Nowe przepisy w 2020 - WIADOMOŚCI Z ULC

Kwestie formalne i prawne czyli co trzeba wiedzieć żeby nie wylądować na "dołku" i nie mieć doła...
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 19 lut 2020, o 17:50

From: lukas85 [mailto:lukas85@vp.pl]
Sent: Thursday, February 13, 2020 7:19 AM
To: lbsp
Cc: konsultacje@drony.pl
Subject: Bezzałogowe statki powietrzne - MODLE HELIKOPTERÓW

Szanowni Państwo

   Z uwagi, na planowane zmiany przepisów dotyczących bezzałogowych statków powietrznych od 01.07.2020r., chciałbym się dowiedzieć, jak nowe przepisy wpłyną na moje hobby, które jest moją pasją od kilku lat.

   Obecnie posiadam w swojej kolekcji pięć modeli helikopterów o masie od 850g. do 6000g., i rozpiętości łopat głównych (jeżeli to istotne) 800mm - 1600mm.

   Modelami helikopterów latam rekreacyjnie, w zasięgu wzroku i bez urządzeń nagrywających obraz, stosując się do obecnie obowiązujących przepisów.

   Co mam zrobić, żeby latać nim dalej po 01.07.2020r.?

   Z góry dziękuję, za udzielenie mi informacji na zadane przeze mnie pytanie.

   Pozdrawiam,

Łukasz xxx

Dzień dobry,

Jeśli Pana operacje nie mieszczą się w kategorii otwartej, w rozporządzeniu 2019/947, jest specjalny artykuł 16 dedykowany operacjom z użyciem BSP wykonywane w ramach klubów i stowarzyszeń modelarstwa lotniczego, który ma zapewnić im drogę do kontynuowania dalszej działalności, tak jak obecnie.

Modelarze będą mogli latać na odrębnych zasadach jednak w tym celu, zrzeszeni w klubach lub stowarzyszeniach modelarstwa lotniczego będą musieli uzyskać zgodę i warunki od Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jeśli Pana operacje są wykonywane w ramach stowarzyszeń czy klubów modelarstwa lotniczego, działania takie mogą być kontynuowane zgodnie z przepisami krajowymi do daty 1 lipca 2022 r.

Ta data określa zasadniczo do kiedy stowarzyszenia lub kluby modeli lotniczych będą musiały zwrócić się o „zezwolenie na mocy art. 16” i otrzymać je, aby uniknąć ograniczenia pełnym zakresem niniejszych przepisów. Jeśli chcą Państwo latać modelami latającymi jak dotychczas, mogą być Państwo zwolnieni przez ULC. W tym celu do 1 lipca 2022 r. musicie Państwo się zrzeszyć w klub lub stowarzyszenie modelarstwa lotniczego i jako (klub lub stowarzyszenie) wnioskować o zwolnienie na operacje z użyciem bezzałogowych systemów powietrznych wykonywane w ramach klubów lub stowarzyszeń modelarstwa lotniczego. Klub lub stowarzyszenie może uzyskać od ULC zezwolenie ważne dla wszystkich ich członków na loty BSP zgodnie z warunkami i ograniczeniami dostosowanymi do tego klubu lub stowarzyszenia. Klub lub stowarzyszenie w związku z tym musi przełożyć procedury, strukturę i system funkcjonowania, których muszą przestrzegać wszyscy członkowie. Jest to swego rodzaju regulamin.

 Zapraszamy również na seminarium poświęcone nowym przepisom w dniu 17 marca 2020r. w Warszawie (szczegółowe informacje będą podane na stronie ULC).

Wraz z przedstawicielami środowiska modelarskiego przygotowujemy wkład na naszą stronę, który rozwieje większość wątpliwości.

 Już teraz zapraszam na zakładkę poświęconą wdrażaniu przepisów UE: https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/wdrazanie-przepisow-ue

 Pozdrawiam,

 Xxx xxx

Departament Bezzałogowych Statków Powietrznych/

Unmanned Aircraft Department

tel. +48(22)520 75 53

e-mail: pflig@ulc.gov.pl

 
Urząd Lotnictwa Cywilnego/ Civil Aviation Authority

ul. M. Flisa 2, 02-247 Warszawa/ 2 M. Flisa Street, 02-247 Warsaw, Poland

tel.: + 48 (22) 520 72 00, fax.: + 48 (22) 520 74 38

http://www.ulc.gov.pl

(Kopiowanie i rozpowszechnianie ble ble ble zabronione ale może mnie nie zamkną ;) )
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 20 lut 2020, o 20:13

Byyylo byyyylo. I poszlo juz do tylu osob ze mizna uznac za publuczne ,:)

Wróć do „Prawo i legislacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość