OSD - wszystko o...

Trackery, anteny, gimbale, eLeReSy, gimbale, nagrywarki i inne bolączki...
Awatar użytkownika
pirzol
Domownik forum...
Posty: 279
Rejestracja: 12-07-2011
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: pirzol » 9 lut 2013, o 19:51

Witam

pojawiła się już pierwsza wersja rozwojowa, modułu OSD do kontrolera dla wielowirnikowców FC KFC32.
moduł zawiera m.in. :
- odbiornik rc
- osd
- ubec
- dystrybucje zasilania 12V dla toru video
jest w pełni sterowalny z FC KFC32.

Obrazek

więcej na ....
http://www.fpvdrones.pl/?q=node/21
pzdr
P
---------
www.fpvdrones.pl
Quadro KFC32 + FPV - nooo tym sie LATA ! :D

Gaui 425->550 FPV - Historia gimbala
KDS450S (V) FPV - waleczne początki
Awatar użytkownika
niebochod
Elita forum...
Posty: 715
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 42 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: niebochod » 2 lut 2015, o 22:57

Używam nadajnika bez telemetrii więc RSSI trochę mi brakowało, do tego podglądem napięcia na pakiecie też bym nie wzgardził i męczące było targanie laptopa na pole żeby ustawiać PIDy w Naze32, więc trzeba było coś ugotować z przepisu jak poniżej (może się komuś przyda):

1. MinimOSD z banggood,
2. FTDI z allegro, tu było trochę na ten temat: viewtopic.php?f=68&t=1892&start=30

Zasilanie

MinimOSD jest podzielony na dwie sekcje (D - digital - cyfrowa, A - analogowa) , które można zasilić z:
- jednego napięcia 5V,
- lub jedna sekcja z 5V, a druga 12V - z toru video np.
Domyślnie MiminOSD przychodzi w tej drugiej konfiguracji, co niestety u mnie nie działało zbyt dobrze, a dokładniej miałem:
- zwiechy MinimOSD na starcie jak układ był nierozgrzany :masakra: ,
- odcięcia całkowite video po uruchomieniu silników :plask: .

Trzeba było więc spróbować zasilania tylko z 5V. W tym celu trzeba zlutować dwie zworki na płytce, po jednej z każdej strony:
Obrazek

i odłączyć zasilanie z toru video:Obrazek

co załatwiło oba powyższe problemy, gdzie 5V pociągnięte z Naze32 (zasilane z BECa):
Obrazek


KV OSD

Dodatkowo wymieniłem jeszcze soft w MinimOSD (w sumie to nawet nie zanotowałem co tam banggood preinstaluje) na KV OSD:
https://code.google.com/p/rush-osd-development/
do czego trzeba było:

1. Zainstalować Arduino IDE: http://arduino.cc/en/Main/Software
2. Ściągnąć KV_OSD: KV_Team_OSD_2.3.zip i EEPROM_Clear.zip,
3. Następnie podłączamy MinimOSD przez FTDI,
4. Kliknięcie na EEPROM_Clear.ino rozpakowanego powyżej, powinno otworzy Arduino IDE,
5. Tam upewniamy się, że w "Narzędzia" -> "Płytka" wybrane jest "Arduino Pro Mini (5V, 16MHz) w/ Atmega328" i port szeregowy odpowiadający naszemu FTDI,
6. Naciskamy Ctrl+U - następuje kompilacja i wrzucenie na MinimOSD programu czyszczącego EEPROM,
7. Zamykamy Arduino OSD i klikamy tym razem na 'KV_Team_OSD.ino' i powtarzamy czynności 4-6, co skompiluje tym razem firmware KV OSD i wrzuci na MinimOSD.
8. Następnie odpalamy "KV_Team_GUI" i wybieramy port COM z FTDI,
9. Klikamy w sekcji "FONT TOOLS" -> "Browse" i wybieramy plik fontów (ja wybrałem Big) i następnie "Upload".

FASST + RSSI out = hmm

Jako linku RC używam futaby w wersji bez telemetrii (FASST & 8FG) i w dodatku odbiornik nie ma wyjścia RSSI, ale wygrzebałem sposób na adaptacje mrugającej diody na odbiorniku w sytuacji zagubienia ramki z nadajnika:
http://rcexplorer.se/diy/2011/01/lost-packet-indicator/

Potrzebny były więc:
- rezystor: 68K Ohm,
- kondensator: 10uF
Co po połączeniu z wtyczką od serwa dało taki twór:
Obrazek

a po wpięciu w diodę na odbiorniku i ubraniu w termokurcze:
Obrazek

Po stronie MinimOSD trzeba było jeszcze podpiąć się pod jedną z nóżek procesora:
Obrazek

i GND:
Obrazek

W "KV Team GUI" w zakładce "RSSI SETTINGS" trzeba wybrać "ADC" (czyli OSD będzie szukało sygnału RSSI na nóżce analogowej procka, a nie z Naze32) oraz ustawić "RSSI Min" i "RSSI Max" na wartości, zmierzone w sytuacjach minimalnego i pełnego zasięgu, które podejrzeć można w menu OSD (wchodzimy do niego przez: ustawienie drążków aparatury THR na środku, YAW w prawo, ELV do góry), gdzie można podejrzeć bieżącą wartość nieprzetworzoną - RAW.

Rezultat na Naze32 Acro (czyli bez baro, kompasu i GPSa):


Zalety poza oczywistymi pt. napięcie na pakiecie i RSSI:
- OSD można przełączyć w tryb "SMART" z aparatury (w którym ukrywane dane jak nie przekraczają wartości alarmowych),
- OSD ciągnie dane z FC, więc to co ma do dyspozycji Naze32/Flip32 można pokazać na ekranie,
- OSD jak i PIDy w Naze32/Flip32 można z aparatury na polu konfigurować.
- cena,

Wady:
- mam wrażenie jakby pogorszył mi się się zasięg video (co widać na filmie powyżej), ale nie wiem czy to kwestia OSD (zakłóceń przenoszonych z BECowego 5V na Naze32), pogody, czy zmasakrowanej anteny na nadajniku video.. (wszelkie sugestie mile widziane :)).

EDYCJA:
Wygląda na to, że problemy były z zasięgiem nie miały nic wspólnego z OSD - były spowodowane przez anteny, który uległy "zużyciu" po wielu kretach :)
Efekt po wymianie anteny:

Ostatnio zmieniony 15 lut 2015, o 09:12 przez niebochod, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 2 lut 2015, o 23:09

Ja pierdziu. Aleś chłopie wykombinował. Czapki z głów. Ja nawet bym koło takiego tematu nie przeszedł. Nie moja liga :-)

Co do zasięgu do Łukasz faktycznie coś za szybko Ci rwie ten sygnał. I Donia i Ja dalej lataliśmy w tym samym kierunku bez cięć. Pogody nie wiń, warunki mieliśmy te same. Obstawiam, że Twoje OSD coś zakłóca i musisz to obadać. Bo co Ci z OSD jak będziesz tracił vlinka.

A tak ogólnie szacun.

I kto tu mówił o pakowaniu sprzętu w quada... :-)
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 2 lut 2015, o 23:11

Brawo!!!

Ja latam co prawda na CC3D, ale takich tematów potrzeba na forum.

Dobra robota.

A co do zakłóceń, to bec na NAZE jest chyba liniowy, więc nie powinien kłócić. Ja stawiam na antenke nadajnika.
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 2 lut 2015, o 23:22

MnimOSD jest wrażliwy na spadki napiecia przy zasilaniu 5V od strony cyfrowej, to musi być naprawdę 5V a nie 4,7-4,8 bo wtedy są właśnie te zwiechy. Po zalutowaniu zworek można zasilać całość 12V od strony video, po stronie cyfrowej podłączyć tylko TX, RX i masę. Nowe wersje minimOSD mają już porządny stabilizator, nic się już nie powinno palić ani przegrzewać, u mnie działa na takim zasilaniu w połączeniu z APM. Większym problemem jest ciągnięcie zasilania video 3S z tego samego pakietu co ESC.
Tak jak Kula obstawiam anteny albo wzbudzenia na którymś z równoległych kabelków biegnących blisko zasilania silników/ESC
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
VaderJK
Lider forum...
Posty: 1533
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 19 razy
Podziękowano: 83 razy

Postautor: VaderJK » 2 lut 2015, o 23:34

Obstawiam antenke albo nadajnik video. Tak mi się wydaje ze poprzednio jak latalismy to w ostatnim locie coś juz mocno Ci sialo na wizji. To chyba było po jakimś upadku....

VaderJK
Awatar użytkownika
niebochod
Elita forum...
Posty: 715
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 42 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: niebochod » 2 lut 2015, o 23:59

ocean_wro pisze:Co do zasięgu do Łukasz faktycznie coś za szybko Ci rwie ten sygnał. I Donia i Ja dalej lataliśmy w tym samym kierunku bez cięć. Pogody nie wiń, warunki mieliśmy te same. Obstawiam, że Twoje OSD coś zakłóca i musisz to obadać. Bo co Ci z OSD jak będziesz tracił vlinka.

No właśnie coś nie gra, tak latać dość ciężko. Ludzie z tym OSD latają, więc obstawiam, że jeszcze jakiś szczegół podłączenia może być.

ocean_wro pisze:I kto tu mówił o pakowaniu sprzętu w quada... :-)

To tylko mała płytka OSD :)
W sumie zapomniałem dopisać, że przy zasilaniu całości z 5V można jeszcze mniejszą wersję MinimOSD zamontować:
http://www.readytoflyquads.com/micro-minimosd
:)

GPSa przecież jeszcze nie zamontowałem ;)

Kula pisze:A co do zakłóceń, to bec na NAZE jest chyba liniowy, więc nie powinien kłócić. Ja stawiam na antenke nadajnika.

BEC jest na reglach, OSD wpięty w Naze, ale to są piny gdzie wpięty jest BEC, więc samo Naze nic tu od siebie nie daje.
Inna sprawa, że BECi chyba liniowe (Rotorgeeks 12A)..

Artja pisze:MnimOSD jest wrażliwy na spadki napiecia przy zasilaniu 5V od strony cyfrowej, to musi być naprawdę 5V a nie 4,7-4,8 bo wtedy są właśnie te zwiechy.
Po zalutowaniu zworek można zasilać całość 12V od strony video, po stronie cyfrowej podłączyć tylko TX, RX i masę.

Ale zwiechy to ja miałem jak z 12V część zasilałem właśnie :shock:
Jeszcze szczerze powiedziawszy nie słyszałem, żeby MinimOSD z 12V będzieć w całości.

Artja pisze:Nowe wersje minimOSD mają już porządny stabilizator, nic się już nie powinno palić ani przegrzewać, u mnie działa na takim zasilaniu w połączeniu z APM. Większym problemem jest ciągnięcie zasilania video 3S z tego samego pakietu co ESC.

U mnie akurat jest 4S i regulator z filtrem:
http://www.rangevideo.com/voltage-regul ... upply.html

Artja pisze:Tak jak Kula obstawiam anteny albo wzbudzenia na którymś z równoległych kabelków biegnących blisko zasilania silników/ESC

OSD jest na górze, silniki na dole. Żaden z przewodów od wizji nie idzie obok zasilających silniki.
Jedyne powiązanie, które doszło to wpięcie zasilania OSD w BECa od regla.

VaderJK pisze:Obstawiam antenke albo nadajnik video. Tak mi się wydaje ze poprzednio jak latalismy to w ostatnim locie coś juz mocno Ci sialo na wizji. To chyba było po jakimś upadku....

Nie pomyliłeś mojego lotu z Donią? :)
Jak robiłem swój pierwszy lot FPV to już Ciebie nie było przecież :)
Awatar użytkownika
VaderJK
Lider forum...
Posty: 1533
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 19 razy
Podziękowano: 83 razy

Postautor: VaderJK » 3 lut 2015, o 00:05

Nie wiem już... Ale takie coś mi się wydaje ze było.... I że podgladalem u siebie a Doni nie mogę bo on ma immersion a ja boscam...

VaderJK
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 3 lut 2015, o 00:20

niebochod pisze:Ale zwiechy to ja miałem jak z 12V część zasilałem właśnie :shock:
Jeszcze szczerze powiedziawszy nie słyszałem, żeby MinimOSD z 12V będzieć w całości.


Którą wersję płytki minima posiadasz? wersja 1.1 i wyższe nie mają już problemów z zasilaniem od strony video. Mam dwie płytki v1.1, jedna w samolocie druga w heliku i obie chodzą na 12V.
Tak czy siak, zworki masz zalutowane poprawnie dla swojego schematu zasilania. W tej samej kombinacji zworek u mnie jest zasilanie 12v od strony video, bez żadnych zwiech i przegrzewania.
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
niebochod
Elita forum...
Posty: 715
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 42 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: niebochod » 3 lut 2015, o 01:02

A po czym odróżnić v1.0 od v1.1? Oryginały z tego co widzę są opisane, te z banggood nie bardzo.
Niby tu twierdzą, że v1.1: http://forum.banggood.com/forum-topic-34443.html, ale nie wiem czy do końca można im ufać w tej materii.
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 3 lut 2015, o 06:58

Nie wiem dokładnie, nie ufam kitajcom, zaopatruję się u kolegi który testuje płytki przed puszczeniem w obieg ;)

Generalnie problem z zasilaniem 12v częściowo rozwiązało wprowadzenie stabilizatora impulsowego. W dużym samolocie nie jest to aż tak bolesne, ale w ciasnej zabudowie może być z tym problem, stąd zalecenie zasilania od strony 5v.
Idąc tym tropem po podaniu zasilania 12v nowsza wersja OSD powinna mocniej siać niż starsza w której był stabilizator liniowy...

Wersja v0.1 z HK ma wyraźnie odmienną elektronikę:
Obrazek
Obrazek

Googiel niby wskazuje że klony v1.0 (mod KV_OSD) mogą w ogóle nie mieć nadruku z nr wersji, np to co sprzedaje abc-rc.pl opisane jako v1.0:
Obrazek
Obrazek

Oryginał v1.1 3Drobotics:
Obrazek
Obrazek

Tu jeszcze jeden klon V1.2, ponoć jeszcze mniej się grzeje po upgrade na linii zasilania
Obrazek
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 3 lut 2015, o 07:19

A ja dodam jeszcze jedną "ciekawostkę" :grin2: Micro MinimOSD
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 3 lut 2015, o 07:30

Hehe po łebkach się czytało... niebochod już zapodał tego dynksa :mrgreen:

Kurde, pewnie dłużej bym tego goovienka szukał w modelu żeby coś poprawić niż trwałby jeden lot :rotfl2:
A po krecie... papa malutki... :masakra: trzeba by go przybolcować do czegoś bardziej widocznego... może do płytki starego minima...? :swir:
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 3 lut 2015, o 07:42

Artja pisze:Hehe po łebkach się czytało... niebochod już zapodał tego dynksa :mrgreen:

Bo go zakamuflował w poście... :obrazony: Ale lepiej dwa razy, niż w ogóle :grin2:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 3 lut 2015, o 09:59

To micro mi się podoba :-)
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 3 lut 2015, o 11:15

Mi też :) zamawiamy?
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 3 lut 2015, o 13:58

A z czego on bierze informację do wskaźnika climbing rate? Te zakłócenia to jakaś masakra. :(
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 3 lut 2015, o 13:59

Pewnie z barometru.

Ja bym się pisał na 1 szt.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 3 lut 2015, o 14:14

Nie ma.
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 3 lut 2015, o 14:36

aproksymuje z GPS'a 3D :)
Pozdrawiam,
Jacek

Wróć do „FPV - ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości