Nowe przepisy w 2020 - pytania i życzenia do ULC

Kwestie formalne i prawne czyli co trzeba wiedzieć żeby nie wylądować na "dołku" i nie mieć doła...
Awatar użytkownika
Iner
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 9
Rejestracja: 11-02-2020
Podziękowano: 1 raz

Postautor: Iner » 4 mar 2020, o 08:49

UWAGA będzie ogólnodostępny cykl seminariów ULC o nowych przepisach EU

szczegóły na stronie https://www.ulc.gov.pl/pl/aktualnosci/4 ... 0u1-W96dzI

będzie okazja wygarnąć co na sercu leży, choć pewnie to nic nie zmieni
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 4 mar 2020, o 14:35

Kurde no ja niestety nie dam rady się tam stawić - już to wiem, 17 - u mnie wyjęty z tego kalendarza.
Nie liczyłbym też na to, że ULC zmieni dla mnie termin seminarium :twisted: :twisted: :twisted:

Czy ktoś mógłby się tam wybrać?
Trzeba się zapisać i liczyć na to, że się załapiemy na miejsce.
I niech idzie jedna osoba która zda tutaj relacje - nie ma sensu zajmować więcej miejsc.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 6 mar 2020, o 10:15

Komentarz do zmiany przepisów w USA :mrgreen:

88060027_10216372009068650_4797574608179953664_n.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Pan Szampan
Elita forum...
Posty: 596
Rejestracja: 28-08-2016
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 40 razy

Postautor: Pan Szampan » 13 mar 2020, o 15:40

Cytuję kolegę z pfmrc.eu :

My będziemy mieć jedne z najbardziej liberalnych przepisów w UE. Jestem po spotkaniu w ULC i prace legislacyjne dobiegają końca.

Pokrótce napiszę co i jak.


1. Od lipca b.r. rozpoczyna się obowiązywanie nowych przepisów - rozpoczyna się bo okres przejściowy będzie trwał 1 rok - do lipca 2021.
2. My modelarze zostaliśmy potraktowanie całkowicie wyjątkowo - otrzymaliśmy możliwość uzyskania szczególnych warunków dostępu do przestrzeni powietrznej. Będziemy mogli latać w zasięgu wzroku bez ustalonych limitów wysokości czy odległości. Nie będzie nas obowiązywać ograniczenie klasy open C3 i C4.
3. Przestrzeń powietrzna zostanie podzielona na 4 strefy, które będzie można zidentyfikować np. aplikacji PansaUTM (zbliżonej do DroneRadar).
Będą to następujące rodzaje.:
G - przestrzeń ogólnie wykonywanych lotów
Przestrzeń typu Prohibited - wymagana zgoda zarządzającego
Przestrzeń typu Limited - ograniczone warunki korzystania, nie trzeba zgody zarządzajacego
Przestrzeń typu Informacyjnego - należy zapoznać się z informacją o warunkach korzystania z przestrzeni
4. Jedynym sposobem, żeby być potraktowanym jako modelarz jest członkostwo w klubie lub stowarzyszeniu modelarskim, które to stowarzyszenie (STO) zgłosi się do ULC o wydanie takich szczególnych warunków.
5. Co ciekawe nie będzie to zgłoszenie zawierające info n/t miejsca wykonywania lotów a jedynie informację o stowarzyszeniu(STO)
6. To STO gwarantuje niejako że jego członkowie są przeszkoleni i stosują się do zasad bezpieczeństwa. Szkolenia w STO muszą być wykonywane cyklicznie a dokumentacja z tych szkoleń przechowywana przez STO.
7. Tutaj też zakończy się odpowiedzialność STO za modelarza - STO zapewnia szkolenia
8. Modelarz - członek STO - jest przeszkolonym użytkownikiem przestrzeni powietrznej który bierze osobistą odpowiedzialność za swoje czyny.
9. Każdy operator statku powietrznego musi posiadać numer identyfikacyjny nadawany przez ULC po odbyciu szkolenia on-line lub po zgłoszeniu przez STO jako grupę użytkowników. Numery prawdopodobnie będą indywidualne lub charakterystyczne dla grupy reprezentowanej przez STO.
10. Prawdopodobny jest również obowiązek umieszczania tego numeru na każdym statku powietrznym
11. Każdy operator musi posiadać ubezpieczenie OC - tutaj ważne ULC czeka na propozycję jakie ubezpieczenia będą minimalne - Trzeba zgłosić w ramach konsultacji propozycję minimalnego wymaganego ubezpieczenia OC (wielkość S.D.R) - jeśli macie polisy to piszcie - czasu jest mało
12. Każdy członek STO otrzyma identyfikator - jego wielkość będzie zależeć od STO a i informacje na nimj zawarte ULC określi. Będą one podobne do ogólnych potwierdzeń odbycia szkolenia online które wyda w pdf ULC każdemu kto to szkolenie odbędzie z tą różnicą, że będzie zwierać numer zezwolenia ULC dla STO. Organy kontrolujące będą odsyłane do ULC w celu weryfikacji tego numeru.
13. Zezwolenia dla STO będą wydawane bezterminowo.
14. W STO nie będzie limitu wieku 14 lat tak jak w klasie open (tam jest ze względów prawnych 14 lat) - będzie to regulował statut
15. Pytaliśmy też o pierwszeństwo w użytkowaniu przestrzeni powietrznej dla General Aviations i zostaliśmy zapewnieni, że jesteśmy pełnoprawnym użytkownikiem przestrzeni powietrznej i np. w sprawie sąsiadującego z nami lądowiska,okazało się, że należy najlepiej porozumieć się aby np. wykonując loty u nas grzecznościowo zgłosić to na wieży u "sąsiadów". Lądowiska nie będą miały możliwości zarządzania przestrzenią wokół swojej lokalizacji i tym samy nie będzie można ... zabronić nam lotów.
16. Rodzaj stowarzyszenia akceptowany przez ULC : stowarzyszenie zwykłe (do potwierdzenia), klub sportowy, lub stowarzyszenie rejestrowe (KRS)
17. W przepisach został uwzględniony główny postulat modelarzy - otóż modelarze nie powodują zagrożeń (np. dla ruchu lotniczego, przez dziesiątki lat byli grupą "uświadomionych użytkowników przestrzeni powietrznej" i nie ma powodu, żeby ich "wylewać z kąpielą" - O ile pamiętam to na tym opierał się cały front obrony EMFU i EASA to uwzględniła dając narodowym urzędom możliwość tworzenia warunków modelarskich. Celem weryfikacji "who is who" istnieje konieczność stowarzyszania się.
19. Dla czujących niechęć do stowarzyszania się ULC przygotował klasę open z limitami a dla dzieci kupujących drony pozostałe klasy. Nie ma specjalnego sensu tego poruszać ale większość informacji jest tu

https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/wdrazan ... cje-ogolne
20. Rakiety nie są objęte tymi przepisami
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 13 mar 2020, o 16:15

Kamilos pisze:[...]
11. Każdy operator musi posiadać ubezpieczenie OC - tutaj ważne ULC czeka na propozycję jakie ubezpieczenia będą minimalne - Trzeba zgłosić w ramach konsultacji propozycję minimalnego wymaganego ubezpieczenia OC (wielkość S.D.R) - jeśli macie polisy to piszcie - czasu jest mało



TO - jest ważne i tu jeszcze coś można zrobić (bo generalnie wygląda to dobrze).

moje ubezpieczenie:
Zakres ubezpieczenia/Scope of insurance:
(M09) Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym - ŚWIAT
Personal Third Party Liability UAVO Insurance - Worldwide
Suma gwarancyjna / Sum of insurance: 350.000 PLN

W obecnych przepisach nie było określonej dolnej granicy sumy gwarancyjnej, więc wybrałem ten wariant.

No nie wiem - trzeba pisać do ULC czy tutaj napisać i zebrać to do kupy i wysłać jakie ubezpieczenia zwykle kupowaliśmy... ?
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 13 mar 2020, o 16:16

Skąd masz te ubezpieczenie?? finansowa chata?
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Pan Szampan
Elita forum...
Posty: 596
Rejestracja: 28-08-2016
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 40 razy

Postautor: Pan Szampan » 13 mar 2020, o 16:25

Też mam w finansowej chacie. Generalnie ten wariant jest dla modelarzy do latania rekreacyjnego i sportowego, a reszta dla operatorów komercyjnych.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 13 mar 2020, o 17:02

Tak, w Finansowej Chacie.
Ale tam były dwa warianty cenowe z dwiema różnymi sumami gwarancyjnymi.

Znaczy... tak generalnie to ubezpieczycielem jest tak czy siak Hestia.
W Polsce można było wybrać dwóch pośredników dzięki którym zawieraliśmy z Hestią ubezpieczenia grupowe i było to Polskie Stowarzyszenie Paralotnoiwe, oraz Finansowa Chata.
Ta Finansowa Chata mnie bardzo długo nie przekonywała, bo ta jej nazwa mi się źle kojarzyła - jakąś taką chatą zabitą dechami z słomą na dachu...
... a Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe - uuu panie, to przecież wielka sprawa.
No... a jak zobaczyłem w końcu ... jak mi się w końcu udało odkleić od tego stereotypowego skojarzenia i zobaczyłem warunki w jednym i w drugim to wziąłem w Chacie.

Finansowa Chata... se wymyślili nazwę.... :gas: :gas:
Lepsza byłaby chyba tylko Finansowa Latryna. :masakra: :masakra: :masakra:
No ale cóż...
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 13 mar 2020, o 17:18

albo piramida :) tak mi sie bardziej kojarzy. No to co, uruchamiamy stowarzyszenie?
Awatar użytkownika
Pan Szampan
Elita forum...
Posty: 596
Rejestracja: 28-08-2016
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 40 razy

Postautor: Pan Szampan » 13 mar 2020, o 17:29

Pewnie :D , trzeba ustalić zarząd, regulamin, nazwa to wiadomo " Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych Heli-Team", listę lotnisk (?). Tu się można zastanowić czy zrobić to tak jak aerokluby regionalne czy kilka klubów modelarskich np. Reguły, Pałacowa, w innych miastach nie znam lokalnych lotnisk, to tak dla przykładu.
Awatar użytkownika
angry trex
Elita forum...
Posty: 563
Rejestracja: 24-05-2016
Lokalizacja: Swaj - beverly hills Poznania
Podziękował: 7 razy
Podziękowano: 28 razy

Postautor: angry trex » 13 mar 2020, o 18:40

Kilku a może wiecej z nas na tym forum, mamy w Poznaniu Sekcje Modelarską z ramienia AP, jesteśmy zrzeszeni i płacimy składkę w której mamy ubezpieczenie. To chyba będziemy mieć łatwiej bo w zasadzie spelniamy wszystkie warunki.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam, Sławol

Urodzony by latać...
zmuszony do pracy.

.................................
Likwidacja hobby
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 13 mar 2020, o 22:11

No właśnie - jako, że nie ma wymagań terytorialnych - ja bym nie wywalał drzwi otwartych na oścież, ergo starał się "podłączyć" do istniejących stowarzyszeń niż zakładać nowe.
Jaki to problem these days...?
(W sensie w dobie internetu, elektronicznego podpisu i tak dalej...)

Sławol, napisz coś więcej - co trzeba zrobić, żeby do Was wstąpić?
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 13 mar 2020, o 23:23

... Poza tym, że trzeba przeprosić Poznaniaków, jak np. nabijaliśmy się z Ich skąpstwa, albo jakby ktoś nie kibicował Lechowi ...

:rotfl: :rotfl:

:piwo: :piwo:
Awatar użytkownika
angry trex
Elita forum...
Posty: 563
Rejestracja: 24-05-2016
Lokalizacja: Swaj - beverly hills Poznania
Podziękował: 7 razy
Podziękowano: 28 razy

Postautor: angry trex » 14 mar 2020, o 00:09

Spoko, akurat mnie osobiście piłka nożna nie interesuje. Natomiast sposób podejścia do portfela zależy chyba w obecnych czasach od osobowości bardziej, niż od regionu zamieszkania. Urodziłem się w Poznaniu i nigdy nie goniłem psa wokół poznania za zlotowką. Dowiem się co i jak ze zrzeszeniem nowych członków z po za regionu WLKP....

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam, Sławol

Urodzony by latać...
zmuszony do pracy.

.................................
Likwidacja hobby
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 14 mar 2020, o 00:25

angry trex pisze:Spoko, akurat mnie osobiście piłka nożna nie interesuje. Natomiast sposób podejścia do portfela zależy chyba w obecnych czasach od osobowości bardziej, niż od regionu zamieszkania. Urodziłem się w Poznaniu i nigdy nie goniłem psa wokół poznania za zlotowką.



Peeeewnie, zarty, żarty!!

angry trex pisze:Dowiem się co i jak ze zrzeszeniem nowych członków z po za regionu WLKP....


Będę wdzięczny i pewnie nie tylko ja!
:piwo2: :piwo2:
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 14 mar 2020, o 08:06

Jak żarty? Nie znasz poznaniaków? Nawet tutaj mamy takich
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 14 mar 2020, o 08:22

Poznań, Kraków, Warszawa czy Białystok - co za różnica...
Jak nie ma rejonizacji, to po co wyważać otwarte drzwi. Powstanie sekcja "Warszawa" i będzie git, a podczepienie pod Aeroklub też będzie dobrze wyglądać w oczach ewentualnego niebieskiego ludzika.
Ja jestem za i podpinam się do prośby Aikusa.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Osa
Elita forum...
Posty: 903
Rejestracja: 18-01-2014
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: Osa » 14 mar 2020, o 09:06

I ja tak myślę.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
KATANA X-Lite / Horus X10 S na EdgeTX
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2911
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 14 mar 2020, o 09:42

A ja mam propozycję aby zapisać się do chłopaków ze Świdnicy. Wspomożemy ich składką, a myślę że to jedynie drobnostka za pomoc w organizowaniu pikniku.

Tapatalk
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 14 mar 2020, o 10:04

miruuu pisze:Jak żarty? Nie znasz poznaniaków? Nawet tutaj mamy takich


Cicho blać lysy glupku bo nas nie wezma do tego aeroklubu!! :hammer:

Wróć do „Prawo i legislacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: szymonstempien i 1 gość