliki - Graupner, Frsky, Spektrum - tu zgoda.
Tylko heliki - Spektru, Futaba, VBAR Control, Graupner.
FPV - FrSky, względnie FlySky.
WSZYSTKO: FrSky - na wypasie, FlySky - po taniości (Flysky do helików nie bardzo, ale niektórzy latają, więc się da).




MacGyverek pisze:Druga sprawa to jeśli jesteś początkujący to OpenTx z Frsky wg mnie jest mocno skąplikowany. Używałem spektruma, Devo z deviationTx a teraz OpenTxa i uważa, że dużo klikania przy ustawianiu i trzeba się czasami nagłówkować. Wiem, że u mnie dinozaury samolociarze by na niego narzekali.


OpenTX - Prawda to jest! Żadna z tych zabawek nie jest dla normalnych ludzi, ale OpenTX jest ewidentnie dla wybitnie nienormalnych.
Wręcz powiedziałbym, że to jest apka, którą żeby ustawić - trzeba znać podstawy programowania - takiej logiki z jaką się pisze programy komputerowe (bez wskazywania na konkretny język - trzeba być z tym po prostu oswojonym).
No i najtrudniejszy jest pierwszy model do ustawienia.
Potem już z górki.
Coś za coś - możliwości są wręcz nieskończone, ograniczone tylko naszymi potrzebami, umiejętnościami i fantazją.
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 20 lut 2019, o 12:07

Szkoda, ze do OpenTX nie dodają z automatu kilku szablonów pod różne modele, znacznie by to ułatwiło wdrożenie. W innych apkach nie ma główkowania, bo po prostu się nie da i masz z głowy ;-) Jak już załapie się idee OpenTX to robi się już w miarę prosto, a jak już ma się kilka szablonów swoich to i klikania mniej.


aikus pisze:WSZYSTKO: FrSky - na wypasie, FlySky - po taniości (Flysky do helików nie bardzo, ale niektórzy latają, więc się da).


A dlaczego Flysky do helików nie bardzo? Są przecież odbiorniki s-bus. FBLe nie wspierają ich?
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 20 lut 2019, o 12:18

Pitolicie :) Latam na flysky'u i6 od lata zeszlego roku i nie bylo z nim najmniejszego problemu. Tani jak barszcz. Zadnych problemow z linkiem itp. Szybkosc reakcji wg mnie bez zauwazalnego opoznienia. Jest w necie nawet test szybkosci w ktorym FS i6s ma mniejsze opoźnienie niz taranis.... Brakuje apce kilku ulatwiajacych latanie ficzerow (aczkolwiek jezscze nie wgrywalem modyfikowanego oprogramowania) ale za ta kase... Po tym co na nim wylatalem bez wahania podpiąlbym go nawet do modelu za 1,5-2k zł
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 20 lut 2019, o 12:24

Przecież nie trzeba odbiornika flysky używać w apce flysky, wystarczy sensowny moduł JR w apce która takie dodatki wspiera. Ja odpaliłem sobie w T12 i działa wszystko, łącznie z telemetrią. A ten moduł z T12 można włożyć do Taranisa i każdej apki z zatoką JR. Jedyny minus, że jeśli apkta tego w pełni nie wspiera to nie będzie działać telemetria (OpenTX wspiera)

Tak na marginesie jest dostępny firmware dla fs-i6, który wywala tę apkę do góry nogami i dodaje sporo możliwości, z których najfajniejsze są timery.
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 20 lut 2019, o 12:44

Odnosnie OpenTx to w apkach Horusa jest frOS który bazuje na OpenTx. FrOS to taka jakby nakładka na OpenTx która ma w sobie kreatory i jest bardzo "user frendly".

Wg mnie apki FlySkym, Jumper, Devo 7E, są dla ludzi zaczynających przygodę i niepewnych co dalej. Jest apka działa, da się latać. Dalej jak się chce w pełni wejść w ten świat to lepiej zainwestować w coś lepszego!! Zresztą co za idiota wymyślił w FlySky zapis wartości po długim przytrzymaciu przycisku "CANCEL"!! Do tego podstawowe wartosci do ustawienia. Bardzo dobra apka dla dzieciaków z modelarni i niech tak pozostanie.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 20 lut 2019, o 13:18

gcze pisze:Szkoda, ze do OpenTX nie dodają z automatu kilku szablonów pod różne modele, znacznie by to ułatwiło wdrożenie. W innych apkach nie ma główkowania, bo po prostu się nie da i masz z głowy ;-) Jak już załapie się idee OpenTX to robi się już w miarę prosto, a jak już ma się kilka szablonów swoich to i klikania mniej.


Ależ daje!
W taranisie były.
I pierwsze co zrobiłem to je pokasowałem i potworzyłem sobie swoje, bo mi tamte zamęt w głowie powodowały. ;)




gcze pisze:A dlaczego Flysky do helików nie bardzo? Są przecież odbiorniki s-bus. FBLe nie wspierają ich?

[/quote]

Wspiera - chodzi o co innego. Kiepskie możliwości konfiguracji.
Dwa tryby lotu tylko (a nie trzy), jeden hold (brak możliwości ustawienia bailouta) i takie tam rózne, które konieczne nie są, ale bardzo przydatne - owszem.
No i do tego 6 kanałów, czyli absolutnie niezbędne minimum.



Carson pisze:Pitolicie :) Latam na flysky'u i6 od lata zeszlego roku i nie bylo z nim najmniejszego problemu. Tani jak barszcz. Zadnych problemow z linkiem itp. Szybkosc reakcji wg mnie bez zauwazalnego opoznienia. Jest w necie nawet test szybkosci w ktorym FS i6s ma mniejsze opoźnienie niz taranis.... Brakuje apce kilku ulatwiajacych latanie ficzerow (aczkolwiek jezscze nie wgrywalem modyfikowanego oprogramowania) ale za ta kase... Po tym co na nim wylatalem bez wahania podpiąlbym go nawet do modelu za 1,5-2k zł


Nooo.... tak... Nikt Ci nie broni ;)


gcze pisze:Przecież nie trzeba odbiornika flysky używać w apce flysky, wystarczy sensowny moduł JR w apce która takie dodatki wspiera. Ja odpaliłem sobie w T12 i działa wszystko, łącznie z telemetrią. A ten moduł z T12 można włożyć do Taranisa i każdej apki z zatoką JR. Jedyny minus, że jeśli apkta tego w pełni nie wspiera to nie będzie działać telemetria (OpenTX wspiera)


Oczywiście, oczywiście, można kombinować, jak się ktoś uprze to może sam zrobić własną apkę i własne odbiorniki nawet.
To się wszystko da.

gcze pisze:Tak na marginesie jest dostępny firmware dla fs-i6, który wywala tę apkę do góry nogami i dodaje sporo możliwości, z których najfajniejsze są timery.



Tak, owszem, ale ficzerów potrzebnych do helika - nie daje.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 20 lut 2019, o 14:00

Aikus A dlaczego jak tylko Heliki to nie frsky?
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 20 lut 2019, o 15:34

aikus pisze:Oczywiście, oczywiście, można kombinować, jak się ktoś uprze to może sam zrobić własną apkę i własne odbiorniki nawet.
To się wszystko da.


No ale bez przesady, wpięcie modułu w port i wybranie external zamiast internal w apce (tyle trzeba zrobić w Taranisie) to chyba nie jest wielka kombinacja :-) Taka kombinacja daje wszystkie możliwości OpenTX, z działającą telemetrią używając odbiornika za kilkadziesiąt złotych.
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 20 lut 2019, o 15:57

Wg mnie dyskusja nie ma sensu. Lataj dalej na Frisky, kupuj moduły zewnętrzne i trwaj w wierzę że mas najbardziej zajebista apke w wersji pro.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 20 lut 2019, o 16:05

miruuu pisze:Aikus A dlaczego jak tylko Heliki to nie frsky?


...
Wiesz... Nie wiem.
FrSky jest takie, że jest bardziej do wszystkiego niż do czegoś konkretnego, a jak jest trochę bardziej do wszystkiego, to jest trochę bardziej do niczego.
W zasadzie teoretycznie nie ma przeciwwskazań, natomiast jakbym latał tylko helikami i zaczynał od zera to tak jak napisałem.


gcze pisze:
No ale bez przesady, wpięcie modułu w port i wybranie external zamiast internal w apce (tyle trzeba zrobić w Taranisie) to chyba nie jest wielka kombinacja :-) Taka kombinacja daje wszystkie możliwości OpenTX, z działającą telemetrią używając odbiornika za kilkadziesiąt złotych.


Oczywiście, oczywiście, to co ja mowie to ekstremum, nie ma przeciwwskazań.
Sam kiedyś miałem apkę Turnigy, z modułem FrSky i na tym latałem.
Potem miałem Taranisa...
Wiesz, jak apka którą akurat lubisz ma wejscie na moduł JR to git.
Mój Graupner akurat nie ma, a i to nie jest wielki problem, bo istnieje coś takiego jak nadajnik PPM.
Rozumisz - wychodzisz sobie z apki portem trenera, łączysz to do modułu nadawczego i jazda.
Tak działa LRS, i wiem na pewno, że są i inne moduły nadawcze które też puszczają w eter sygnał który dostają z PPMa (choćby każda apka w trybie trenera tak robi).
Tak czy siak - ja wybrałem po prostu oddzielną apkę.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 20 lut 2019, o 16:22

aikus pisze:
miruuu pisze:Aikus A dlaczego jak tylko Heliki to nie frsky?

...
Wiesz... Nie wiem.

No ja własnie też nie wiem :rotfl2:
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 20 lut 2019, o 17:35

MacGyverek pisze:Wg mnie dyskusja nie ma sensu. Lataj dalej na Frisky, kupuj moduły zewnętrzne i trwaj w wierzę że mas najbardziej zajebista apke w wersji pro.


Całkowicie się z Tobą zgadzam, szczególnie dyskusja na takim poziomie.

aikus pisze:Oczywiście, oczywiście, to co ja mowie to ekstremum, nie ma przeciwwskazań.
Sam kiedyś miałem apkę Turnigy, z modułem FrSky i na tym latałem.
Potem miałem Taranisa...
Wiesz, jak apka którą akurat lubisz ma wejscie na moduł JR to git.
Mój Graupner akurat nie ma, a i to nie jest wielki problem, bo istnieje coś takiego jak nadajnik PPM.
Rozumisz - wychodzisz sobie z apki portem trenera, łączysz to do modułu nadawczego i jazda.
Tak działa LRS, i wiem na pewno, że są i inne moduły nadawcze które też puszczają w eter sygnał który dostają z PPMa (choćby każda apka w trybie trenera tak robi).
Tak czy siak - ja wybrałem po prostu oddzielną apkę.


Faktycznie, z PPM to już raczej rzeźbienie, a i tak telemetrii wtedy już nie bedzie, o wygodzie nie wspominając. Wyszedłem z założenia, że chcę uzyskać większą funkcjonalność, a nie ją ograniczać.
Niestety te moduły, szczególnie 4in1 to trochę loteria, podobno chińczycy już ostro kombinują i można się naciąć na takie z dużymi uproszczeniami konstrukcji, które oferują marny zasięg.
W tym module jest też komunikacja PPM, właśnie po to żeby działało to też z apkami bez pełnego wsparcia, mającymi miejsce na JR.
Wtedy to jednak masakra, trzeba ustawiać jakieś zworki, bindować z poziomu modułu, ogólnie czary.
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
Pietrek
wcześniej: Piotr G
Posty: 970
Rejestracja: 13-07-2015
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 51 razy

Postautor: Pietrek » 20 lut 2019, o 19:35

Jaki helikopter na początek? Hmm...

Mirek, Wojtek a może wrzućcie to w nowy wątek: jaka apka na początek?

Przyda się dla nowych i starych użytkowników. Co prawda po szóstym poście nikt nic nie będzie wiedział ale poczytać mozna. :lol:
Pozdrawiam...
Piotr
--------------
nie potrafię ale spróbuję się nauczyć...
XL power 380 / XL power 550 / DX9 / Traxxas e-revo 1:16
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 22 lut 2019, o 08:38

Lepiej wyjeb... te dywagacje, bo i tak zerowa wartość dodana. Czytam to i tylko szum mi został w głowie. Może też zacznę uparcie reklamować mojego... Hiteca 9X? :) Jest przecież taki zaje**sty!
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 22 lut 2019, o 08:59

Dlategvo założyłem osobny wątek na nadajniki. Bzdurodyskusja jest nierozłącznym elementem naszego foruma i tak pozostanie natomiast w pierwszym poście będę próbował wyciągać co bardziej przydatne dla nicniewiedzącego...
Awatar użytkownika
Krefcik
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 19
Rejestracja: 19-01-2020
Lokalizacja: Gdynia
Podziękowano: 1 raz

Postautor: Krefcik » 19 sty 2020, o 12:57

Witam,

Jestem nowy na forum, chciałem was podpytać jak helikopter dla początkującego kupić max do 1500 zł, na razie latałem tylko taką zabawką którą dostałem kiedyś w prezencie mniej niż godzinę "Syma S107G" dość trudno mi się tym lata. Jaki helikopter polecacie taki który jest dla kompletnego laika który ma najprostsze podkreślam najprostsze sterowanie nie chciał bym się zniechęcić z tego co poczytałem na internecie wychodzi na huntera "https://rc.susco.pl/p/11/23792/e-sky-hunter-symulator-2-4ghz-4ch-zasieg-200m-czas-lotu-15-minut--helikoptery.html" - 475 zł, sam znalazłem coś takiego "https://www.scorpio-polska.pl/katalog/blade/blade-230-s-v2-safe-rtf-p56108.html" - 1359,99 zł, jeśli to możliwe proszę o podanie stron producentów balde i esky.

Helikopterem będę latał po domu jak się nie zniechęcę to w trudniejszych miejscach domu ;)

Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.

PS. Czy te lamy i huntery esky to jakieś bardzo stare modele bo wszędzie brak dostępności a tam gdzie niby są bo to się okaże po zamówieniu to ceny koło 500-600 zł ? może są już jakieś nowe modele z jakimiś funkcjami stabilizującymi ?
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 19 sty 2020, o 14:25

Cześć
Jak chcesz latać po domu to kup sobie dronika plus fpv. Jak Cię zainteresuje temat to napiszę więcej co, jak i gdzie ;)

Z helików masz dwie opcje, albo brnąć z źle latanie i kupić jakiegoś mikrusa 4 kanałowego typu wltoys v911 (obecnie za pewnie nowsze wersje mogę sprawdzić) albo w normalne docelowe sterowanie - v977/xk k110 (ale tutaj w domu to tak trzeba delikatnie już).

1500 na początek to dobry budżet na początek jeśli planujesz latać małym i po domu. K110 z nadajnikiem i częściami na zapas to koszt max 600 zł. Więc jest zapas
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 19 sty 2020, o 14:27

Ad ps- tak, zapomnij o nich

PS2. Zanim coś kupisz daj znać, pomożemy, bo łatwo kupić gówno za niegówniane piniondze
Awatar użytkownika
Krefcik
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 19
Rejestracja: 19-01-2020
Lokalizacja: Gdynia
Podziękowano: 1 raz

Postautor: Krefcik » 19 sty 2020, o 14:38

Czyli rozumiem że te Lamy i huntery to lipa ? Kompletnie się na tym nie znam ale interesują mnie tylko helikoptery nie drony do zabawy w domu te "blady" mają jakieś stabilizacje przycisk panika itp. nie chodzi o to żeby od razu kupić coś z profesjonalnym sterowaniem i się zniechęcić jak się spodoba to wymienię natomiast jak pisałem wcześniej pierwsza zabawka trochę mnie zniechęciła, wszędzie piszą że 4 kanałowy na początek a 6 to super sprawa ale trudniejszy, rozumiem że polecasz od razu prawidłowe sterowanie czyli 6 kanałowe lecz naprawdę wolałbym coś prostszego w sterowaniu a potem najwyżej wymienić na 6 kanałówkę i uczyć się od nowa, gdzieś ktoś na forum napisał innym że wymienił huntera na bee king bo się łatwiej lata ale patrze że ten bee king to 6-kanałowiec więc taka sprzeczna informacja może wybrać najlepszą firmę która robi samoloty RC i z tej firmy wybrać najlepszy z przedziału dla początkujących tylko nie wiem jaka to by była marka i model :) Czy jak helikopter ma 2 wirniki u góry to łatwiej nim się steruje niż jak ma jeden wirnik tak wnioskuję z postów że to kolejny etap zaawansowania ? W jakim sklepie polecacie zakupy ?

Wróć do „Jak zacząć fascynującą przygodę”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości