Blade 330S problem z trybem SAFE i kret .

Porady, kruczki i sztuczki, setupy, wskazówki... warto korzystać.
Rodzer
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 25
Rejestracja: 17-09-2023

Postautor: Rodzer » 2 paź 2023, o 17:46

Witajcie koledzy .

Mam do Was pytanie , kupiłem używany model Blade 330S z fabrycznym kontrolerem lotu FC6250HX . Poprzedni właściciel latał modelem jak wściekły miał to nieźle opanowane 3D i te sprawy . Model trafił w moje ręce i latałem sobie na spokojnie czując że na trybie lotu "normal mode" nie mam włączonej stabilizacji . W menu okazało się że tryb stabilności jest wyłączony ,Postanowiłem zrobić wszystko zgodnie z instrukcją programowania tego kontrolera lotu łącznie z kalibracją i wypoziomowaniem modelu . Zadowolony że wszystko gra , sprawdziłem na sucho tryb panika ( widziałem że działa tarcza wypoziomowana ) . Niestety radość trwała do momentu uniesienia helika w górę , nagle maszyna przechyliła się na prawo i nie pomogło machanie drążkami , strzelił kreta ( podwozie i wał łopat trafiło , wypadły snapy z tarczy ) .

Sprawdzając na sucho już po całej kraksie i rozebraniu modelu do remontu zauważyłem jedną dziwną rzecz , mianowicie gdy model pracuje na średnich obrotach jest wszystko w porządku , głowicę trzyma wypoziomowaną ( mowa o włączonym trybie stabilności ) ale w momencie ustawienia obrotów na 80-100 procent głowica mocno przechyla się na prawo gdzie model stoi wypoziomowany na stole , jedynym ratunkiem jest przejście na tryb lotu 1 z domyślnie wyłączoną stabilizacją( czego w panice nie zrobiłem ) .

Czy ktoś miał lub spotkał się z podobnym przypadkiem szwankującego trybu stabilizacji ?

Czy jest ktoś z Podkarpacia co pomógłby mi ogarnąć tego typu sprawy ? Oczywiście podjadę i zapłacę , nie chce rezygnować z hobby szukam jedynie mentora który pomoże mi na spokojnie przy kawie lub piwku wytłumaczyć od A-Z ustawienia itp...

Podaję link do wideo.

https://youtube.com/shorts/-8BRtfpULDM? ... V2gbtfHX7s
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 658
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 3 paź 2023, o 05:56

Ciężko będzie coś pomóc bo podejrzewam że jest tu może 1 lub 2 osoby co znają ten system Spektrum FC6250HX. Jeśli ten system szwankuje to najlepiej wymień go na taki co dużo osób zna i pomoże ustawić np. Beastx lub Brain jeśli zależy Tobie na stabilizacji.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 3 paź 2023, o 07:07

Mnie to wygląda na skutek wibracji od silnika - coś wpada w rezonans przy wyższych obrotach i system głupieje.
Możesz przeprowadzić powyższy test trzymając system w palcach?
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 3 paź 2023, o 07:23

Coś jest krzywe i się trzęsie
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 3 paź 2023, o 07:39

Dokładnie, a że na filmie widać, iż kręcił się tylko silnik, to wydaje on się być jedynym źródłem wibracji.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Rodzer
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 25
Rejestracja: 17-09-2023

Postautor: Rodzer » 3 paź 2023, o 08:54

Panowie mam nowe ustalenia mianowicie . Po sparowaniu z nadajnikiem który był w zestawie czyli Spektrum DXe Heli po zbudowaniu zachowuje się IDEALNIE , tarcza w trybie stabilizacji trzyma poprawne wartości . Problem występuje po sparowaniu z nadajnikiem DX8 G2 . Wgrywałem plik SMP pobrany se strony Horizon pod 330S oraz próbowałem konfigurować zgodnie z instrukcją i bez efektu . Jedynie co mnie martwi to rate 22ms a instrukcja podaje 11ms ale nie mogę tego zmienić w żaden sposób .

Myślę że problem jest tu w złym ustawieniu nadajnika i w złym zaprogramowaniu kontrolera lotu z poziomu nadajnika .
Rodzer
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 25
Rejestracja: 17-09-2023

Postautor: Rodzer » 8 paź 2023, o 14:54

Niestety po złożeniu i ustawieniu modelu z WYŁĄCZONYM trybem stabilizacji model trzymał się świetnie praktycznie bez korekty przy wietrznej pogodzie .

https://youtu.be/lxGQQ1Hs7iA?si=kEARgwy1b-u7t1Wz

A tu film z WŁĄCZONĄ stabilizacją i ustawieniami które ludziska mają ustawione zgodnie z instrukcją . Dodam że to już 2-gi kret z tego samego powodu, dokładnie tak samo miałem przy pierwszej próbie lotu ze stabilizacją . Powiem tak na sucho na wyłączonym wirniku stabilizacją działała wzorowo super poziomuje , po rozkręceniu wirnika i paru sekundach model głupieje i ucieka w prawo bez możliwości korekty :/ Niestety mogłem uniknąć kreta przełączając się w 2-gi tryb lotu , niestety panika zrobiła swoje :/

https://youtu.be/NGkPBX9k9IE?si=JtbZT_YBoC6ZS0Wv

Teraz dochodzę do jednego wniosku , model kupiłem używany , z wyłączoną stabilizacją , uważam że kontroler 6250hx jest po prostu uszkodzony i albo sprzedawca o tym wiedział i nie powiedział dlatego sprzedał model albo jest jakiś fabrycznie wadliwy .

Chętnie bym kupił teraz Goosky S2 lub OMP lecz tego Blade to nie wiem czy ktoś się skusi kupić nawet w rozsądnych pieniądzach gdy go naprawie po krecie ( wał łopat skrzywiony, uszkodzona głowica wirnika głównego ) .

Czy sprzedać to za jakieś normalne pieniądze i kupić Goosky legend S2 czy zainwestować te 7 stówek i kupić kontroler Brain 2 mini ?
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 8 paź 2023, o 15:33

Brain nie posiada funkcji "safe". Ma autolevel i rescue które można użyć przez sekundę żeby uratować model przed glebą.

Z reszą żaden FBL nie poradzi sobie z poziomowaniem trzęsącej się maszyny
Rodzer
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 25
Rejestracja: 17-09-2023

Postautor: Rodzer » 8 paź 2023, o 15:50

mwx pisze:Brain nie posiada funkcji "safe". Ma autolevel i rescue które można użyć przez sekundę żeby uratować model przed glebą.

Z reszą żaden FBL nie poradzi sobie z poziomowaniem trzęsącej się maszyny



Tylko dlaczego uważasz że trzęsącą maszyna ? Wymienione zostało po nagraniu filmu ( wał główny , wał przy łożysku jedno kierunkowym , łożysko jednokierunkowe z piastą , wał główny łopat ) więc podczas tego lotu to ja żadnego bicia czy wibracji nie widziałem . Jedynie czego nie zrobiłem to nie wyważyłem łopat .
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 8 paź 2023, o 16:04

Uciekająca tarcza w trybie stabilizacji to dość charakterystyczny objaw nadmiarowych wibracji.

W ogóle przemyśl to czy chcesz korzystać z trybów "SAFE". Niczego sensownego Cię to nie uczy - normalnego latania potem będziesz musiał się nauczyć jeszcze raz.

Najbardziej "safe" jest symulator.
Rodzer
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 25
Rejestracja: 17-09-2023

Postautor: Rodzer » 8 paź 2023, o 16:43

mwx pisze:Uciekająca tarcza w trybie stabilizacji to dość charakterystyczny objaw nadmiarowych wibracji.

W ogóle przemyśl to czy chcesz korzystać z trybów "SAFE". Niczego sensownego Cię to nie uczy - normalnego latania potem będziesz musiał się nauczyć jeszcze raz.

Najbardziej "safe" jest symulator.


Zgodzę się z Tobą , tryb ten miał być w sytuacji awaryjnej ale masz rację sensu latania zbytnio w tym trybie nie ma , u mnie głównym powodem aktywacji była chęć konfiguracji pod pretekstem skoro jest to powinno działać . Ale nie działa . Powiem tak wymieniłem naprawdę co się dało aby pozbyć się wibracji i ich praktycznie nie było .

Teraz nie wiem czy remontować tego Blade czy po prostu kupić jednak jakiegoś Goosky lub OMP gdzie te części są po prostu tańsze , o połowę kwoty .
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 8 paź 2023, o 17:11

Rodzer pisze:Tylko dlaczego uważasz że trzęsącą maszyna ? Wymienione zostało po nagraniu filmu ( wał główny , wał przy łożysku jedno kierunkowym , łożysko jednokierunkowe z piastą , wał główny łopat ) więc podczas tego lotu to ja żadnego bicia czy wibracji nie widziałem . Jedynie czego nie zrobiłem to nie wyważyłem łopat .

Jeżeli powodem wymiany tych wszystkich elementów były wspomniane wcześniej wibracje, to nie miało to zupełnie sensu, skoro niepoprawne zachowanie systemu było widoczne na pierwszym filmie, na którym obracał się sam silnik, bez wałów (i nie wygląda to na efekt stroboskopowy kamery, bo prędkość obrotowa silnika się zmienia).

Jeśli masz możliwość i cierpliwość, zrób to, co zasugerowałem: odklej fbl od ramy i trzymając go w palcach spróbuj zreprodukować zachowanie tarczy. Trzymając go w ręce na pewno nie przeniesiesz potencjalnych wibracji z silnika, więc jeśli problem wystąpi, to coś jest zrypane w systemie, a jeśli nie, to wibracje.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Rodzer
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 25
Rejestracja: 17-09-2023

Postautor: Rodzer » 8 paź 2023, o 17:20

kudzu pisze:
Rodzer pisze:Tylko dlaczego uważasz że trzęsącą maszyna ? Wymienione zostało po nagraniu filmu ( wał główny , wał przy łożysku jedno kierunkowym , łożysko jednokierunkowe z piastą , wał główny łopat ) więc podczas tego lotu to ja żadnego bicia czy wibracji nie widziałem . Jedynie czego nie zrobiłem to nie wyważyłem łopat .

Jeżeli powodem wymiany tych wszystkich elementów były wspomniane wcześniej wibracje, to nie miało to zupełnie sensu, skoro niepoprawne zachowanie systemu było widoczne na pierwszym filmie, na którym obracał się sam silnik, bez wałów (i nie wygląda to na efekt stroboskopowy kamery, bo prędkość obrotowa silnika się zmienia).

Jeśli masz możliwość i cierpliwość, zrób to, co zasugerowałem: odklej fbl od ramy i trzymając go w palcach spróbuj zreprodukować zachowanie tarczy. Trzymając go w ręce na pewno nie przeniesiesz potencjalnych wibracji z silnika, więc jeśli problem wystąpi, to coś jest zrypane w systemie, a jeśli nie, to wibracje.



Dzięki za radę tak zrobię odkleje kontroler od ramy i sprawdzę co się dzieje , dam znać lub też nagram wideo , dzięki za sugestie.
Rodzer
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 25
Rejestracja: 17-09-2023

Postautor: Rodzer » 8 paź 2023, o 18:12

Więc nagrałem kolejny film myślę że tym sposobem idealnie pokaże jak się zachowują serwa kilka sekund przed kretem i co się dzieje podczas tej francowatej stabilizacji , wystarczy że model delikatnie się przechyli tarcza próbuje się wypoziomować ale w zbyt małym stopniu i model wali ostro na prawo , i w tym momencie nawet drążkiem nie jestem w stanie nic zrobić , jedyny ratunek to przejść szybko w 2 tryb lotu i ratować sytuację na wyłączonej stabilizacji . Niestety jak pisałem wcześniej spanikowałem i nie wpadłem na to aby tak postąpić .

Dodam jeszcze że po uderzeniu i powrocie do domu wynieniłem wał główny ponieważ miał bicie , w tym momencie model nie ma żadnych wibracji które mogą wypłynąć na pracę kontrolera lotu .

https://youtu.be/cZ0y6ppmvKk?si=aS2iptgugec9WgWk
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 8 paź 2023, o 18:39

Odsuń nadajnik od odbiornika na metr chociaż.
Brak "zasięgu" spowodowany swampingiem może komplikować formowanie jakichś wniosków
Rodzer
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 25
Rejestracja: 17-09-2023

Postautor: Rodzer » 8 paź 2023, o 18:48

mwx pisze:Odsuń nadajnik od odbiornika na metr chociaż.
Brak "zasięgu" spowodowany swampingiem może komplikować formowanie jakichś wniosków


Jasne ale w tym przypadku nie ma znaczenia czy nadajnik jest tuż obok czy 10 metrów od modelu nagrałem zachowanie serw i oto mi chodziło , model zachowuje się w locie tak samo jak na dywanie .

Wcześniejszą próbę zrobiłem w kuchni odsunięty jakieś 2 metry od modelu ( tego nie wrzuciłem nagrania ponieważ oświetlenie było lipne i kamera nie poradziła sobie , musiałem przejść do pokoju .

Mogę nagrać również , pomimo odsuniętego nadajnika problem będzie taki sam .
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 8 paź 2023, o 19:32

Rozumiem, że zachowanie jest takie samo, jak na pierwszym filmie, czyli tarcza przechyla się na prawo po uruchomieniu silnika, tak? Z wyłączonym silnikiem pracuje poprawnie?

Jeśli z jakiegoś powodu system, do aktywacji trybu stabilizacji, potrzebuje niezerowy gaz, to odepnij silnik od regla. Wtedy będziesz mógł zweryfikować wpływ wibracji bez odklejania FBLa. No, chyba, że tam jest gov ;)

Cały czas trzymam się tego:
Rodzer pisze:gdy model pracuje na średnich obrotach jest wszystko w porządku , głowicę trzyma wypoziomowaną ( mowa o włączonym trybie stabilności ) ale w momencie ustawienia obrotów na 80-100 procent głowica mocno przechyla się na prawo gdzie model stoi wypoziomowany na stole
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Rodzer
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 25
Rejestracja: 17-09-2023

Postautor: Rodzer » 8 paź 2023, o 21:18

kudzu pisze:Rozumiem, że zachowanie jest takie samo, jak na pierwszym filmie, czyli tarcza przechyla się na prawo po uruchomieniu silnika, tak? Z wyłączonym silnikiem pracuje poprawnie?

Jeśli z jakiegoś powodu system, do aktywacji trybu stabilizacji, potrzebuje niezerowy gaz, to odepnij silnik od regla. Wtedy będziesz mógł zweryfikować wpływ wibracji bez odklejania FBLa. No, chyba, że tam jest gov ;)

Cały czas trzymam się tego:
Rodzer pisze:gdy model pracuje na średnich obrotach jest wszystko w porządku , głowicę trzyma wypoziomowaną ( mowa o włączonym trybie stabilności ) ale w momencie ustawienia obrotów na 80-100 procent głowica mocno przechyla się na prawo gdzie model stoi wypoziomowany na stole



Wygląda to w ten sposób : Na "sucho" z wyłączonym silnikiem stabilizacja działa fajnie , po wypoziomowaniu heli ( ręcznie ) serwa wracają do neutralnej pozycji , cyrki zaczynają się dziać w momencie przepustnicy ustawionej na około 80-100% i wystarczy delikatnie przechylić model w prawo wtedy stabilizacja próbuje go wypoziomować z niepowodzeniem do tego stopnia że Ty sam nie możesz tego skorygować bo wygląda to jakby skończył się zakres serwa i ani stabilizacja ani Ty nie jesteś już w żaden sposób wyprostować heli . Mogę jedynie przechylić go całkowicie w prawo i nic więcej . Postanowiłem że nie będę ryzykował kolejnych wydanych stówek bo nie mam zamiaru po raz 2 eksperymentować z tą stabilizacją. W to co wsadziłem przez błędnie działający kontroler kupił bym już Braina 2 , tam przynajmniej interfejs jest jasny do programowania nie tak jak w przypadku Spektruma , albo po prostu nie będę używał trybu paniki ani stabilizacji ( przy wciśnięciu paniki jest ten sam objaw ) .

Jak testowałem w pełni złożonego trzymając go w ręce z włączoną stabilizacją model po chwili samoczynnie uciekał w prawo , szkoda tylko że zamiast odpuścić tą stabilizację postanowiłem polecieć na włączonej .
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 8 paź 2023, o 21:50

Rodzer pisze:W to co wsadziłem przez błędnie działający kontroler kupił bym już Braina 2

To jeśli wsadzisz Braina 2, podziel się pierwszymi logami :>

Aha! I nie używaj ratunku…
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Rodzer
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 25
Rejestracja: 17-09-2023

Postautor: Rodzer » 9 paź 2023, o 23:10

Temat do zamknięcia , po przeglądnięciu kilku filmów na YT ukazujący identyczny problem jak mój śmiało można stwierdzić że wadliwy jest kontroler . Goście w ramach gwarancji mieli wymieniane kontrolery po czym problemy nie występowały ponownie . W odpowiedzi od Horizon Hobby również otrzymałem wiadomość z plikiem konfiguracyjnym i ustawieniami pod apke DX8gen 2 , jeżeli problem by się pojawił konieczna jest wymiana kontrolera na gwarancji . Jako że kupiłem Heli używany bez żadnego paragonu to mi nie przysługuje wymiana rzecz jasna . Tak czy siak dzięki wszystkim za podpowiedzi n

Wróć do „Warsztat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości