Ubezpieczenie modelarskie - czy warto...

Kwestie formalne i prawne czyli co trzeba wiedzieć żeby nie wylądować na "dołku" i nie mieć doła...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 12 lut 2017, o 15:08

Ubezpieczenie działa od momentu przelewu kasy. Jeśli dadzą info 1 marca to wielkiej straty nie będzie.
Musze sprawdzić moje. Tez mam w PSP i nie wiem do kiedy właśnie. Wszyscy mają do 28 lutego?
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 12 lut 2017, o 19:39

mięczaki
Helikoptery
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 13 lut 2017, o 05:36

Też patrzyłem na PSP i rzeczywiście nie ma jeszcze oferty na 2017. W tym roku chciałem rozszerzenie o (fuj...) drony, więc ciekawe ile trzeba będzie zapłacić? Póki co zapłaciłem składkę.

Miruu, ja też mam do końca lutego.
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 13 lut 2017, o 09:54

Fuj drony srony... Hehe
Chyba tam dziś zadzwonię do tej miłej Pani to sie dowiem kiedy będzie ubezpieczenie...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 13 lut 2017, o 10:01

No i już wszystko wiem. Do środy powinno być.
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 16 lut 2017, o 07:48

Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 16 lut 2017, o 14:45

aikus pisze:No i już wszystko wiem. Do środy powinno być.

Dzwoń jeszcze raz i użyj całego swojego uroku osobistego :)

Wysłane z mojego S7
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 16 lut 2017, o 15:41

Ale to nie od Niej zalezy... Spoko panowie, zrobią!!
Przeciez do 28 lutego mamy wazne ubezpieczenie z zeszlego roku.
Nowe zawiera sie w 15 minut.
Luss Marija!!

(Ale dzieki ze odswiezacie wątek ;) )
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 23 lut 2017, o 21:10

Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 23 lut 2017, o 21:27

Troche podrozyli... o 10 zlotych... Aaale to tam...
Luzik.
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 23 lut 2017, o 21:56

Możecie mi wyjaśnić coś. Są 4 warianty. Gdybym brał wariant 4 to muszę brać jeszcze 1 podstawowy do tego czy można tylko samą 4kę??
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 24 lut 2017, o 09:01

Czy ktoś porównywał może ubezpieczenie psp z tym z www.finansowachata.pl?
Zdaje się że w tym drugim jest podobnie, tylko nie trzeba się bujać z żadnym członkostwem - czy pomijam jakiś haczyk?
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 24 lut 2017, o 09:23

Ja nigdzie nie widzę warunków ogólnych dla ubezpieczeń. Są tylko ogólne OC z Hestii. Wyjaśnień odnośnie warunków dla modeli, co to model, jaki podział modeli, co to "dron", waga modeli itp. Niestety nie znalazłem ani w Finansowej Chacie, ani w PSP tego. Walniesz gdzieś i potem ubezpieczyciel cię może w jajo zrobić bo warunki ubezpieczenia nie są podane. Chyba, że się je dostaje po zawarciu ubezpieczenenia?!
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 24 lut 2017, o 11:23

MacGyverek pisze:Możecie mi wyjaśnić coś. Są 4 warianty. Gdybym brał wariant 4 to muszę brać jeszcze 1 podstawowy do tego czy można tylko samą 4kę??



To zalezy co chcesz miec w ubezpieczeniu. Jak dobrze widze to opcja 4 to sa TYLKO DRONY. Czyli nie ma modelarstwa, nie ma innych sportow i tak dalej...


mwx pisze:Czy ktoś porównywał może ubezpieczenie psp z tym z http://www.finansowachata.pl?
Zdaje się że w tym drugim jest podobnie, tylko nie trzeba się bujać z żadnym członkostwem - czy pomijam jakiś haczyk?



NIe wiem czy pomijasz haczyk, ale czlonkostwo daje Ci ubezpieczenie grupowe, czyli "w razie czego" nie jestes jakims pojedynczym szaraczkiem, ktory sie paluje z ubezpieczycielem, zeby laskawie wyplacil, tylko masz jakby wsparcie stowarzyszenia.
No i wiesz, ubezpieczenie pojedynczego ludka kosztuje wiecej... W sumie tyle samo co tu ubezpieczenie plus skladka czlonkowska.
I troche tez nie rozumiem co masz na mysli "bujanie sie z czlonkostwem"... to nie powoduje zadnych dodatkowych wymagan od Ciebie, poprostu robisz dwa mniejsze przelewy zamiast jednego wiekszego...
Zarejestrowac sie i tak musisz w tym zefirze... i jak juz swoje dane podasz, to klikasz "czlzonkostwo" potem klikasz "ubezpieczenie"... potem sprawdzasz skrzynke mailowa, robisz dwa przelewy i juz...


MacGyverek pisze:Ja nigdzie nie widzę warunków ogólnych dla ubezpieczeń. Są tylko ogólne OC z Hestii. Wyjaśnień odnośnie warunków dla modeli, co to model, jaki podział modeli, co to "dron", waga modeli itp. Niestety nie znalazłem ani w Finansowej Chacie, ani w PSP tego. Walniesz gdzieś i potem ubezpieczyciel cię może w jajo zrobić bo warunki ubezpieczenia nie są podane. Chyba, że się je dostaje po zawarciu ubezpieczenenia?!




No jak... A to:

http://psp.org.pl/ubezpieczenia/oc-2017/

Jak rozwiniesz sobie poszczegolne opcje to tam wlasnie jest napisane co to konkretnie objmuje... Chcialbys miec jeszcze cos wiecej napisane?
;)

To co mnie osobiscie niepokoi, to rozdzielenie dronow i modeli.
Znaczy to jest z jednej strony dobre, bo nie wrzuca mnie, latajacego helikopterami i samolotami do jednego wora z kazda kaczka ktora kupi sobie bie-drona, ale z drugiej...
Co to wlasciwie jest dron?
Jak przyjdzie do przepychanki, to ubezpieczyciel moze sie powolac na encyklopedyczne znaczenie tego slowa, a w tym znaczeniu mieszcza sie WSZYSTKIE NASZE MODELE!!! Tak jest - jak ktos nie wierzy - prosze bardzo:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezza%C5% ... powietrzny

Pierwsze zdanie definicji zamyka temat.

No i oczywiscie mozna sie potem sądzic, ze skoro tak, to po co bylo rozdzielane ubezpieczenie dla modelarzy i dla droniarzy i przed sadem jest spora szansa to wygrac, prawdopodobnie nawet nie dojdzie do rozprawy, ale ...
... ale haczyk - jest.

I to jest cos co mnie troche zaniepokoilo.

Jesli chcecie moge tam podzwonic, popytac... troche sie poupierdliwiac, poprosic o oficjalna wykladnie - jak dostaniemy to na pismie, albo chociaz w formie informacji na stronie (tak zeby kazdy mogl sobie zrobic screena)..., ze konkretnie w rozumieniu tych regulacji dron to wielowirnikowiec, a model to helikopter lub samolot no to OK, wszystko jasne i juz sie nie czepiamy.

W sumie jako forum tez nie jestesmy juz jednym szarym uzytkowiczkiem tylko jakas tam wieksza grupa, wiec tez jest szansa, ze nas wysluchaja...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 24 lut 2017, o 11:27

Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 24 lut 2017, o 11:32

Ubezpieczyciel, a raczej obsługująca go kancelaria powołuje biegłego, biegły doskonale rozumie i tłumaczy różnicę pomiędzy drąem a helikoptrem i koniec.
Nie licz na to, że jak jest napisane "dron" to podciągniesz pod to cokolwiek innego.
No chyba że Ty odnajdziesz biegłego który udowodni, że śmigłowiec rc to to samo co "dron".
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 24 lut 2017, o 11:34

Aikus właśnie mi o to chodzi ze w tych OWU nie ma nic o modelach. Pokaż mi w tym całym tekście definicje Drona i Modelu. Czym się charakteryzuje dron a czym model latajacy. Ogólnie wszelkie latałda zaliczają się do statków powietrznych i nie ma podziałów na drony i nie drony. Powinno być opisane warunki latania, masy modeli itp itd. Tego poprostu nie ma!!! Ktoś sobie nazwał ubezpieczenie modeli i dronów ale nie ma zasad w OWU na jakich można latać i ubezpieczenie wtedy jest ważne. Ja np teraz nie wiem który wariant mam brać: czy 1 czy 4. Latam helikopterami (2 śmigła), wielowirnikowcami (3 smigła i 4 śmigła) i samolotem piankowym. I co mam brać??!! Czy mogę latać LOS czy VLOS też na tym ubzpieczeniu?? Poprostu nigdzie tego nie mogę znaleźć u nich. Gość podobnie napisał w komentarzach:

Czy można prosić o rzeczywiste dokumenty jakie zostały zatwierdzone i podpisane przez obie strony (idealnie po prostu skany)? Bo nie wierzę, że ubezpieczyciel pisał o ‚dronach’, a wariant czwarty dotyczy tylko modeli o masie równej 25kg (tak prawnie brzmi obecnie pierwsze zdanie w tym wariancie). Wolałbym sam sprawdzić jak ubezpieczyciel zdefiniował pewne rzeczy (np. BVLOS) i wyłączenia.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 24 lut 2017, o 11:40

mwx pisze:Ubezpieczyciel, a raczej obsługująca go kancelaria powołuje biegłego, biegły doskonale rozumie i tłumaczy różnicę pomiędzy drąem a helikoptrem i koniec.
Nie licz na to, że jak jest napisane "dron" to podciągniesz pod to cokolwiek innego.
No chyba że Ty odnajdziesz biegłego który udowodni, że śmigłowiec rc to to samo co "dron".



Ja nie licze na cos takiego!
Licze na to, ze to ubezpieczyciel nie bedzie probowal tego zrobic.
Ergo, licze, ze w razie żądania wypłacenia odszkodowania moje i twoje i nas wszystkich rozumienie slowa dron bedzie dla ubezpieczyciela tak samo oczywiste jak w tej chwili.
Poprostu niepokoi mnie zapis " z wylaczeniem dronow" w mojej opcji ubezpieczenia.
Bo potem ubezpieczyciel moze powiedziec:
"A silnik ma? Ma! No to dron!
To ubezpieczenie dotyczy tylko modeli swobodnie latajacych".

Samo powolanie bieglego bedzie kosztowalo tyle ze raczej nie bedzie sie oplacalo.

OK, ja rozumiem, ze to jest oczywiste, ale wlasnie przez takie "oczywiste" rzeczy ludzie juz cale majatki potracili.


@MacGyverek: True, czyli moje obawy sa czescia tego o czym mowisz.
No dobra - gosc napisal. 12 miesiecy temu.
do tej pory nikt sie nie odezwal...

Tak jak mowie - jak chcecie moge tam dzwonic / pisac....
Z reszta kazdy moze - ja tam nie jestem nikim szczegolnym.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 24 lut 2017, o 11:44

Prawda jest taka, że pierwsze co robi prawnik TU, to powołanie się na:

"Od 7 września 2016 roku weszły w życie nowe przepisy regulujące ruch dronów nad terytorium Polski. Dawniej można było latać bez licencji nad zabudowaniami i miastami poniżej 25 tysięcy mieszkańców[17]. Od września bez licencji nie można latać nawet nad wsiami i wolno stojącymi budynkami (wymagane jest zachowanie odległości 100 metrów od zabudowań i 30 metrów od osób i pojazdów)[18].
Zmiany dotyczą modeli latających ważących powyżej 0,6 kg. Modelami poniżej tej wagi można w dalszym ciągu wykonywać loty niekomercyjne, nawet na terenie miasta.
Osoby chcące latać zarobkowo lub cięższymi modelami muszą zdać egzamin państwowy w jednej z dwóch kategorii:
UAVO VLOS (ang. Visual Line of Sight) – uprawnia do lotów w zasięgu wzroku pod warunkiem zachowania bezpiecznej odległości i odpowiedniego oznakowania (operator musi mieć kamizelkę, a dron musi mieć tabliczkę identyfikacyjną)..."


Trzeba dokłądnie przeanalizować to: http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016 ... 131701.pdf, oraz art. 33 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (Dz. U. z 2016 r. poz. 605 i 904), bo może się okazać, że bez tej idiotycznej licencji wszystkie te ubezpieczenia możemy sobie wsadzić w d. , bo wszystkim co waży więcej niż 600g latamy bezprawnie, tak jakby rozwalić samochód bez prawa jazdy albo bez badania okresowego. Każdy aplikant, czy nawet student prawa od razu wpadnie na to, żeby skorzystać z tego zapisu i TU wypnie na nas swoją korpodupę.
Mam licencję FAI na potrzeby zagramanicznych zawodów, ale to pewno i tak nie ma znaczenia w tym porąbanym kraju.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2017, o 12:01 przez mwx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 24 lut 2017, o 11:55

Dlatego nie lubię "dronów". To nieoficjalne (i chyba nigdzie w rozporządzeniu określenie) przykleiło się do ... no własnie do czego? Oficjalnie używane jest Bezzałogowy Statek Powietrzny (UAV).

Z punktu widzenia ubezpieczenia co w takim razie pozostaje w modelarstwie w punkcie 2?? Modele pływające i jeżdżące? Bo model latający bez silnika dalej jest UAV tyle że bez silnika....

Wróć do „Prawo i legislacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość