Tracker anteny

Trackery, anteny, gimbale, eLeReSy, gimbale, nagrywarki i inne bolączki...
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 12 sie 2016, o 18:39

Korzystając z kratkowanej pogody dostrugałem wreszcie tracker, który zawsze chciałem mieć. Komercyjne systemy oparte na transmisji pozycji modelu zakodowanej w analogowym sygnale video nie bardzo mi się podobają (i to nie tylko ze względu na cenę). Skoro już latam wykorzystując eleres'a, to wniosek nasunął się sam - tracker powstał w oparciu o standardowy moduł z wgranym odpowiednim softem.
Odbiornik eleresa na Pingiwnie dostał odzielnego GPS'a niezależnego od nawigacji opartej wciąż na APM. Takie rozwiązanie dubluje czarne skrzynki, oraz uwalnia od taszczenia na pole laptopa dla telemetrii APM'a. Obecnie pozycję modelu oraz kilka innych informacji mogę uzyskać bezpośrednio z telemetrii RC, z logów APM oraz z zapisu video.

Obrazek
Obrazek

Całość została zamontowana na statywie z wyskalowaną obrotową głowicą pochodzącą z zestawu budowlańskiej poziomicy laserowej. Na głowicy dodałem ramię poprzeczne, którym umieszczone są po jednej stronie - moduł eleres'a będący odbiornikiem telemetrii i zarazem sterownikiem serw trackera, po drugiej stronie nadajnik retransmisji video na gogle z 1,2GHz na 5,8GHz. Antena główna odbiorcza to biquad, nadawcza na modelu to groundplane, obydwie produkcji kolegi kkacpra z forum rc-fpv.pl, idealnie zestrojone na wybraną przeze mnie częstotliwość z zakresu 1,2GHz.
Jako mechanikę trackera wykorzystałem wycinanki z zestawu Zbiga. Dość nieufnie podchodzę do serw windowych, zatem wybrałem wariant z obrotami 180st elewacja i 180st azymut.

Obrazek

Obok eleres'a wsadziłem czytnik telemetrii Eldisp produkcji kolegi Misia, również z forum rc-fpv.pl Póki co czytnik jest jeszcze na kablu dzięki czemu mogę go przepiąć do nadajnika RC gdy nie korzystam z trackera. Docelowo będę chciał zrobić połączenie via BT.

Obrazek

Całość po złożeniu mieści się w torbie jak dla helika klasy 450'. Montaż na polu to maks 5min.

Obrazek
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
lin3e
Lider forum...
Posty: 2038
Rejestracja: 28-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 80 razy

Postautor: lin3e » 13 sie 2016, o 14:55

Bomba! Teraz sobie tak myślę, że gdyby tracker był podczas lotu bociana to pewnie wyśledziłby tego co zajumał model :)
...
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 13 sie 2016, o 18:47

Oj tak, miałby dziad ciepło... Inna sprawa, jak szybko byśmy się kapnęli że model idzie komuś pod pachą, a nie leci gdzieś niskim kosiakiem ;)

Dziś na Regułach przetestowaliśmy tracker. Działa idealnie :thumb: Na głowicę wsadziłem Mobisuka i nagrał się filmik z cyklu "co widzi antena?". W rolach głównych Aikus pilot oblatywacz, Beta weteranka na której testuję wszystkie swoje zabaweczki oraz statyści. W momencie przejścia przez półsferę 180st głowica robi śmiesznego flipa z półobrotem a'la Chuck Norris i śledzi drugą półsferę. Tak oto powstał dowód na to, że w Australii ludzie chodzą do góry nogami, siłą rzeczy niebo jest poniżej horyzontu ;)

Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 13 sie 2016, o 19:55

No to ma jeszcze tu:




wyglad dzialajacego trackera z zewnatrz plus fachowe moje komentarze :>

Wróć do „FPV - ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron