Kanał na YT o RC Heli dla początkujących

Tu nauczymy Cię terminologii, pomożemy Ci wybrać zabawki, a potem je bezpiecznie uruchomić.
Awatar użytkownika
Grabcio
Stały bywalec...
Posty: 160
Rejestracja: 12-02-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 13 razy

Postautor: Grabcio » 7 mar 2018, o 12:35

Dzięki i przepraszam, że z tą playlistą wypróżniłem się w Twoim wątku :oops: . Jakoś tak spontanicznie wyszło.
Pozdrawiam,
Robert
Awatar użytkownika
Qba
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 52
Rejestracja: 16-02-2018
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 1 raz

Postautor: Qba » 8 mar 2018, o 15:16

Super robota kruku :approve: Dzięki za przekazanie wiedzy i poświęcony czas na realizację filmików. Mnie jako swiezakowi bardzo się przydają. Oby tak dalej :D
Kuba Jarocin
Trex 470LM, Wing Z-84, Quad recer 5 i DJI FPV, TRAXXAS E-revo 2.0, Spectrum DX8 G2 plus TBS Crossfire
Awatar użytkownika
armagedon
Domownik forum...
Posty: 477
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Myszków
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: armagedon » 8 mar 2018, o 20:00

Grabcio super materiał

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Rex 100
Tarot 450pro
Goblin 700 speed
Goblin 700 ważka
Mikado 800
Aurora9
Pozdrawia.Sebastian S.
Awatar użytkownika
Grabcio
Stały bywalec...
Posty: 160
Rejestracja: 12-02-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 13 razy

Postautor: Grabcio » 9 mar 2018, o 08:48

Dzięki
Pozdrawiam,
Robert
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 17 mar 2018, o 23:41

Dziś nowy, ósmy odcinek, w którym skończymy składać model:
- Ustawienie regulatora
- Ustawienie wielkości łopat
- Rescue
- Ustawienie governora
- Czułość sterowania
- Wyważenie łopat
- Montaż łopat i łopatek
- Ustawienie kątów łopat
- Sprawdzenie Braina
- Półka na pakiet
- Montaż kabinki

Zapraszam do oglądania :)

Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
114
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 5
Rejestracja: 30-12-2017
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: 114 » 19 mar 2018, o 13:59

Kruku.
Jesteś WIELKI>
Pozdrawiam, Jan
Awatar użytkownika
Zybidk
Domownik forum...
Posty: 404
Rejestracja: 30-11-2015
Lokalizacja: Fanø (Dania)
Podziękował: 5 razy
Podziękowano: 55 razy

Postautor: Zybidk » 19 mar 2018, o 15:07

Zabrakło moim zdaniem dwóch rzeczy w tym odcinku.

1) wyważanie łopat - w którym miejscu doważać łopatę
2) ustawianie kątów - zerowanie kątomierza w którym miejscu

Tak poza tym super materiał
Zybidk
Awatar użytkownika
Myszor
Domownik forum...
Posty: 366
Rejestracja: 05-09-2016
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował: 59 razy
Podziękowano: 9 razy

Postautor: Myszor » 19 mar 2018, o 18:06

Ad2. kablibracja kontomieża/kątomieża ?
Wskaźnika kątów :P
Ostatnio zmieniony 19 mar 2018, o 20:59 przez Myszor, łącznie zmieniany 2 razy.
Futaba 16SZ
Szafa dronów :-)
Awatar użytkownika
Zybidk
Domownik forum...
Posty: 404
Rejestracja: 30-11-2015
Lokalizacja: Fanø (Dania)
Podziękował: 5 razy
Podziękowano: 55 razy

Postautor: Zybidk » 19 mar 2018, o 18:34

Myszor pisze:Ad2. kablibracja kontomieża ?

Dokładnie o to mi chodzi.
Zybidk
Awatar użytkownika
Myszor
Domownik forum...
Posty: 366
Rejestracja: 05-09-2016
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował: 59 razy
Podziękowano: 9 razy

Postautor: Myszor » 19 mar 2018, o 20:58

Właściwie to temat można rozwijać.
Każdy ma inny pomysł,
Założenie:
Ma być 0 stopni kiedy tarcza jest prostopadle do wału a lewy drąg w połowie.
Metoda 1
Jak masz nowy prosty helik i idealnie postawiony stół pod ręką :) to możesz sobie „zero” złapać od stołu i założyć na łopaty i masz Ok.
Metoda 2
Ktoś inny ustawi od dołu ramiona, popychacze tarczy, popychacze łopat, założy wskaźnik na łopatę i skalibruje też będzie miał zero.
Metoda 3
Kolejna osoba założy leveler ustawi tarczę, uprzyje wskaźnika na głowicy żeby ustawić popychacze od łopat,
No i można po założeniu na łopaty kalibrować.
Metoda 4
Można oprzeć o ramę wskaźnik, ustawić tarczę najpierw na 0 potem,łopaty na 0. Jak nie mamy leveler ani wskaźnika na głowicy.

I teraz na każdą metodę by trzeba film ;-)

Paweł przyjoł założenia:
Prosty stół, kalibracja wcześniej zrobiona wedle jakiegoś wzorca.
Metoda:
Ustawienie w FBL zera.
I jest Ok.

Pokazał Swoją metodę na ustawianie. Dla mnie spoko. napewno zadziała co niedługo zobaczymy mam nadzieje na filmiku z oblotu.

Instrukcja wskaźnika kątów mówi o konieczności zrobienia kalibracji.
Futaba 16SZ
Szafa dronów :-)
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 19 mar 2018, o 21:12

Mnie nurtuje jedno pytanie. Jeśli popychacze DFC ( przypadku 450L) będą miały idealną tę samą długość zmierzoną suwmiarką to każda z łopat powinna mieć ten sam kąt. Tak czy nie?? Czyli torowania też powinno być idealne i możemy go pominąć?? Pytam dlatego, że jestem chyba ślepy i roztorowania nigdy nie widzę. Sam robię tylko metodą suwmiarki i kątomierza. Jak wy robicie??
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 19 mar 2018, o 21:18

Jest jeszcze jedna metoda. Zakładam miernik na łopatę i optycznie ustawiam go prostopadle do wału. Widać na oko nawet odchyłki poniżej 0.5 stopnia. W tej pozycji zeruję i ustawiam pitch. To jest o tyle fajne, że nie zawsze podwozie jest super proste i wał nie jest idealnie pionowo. A chodzi o 0 stopni względem osi prostopadłej do wału. Tutaj założyłem, że stół jest poziomy i miernik pokazuje na nim 0, a podwozie proste... Ale racja, że mogłem dopowiedzieć żeby go chociaż wyzerować na stole (bo może nie być poziomy).
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 19 mar 2018, o 21:20

MacGyverek pisze:Mnie nurtuje jedno pytanie. Jeśli popychacze DFC ( przypadku 450L) będą miały idealną tę samą długość zmierzoną suwmiarką to każda z łopat powinna mieć ten sam kąt. Tak czy nie?? Czyli torowania też powinno być idealne i możemy go pominąć?? Pytam dlatego, że jestem chyba ślepy i roztorowania nigdy nie widzę. Sam robię tylko metodą suwmiarki i kątomierza. Jak wy robicie??


Metoda na długość powinna być OK. Ja też ją stosuję chociaż i tak czasem pół obrotu-obrót na snapie muszę poprawić. Nie wiem czy to kwestia sprężystości tych łopat czy co... W każdym razie w zawisie jak są roztorowane to słychać
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 19 mar 2018, o 21:47

MacGyverek pisze:Mnie nurtuje jedno pytanie. Jeśli popychacze DFC ( przypadku 450L) będą miały idealną tę samą długość zmierzoną suwmiarką to każda z łopat powinna mieć ten sam kąt. Tak czy nie?? Czyli torowania też powinno być idealne i możemy go pominąć?? Pytam dlatego, że jestem chyba ślepy i roztorowania nigdy nie widzę. Sam robię tylko metodą suwmiarki i kątomierza. Jak wy robicie??


Do pierwszego kreta - metoda skuteczna w 100%. Po prostu równa długość popychaczy.
Potem bywa różnie. Minimalne skrzywienie ramionka okucia łopaty na przykład, nie będzie przeszkadzało o ile zostanie skorygowane długością popychacza.
Tak czy siak potwierdzam, że jeśli się przyłoży odpowiednią ilość atencji do setupu w hangarze, to potrzeba torowania łopat w powietrzu raczej nie występuje (ale potrzeba weryfikacji jest zalecana :) ).

Ślepy raczej nie jesteś, po prostu jesteś wystarczająco dokładny w hangarze - tak obstawiam.
Poza tym roztorowane łopaty też słychać...

Aha, w kwestii kalibracji kątomierza:
Można go postawić na silniku i stąd wziąć sobie zero.
Można też (metoda Kenobiego) wsadzić w okucie śruborkęt dopasowany średnicą do otworu śruby tak, żeby wchodził idealnie bez luzu i optycznie ustawić tak, żeby był równoległy do wału i mamy zero na okuciu / okuciach.
Zaleta tej metody: jeśli sprawdzimy równoległość śrubokręta do wału z co najmniej dwóch stron to mamy od razu sprawdzenie poziomowania tarczy.
No i jeśli to się wszystko pokrywa z pozycją środkową drążka skoku w apce, to mamy punkt wyjścia do kalibracji kątomierza (po założeniu łopat rzecz jasna) i ustawiania skoku.

Ale tak naprawdę każda metoda jest dobra, byleby rozumieć co się robi i tak ogólnie czuć temat.
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 19 mar 2018, o 22:14

Muszę się tu przyznać do lamerstwa w zakresie kalibracji regla pod Brianem. Ze wstępną pomocą Aikusa problem jakoś rozwiązałem metodą "na przepustnicę" traktując regiel jak serwo gazu. No ale to elektryk samo zuo... więc lepiej się upewnić czy nie robię czegoś głupiego. Idąc po kolei jest tak, że po zbindowaniu ustawiamy endpointy aparatury, tak żeby Brian widział zakres +/-100 na każdym kanale, co skutkuje tym, ze trzeba na nowo kalibrować zakres gazu w reglu jeśli zrobiło się to wcześniej na nie naruszonych endpointach. Nie wiedzieć czemu mój Hobbywing nie chciał wejść w tryb programowania z endpointami ustawionymi pod zakresy Braina. Dał się skalibrować dopiero po wyzerowaniu endpointów w aparaturze, ale wówczas Brain miauczy że nie można ustawić tarczy bo gaz nie jest na zero. Bzdura jakaś albo user error. Nie mniej jednak potraktowałem regiel regulacją krańcówek tak jak w spalinie i wszystko jest OK. Na ostatnim filmiku Kruku robi to samo co mnie trochę uspakaja. No ale czemu HW nie daje się skalibrować na przesuniętych endpointach? Ten typ tak ma, czy Brain albo ja coś mieszamy?
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 19 mar 2018, o 22:32

Bo miałeś gova włączonego w HW?
Helikoptery
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 19 mar 2018, o 22:50

Sprawdzaliśmy programatorem kilka razy, HW był w trybie LH. Swoją drogą programator yepka był dla mnie bajkowy, ma zakresy gazu i wszystko co trzeba, żadnych parszywych melodyjek
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 19 mar 2018, o 22:57

LH?
Helikoptery
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 19 mar 2018, o 23:10

Helicopter linear throttle
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 19 mar 2018, o 23:23

Czyli dokładnie to samo co FixedWing, tylko trochę łagodniej reaguje na gaz.
Ale to jest raczej ustawienie do latania na krzywych tak naprawdę.
I teraz tak sobie myślę, że w myśl tego co mówi Kruku i w myśl tego co piszą panowie z MSH, powinno to być jednak Fixed Wing, bo Brain oczekuje od regla maksymalnie szybkiej responsywności na gaz.
Tylko że ten softstart w Brainie ...

P.S. Artja, mojego HW już ustawiłem, więc jutro mogę Ci oddać programator jeśli chcesz.

P.S.2. I dlatego ja się nie pierdole z govami w brainie. Nie po to mam zajebiste regle z govem do helika, żeby zawracać sobie dupę czujnikami obrotów i innymi sraniami w banie.

Wróć do „Jak zacząć fascynującą przygodę”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości