Anteny FPV

Trackery, anteny, gimbale, eLeReSy, gimbale, nagrywarki i inne bolączki...
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 29 lis 2013, o 09:08

Witam :-) Ano uparłem się skosztować fpv, pewnie jak wielu przede mną już pęka mi łeb od lektury... temat rzeka.
Nie jest to moje pierwsze podejście do tematu. Zdecydowałem się na platformę na bazie Bety 1400 i FunCuba. Dziewiczy samotny lot Funcubem na prymitywnym linku video 5,8GHz flycamHD 300m zasięgu, bez osd i autopilota już na wstępie sklasyfikowałem sobie jako lot skazańców. Lot trwał dokładnie tyle ile trzeba, i w samą porę zakończył się delikatnym bezstratnym kretem. Znaczy się nie zdążyłem jeszcze narobić szkód, ale zdążyłem już złapać bakcyla :-) Drugie podejście w tej samej konfiguracji, lecz już przy wsparciu kolegi nawigatora zakończyło się półgodzinnym szukaniem modelu na polach i w krzakach. Tutaj straty były już większe, aczkolwiek proporcjonalne do doznań podczas lotu :-) Uznałem że wystarczy już tej prowizorki. Z racji mizernej wiedzy w zakresie elektroniki, jej konfiguracji i programowania, nabyłem zestaw dla newbie Arkbird zawierający osd, stabilizację, gps i autopilota z funkcją RTH. Za tor video służy fox 1,2GHz 800mW z kamerą 600tvl. Podstawę RC stanowi na tą chwilę spektrum DX8 DSMX (wiem wiem, czytałem - be, pfuj i w ogóle nie teges), lecz póki co nie zamierzam zmieniać, acz nie jest wykluczone że dla fpv zainwestuję w osobny system. Generalnie wszystko bez problemu zainstalowałem na Becie 1400, przetestowałem na sucho na ziemi i dziala całkiem ładnie. Nie mniej jednak mam kilka pytań... :

1. czy w przypadku zestawu jak wyżej, korzystne jest umieszczenie satelitki w stateczniku pionowym? :dk: nadajnik video jeszcze nie zdecydowałem - albo będzie na belce ogonowej za śmigłem, albo na ściance kabinki. Głowny odbiornik RC byłby na dziobie w pobliżu autopilota.

2. jak zachowuje się model po powrocie do domu na funkcji RTH? samolot krąży nad celem póki pakietu starczy? na chłopski rozum po nalocie nad cel powinien zawrócić co zależnie od kierunku i siły wiatru powinno dać efekt zbliżony do krążenia po mniej lub bardziej wydłużonych elipsach...? :dk:
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 16 lis 2014, o 15:43

Hej, takie szybkie pytanie.
Od kolegi słyszałem, że anteny nadawacze i odbiorcze jednak się różnią, nadawcza ma 3 płatki a odbiorcza cztery.
Tymczasem ImmersionRC sprzedaje np. dwie sztuki w zestawie i obie są 4-płałtkowe.

To jak jest? Coś to zmienia, czy nie i czy warto taką Immersion antenę kupić, czy każda koniczynka będzie działać tak samo?

dzięki,
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 16 lis 2014, o 15:58

A ja się dopisze z pytaniem. Czy warto brać anteny z większym zyskiem np. 5dBm. Czy to działa faktycznie lepiej i czy nie niesie za sobą ryzyka (większe zużycie mocy przez rx czy coś). A faktycznie anteny nad i odb różnią się ilością liści. Ostatnio chodzę po sklepach i widzę. Ja potrzebuje jedna zajeb... dla tx i dwie dla rx tez zajeb. ..

*tapatalk*
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
VaderJK
Lider forum...
Posty: 1533
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 19 razy
Podziękowano: 83 razy

Postautor: VaderJK » 16 lis 2014, o 16:44

Więcej dB jest uzyskiwane z kierunkowosci anteny. Tzn helikalne maja 5db ale w kierunku w którym wskazują.

Można latać na takich. Ja np zrobiłem na 5.8ghz 200 mW 4km na helikalnej a na koniczynce max 2km nie całe..


Tylko musisz wiedzieć w którym kierunku lecisz. Oczywiście mówimy o antenach odbiorczych.

VaderJK
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 16 lis 2014, o 16:49

a na nadawczą koniczynka się nada, bo tu kierunkowość nie wchodzi w rachubę :-). Vader, a co z ilością liści co Donia pytał. Ja się nie zastanawiałem, ale coś w tym jest.

Czyli jaką antenkę wziąć na tx, a jaką na rx dla quada wyścigowego. Moc nadajnika 500mW. W goglach dwa odbiorniki, dwie anteny.
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
niebochod
Elita forum...
Posty: 715
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 42 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: niebochod » 16 lis 2014, o 19:50

Ja na odbiorniku mam koniczynkę bo latam dookoła siebie i nie wiem czy bym dobrze głową kręcił nie wspominając o tym jak lecę za siebie.
Kierunkowa to chyba jest dobra na duże dystanse, gdzie można ją kierować gpsem lub jak się leci w określonym wczesniej kierunku.

ocean_wro@ Do czego dwie anteny planujesz wstawiać?
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 16 lis 2014, o 20:11

Nie planuje tylko myślę o takich goglach skyzone. Mają dwa odbiorniki i funkcje diversity bodaj która wybiera najlepszy sygnał. Można stosować anteny o różnych polaryzacjach itd. Zbieraja dobre opinie te google a chce mieć porządne. Na fata hd i w tych pieniądzach to się nie doczekam. Te są tez drogie ale mają już dwa rx-y na kiedyś może potrzebny head track i dobra rozdzielczość. Cena w hk wyjdzie chyba z 1200 zł tylko nie wiem czy się by na cło nie załapały. Stąd 2 anteny.

*tapatalk*

EDYTKA: link http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... r_V2_.html
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
VaderJK
Lider forum...
Posty: 1533
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 19 razy
Podziękowano: 83 razy

Postautor: VaderJK » 16 lis 2014, o 20:20

No na nadajnik ma być antena 3 "platkowa" a na odbiornik 4.

2x antennas, one Clover Leaf RX and one Skew Planar Wheel TX antenna


Ale czemu tak to nie pamiętam... Na rc-fpv.pl czytałem i tak też zakupiłem u siebie zarówno w samolocie jak i też w quadzie

VaderJK
Awatar użytkownika
niebochod
Elita forum...
Posty: 715
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 42 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: niebochod » 16 lis 2014, o 21:53

Jak masz diversity to może faktycznie lepiej jedną koniczynkę a drugą kierunkową. Wtedy jak zaczniesz tracić wizje to będziesz mógł spróbować kręcić głową.
Awatar użytkownika
valoos
Domownik forum...
Posty: 404
Rejestracja: 17-05-2011
Lokalizacja: Łopuchowo / Poznań
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: valoos » 17 lis 2014, o 07:37

Z tymi listkami w koniczynkach to tak że na rc-fpv jeden z forumowiczów przeprowadził pomiary i wyszło że taka konfiguracja jest najefektywniejsza. Jak nie latasz na dystanse to ma to drugorzędne znaczenie. Dobrze dopasowane takie same koniczynki będą lepsze niź w założonej konfiguracji byleco z 3ma i 4ma listkami.
Co jest nie zapisane zmierza do nieistnienia...
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 17 lis 2014, o 09:46

niebochod pisze:Jak masz diversity to może faktycznie lepiej jedną koniczynkę a drugą kierunkową. Wtedy jak zaczniesz tracić wizje to będziesz mógł spróbować kręcić głową.

Do takiego latania, to chyba zbędne. , predzej link rc straci. Swoją drogą np panel i kierunkowa wyglądałby ciekawie na goglach :)

~wysłano z ciapciaka~
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
VaderJK
Lider forum...
Posty: 1533
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 19 razy
Podziękowano: 83 razy

Postautor: VaderJK » 17 lis 2014, o 09:47

Przy diversity będzie sporo mniej tych zanikow chwilowych.

VaderJK
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 17 lis 2014, o 10:03

Aaa właśnie, informacyjnie, ostatni mój paciak kładrem spowodowany był odpadniętym rezystorem w jednym z esc. Cieszy mnie to bo już bałem sie o link rc.

~wysłano z ciapciaka~
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 17 lis 2014, o 10:25

jak działo przeciwlotnicze kierowane
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 17 lis 2014, o 12:46

Małe conieco do poczytania o antenach typu Skew-Planar :grin2:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 31 gru 2014, o 14:02

Hejka

Panowie, zainstalowany mam w Race Quadzie 250 osd z HK z gps. Po zamontowaniu ni cholery gps-a nie widać. Po rozmontowaniu osd i sprawdzeniu podstawowych rzeczy jak zasilanie, przejścia itd oddaliłem antenę by sprawdzić, czy to aby tx video nie sieje i.. sieje.

Na maksymalnej długości kabla jak odstawiam antenę gps od quada to jest OK, nie mam natomiast w quadzie gdzie dać antenki bo na ramieniu najdalej wysuniętym od anteny video i tak nie działa.

Na kabelku jest jakiś pierścień ferrytowy, ale jak widać to nie wystarcza. Czy jest jakiś sposób by antena gps zobaczyła satelity ?

Tylko nie piszcie o zmianie odległości od video bo jest maksymalna, quad mały i nie ma jak ich odseparować fizycznie.

Nadajnik to TS832 Boscama (niby 600mW).

Wrzucam fotkę jak to wygląda fizycznie.

Hejka

Paweł
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 31 gru 2014, o 14:53

Gdzie Ty masz ten GPS bo nie mogę się doszukać?
Tak na szybko, sprawdź antenę video czy nie ma przebicia już na złączu kątowym, podłącz do masy obudowę VTX, pod GPS podklej ekran z folii aluminiowej
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 31 gru 2014, o 14:56

antena jest na ramieniu przednim lewym obok silnika

pomierzę te masy

thanks
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 31 gru 2014, o 15:20

GPS obok silnika to raczej nie jest dobry pomysł, zaraz pod nim lecą trzy fazy pewnie bez ekranu. Złapać fixa to złapie bo silniki wtedy nie pracują, ale jak odłączysz video i odpalisz silniki to GPS trzyma pozycję?
Ja bym dał GPS za Mobiusem albo na krawędzi ramy jeśli da się przesunąć kamerę, na sztywnym maszcie wysokości co najmniej takiej jak teraz masz video. Kończynkę video pewnie dałbym w dół tak żeby niewiele wystawała pod płytę podłogi, a jak to nie pomoże to na badylu poza ramę tak jak Kenobi.
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 31 gru 2014, o 15:28

Bez włączonych silników nie łapie fix-a. Pierwotnie antena była za mobiusem bo tam jest fajne miejsce dla nie. Dopiero moje próby wywaliły ją na ramie. Nawinąłem na pół ramienia taśmy alu i dopiero na niej przymocowałem gps, ale też guzik dało.

Będę musiał faktycznie dać kolejny masz (trzeci już). Artja, a koniczyna w dół to nie uwali mi sygnał...

Dzięki za te porady będę kombinował i dam znać jak zachula :-)

Paweł
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9

Wróć do „FPV - ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości