Ubezpieczenie modelarskie - czy warto...

Kwestie formalne i prawne czyli co trzeba wiedzieć żeby nie wylądować na "dołku" i nie mieć doła...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 10 kwie 2018, o 10:53

Co roku tam brałem, ale tak sie zastanawiam... czy ma to sens czy nie ma. Mieć dla posiadania - to jest argument i jest to główny argument wcześniejszych ubezpieczeń. Ale tak się zastanawiam co one mi da, skoro tam gdzie latamy można latać raczej do 700 gram? (czy jakoś tak) hmm
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 10 kwie 2018, o 11:04

Taaa, próba logowania do sytemu Zefir: "DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN" :mad2:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 10 kwie 2018, o 11:04

miruuu pisze:Co roku tam brałem, ale tak sie zastanawiam... czy ma to sens czy nie ma. Mieć dla posiadania - to jest argument i jest to główny argument wcześniejszych ubezpieczeń. Ale tak się zastanawiam co one mi da, skoro tam gdzie latamy można latać raczej do 700 gram? (czy jakoś tak) hmm


No i co... Moja Gauka dokładnie tyle waży.
Nie wierzysz??

:swir:
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 10 kwie 2018, o 11:10

aikus pisze:Jakoś cisza w temacie, a tymcza tymcza tymczasem w PSP leży już od jakiegoś czasu oferta na ten rok.
Z tego co widzę nic się nie zmieniło jeśli chodzi o kasę, chyba zmieniło się co nieco jeśli chodzi o umiejętność rozróżniania dronów od niedronów, lotów VLOS od BVLOS, oraz komercyjnych i niekomercyjnych.
Jeszcze rok, dwa i wyjdziemy na prostą ;)


Cytując znajomą agentkę pracującą dla TU " Ja pracuję w firmie ubezpieczeniowej, nie odszkodowawczej. Zadaniem tej firmy jest sprzedawanie ubezpieczeń, a nie wypłacanie odszkodowań"

Możesz być pewien, że wszelkie niejasności i nieprecyzyjne zapisy działają na korzyść TU, które ma cały sztab ludzi i współpracujące z nim kancelarie działające na rzecz nie wypłacenia Tobie jakiegokolwiek odszkodowania.

Latałeś 450tką na polu na którym zgodnie z prawem można latać zabawką do 600g - ups, nie wypłacimy żadnego odszkodowania. Nie zauważyłeś zapisu drobnym druczkiem w OWU - cóż, Twoja wina, nie masz co liczyć na odszkodowanie, zapis dotyczący rodzaju statku powietrznego którym latasz nie był precyzyjny - no to chyba latałeś czymś od czego nie masz ubezpieczenia...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 10 kwie 2018, o 11:24

No co Ty.... to firmy ubezpieczeniowe nie są instytucjami charytatywnymi?? :wow2: :wow2: :wow2:

A to szok....

Sfrajerzyłem się...
członek męski tam, że OC jest obowiązkowe, ale myślałem, że to coś w rodzaju wysokooprocentowanej lokaty...
No cóż - życie. Jak nie kryptowaluty to ubezpieczenia...
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 10 kwie 2018, o 12:09

I tu się nie zgodzę. Co jeśli latasz modelem o MTOM powyżej 600g, zachowując odległość poziomą od osób i mienia pow 100m i model ci "ucieknie". Taka sytuacja była własnie w Rybniku. Model przeleciał ponad 2km i spadł na samochody przy jakimś markecie. Na to myślę jest to ubezpieczenie. Po cholerę mi ubezpieczenie latając na pustej łące.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 10 kwie 2018, o 12:11

MacGyverek pisze:Na to myślę jest to ubezpieczenie. .


Pytanie czy TU myśli tak samo. Ktoś, najlepiej prawnik siedzący w ubezpieczeniach, musiałby przebrnąć przez drobny druczek OWU.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 10 kwie 2018, o 12:21

aikus pisze:No i co... Moja Gauka dokładnie tyle waży.
Nie wierzysz??

Nie no, wierze. Pytanie tylko na jakich obrotach położysz go na wadze :D

MacGyverek pisze:I tu się nie zgodzę. Co jeśli latasz modelem o MTOM powyżej 600g, zachowując odległość poziomą od osób i mienia pow 100m i model ci "ucieknie". Taka sytuacja była własnie w Rybniku. Model przeleciał ponad 2km i spadł na samochody przy jakimś markecie. Na to myślę jest to ubezpieczenie. Po cholerę mi ubezpieczenie latając na pustej łące.


To sie zacznie bitwa o to czy model Ci uciekł czy nim polecialeś w lokalizację, gdzie już ubezpieczenie nie przysługuje ;)

A tak serio, to nie mam nic przeciw ubezpieczeniom. Moja jedyna wątpliwość jest taka, że biorąc pod uwage miejsce gdzie latam, jestem na straconej pozycji na dzień dobry. No, chyba, że zgłoszę, że latałem hen daleko za Warszawą a model mi uciekł... na Pałacową... ;)
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 10 kwie 2018, o 12:28

Skoro uciekł, to już nie był zdalnie sterowany.. tylko wolno latający.. a od takiego nie ma OC :D
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 10 kwie 2018, o 12:29

A ta Pałacowa w jakimś CTR leży?? Ile tam jest od zabudowań??
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 10 kwie 2018, o 12:35

MacGyverek pisze:Po cholerę mi ubezpieczenie latając na pustej łące.


Po to, żeby pokryć szkody uszkodzonego samochodu kolegi z którym latałeś, albo który był obserwatorem Twojego modelu (tak jest, to jest jak najbardziej praktykowane, nie tylko na papierze).


Panowie, czy ktoś ma w tym temacie może coś konstruktywnego do powiedzenia?
To nie atak.
Po prostu zastanawiam sie czy nie odsubskrybować wątku, bo członek męski mnie strzela od przerabiania kolejny rok z rzędu tego samego.
A warto?
A nie warto?
A wypłaci?
A nie wypłaci?
Może wypłaci...?
No ale przepisy złamałem, to nie wypłaci...
Ale jak jadę samochodem i np. przekroczę prędkość albo wymuszę pierwszeństwo to też łamie przepisy, a OC działa...
... no chyba, że jadę na bani... to wtedy nie działa...
... no ale jak tylko trochę na bani i w stanie wyższej konieczności - to działa.


blać MAĆ!!!
Ubezpieczenie jest OBOWIĄZKOWE!!
Czy kupując OC na samochód zastanawiacie się kiedy działa a kiedy nie działa?
Ja nikomu nie każę kupować OC modelarskiego tak samo jak nikomu nie każę kupować OC na samochód.

Jak ktoś ma prawnika który się dobrze zna na tych ubezpieczeniach i chciałby CHARYTATYWNIE się temu przyjrzeć to super.
Jak dotąd było kilku chętnych, ale zawsze skończyło się na pochrząkiwaniu i pomlaskiwaniu, tudzież na mniej lub bardziej dobitnym powielaniu truizmów.

Ja pierdole!!!! :mad2: :mad2: :mad2:

Przypomniałem tylko o takiej instytucji, bo sezon się zaczyna.
I bardzo blać jego mać przepraszam, więcej tego nie zrobię.
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 10 kwie 2018, o 12:42

Konstruktywnie odpowiem tak ;)
Ja się ubezpieczam w Finansowej Chacie, a dodatkowo mamy jakieś ubezpieczenie stowarzyszeniowe jak robimy jakieś pokazy lotnicze na stadionach i innych obiektach. Jakbyśmy mieli zawsze spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa to byśmy z domu nie wychodzili. Na szczęście nigdy nie musiałem używać tego ubezpieczenia i obym nigdy nie musiał. 100 zł to i dużo i mało. Zalezy jak na tą 100 spojrzeć.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 10 kwie 2018, o 12:49

Aikus, ale ja nie o tym...

Samochodem z reguły nie łamie przepisów i nigdy nie jeżdze na bani.
Helikiem... zawsze... na pałacowej... mnie tylko o to.

Ale już nie psuje wątku, nie odsubskrobywuj - już nie będe :) .... blać jego mać :)
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 10 kwie 2018, o 13:03

aikus pisze:
MacGyverek pisze:Po cholerę mi ubezpieczenie latając na pustej łące.


Po to, żeby pokryć szkody uszkodzonego samochodu kolegi z którym latałeś, albo który był obserwatorem Twojego modelu (tak jest, to jest jak najbardziej praktykowane, nie tylko na papierze).


OC nie działa jeśli to Twoje auto i jest w leasingu i nie działa jeśli obserwator to osoba Tobie bliska. § 9 OWU.

Trzeba rozważnie dobierać obserwatorów i samochody :D
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 10 kwie 2018, o 13:11

Mirek jest każdemu bliski, więc od niego daleko :P
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 10 kwie 2018, o 14:05

miruuu pisze:Samochodem z reguły nie łamie przepisów i nigdy nie jeżdżę na bani.

Czyli zardzewiało już biedactwo i wrosło w asfalt od bezczynności :vhappy:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 10 kwie 2018, o 19:34

mwx pisze:
OC nie działa jeśli to Twoje auto i jest w leasingu i nie działa jeśli obserwator to osoba Tobie bliska. § 9 OWU.

Trzeba rozważnie dobierać obserwatorów i samochody :D

Bliska to znaczy stojąca bliżej niż 100 metrów na przykład ? Co się dopiero ujawni w zapisach szczegółowych TU, dla ubezpieczającego się niedostępnych ani przed, ani po.
Co do wspomnianego incydentu w Rybniku, to Warta się wypięła w podobnym stylu. Sprawca musiał sam pokryć szkody.
Rozmawiałem onegdaj długo czerwcowego wieczora z prawnikiem pracującym dla kilku TU. Cholera, mocną głowę miał :masakra: ... Ale miałem znajomego do pomocy w rozwiązywaniu języka temu Panu. No i w końcu przed świtem się udało.
Chyba wolałbym dalej żyć w nieświadomości :? ...
mwx pisze:
aikus pisze:Jakoś cisza w temacie, a tymcza tymcza tymczasem w PSP leży już od jakiegoś czasu oferta na ten rok.
Z tego co widzę nic się nie zmieniło jeśli chodzi o kasę, chyba zmieniło się co nieco jeśli chodzi o umiejętność rozróżniania dronów od niedronów, lotów VLOS od BVLOS, oraz komercyjnych i niekomercyjnych.
Jeszcze rok, dwa i wyjdziemy na prostą ;)


Cytując znajomą agentkę pracującą dla TU " Ja pracuję w firmie ubezpieczeniowej, nie odszkodowawczej. Zadaniem tej firmy jest sprzedawanie ubezpieczeń, a nie wypłacanie odszkodowań"

Możesz być pewien, że wszelkie niejasności i nieprecyzyjne zapisy działają na korzyść TU, które ma cały sztab ludzi i współpracujące z nim kancelarie działające na rzecz nie wypłacenia Tobie jakiegokolwiek odszkodowania.

Latałeś 450tką na polu na którym zgodnie z prawem można latać zabawką do 600g - ups, nie wypłacimy żadnego odszkodowania. Nie zauważyłeś zapisu drobnym druczkiem w OWU - cóż, Twoja wina, nie masz co liczyć na odszkodowanie, zapis dotyczący rodzaju statku powietrznego którym latasz nie był precyzyjny - no to chyba latałeś czymś od czego nie masz ubezpieczenia...

... to wierzchołek realnie istniejącej góry lodowej, dość łagodnie przedstawiony :masakra:
Wszystko ma swoją cenę.
WSZYSTKO.
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 10 kwie 2018, o 20:30

omcKrecik pisze:Bliska to znaczy stojąca bliżej niż 100 metrów na przykład ? Co się dopiero ujawni w zapisach szczegółowych TU, dla ubezpieczającego się niedostępnych ani przed, ani po.


Nie ma takiej możliwości, żebyś zawarł jakąkolwiek umowę nie mając wglądu w wszystkie jej zapisy. Oczywiście, że TU udostępniają OWU przed zawarciem umowy i po tym bardziej. Tylko nikt tego nie czyta, bo to najczęściej 20 stron czcionką 6.
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 10 kwie 2018, o 22:51

Niestety jest taka możliwość - obecną umowę OC komunikacyjnego zawarłem, a zapisy szczegółowe otrzymałem dopiero póżniej na pisemne żądanie (za poradą wspomnianej osoby zresztą). Wcześniej nie miałem pojęcia o ich istnieniu. W OWU nie było ani słowa o warunkach rozwiązania umowy. Natomiast było w tych nieujawnionych z początku. Rzecz jasna, nie jest tak łatwo... Ale da się, tylko trzeba pilnować terminów na warunkach tego TU i mieć dowody ich dotrzymania. Bez tego - przedłużenie umowy z automatu, niekoniecznie korzystne.
Co do nieczytania umów to masz rację - prawie nikt nie czyta, bo i tak prawie nikt by tego dokładnie nie zrozumiał. Jeżeli nawet 5% przeczyta, zrozumie i nie podpisze, to reszta da się naciągnąć.
Jest jeszcze taki ciekawy zapis w umowach, niekoniecznie dotyczących OC, o przepisach Kodeksu Cywilnego mających zastosowanie w okolicznościach nie przewidzianych/nie uregulowanych daną umową. Czyli jakby co, to prawnicy w akcji. Nie za darmo, nie nie nie :masakra:
Każdego stać rzecz jasna...
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
CichyBart
Stały bywalec...
Posty: 159
Rejestracja: 21-02-2018
Lokalizacja: Konin / Poznań
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 4 razy

Postautor: CichyBart » 11 kwie 2018, o 06:30

PSP dodatkowo udostępnia do użytku kanał VHF, co może się niektórym przydać. Aktualnie korzystam z lotniska, z którego korzystają także paralotniarze. Zawsze warto wiedzieć, co u nich się dzieje.
Z tego, co mi się kojarzy, to PSP ma modele do 25kg.
Jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Nikt się jeszcze nie zderzył z niebem.

Wróć do „Prawo i legislacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron