Kanał na YT o RC Heli dla początkujących

Tu nauczymy Cię terminologii, pomożemy Ci wybrać zabawki, a potem je bezpiecznie uruchomić.
Awatar użytkownika
Ravp66
Stały bywalec...
Posty: 212
Rejestracja: 28-12-2014
Lokalizacja: Zabrze
Podziękował: 13 razy
Podziękowano: 16 razy

Postautor: Ravp66 » 28 gru 2017, o 19:42

Kruku - wielki szacun ... za to, że Ci się chciało chcieć. I to ogromny. :nw: :approve: :kopara:

Po obejrzeniu drugiego filmiku ... natychmiast chciałem napisać post o "zabieraku", ale ... pewnie część społeczności chciałaby mnie zjeść :hammer: . Dlatego odpuściłem.
Zacząłem się zastanawiać, czy to jest aż tak ważne, jak to nazwiemy po "naszemu". Sprawdziłem nazwy w sklepach. U Adama - "dolny mikser"; RC Maniak - 450 FBL Metal Control Arm; Art Hobby - X3 CNC Washout Arm pushrod linkage set. Dlatego myślę ... , że jednak "najważniejsza" powinna być nazwa oryginalna, a nie na "siłę" spolszczona.
Ja bym pozostawił nazewnictwo oryginalne. Tym bardziej, że patrząc się na ostatnie trendy w szkolnictwie zawodowym. Powinno stosować się nazwy oryginalne, jak np. connector - i każdy zaraz wie o co mamy na myśli.

Co do wersji filmów "Beta" tak jak napisał "miruuu" - sądzę , że jest to niepotrzebna robota. I "przerost treści nad formą". Sądzę, że jak nasz kolega "walnie" babola to na pewno zwrócimy uwagę. I da się to poprawić.

Co do treści. Patrząc na filmiki, które jak sądzę mają być skierowane ... do wszystkich ludzi, tych zainteresowanych i tych, których "chcemy pozyskać" to ... trochę mi brakuje ... początku. Już rozwijam myśl. Brakuje mi odcinku "0", który powinien troszkę przedstawić śmiglaki 3, 4 kanałowe np. wlToys 911, powiedzieć o różnicy w sposobie sterowania (mam na myśli - latania). Jak to się ma do późniejszego zakupu pełnych 6 kanałowców i prawdopodobnie - nauki uczenia się "latania" od nowa. Niestety mnie to spotkało. Najpierw kupiłem 4 kanałowca, ogarnąłem :juppi: ... i kupiłem Tarota. Wszystko fajnie, ale niestety Tarotem uczyłem się latać od nowa :wall2: . Nie wiem czy 4 kanałowiec nie nauczył mnie złych odruchów. Jednak samo zachowanie się śmigłowców (3 ,4 ,6 kanałowych) jest inne i to w sposób dość zasadniczy, o czym powinno się powiedzieć. I tyle ... co do moich wymądrzań.

Mam nadzieję, że moje wypociny przyjmiesz z przymrużeniem oka.
Futaba
Trochę śmiglaków, samolot i szybowiece.

pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 29 gru 2017, o 01:07

Maciek, Miru - w takim razie macie racje i nie ma co zmieniać - niech jest jak jest.
Tylko żeby w pierwszym poście nowe filmiki lądowały i miód malina.
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 7 sty 2018, o 00:55

Trzeci odcinek o elektronice opublikowany:

https://www.youtube.com/watch?v=HqHJ7E4fUKs
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
przemek
Elita forum...
Posty: 800
Rejestracja: 22-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 95 razy
Podziękowano: 90 razy

Postautor: przemek » 7 sty 2018, o 01:05

Pawel :nw: :nw: :nw:
Btw wpadnij jutro (a w zasadzie dzisiaj) na Palacowa, kope lat ;)
Protos Mini i dlugo nic :)
Awatar użytkownika
Bi0ly
czyt. Bajlandżaj
Posty: 1141
Rejestracja: 09-12-2014
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 36 razy
Podziękowano: 38 razy

Postautor: Bi0ly » 7 sty 2018, o 04:03

:piwo2:
Obrazek
XL 380\Oxy4 Max\Goblin 550\XL 550\Goblin 700 Black Thunder\Protos 700X- iX12

Pozdrawiam bi0ly :}
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 7 sty 2018, o 06:32

Kruku pisze:Trzeci odcinek o elektronice opublikowany:

Jak zwykle zajebiaszczy!!! Więc przyczepie się pierdoły :D Fajnie jakby dodać jeszcze na boku komentarz, że schemat połączeń typowy dla spektruma i ze występują jeszcze klasyczne odbiorniki.

A w którymś z dalszych odcinków fajnie byłoby poruszyć temat wyboru governora (regiel vs fbl: co za co przeciw) :)

przemek pisze:Pawel :nw: :nw: :nw:
Btw wpadnij jutro (a w zasadzie dzisiaj) na Palacowa, kope lat ;)

@Przemek: stara Ci zabroniła używać ladowarki w domu?
Awatar użytkownika
przemek
Elita forum...
Posty: 800
Rejestracja: 22-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 95 razy
Podziękowano: 90 razy

Postautor: przemek » 7 sty 2018, o 08:30

Niesmieszne ;)
Protos Mini i dlugo nic :)
Awatar użytkownika
msheli
Elita forum...
Posty: 1490
Rejestracja: 16-05-2015
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Podziękował: 110 razy
Podziękowano: 73 razy

Postautor: msheli » 7 sty 2018, o 09:51

@Kruku, dobrze rozumiem, zamówiłeś drugiego 450L ? :)
XLPower 550 / Goosky S2

Moje loty....
https://www.youtube.com/@wojciechdum75/videos
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2055
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 7 sty 2018, o 09:54

Dokładnie tak ,rozumiem że na potrzeby serii kręconej przez niego.Podszedł do tematu na najwyższym poziomie. Na chwilę obecną jest to najlepszy przewodnik jaki widziałem
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 7 sty 2018, o 09:59

@miruuu: Zastanawiałem się czy nie mówić o normalnych odbiornikach ale zdałem sobie sprawę, że dziś już w heli tego nikt nie stosuje. Normalne odbiorniki w zasadzie wyszły z użycia od kiedy serwa podłącza się do FBLa. W ogóle robiąc odcinek zdałem sobie sprawę jak sporo tak naprawdę zmieniło się po wprowadzeniu FBLi i jak to idzie dalej. Coś czuję, że inni producenci nadajników jeśli chodzi o obsługę heli, prędzej czy później pójdą w ślady Mikado bo to jest kolejna rewolucja. Pewnie jak złożę model to zrobię potem osobny odcinek o vC.

Co do innych systemów to fakt. Przy okazji montowania modelu wspomnę o innych opcjach. Wspomnę też o używaniu GOV z FBL i z Regla.

@przemek: cześć, chyba przy innej okazji bo dziś pogoda jest beznadziejna :(

@msheli: tak, zamówiłem super combo 450L + Brain2 u Adama. Adam sprzedał mi to praktycznie po kosztach za reklamę sklepu (dzięki Adam). Teoria teorią ale trzeba pokazać krok po kroku jak to się wszystko składa od pudełka do zawisu :) Co do drugiego Aligna to i tak chciałem go mieć. Opcja dwóch takich samych modeli sprawdza się doskonale w przypadku Maxów więc chcę to przenieść też na klasę 450 i na chwilę obecną to moja flota docelowa.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 7 sty 2018, o 15:11

Zastanawiam się na jakim podłożu skręcać model. Czy wiecie jak się nazywa podłoże z podziałką jak na poniższym filmie? Szukam na allegro ale nie mogę znaleźć :(

Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2911
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 7 sty 2018, o 15:20

Szukaj mat olfa.
Obrazek
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 7 sty 2018, o 16:46

pkali pisze:Szukaj mat olfa.


Dzięki. Zamówione :)
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 7 sty 2018, o 19:47

Dobra robota! :thumb: Czekam na więcej.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 8 sty 2018, o 00:44

Paweł nie sądzisz, że aby dobrze i w prosty sposób zrozumieć PODSTAWOWĄ funkcje flybarlessa przydałoby się wytłumaczyć jak działała klasyczna głowica z prętem?
Konkretnie jak działa flybar.
Bo przecież zasadniczo to od tego zaczęła się historia FBLa... reszta to wartości dodane, których pojawienie się zostało umożliwione przez zastąpienie mechaniki elektroniką.
Wiem, że to może przypominać trochę lekcje historii, ale...
... ja, jako taki totalny żółtodziób wychowałem się na tarczy CCPM i swego czasu, byłem mocno zaskoczony tym, że ten właśnie dziś już archaiczny CCPM to też kiedyś był cud techniki, który zastąpił tarczę mechaniczną;) a jak pierwszy raz zobaczyłem tarczę mechaniczną... byłem po prostu w szoku.
A tarcza mechaniczna była czymś, dzięki czemu helikoptery latały w czasach kiedy NIE MOŻNA BYŁO stosować miksowania CCPM w aparaturze, bo zwyczajnie nie było aparatur komputerowych które na to pozwalały, więc wtedy sygnał był przekazywany do modelu DOKŁADNIE TAK JAK TERAZ ;D
Czyli tak naprawdę jeśli chodzi o sposób przekazywania kompletu sygnałów sterujących z aparatury do modelu i miejsce w którym są one miksowane - historia zatoczyła całkiem ciekawe koło.
Dziś oczywiście można to rozpatrywać wyłącznie jako ciekawostkę, ale myślę, że wartą poznania.

... Ale to oczywiście tylko moja delikatna sugestia;)
Awatar użytkownika
Kruku
Domownik forum...
Posty: 489
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy
Podziękowano: 92 razy

Postautor: Kruku » 8 sty 2018, o 21:04

Założenie tego pierwszego tutoriala jest takie, że ma być mocno praktyczny. Chcę zawrzeć tyle teorii ile jest potrzebne aby zacząć składać i latać heli i nie przeładowywać tego treścią, która się zdeaktualizowała (odbiorniki, flybary). Rozumiem, że dla starych wyjadaczy łezka w oku się kręci i że zasadniczo lepiej to wiedzieć bo lepiej sprawy się rozumie ale to dla mnie już historia i nie sądzę, że rozumienie tego jest potrzebne żeby rozumieć FBL. Tak samo klasyczne odbiorniki. Nikt już dzisiaj nie lata na klasycznych odbiornikach. W praktyce nie lata się już też na krzywej gazu tylko na GOVie itp (akurat o krzywej gazu będę musiał wspomnieć bo jest potrzebna do ustawienia regla - choć w vControl nie i tam krzywej gazu nie uświadczysz).

Chciałbym aby ten tutorial skończył się na kursie latania i jest jeszcze sporo materiału do nakręcenia więc nie chcę wchodzić za bardzo w dygresje i wątki historyczne bo za długo to będzie szło, a na wiosnę chciałbym dojść już do latania bo akurat będzie można kręcić na żywym modelu, a nie symku :)

Nie mam jednak nic przeciwko temu żeby zrobić dodatkową playlistę, np: "Ciekawostki" i tam wrzucać różne materiały tego typu. Coś w stylu bonusów. Jeżeli ktoś z was nakręci cokolwiek w takim temacie to mogę wrzucić. W ogóle fajnie byłoby gdyby ktoś jeszcze dołączył ;) Mogę podrzucić czołówkę, ekran końcowy jeśli ktoś miałby ochotę spróbować. Daje to trochę satysfakcji bo zostawia się jakiś trwały ślad. A może dzięki temu ktoś zahaczy o hobby i zostanie na dłużej :)
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
wojtanek
Domownik forum...
Posty: 456
Rejestracja: 18-11-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 10 razy

Postautor: wojtanek » 8 sty 2018, o 21:53

Cześć, gratuluję pomysłu i wykonania. Super się ogląda i czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki. Szczególnie na ustawienia FBL-a, które mam nadzieję będziesz pokazywał na DX9 i Brain-e:-). Trzymam kciuki za wytrwałość, bo o jakość nie muszę jest SUPER!!!!

Pozdrawiam
Wojtek
DX8 IIG: KDS CHASE 360, KDS AGILE5.5, GOBLIN 500, GOBLIN 700, DEVIL X360 x2 , 2x SAMOLOT

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 8 sty 2018, o 22:06

Kruku pisze: Nikt już dzisiaj nie lata na klasycznych odbiornikach. W praktyce nie lata się już też na krzywej gazu tylko na GOVie itp


Czyli co... tylko ja? Nikt więcej? :(
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 8 sty 2018, o 22:12

Tutorial jest fajny, pożyteczny i świetnie zrobiony :) Należy jednak zaznaczyć, że ukierunkowany jest na posiadaczy Spektrum oraz heliki elektryczne. Układ z satelitkami wobec braku obsługi pełnego failsafe jest w kilku przypadkach wręcz niewskazany. Zgadzam się że to margines, i początkujący raczej nie rzucają się na ciężkie spaliny, a już raczej napewno nie benzynowe, tak że target jest jasno określony i tutek spełnia swoją rolę :-) Jednakże nie marginalizowałbym roli krzywych gazu, bo governory w reglach są na ogól takie sobie... zamiast walczyć z elektroniką wystarczy ustawić krzywą i cieszyć banana z lotu. Ale trzeba zrozumieć o co w niej chodzi, i co tak naprawdę robi governor...
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
przemek
Elita forum...
Posty: 800
Rejestracja: 22-10-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 95 razy
Podziękowano: 90 razy

Postautor: przemek » 8 sty 2018, o 22:14

No i ja, wszystkie modele mam na klasycznych odbiornikach. Graupner tak przez wszystkich ceniony chyba tez nie daje innej opcji?
Krzywe w wiekszosci przypadkow faktycznie odeszly do lamusa, ale z tymi odbiornikami to tak nie do konca.
Protos Mini i dlugo nic :)

Wróć do „Jak zacząć fascynującą przygodę”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości