Kanał na YT o RC Heli dla początkujących

Tu nauczymy Cię terminologii, pomożemy Ci wybrać zabawki, a potem je bezpiecznie uruchomić.
Awatar użytkownika
wojtanek
Domownik forum...
Posty: 456
Rejestracja: 18-11-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 10 razy

Postautor: wojtanek » 8 sty 2018, o 22:26

U nasz we Frocłafiu nikt już nie lata na odbiornikach ani na krzywych, więc myślę że to dobry pomysł by tylko wspomnieć o tych sprawach. Jednak za bardzo się nie rozwodzić. Ja widzę to tak, iż filmy są, będą oglądane przez nowych fanów tego hobby i "perły z lamusa" nie będą ich interesowały.
DX8 IIG: KDS CHASE 360, KDS AGILE5.5, GOBLIN 500, GOBLIN 700, DEVIL X360 x2 , 2x SAMOLOT

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 8 sty 2018, o 22:31

@przem, Graupner to klasyczny odbiornik, ale jak go łączysz z brainem? Klasycznymi kablami czy przez SUMD?
zakładam, że przez SUMD, a w tej sytuacji czym on się w praktyce różni od satelitki?
rozmiarem... No i tym, że w gównianym Spektrumie potrzebne są dwie satelitki nawet do dupnej 450tki, a w porządnym Graupnerze wystarczy jeden orbiornik nawet do 700tki
:D:D:D (czytać zaczepno - żartobliwie).

Luz - to detale.

A skoro z klasyczną tarczą i prętem jest tak jak Kruku mówi to pewnie ma rację i już.

Ja nagrywać filmiku sie nie podejmuję żadnego.
Raz, że nie jestem taki piękny jak Kruku, dwa, że od mojego języka by chyba widzom uszy powiędły, trzy, nie mam czasu, cztery - nie mam sprzętu, pięć - pochujałem sie z jutubem...
.. i to chyba wszystko.


;)
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 8 sty 2018, o 23:02

Na temat nitro i prętów to powinna być osobna seria, w sepii albo na czarno-biało. Zaden początkujący nie będzie na tyle szalony żeby się w to wpakować.

Ale o odbiornikach innych producentów niż jr/spektrum rzeczywiście trochę zabrakło. Są jeszcze przecież s.busy, ppmsumy itp wynalazki.
Awatar użytkownika
Wodzu
Stały bywalec...
Posty: 115
Rejestracja: 19-12-2010
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 4 razy

Postautor: Wodzu » 9 sty 2018, o 12:12

[quote="mwx"]Na temat nitro i prętów to powinna być osobna seria, w sepii albo na czarno-biało. Zaden początkujący nie będzie na tyle szalony żeby się w to wpakować.

Co do nitro to zgoda-to nie jest łatwy temat dla początkującego,ale wielu początkujących skusi się na kupno modelu z prętem ze względu na niską cenę sprzedaży.
Wbrew pozorom lata jeszcze wiele modeli z FB i bez gowernora i z klasycznie podłaczonym odbiornikiem.
mwx nie jesteś sam :D
Pozdrawiam Wojtek.
Pozdrawiam Wojtek.

Tylko trening czyni mistrza.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 9 sty 2018, o 12:15

Nie ma sensu żeby nowi pakowali się w zabytkowe flybary i lepiej im to odradzać. Latanie z prętem jest po prostu trudniejsze. Na dodatek może zabraknąć części.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 9 sty 2018, o 13:52

Zgadzam się z tym, że na odbiornikach raczej lata większość niż mniejszość, ale wynika to tez z tego ze latamy często różnymi modelami, nie tylko helikami.

Wg mnie uproszczenie by Kruku ma sens. Chodzi głównie o złapanie idei o co chodzi, jaki jest sens i logika połączenia. Czy w praktyce zastąpimy satelitke odbiornikiem i dorzucimy kilka kabli to już sprawa drugorzędna.

Zasypanie nowego informacją o wszystkich opcjach i kombinacjach raczej nie ułatwi i raczej nie zachęci.

Oczywiście filmy uzupełniające lub gościnne jak najbardziej są świetnym pomysłem, ale moim zdaniem ograniczenie się do:
- elektryka
- fbl
- governora
- satelitki
Jest w zupełności wystarczające.

Jedyne co bym ewentualnie mógł zasugerować Krukowi to informacja w komentarzu, że omawiane połączenie jest przykładem, popularnym i prostym, ale są również inne możliwości połączeń i ustawień.

Wsio.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 9 sty 2018, o 16:16

miruuu pisze:- elektryka
- fbl
- governora
- satelitki


Ja bym jednak wspomniał o:

-odbiornik - jak zielony user dostanie opis satelitki a jej nie będzie miał to się zapłacze i pogubi.
-odbiornik i jeden przewód do FBL -(S-Bus etc...) to jako extra bo w sumie przeważnie tez działa jak punkt wyżej. (Wiem są odbiorniki 3 kanałowe z jednym sum-wyjsciem jak S.Bus)
Helikoptery
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1285
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 81 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 9 sty 2018, o 20:56

@Kruku - szacun. Rewelka. Wspomniałbym o odbiornikach, bo np. są w sprzedaży zestawy nadajnik+odbiornik. W sensie, że istnieje coś takiego.

mwx pisze:Nie ma sensu żeby nowi pakowali się w zabytkowe flybary i lepiej im to odradzać. Latanie z prętem jest po prostu trudniejsze. Na dodatek może zabraknąć części.

Pakować się we flybar już sensu nie ma, ale nie powiem, że lata się trudniej. Dla mnie początki FB były łatwiejsze jak FBL :)
XL Power 380; Volantex Saber; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 9 sty 2018, o 21:00

To musiałeś mieć jakiś bardzo nieciekawy system FBL. Ja też zaczynałem od słabego i też początkowo się zraziłem do FBL, ale w dzisiejszych czasach już nie ma takich padak jak te 10 lat temu.
Awatar użytkownika
kamas
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 08-06-2017
Lokalizacja: Poznań / Czmoń
Podziękował: 5 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: kamas » 9 sty 2018, o 22:54

Właśnie jestem na etapie przechodznia z pręta na dfc. Pewnie za 2-3 tygodnie wszystko skompletuje, jestem ciekawy jaka będzie różnica pomiędzy 500 z FB a co prawda mniejszą 450 z zyxem. Ale po opisach coś czuję że 500 też czeka mod na FBL, bo już mi się podoba prostota całości co jest powyżej orczykow cykliki. :rotfl2:

W zasadzie to zapewnie wielu z nas zaczynała z FB (sam mam sentent do esky cp2 i belt...)

Wracając do tematu glownego - dla mnie rewelka :approve:
Trex 500DFC; 2x quad 5" fpv; TZAGI 1.2m; Kyosho Inferno Neo 1:8 Nitro; Tarot 450DFC; Kyosho Kobra ep 1:10; Pioneer 1.4m; Arrma Senton 6s blx, Inspire 1
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 13 sty 2018, o 13:46

Jeśli chodzi o odbiorniki to sam używałem tylko DSMX Spektruma i vControl z VBARem i stąd moja wiedza na temat innych systemów jest znikoma. Chętnie jednak dołączyłbym podstawowe informacje dotyczące pozostałych popularnych systemw do opisu pod 3cim odcinkiem. Dlatego prośba do znających temat o wrzucenie do tego wątku skróconego opisu tego co jest popularne na rynku.

Zakładam też, że jak skończy się seria o budowie i zacznę odcinki o lataniu to może powstanie osobna playlista do różnych ciekawych aspektów technicznych w RC Heli. Wtedy będzie można poszerzyć wiele informacji zawartych w tutorialu podstawowym.

Tymczasem materiał na odcinek 5 zajechał właśnie do studia :P Zabieram się za odcinek 4.

Obrazek
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 13 sty 2018, o 17:18

Nie wytrzymam i zapytam - jakie ma tail ratio? :rotfl2:

Do co nadajników/odbiorników to na pewno warto wspomnieć o tych, które są przez nas najczęściej używane poza Spektrumem i Vbarem:
- Futaba
- Graupner
- Taranis
pewnie jeszcze kilka się znajdzie.

Przy odbiornikach warto wspomnieć, że można je łączyć "klasycznie" lub "staroświecko" ;) kabelkami, ale większość z nich można łączyć p prostu jednym kablem SUM czy jak tam zwał w innych niż Graupner (nie wiem).

Osobiście wspomniałbym też bardzo krótko o różnych budżetowych rozwiązaniach, typu Turnigy itp. Oczywiśćie nie zaszkodzi wspomnieć, że bezpieczniej je zostawić do piankolotów, ale nie zapminałbym o nich. Jeśli seria ma służyć nowym lub tym, którzy rozpatrują wejście w to hobby, dobrze dać nadzieje :D że da się tanio. Do droższego dojdą sami, ale przynajmniej może nie zrezunują na dzień dobry. Bo nie oszukujmy się, jak ktoś na dzień dobry sprawdzi cene nadajnika vbarowego i nie wpadnie na pomysł, że można taniej, to może się nieco zniechęcić do zabawy.
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 20 sty 2018, o 21:50

Nowy odcinek, a w nim podstawowe obliczenia prądowe.

- opór wewnętrzny pakietów
- wydajność prądowa pakietu
- dobór ładowarki
- parametry ładowarki
- ładowanie równoległe

Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
dawo
Sknerus
Posty: 2134
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Piastów
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 81 razy

Postautor: dawo » 20 sty 2018, o 22:27

Fetyszysta jeden no heheheheee
Heli: 450, V922, 2x250, Protos 380, Protos 500, 2 x XL POWER 550
Samoloty: 2 x Combat, FunCub, MX-S, Sebart Katana 50E, Skrzydło, 2xF16, Hyper Bipe, Hawk EDF, Rad Jet, Akrobat Halowy,Bolt Mavimodels, ASW28 Volantex, E-flight v900 i Mini EDGE 540, Kwarciński Micron 150,
Drony: quad 250 i QX 90,
Samochodziki: Traxxas Rustler i 2 x Rustler 4x4, Slash 2wd, Summit, Arrma Typhon i Infraction 6s
DX9 G2 :)
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 20 sty 2018, o 22:38

Końcówka najlepsze....też to mam ;)
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
young
Domownik forum...
Posty: 427
Rejestracja: 30-07-2015
Lokalizacja: Pruszków
Podziękował: 9 razy
Podziękowano: 16 razy

Postautor: young » 22 sty 2018, o 09:48

:piwo:

Jak dla mnie najlepszy odcinek.

Widać że Kruku się rozkręca.
Na hobby nigdy nie jest za późno :)
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 22 sty 2018, o 09:57

Jak jeszcze jakaś hostesse wprowadzi do filmów to już się będzie super oglądało ;)

Może Panią trzymająca lipole, albo jakaś "wodzianke"??
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Mati
Elita forum...
Posty: 720
Rejestracja: 24-05-2015
Lokalizacja: UK
Podziękował: 205 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: Mati » 22 sty 2018, o 10:12

:thumb:
Kibicuję.
Może to nie zabrzmi zbyt dobrze, ale nie mogę się doczekać kiedy znów Cię zobaczę. 8-)
Codziennie czekam na nowy odcinek. :mrgreen:
"Chwyciło i nie puszcza...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 22 sty 2018, o 10:14

Dwie ostatnio słynne z koledowania siostry na pewno byłyby zainteresowane ;)
Awatar użytkownika
wojtanek
Domownik forum...
Posty: 456
Rejestracja: 18-11-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 10 razy

Postautor: wojtanek » 22 sty 2018, o 10:18

No tak ale jak się pojawią Panie to będą rozpraszać i po nauce, czyli głównym celu;-)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
DX8 IIG: KDS CHASE 360, KDS AGILE5.5, GOBLIN 500, GOBLIN 700, DEVIL X360 x2 , 2x SAMOLOT

Pozdrawiam
Wojtek

Wróć do „Jak zacząć fascynującą przygodę”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości