Kanał na YT o RC Heli dla początkujących

Tu nauczymy Cię terminologii, pomożemy Ci wybrać zabawki, a potem je bezpiecznie uruchomić.
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 20 mar 2018, o 11:42

Softstart Braina w spalinie jest OK, nie mam mu nic do zarzucenia. Ale skupmy się na elektryku, a w tym przypadku (zresztą w spalinie również, jesli używa się zewnętrznego gova) ustawienie obrotów na reglu ma zaletę uwolnienia od konieczności podpinania programatora do zmiany obrotów. W przypadku korzystania z Braina są 3 prędkości obrotowe plus hold, do latania spoko, ale do pieszczotek trochę męczące
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 20 mar 2018, o 13:25

Artja pisze:Softstart Braina w spalinie jest OK, nie mam mu nic do zarzucenia.


W spalinie możesz nie mieć softstartu i też będzie OK... bo masz sprzęgło.

Artja pisze:Ale skupmy się na elektryku, a w tym przypadku (zresztą w spalinie również, jesli używa się zewnętrznego gova) ustawienie obrotów na reglu ma zaletę uwolnienia od konieczności podpinania programatora do zmiany obrotów. W przypadku korzystania z Braina są 3 prędkości obrotowe plus hold, do latania spoko, ale do pieszczotek trochę męczące


No... czyli mamy kolejny argument za govem z regla vs gov w Braina, dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 20 mar 2018, o 14:42

aikus pisze:
Artja pisze:Softstart Braina w spalinie jest OK, nie mam mu nic do zarzucenia.

W spalinie możesz nie mieć softstartu i też będzie OK... bo masz sprzęgło.

No tak nie do końca... W spalinie za softstart robi krzywa gazu w normalu, albo trzeba mieć softstart w którymś z trybów governora. Obecnie normal mam tylko w benzynie, w nitro tylko idle i sprawę załatwia softsatrt Braina. Pcham drąga na środek i spokojnie czekam aż się wirnik rozkręci na tyle na ile ustawiłem/


aikus pisze:No... czyli mamy kolejny argument za govem z regla vs gov w Braina, dobrze rozumiem?

Raczej tak, nie da się ukryć że prościej przesunąć krzywą w aparaturze niż podpinać kompa. Ale ten argument może nie dotyczyć np posiadaczy apki i Braina z obsługą wifi/BT
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 20 mar 2018, o 17:10

Jeśli miałbym HW to bym brał z niego gov bo ma też dodatkowo bail-out. GOV od Aligna nie ma bail-outu więc chciałem z Braina ale koniec końcow i tak będzie bez bail-outu bo regiel aligna jest ustawiony na soft-start :rotfl:

Jedyna w sumie zaleta gova z Braina jest taka, że można ustawić dokładną ilość obrotów jaką się chce i nie zgadywać poprzez podnoszenie krzywej gazu. Jak ktoś chce mieć dokładnie 2400 to będzie miał 2400. Niby Brain może szybciej reagować na zmianę pitch (zanim jeszcze spadną obroty) ale w praktyce tego nie porównywałem. Nawet jeśli to nie ma to praktycznego znaczenia.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 20 mar 2018, o 17:48

Kruku pisze:Jeśli miałbym HW to bym brał z niego gov bo ma też dodatkowo bail-out. GOV od Aligna nie ma bail-outu więc chciałem z Braina ale koniec końcow i tak będzie bez bail-outu bo regiel aligna jest ustawiony na soft-start :rotfl:


Zawsze możesz sobie zrobić bailout ustawiając dwa holdy (jak dawniej w spalinie): Throttle hold i throttle cut.
Przy throttle hold ustawiasz powiedzmy 10% gazu, albo 5% - trzeba sprawdzić przy jakich obrotach silnik ledwie się kręci, ale nie gaśnie całkiem.
Niektóre regle (np. YGE i klony) mają tak, że po zejściu właśnie do tych 5% gazu silnik już się nie kręci, ale soft-start się nie uzbraja.
U mnie jest jeszcze inaczej, a raczej było w poprzednim reglu, bo teraz właśnie przy okazji remontu zmieniam regiel na HW.
No ale miałem ICE, i tam było tak, że throttle hold miałem chyba na 8%. Efekt był taki, że przy uzbrojonym softstarcie (po zapięciu pakietu) silnik nie ruszał przy tym poziomie gazu. Ale jak zapiąłem throttle hold w czasie lotu to silnik cały czas powolutku sie kręcił.
Efekt identyczy z naturalnym.


Kruku pisze:Jedyna w sumie zaleta gova z Braina jest taka, że można ustawić dokładną ilość obrotów jaką się chce i nie zgadywać poprzez podnoszenie krzywej gazu. Jak ktoś chce mieć dokładnie 2400 to będzie miał 2400.


Pytanie po co komu ustawiać np. obroty 2400 ?? Przecież fakt, że takie obroty są reprezentowane przez taką ładną okrągłą liczbę wynika li i jedynie z przypadku, że używamy systemu dziesiętnego ;)
Ja ustawiam obroty na których mi się dobrze lata, a później, ewentualnie jak jestem ciekawy to je mierzę... i też nie wiem po co, bo i tak za chwilę zapominam te wartości i jak mnie ktoś pyta to nie wiem.
No ale powiedzmy, że w calach poglądowych.

Kruku pisze:Niby Brain może szybciej reagować na zmianę pitch (zanim jeszcze spadną obroty) ale w praktyce tego nie porównywałem. Nawet jeśli to nie ma to praktycznego znaczenia.


No właśnie i to jest jedyna teoretyczna wartość dodana gova w Brainie. TEORETYCZNA, bo nigdy nie spotkałem, żeby ktoś zrobił porownanie i choćby sam subiektywnie jednoznacznie stwierdził, że jest znacząca różnica.

Anyway: ciekawy jestem tego softstartu w tym Twoim reglu Aligna.
Co jak co, ale właśnie softstartem regle Aligna ZAWSZE miażdżyły system.
Nawet w czasach T-rexa 450 pro, czy sport, te regle 35A... Miały tak genialny softstart, jakiego żaden inny regiel nigdy nie miał.
YGE mają niezły, HW mają niezły, ale żaden z nich nie jest taki jak ten Alignowy.
Nie rozumiem dlaczego.
Jeśli w softstarcie jest jakiekolwiek szarpnięcie na początku to dla mnie generalnie jest to dyskwalifikacja.
A jedyny regiel który nie miał absolutnie żadnego szarpnięcia to był właśnie Align 35A (jedyny jaki ja miałem).

Nie wiem kiedy będę miał okazję zobaczyć Cię z tą maszyną na lotnisku... Jakbyś wziął pod uwagę moją ciekawość przy nagrywaniu odcinka z oblotu - będę mega zobowiązany ;)
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 20 mar 2018, o 19:02

@Aikus - niestety ten regiel nie jest taki silky smooth. Szarpie nieco. Ale to akurat może być dlatego, że mam oba soft starty załączone (ten z Braina i z Aligna).
Obroty - tak, racja nie jest to takie ważne jakie są
Bailout - w sumie mi się nie chce już tym bawić bo i tak w Alignie nie używam Bailoutu. Robię to tylko w Maxach. A co do holda i throttle cut to zawsze używam obu jako dodatkowy safety switch. Mam lęk, że kiedyś przez przypadek rękawem albo czymś zahaczę o holda i rozholduję model jak go niosę. Nie chciałbym aby to się stało w Maxie :)
Zgadzam się ogólnie, że GOV z regla to lepsza/łatwiejsza droga.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Pan Byku
Elita forum...
Posty: 1159
Rejestracja: 06-07-2015
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 48 razy

Postautor: Pan Byku » 20 mar 2018, o 21:23

aikus pisze:Anyway: ciekawy jestem tego softstartu w tym Twoim reglu Aligna.
Co jak co, ale właśnie softstartem regle Aligna ZAWSZE miażdżyły system.
Nawet w czasach T-rexa 450 pro, czy sport, te regle 35A... Miały tak genialny softstart, jakiego żaden inny regiel nigdy nie miał.
YGE mają niezły, HW mają niezły, ale żaden z nich nie jest taki jak ten Alignow...


Nie wiem czy miałeś przyjemność zaobserwować sofstart w HW V4... chociażby 60A. IMO ten wymiata. A na dokładkę masz możliwość ustawienia jak długo będzie się rozkręcał do zadanych obrotów (4s-25s).
Sie lata.
Pan Buhaj
RC addicted
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 20 mar 2018, o 21:41

Pan Byku pisze:Nie wiem czy miałeś przyjemność zaobserwować sofstart w HW V4... chociażby 60A. IMO ten wymiata. A na dokładkę masz możliwość ustawienia jak długo będzie się rozkręcał do zadanych obrotów (4s-25s).


Nie wiem którą wersje HW mam w Krówce, ale w małej Gauce mam właśnie V4.
Może w krówce mam V3 - tam szarpniecie niestety jest.
Przetestuję to napiszę (czeka aktualnie na kalibrowanie, więc najpierw muszę raczej zmontować helika do końca).
Czas rozkręcania wirnika do pełnych obrotów to sprawa wtórna i drugorzędna, poza tym nie jest niczym nowym (YGE i klony też to mają, ustawianie czasu co do sekundy to zbytek).
Chodzi mi tylko o sam początkowy moment ruszenia silnika.
Miałem tylko jeden regiel, który robił to naprawdę miękko...
... ale skanując teraz przestrzeń między uszami przypominam sobie, że naprawdę bardzo ładnie startowały też Castle jakie widziałem na polu, czyli generalnie półka wyżej niż wszystko o czym tu gadamy.
Może w końcu kiedyś sobie kupię jakiegoś Castla :grin2:
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 20 mar 2018, o 22:11

aikus pisze:Może w końcu kiedyś sobie kupię jakiegoś Castla :grin2:

Marzy Ci się jakiś pożarek czy coś? Lubisz to hmm 8-)
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 20 mar 2018, o 22:25

Oooj tam... jedna seria wadliwych Castli... dawno dawno temu... I nie wiadomo czy na pewno...
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 22 mar 2018, o 00:26

Fakt. Zbijam się. Ostatnio nikt u nas o nich nie wspomina. HW na topie.
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 22 mar 2018, o 01:04

Aikusie, u mnie leży od pół roku Castle 100 albo 120A... Mogę Ci go sprzedać, nówka wprost od producenta przysłana po zgłoszeniu awarii poprzedniego. Dobrze, że mi przypomniałeś bo i tak miał trafić na [S].
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
Myszor
Domownik forum...
Posty: 366
Rejestracja: 05-09-2016
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował: 59 razy
Podziękowano: 9 razy

Postautor: Myszor » 22 mar 2018, o 02:17

Mi się kosmik śnił wczoraj :-) najchętniej 160 HV jak byś ktoś znalazł porzypadkiem to chętnie przytulne ;-) za dobra cenę :P
Futaba 16SZ
Szafa dronów :-)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 22 mar 2018, o 10:52

omcKrecik pisze:Aikusie, u mnie leży od pół roku Castle 100 albo 120A... Mogę Ci go sprzedać, nówka wprost od producenta przysłana po zgłoszeniu awarii poprzedniego. Dobrze, że mi przypomniałeś bo i tak miał trafić na [S].


Akurat 100 czy 120A to dla mnie ni w kijki ni w drewka - do X3 za dużo, do X7 za mało...
Jakbym miał coś w rozmiarze X5 - byłoby idealnie.

SeKLeS pisze:Fakt. Zbijam się. Ostatnio nikt u nas o nich nie wspomina. HW na topie.


Bo to dobre regle.
A są relatywnie tanie...
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 22 mar 2018, o 16:44

Pewnie dlatego, że HW też są dobre, są tańsze i prostsze w ustawieni.

Miałem jednego castla i byłem zadowolony, miał sporo fajnych opcji. Ale z czasem przestałem je używać wiec pewnei teraz bym wybrał HW - taki trochę plug and play
Helikoptery
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 22 mar 2018, o 17:54

Mam podobne zdanie. Dodatkowo miałem złe doświadczenia z GOVem od Castla. Potem do problemów z GOVem doszły odcięcia w locie. Na skutek problemów wymieniłem na HW i od tej pory zapomniałem o problemach z reglem w MAXie. Programowanie Castla to przerost formy nad treścią.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Myszor
Domownik forum...
Posty: 366
Rejestracja: 05-09-2016
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował: 59 razy
Podziękowano: 9 razy

Postautor: Myszor » 22 mar 2018, o 19:28

Komtronik Kosmik - dobry/zły ?
Czytałem że najlepszy GOV jak jest na rynku.
Futaba 16SZ
Szafa dronów :-)
Awatar użytkownika
dalton
Stały bywalec...
Posty: 186
Rejestracja: 18-07-2015
Lokalizacja: Konary
Podziękował: 6 razy
Podziękowano: 34 razy

Postautor: dalton » 22 mar 2018, o 20:25

Kosmik ma najlepszego gova jak dla mnie. Porównując z govem z HW czy Vbara, kosmik trzyma zadane obroty stabilniej.
W goblinie BT latałem najpierw na govie z Vbara Neo, potem z regla HW 130, ale regiel był za słaby i okazyjnie kupiłem Kosmika 200, jak go zamontowałem to różnica była ogromna. Jedyny minus to jego cena.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Pozdrawiam,
Artur

Blade 450x / T-Rex 450L / Goblin 380 / Mikado Logo 550 / Goblin Black NITRO
Summit / 2xTeton
Awatar użytkownika
Myszor
Domownik forum...
Posty: 366
Rejestracja: 05-09-2016
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował: 59 razy
Podziękowano: 9 razy

Postautor: Myszor » 22 mar 2018, o 23:05

Widziałem w promocji za 680$ wersje zwykłą, jest jeszcze wersja z dużym radiatorem.
Futaba 16SZ
Szafa dronów :-)
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 31 mar 2018, o 17:40

Dziś 9 ty odcinek o heli. Tym razem na szybko i po łebkach. Przy kręceniu odcinka skretowałem model więc trzeba było improwizować :)

Pozdrawiam,
Paweł

Wróć do „Jak zacząć fascynującą przygodę”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron