Ubezpieczenie modelarskie - czy warto...

Kwestie formalne i prawne czyli co trzeba wiedzieć żeby nie wylądować na "dołku" i nie mieć doła...
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 16 kwie 2011, o 20:35

Witajcie.

Czy ma ktoś z kolegów doświadczenie w zawieraniu umów w celu ubezpieczenia się od szkód spowodowanych przez model RC..? Wiem, że oficjalnie "operator modeli RC" powyżej 5kg jest zobowiązany posiadać także badania lekarskie w/g klasy III.

Art. 105. 1. Sprawność psychiczną i fizyczną członka oraz kandydata na członka personelu lotniczego sprawdza się w trakcie badań lotniczo-lekarskich.
1a. Badaniom, o których mowa w ust. 1, podlegają członkowie personelu lotniczego oraz kandydaci na członków personelu lotniczego specjalności:
1) pilot - operator modelu latającego o masie poniżej 30 kg; 1b. Przepis ust. 1a nie dotyczy osób wykonujących czynności lotnicze w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym.
2. Członek personelu lotniczego nie może wykonywać lotów lub innych czynności lotniczych w przypadku utraty wymaganej sprawności psychicznej i fizycznej.
3. Członek personelu lotniczego, który jest świadomy utraty sprawności fizycznej lub psychicznej wymaganej do wykonywania swojej funkcji, zobowiązany jest do natychmiastowego poddania się badaniom lotniczo-lekarskim.
4. Badania lotniczo-lekarskie przeprowadzane są odpłatnie.
5. Sprawność fizyczną i psychiczną członka personelu lotniczego, o którym mowa w ust. 1a, stwierdza się na podstawie złożonego przez tę osobę pisemnego oświadczenia, że stan zdrowia tej osoby pozwala na bezpieczne wykonywanie czynności lotniczych lub ważnego prawa jazdy dowolnej kategorii.


Tak sobie pomyslałem, że dobrze by było mieć takie ubezpieczenie, gdyż nasze maszyny pomimo niezbyt wielkiej wagi - mogą narobić dość poważnych szkód materialnych.. A gdyby jeszcze ktoś ucierpiał - to już poważny problem mogący się skończyć płaceniem odszkodowania..

Jeśli ktoś miał lub ma do czynienia z OC pilota - operatora modelu latającego, to proszę o info..

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
AdamskY
Elita forum...
Posty: 674
Rejestracja: 05-07-2010
Lokalizacja: Ostróda
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: AdamskY » 16 kwie 2011, o 21:17

w Niemczech każdy kto chce latać na specjalnych lotniskach dla modeli musi mieć tzw "Modelbau Vesicherung".
Kosztuje to około 40 € na rok ale bez tego nawet nie wpuszcza jako "gościa" na lotnisko z modelem.

np:
DMO oder DMFV Versicherung

to niemieckie forum ale może ktoś przetłumaczy, mi się nie chce :)
Adam®
www.adam-rcmodel.eu
Awatar użytkownika
karol
Elita forum...
Posty: 834
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Szczecin / Cill Droichid
Podziękował: 62 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: karol » 16 kwie 2011, o 21:21

W Irlandi, mozna latac tylko na lotniskach do tego przeznaczonych. Tzn. sa kluby ktore, maja swoje miejsca do latania. Z reguly opata to 30Euro M.A.C.I jest to irlandzkie zrzeszenie pilotow RC wraz z ubezpieczeniem + czlonkostwo klubowe ok 60-70 euro. Wszystko kosztuje na poczatku 100E, ale z kazdym rokiem maleje. W tamtym roku placilem za wszystko 100E a w tym juz 85E. Ubezpieczenie obejmuje 5 000 000 euro. Tak nie popelnilem bledu. Jak chcecie to wstawie skan karty czlonkowskiej.
Pozdrawiam, Karol
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 16 kwie 2011, o 21:47

W Hiszpanii póki jest to latanie rekreacyjne można latać gdziekolwiek i bez żadnych papierów z zastrzeżeniem że należy przestrzegać stref z ograniczeniami w ruchu lotniczym i "powszechnego poczucia rozsądku" (sentido comun - termin prawniczy) w doborze miejsca lotów. Chcąc latać na jakimkolwiek pokazie, zawodach lub zawodowo należy trzeba mieć licencję federacyjną (chyba 40€) i być członkiem klubu (100-200€ wpisowego plus 120-180€ opłaty rocznej), członkostwo oznacza bycie objętym ubezpieczeniem klubowym. Zdecydowana większość tutejszych ubezpieczeń mieszkań/domów obejmuje swoim zakresem uprawianie hobby w tym modelarstwo RC uprawiane niezawodniczo.
Piotrek
Awatar użytkownika
Miron
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 64
Rejestracja: 11-01-2011
Podziękował: 3 razy

Postautor: Miron » 16 kwie 2011, o 22:37

czyli u nas jesteśmy 100 lat za ... .

http://www.epheli.pl/index.php?name=PNp ... ic&t=28435

uważam, że cena do ochrony jest masakryczna... chciałem kupić, ale stwierdziłem, żeby się wypchali :gas: a co mi... jeszcze raz :gas: :gas:
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 18 kwie 2011, o 07:50

Miron, cena jest żadna. Zastanów się. Wlecenie modelem w szybę samochodu, koszt? Zależnie od szyby, ale jak się postarasz to i tysiaka będziesz musiał wydać jak nie lepiej. Nie mówiąc o zdrowiu ludzkim. Ja miałem już takie przypadki, na zawodach szybowcowych patafian wleciał w samochód mojej matki, wtedy był to duży fiat, więc koszty dość małe (ale było to dobre 10 lat temu). Kumpel modelem deprona wleciał w nową Corollę. Koleś pojechał do salonu, żeby mu ją polakierowali, koszt 1500zł, dogadali się jedynie w sprawie rozłożenia spłaty na raty. Nie mówiąc o przypadku, jak na Wilanowie akrobat przebił się przed dach malucha. Stare czasy. Dzisiaj samochodu są trochę droższe, ale życie i zdrowie bezcenne od zawsze.

U nas w klubie praktycznie każdy, kto dużo lata, ma ubezpieczenie. Mi się kończy jakoś w połowie roku, na pewno wykupię po raz kolejny.

Moim zdaniem warto się zastanowić, bo mistrzami świata nie jesteśmy, prędzej czy później komuś stanie się krzywda lub ktoś coś uszkodzi, bo każdy chce latać jak Tarek czy inny magik. Daleko patrzeć nie trzeba, w sobotę na EP3 chłopak pięknie latał Extrą 300, w ostatnim locie przegiął, dobrze że drzewo zasłaniało mój samochód, a pilot też dobry, ominął i drzewo i samochód.

Odnośnie ubezpieczeń to trzeba uważać. Wielu ludzi ma ubezpieczenia domu, mieszkania + w życiu prywatnym. O ile dobrze pamiętam, to w PZU jest zapis, że wyklucza się sporty lotnicze.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
Miron
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 64
Rejestracja: 11-01-2011
Podziękował: 3 razy

Postautor: Miron » 18 kwie 2011, o 09:53

Nie zgadzam się... zwróć uwagę, że napisałem cena do ochrony!!. Fakt faktem ceny polis w Polsce są jedne z najwyższych. Zwróć uwagę za 100euro Karol ma sumę ubezpieczeniową de facto nieograniczoną, bo szkody rzadko przekroczą 5 mln euro. U nas 75euro a suma - 75 000?? Jest różnica, prawda?? Dlatego twierdzę, że w Polsce przeginają z cenami polis...
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 18 kwie 2011, o 11:48

Czyli kupisz zagraniczną?
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 18 kwie 2011, o 18:50

..A ja się mimo wszystko dowiem u kolegi który lata i jednocześnie jest agentem ubezpieczeniowym. Czyli osoba kompetentna.. Myslałem, że koledzy modelarze już przetarli szlaki, ale w takim przypadku - przeprowadzę wywiad i opiszę jak to wygląda i gdzie najtaniej..
tomek68
Domownik forum...
Posty: 339
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Drogheda
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 7 razy

Postautor: tomek68 » 18 kwie 2011, o 19:21

Miron pisze:Nie zgadzam się... zwróć uwagę, że napisałem cena do ochrony!!. Fakt faktem ceny polis w Polsce są jedne z najwyższych. Zwróć uwagę za 100euro Karol ma sumę ubezpieczeniową de facto nieograniczoną, bo szkody rzadko przekroczą 5 mln euro. U nas 75euro a suma - 75 000?? Jest różnica, prawda?? Dlatego twierdzę, że w Polsce przeginają z cenami polis...


To troszkę nie tak jak myślisz Miron ,Karol ma grupowe ubezpieczenie a na 5 mln euro ubezpieczony jest klub . Jakbyś chciał w Irlandii ubezpieczyć się indywidualnie na 5 mln euro to byś musiał dom sprzedać :rotfl: .
Heli pilots live in a world full of vibration
Awatar użytkownika
Miron
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 64
Rejestracja: 11-01-2011
Podziękował: 3 razy

Postautor: Miron » 18 kwie 2011, o 21:21

Kowal pisze:Czyli kupisz zagraniczną?

no niestety nie kupię bo nie ma takiej opcji ;)


tomek68 pisze:
To troszkę nie tak jak myślisz Miron ,Karol ma grupowe ubezpieczenie a na 5 mln euro ubezpieczony jest klub . Jakbyś chciał w Irlandii ubezpieczyć się indywidualnie na 5 mln euro to byś musiał dom sprzedać :rotfl: .

fakt, nie jest to jednoznacznie opisane... ale taka forma ubezpieczenia by mi odpowiadała, a nie 200zeta za 200 000 PLN, co obejmie co najwyżej straty majątkowe, a nie obejmie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu...
Awatar użytkownika
karol
Elita forum...
Posty: 834
Rejestracja: 25-02-2010
Lokalizacja: Szczecin / Cill Droichid
Podziękował: 62 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: karol » 18 kwie 2011, o 21:27

Ja tez nie mam z tym doswiadczenia, rowniez wydalo mi sie to dziwne ze 5kk Euro za 100euro rocznie. Tymbardziej, ze irlandia jest bardzo drogim krajem.
Pozdrawiam, Karol
Awatar użytkownika
Bartoszko
Stały bywalec...
Posty: 240
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 10 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Bartoszko » 20 kwie 2011, o 19:23

Żeby nie być goloslownym, proponuję zajrzeć tutaj:
http://lotniczapolska.pl/Wilga-zderzyla ... elem,19013

Na szczęście nikt nie zostal pociągnięty za konsekwencje ;) co nie znaczy, że zawsze tak będzie..
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 20 kwie 2011, o 19:58

Miron pisze:czyli u nas jesteśmy 100 lat za ... .

Ty się ciesz że nie wiesz jak tu wygląda składanie deklaracji podatkowej :D Wtedy byś nie pisał o 100-latach tylko chodził tydzień wk%#!%ny :mrgreen:
Piotrek
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 20 kwie 2011, o 21:23

Bartoszko pisze:Żeby nie być goloslownym, proponuję zajrzeć tutaj:
http://lotniczapolska.pl/Wilga-zderzyla ... elem,19013

Na szczęście nikt nie zostal pociągnięty za konsekwencje ;) co nie znaczy, że zawsze tak będzie..


Tja. Faktycznie, lepiesz zaoszczędzić 2-3 stówki, a kasę na naprawę wywalić z własnego portfela. Ja jednak jestem za tym, żebyście kupowali odszkodowania, bo takie oszczędności są pozorne.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
Miron
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 64
Rejestracja: 11-01-2011
Podziękował: 3 razy

Postautor: Miron » 20 kwie 2011, o 23:06

miszcz_waw pisze:Ty się ciesz że nie wiesz jak tu wygląda składanie deklaracji podatkowej :D Wtedy byś nie pisał o 100-latach tylko chodził tydzień wk%#!%ny :mrgreen:

i tak chodzę a i dzięuje za przypomnienie o złożeniu PIT-u (znowu bym zapomniał...) :D :D

Kowal pisze:Tja. Faktycznie, lepiesz zaoszczędzić 2-3 stówki, a kasę na naprawę wywalić z własnego portfela. Ja jednak jestem za tym, żebyście kupowali odszkodowania, bo takie oszczędności są pozorne.

nie bardzo się rozumiemy ;) Nie jestem za nieubezpieczaniem się!! tylko stwierdzam, że suma ubezpieczeniowa jest śmieszna!! ech!! czuję że się nie dogadamy... :gas: :hammer:
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2011, o 10:17 przez Miron, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
edek
Elita forum...
Posty: 582
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: edek » 21 kwie 2011, o 09:42

Przyszlo mi wczoraj do placenia z ubezpieczalni i sobie przypomnialem o tym temacie...

Moje skromne,za 53e, ubezpieczenie pokrywa...uwaga, do 23.112.116,54 EUR za szkody zdrowotne i 6.680.007,78EUR za szkody materialne spowodowane modelem RC. :shock:
exTeam Gaui
Awatar użytkownika
Sebus
Stały bywalec...
Posty: 166
Rejestracja: 11-10-2010
Lokalizacja: Nowa Sól
Podziękował: 6 razy
Podziękowano: 40 razy

Postautor: Sebus » 21 kwie 2011, o 09:47

panowie wiecie ze male jest prawdopodobieństwo wlecenia w kogoś itd... przecież umiemy latać, zachowujemy środki ostrożności odpowiednie do swoich umiejętności... a te wszystkie ubezpieczenia to z tego co ja czytam to pic na wode. Szukałem conieco i jedyne co wpadło mi w oko to Allianz i na bank nie za 150 zł hehehe koles na epheli przyciąć chce chyba troche sobie :)
Rexy:250,450,600N,700N. Sirocco, SM50E i wiele innych
------>SYMULATOR to PODSTAWA!<-------
Awatar użytkownika
edek
Elita forum...
Posty: 582
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: edek » 21 kwie 2011, o 09:55

To nie jest pic na wode,to jest wlasnie ubezpieczenie. Gdyby takie wypadki czesto sie zdazaly to nikt by nie chcial nas ubezpieczac....
exTeam Gaui
Awatar użytkownika
super_mario2
Elita forum...
Posty: 980
Rejestracja: 05-02-2011
Lokalizacja: Halinów
Podziękował: 53 razy
Podziękowano: 44 razy
Kontaktowanie:

Postautor: super_mario2 » 21 kwie 2011, o 10:05

Sebus pisze:panowie wiecie ze male jest prawdopodobieństwo wlecenia w kogoś itd... przecież umiemy latać, zachowujemy środki ostrożności odpowiednie do swoich umiejętności... a te wszystkie ubezpieczenia to z tego co ja czytam to pic na wode. Szukałem conieco i jedyne co wpadło mi w oko to Allianz i na bank nie za 150 zł hehehe koles na epheli przyciąć chce chyba troche sobie :)

Sebuś mów za siebie, ja nie umiem :D
A właśnie sobie kupiłem 600-te i rozglądam się za ubezpieczeniem :mrgreen:
Pozdrawiam Mariusz
Goblin 700, T-Rex 450 PRO V2 3GX, 600 ESP BeastX
E-flite MSR, FPVRaptor
Spektrum DX8, Phoenix RC

Wróć do „Prawo i legislacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron