Nowe przepisy dla modelarzy i pilotów dronów

Kwestie formalne i prawne czyli co trzeba wiedzieć żeby nie wylądować na "dołku" i nie mieć doła...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 29 sty 2020, o 19:11

Prawo je rozróżniało i rozróżnia.
Są w świetle prawa (i definicji encyklopedycznej) trzy typy dronów:
MR - czyli MultiRotor, czyli wielowirnikowce, czyli właśnie te potocznie przez wszystkich pińcetplusów nazywane drony.
H - czyli helikoptery
A - czyli AirPlane, czyli Samoloty.

Czy nam się to podoba czy nie - wszyscy latamy dronami.
Nawet w droneradarze jak rejestrujesz lot, to dokładnie tak określasz typ statku powietrznego.
Awatar użytkownika
Klenio
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 11-02-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 9 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Klenio » 30 sty 2020, o 14:37

Dla modelarzy zostają trzy drogi:
1) loty w ramach kategorii OPEN -> prosta ścieżka bo większość on-line, ale spore ograniczenia, w zasadzie tylko łąka
2) loty w ramach stowarzyszenia (musi mieć osobowość prawną) -> ale można zmniejszyć ograniczenia, które występują w OPEN
3) loty w ramach kategorii SPECIFIC -> konieczność szkolenia i egzaminu podobnie jak teraz do UAVO

Konwersja uprawnień UAVO po 1.07.2020 będzie wyglądała tak jak na załączonym rysunku, choć na dzień dzisiejszy nie wiadomo jak będzie wyglądała konwersja uprawnień MR<25kg, A<.25kg, INS. Tutaj trzeba poczekać na nowe krajowe przepisy oparte o Narodowe Scenariusze, bo to tam będę szczegóły. Rysunek przygotowałem ny na podstawie informacji z seminarium ULC w dniu wczorajszym.

Obrazek

Czy warto robić szkolenia, jeśli ktoś chce mieć jak najmniejsze ograniczenia w lataniu dronami? Warto.
Czy warto przedłużać obecne uprawnienia? Warto.
Zerkaj w niebo... Drony latają wszędzie! ™
Awatar użytkownika
PiotrMichal
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 19-01-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 9 razy
Podziękowano: 7 razy

Postautor: PiotrMichal » 30 sty 2020, o 15:15

I co będzie z nieletnimi? Zakaz lotów? Czy tworzący prawo zakładają że tylko osobniki z kryzysem wieku średniego latają modelami RC sportowo i rekreacyjnie?
Ostatnio zmieniony 30 sty 2020, o 15:17 przez PiotrMichal, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiamy,
Piotr & Michałek
Awatar użytkownika
gumi
Elita forum...
Posty: 837
Rejestracja: 23-07-2015
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 33 razy

Postautor: gumi » 30 sty 2020, o 15:16

Dzieci pod opieką RODZICÓW.
Awatar użytkownika
PiotrMichal
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 19-01-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 9 razy
Podziękowano: 7 razy

Postautor: PiotrMichal » 30 sty 2020, o 15:18

OK, to ma sens. Tylko gdzie widać taki zamiar prawodawcy?
Pozdrawiamy,
Piotr & Michałek
Awatar użytkownika
Klenio
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 11-02-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 9 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Klenio » 30 sty 2020, o 15:42

W Polsce wiek ma być obniżony do 14 lat. Co niżej na ten moment nie potrafię odpowiedzieć.
Zerkaj w niebo... Drony latają wszędzie! ™
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 30 sty 2020, o 15:53

Klenio pisze:Dla modelarzy zostają trzy drogi:
1) loty w ramach kategorii OPEN -> prosta ścieżka bo większość on-line, ale spore ograniczenia, w zasadzie tylko łąka


No ale tak naprawdę zawsze tak było (to znaczy już od kilku lat).
Wręcz można powiedzieć, że się złagodziło, bo było 300 metrów od zabudowań a teraz jest 120 (czy jakoś tak - poprawcie mnie jesli się mylę)

Klenio pisze:2) loty w ramach stowarzyszenia (musi mieć osobowość prawną) -> ale można zmniejszyć ograniczenia, które występują w OPEN


Wiem, że to nie pytanie do Ciebie i olej, jeśli to za dużo zachodu dla Ciebie, ale może mógłbyś to rozwinąć?
Ergo: Myślę, że mamy w Warszawie dostateczną ilość osób, żeby założyć stowarzyszenie.
Co konkretnie trzeba zrobić?


Klenio pisze:3) loty w ramach kategorii SPECIFIC -> konieczność szkolenia i egzaminu podobnie jak teraz do UAVO






No dobra, pozostaje pytanie jak te kategorie mają się do modeli którymi latam.
Przykładowo: ja ;)
Mam samoloty o masie od 0 do 2kg i rozpiętości od 600 do 1800mm, oraz helikoptery od 900 do 2500g.
W sensie, wydaje mi się, że z moimi latadłami spokojnie mieszczę się w Open (akceptując rzecz jasna jej ograniczenia, które - o ile dobrze rozumiem - i tak stosuję już od wielu lat).
Co daje kategoria Specific?
Ma to jakiś związek z lataniem komercyjnym/niekomercyjnym?
Awatar użytkownika
PiotrMichal
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 19-01-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 9 razy
Podziękowano: 7 razy

Postautor: PiotrMichal » 30 sty 2020, o 16:13

Bardzo proszę o zgłoszenie w konsultacjach tematu. Najprostsze rozwiązanie to dopuszczenie nieletniego do lotów pod opieką dorosłego z uprawnieniami.
W przeciwnym wypadku takiego obrazka już nie zobaczymy:

Obrazek
(http://www.modele.edu.pl/2014/12/modela ... ej-emocji/)

tylko taki:
Obrazek
(https://wyborcza.pl/7,87648,22117027,ja ... dzien.html)

Komercja się ucieszy, bo będzie więcej konsumentów, ale nowych technologii nie będzie miał kto tworzyć, bo zostać inżynierem będzie za trudne i po co.
Pozdrawiamy,
Piotr & Michałek
Awatar użytkownika
Klenio
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 11-02-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 9 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Klenio » 30 sty 2020, o 16:43

Stowarzyszenie występuje do Prezesa ULC i "ustala" zasady lotów. Zasady lotów mogą być bardziej liberalne niż te w OPEN a Prezes może wydać decyzję pozytywną.

Aikus Twoje modele wchodzą w odpowiednie klasy wagowe (C0-C4) kategorii OPEN i po sprawie.
Kategoria SPECIFIC daje mniejsze ograniczenie - w OPEN nie latamy nad ludźmi a w SPECIFIC będzie można. Ale to jeszcze zależy jakie scenariusze zostaną dołączone do tej kategorii, to w nich będą zapisane zasady.

Po 1 lipca 2020 znika pojęcie lotów rekreacyjnych lub sportowych i innych niż rekreacyjne lub sportowe (np: do komercji). Jest OPEN, SPECIFIC, CERTIFIED - każda kategoria oparta o analizę ryzyka i każda z pewnymi ograniczeniami.

Dzieci będą mogły latać, pytanie tylko na jakich warunkach - temat zgłosiłem do ULC.
Zerkaj w niebo... Drony latają wszędzie! ™
Awatar użytkownika
PiotrMichal
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 19-01-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 9 razy
Podziękowano: 7 razy

Postautor: PiotrMichal » 30 sty 2020, o 16:47

Klenio pisze: Dzieci będą mogły latać, pytanie tylko na jakich warunkach - temat zgłosiłem do ULC.

Dziękuję.
Pozdrawiamy,
Piotr & Michałek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 30 sty 2020, o 17:29

Klenio - podziękowania wielkie jak DżamboDżet!
Awatar użytkownika
Klenio
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 11-02-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 9 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Klenio » 30 sty 2020, o 18:15

Panowie,

tu nie ma co dziękować. Zamiast pisać podziękowania lepiej niech każdy skrobnie e-mail do ULC o przykładowej treści:
"Proszę o zapewnienie możliwości wykonywania lotów modelami w polskiej przestrzeni powietrznej mojemu dziecku, ponieważ nie wyobrażam sobie, żeby dzieci nie mogły latać modelami RC. Proszę nie zasłaniać się przepisami UE, tylko tak napisać przepisy krajowe, żeby nie blokować rozwoju dziecka durnymi zapisami technokratów zza brukselskich biurek".

Kontakt macie tutaj:
https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/4649-kontakt

Dziwi mnie, że nie ma żadnego oporu społecznego na bzdurne przepisy i wszyscy łykają głupoty produkowane przez ludzi, którzy powinni się wziąć do normalnej roboty a nie rozwiązywać problemy, których nie ma. ULC jest w tej chwili w super sytuacji - gra dobrego policjanta, bo tym złym jest EASA. Dlatego wydaję mi się, że nacisk na ULC jest BARDZO potrzebny - tylko, że pewnie nikomu się nie będzie chciało wysłać tego @.
Zerkaj w niebo... Drony latają wszędzie! ™
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 30 sty 2020, o 19:44

Klenio, Chłopaku zapewniam Cie, że to nie tak, że mamy to w dupie!! Po prostu ... no ja - szczerze - nie zdawałem sobie sprawy,że mogę coś zrobić.
Co do cholery może zmienić mój głupi mail w sprawie tak wielkiej i poważnej jak przepisy ruchu lotniczego? No przecież to jakiś żart.

Tak myślałem.
Ale skoro mówisz, że jest inaczej - to mnie dwa razy namawiać nie trzeba.
Mail poleciał i ... heh, ta część forum która mnie trochę zna, pewnie się domyśla, że nie ograniczyłem się do "copy, Paste" twojej formułki.

A dzięki Ci się należą, bo jakimś cudem jesteś jedyny dzięki któremu ta sprawa pojawiła się w świadomości tego forum.
Ktoś tam czasem coś przebąkiwał, ale jakoś tak nieskutecznie.

Więc ja się teraz dołączam, bo jeden mail może i faktycznie wiele nie zmieni, ale jak maili się pojawi 100 to już trudniej będzie to zignorować...
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 30 sty 2020, o 20:36

A niby jak ma wyglądać ten egzamin panstwowy?? Bym musiał osobno na racery, osobno na heli, osobno na samoloty ?? Czy np jeśli jestem w stowarzyszeniu to dostanę jakas kartkę żeby mógł również wykonywać loty poza lotniskiem modelarskim lub za granicą?? Skąd ktoś może wiedzieć że należę do stowarzyszenia??
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Klenio
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 11-02-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 9 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Klenio » 30 sty 2020, o 20:55

Post się pojawił, ponieważ jak pewnie niektórzy, wiedzą jestem instruktorem, egzaminatorem, współautorem programów szkoleniowych ULC (które były pisane na podstawie programów ułożonych dla mojego podmiotu szkolącego KursNaDrony.pl) i byłem też w zespole, który za friko (przy piwie) pracował nad pierwszymi przepisami dronowymi, które weszły w życie w 2013 roku. Wtedy nikt nie przewidywał, że to pójdzie w taką stronę. ULC szacował, że jak w ciągu 2-3 lat pojawi się 200 świadectw kwalifikacji to będzie sukces. Tymczasem dzisiaj jest ich ponad 15000! Poświęciłem na drony 10 lat życia i chciałbym, żeby to szło w sensowną stronę. Uważam, że przpisy które mamy są naprawdę dobre i to UE powinno się od nas uczyć a nie narzucać nam swoje niedopracowane. To wszystko samo się nie zrobiło i dalej samo się nie zrobi...

Chciałbym, żeby tych @ było przynajmniej tyle ilu jest modelarzy w Polsce. To nie chodzi o to, że nie chcę zakładać Stowarzyszenia - byłem przy zakładaniu jednego, założę i drugie. Ale może warto zadbać o swoje i zrobić tak, żeby "utrudnienia" była jak najmniejsze. Bo inaczej może się okazać, że na lotniskach modelarskich zacznie pojawiać się Policja, która zacznie przepisy egzekwować a wtedy będzie za późno.

MacGyverek - masz podany @ zadaj pytanie u źródła. Ja mogę się zająć taką sprawą i mogę być pośrednikiem, ale to wymaga poświęcenia mega dużo czasu. Jak zrzucicie się finansowo to chętnie zrobię to jako głos modelarzy. Ponieważ wiem, że to nie wchodzi w grę to jedyne co mogę zrobić to podać adres do ULC i prosić, żebyście wszelkie nawet głupie pytania kierowali tam. Jeśli uznacie to za słuszne proszę dodać mnie jako DW: konsultacje@drony.pl. Dziękuję!
Zerkaj w niebo... Drony latają wszędzie! ™
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 30 sty 2020, o 21:06

Panowie - może w oddzielnym wątku, może tutaj - ja proponuję zrobić ankietę, zrzutę dla Klenia.
Miru, możesz dorobić ankietę do istniejącego wątku?
Ja się chętnie zrzucę, bo gra jest warta świeczki.

Klenio - na podany przez Ciebie adres mailowy - puściłem Ci kopię mojego maila wysłanego do ULC.
Awatar użytkownika
Klenio
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 11-02-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 9 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Klenio » 30 sty 2020, o 21:20

Panowie,

to co robię w zakresie modelarstwa, robię w ramach tego co robię w zakresie szkoleń UAVO na których zarabiam pieniądze. Nie chcę zrzutki, ponieważ nie wiadomo jaki będzie skutek moich działań i trudno też jest to wycenić. Jestem modelarzem, to dzięki niemu wlazłem w drony. Wlazłem ale nie wiedziałem jak zostać milionerem. Dzisiaj już wiem - trzeba być miliarderem i zainwestować w bezzałogowe lotnictwo ;-).

Wystarczy, że przejrzycie 947 i zaczniecie zadawać do ULC własne pytania:
- latam 4-o metrowym samolotem co mam zrobić, żeby latać nim dalej od 1.07.2020
- mam MR o TOM 28kg co mam zrobić, żeby latać nim dalej po 1.07.2020

aikus @ odebrałem. Dzięki!

Starajcie się opisywać konkretne sytuacji i zadawać konkretne pytania. 2 stron A4 nikt nie będzie chciał czytać. Korespondencja z ULC powinna być krótka i treściwa. Jak pytań będzie odpowiednia ilość, to być może ULC zrobi seminarium specjalnie dla modelarzy na którym wątpliwości zostaną rozwiane. Do tej pory było tak, że dronami były zainteresowane osoby latające komercyjnie. Od 1.07.2020 dronami zaczynają latać również modelarze i zaczną również stanowić grupę osób zainteresowanych.
Zerkaj w niebo... Drony latają wszędzie! ™
Awatar użytkownika
PiotrMichal
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 19-01-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 9 razy
Podziękowano: 7 razy

Postautor: PiotrMichal » 30 sty 2020, o 21:32

Przemyślę treść mojego maila i go wyślę. Mam też zupełnie inne kontakty i je wykorzystam.
Wzywam wszystkich ludzi naszej sprawy - do walki!
Bierność jest aktem porzucenia.
Pozdrawiamy,
Piotr & Michałek
Awatar użytkownika
Klenio
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 11-02-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 9 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Klenio » 30 sty 2020, o 21:40

PiotrMichal luz, to nie jest tak, że ktoś chce podstawić modelarzom nogę. W ULC też pracują modelarze a dyrektor ma heli na szafce, bo jest śmiglakowym pilotem. Tu nie chodzi o walkę, bo po drugiej stronie nie ma przeciwnika. Chodzi raczej o głos środowiska i współpracę. Ale głos się liczy wtedy kiedy go słychać. Dlatego najlepszym sposobem jest zadawanie pytań i rozwiewanie wątpliwości. W jaki sposób? U źródła czyli w ULC - dzięki temu nie będzie przekłamań. Zmykam bo wszystko już zostało powiedziane.

Kontakty u króliczka zostaw na czarną godzinę ;-)
Zerkaj w niebo... Drony latają wszędzie! ™
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 30 sty 2020, o 21:51

Zmykaj Klenio, w razie jakbyś milczał długo a Tu się będzie coś działo - dam znać na mailu ;)
Ja tylko dodam, że nie jesteś pierwszą i jedyną osobą, która mówi, że w ULC pracują naprawdę kumaci ludzie, z resztą ja sam tego też kiedyś doświadczyłem, chociaż co do zasady kontaktów z ULC raczej unikałem, ale nie ze względu na jakiś taki ogólnie pojęty wstręt przed wszystkimi urzędami - nie nie, bynajmniej. Raczej z powodu takiego, że uważam, że Ci ludzie mają do roboty co innego, ważniejszego niż moje zabawki.
Ja wiem co i jak mi wolno, więc gitara gra.
I rzecz w tym, żeby m.in. tak zostało.

Wróć do „Prawo i legislacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron