Gimball 3D print np dla Mobiusa

Porady, kruczki i sztuczki, setupy, wskazówki... warto korzystać.
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 22 sty 2015, o 19:42

Witam,

Szukając czegoś, czym można by upiększyć Pingwina, tudzież inne latadło, pod względem mocowania kamery płytkowej lub Mobiusa trafiłem na forumowy projekt DIY Drones, gdzie autor udostępnił pliki STD gimballa kulowego. Nie wiem jak to się będzie sprawować w praktyce, ale forma i funkcjonalność bardzo mi się spodobały.

Pobrane pliki STD wydrukował kolega Tom4cad. Przyszła właśnie paczuszka, której ogólną zawartość przedstawiam poniżej:

Obrazek

Kilka słów o wykonaniu. Całość składa się z 7 części łączonych na wkręty w przygotowanych punktach. Wewnątrz przygotowane są przetłoczenia pod montaż kamery i silników, przygotowane otworowania na kable etc. Same elementy wydrukowane są bardzo precyzyjnie. Części które dadzą się przyłożyć i złożyć - pasują idealnie. Całość wymaga jeszcze obróbki, elementy zawierają support który należy usunąć. Nie przeszkadza mi to, z przyjemnością się tym zajmę. Poza tym chciałem zobaczyć jak wygląda surowy element prosto z drukarki 3D.

Po bliższym przyjrzeniu i usunięciu supportu ujawniła się jakość wykonania. Wydruk 3D w wykonaniu Tomka bije na głowę to co widać na forumowych fotkach. Rozdzielczość głowicy drukującej jest znacznie większa, a materiał nakładany znacznie bardziej precyzyjnie. Powierzchnie wyglądają jak delikatnie obrabiane na tokarce, a często są gładkie jak lustro. Support odchodzi stosunkowo łatwo, czasem wystarczy pokruszyć go w palcach lub naciąć skalpelem. W kilku trodno dostępnych miejscach, zwłaszcza w tulejach i otworach przydatny jest dremelek. Postaram się o lepsze fotki, bo rzecz zasługuje na uwiecznienie :)

Po złożeniu, według fotek ze strony projektu finalnie powinno się uzyskać ciekawy moim zdaniem gimball dobrze chroniący kamerę montowaną na dziobie. Nie podoba mi się rozwiązanie ze szklaną kopułką forsowane np w Skysurferze, a rzeczony gimball załatwia sprawę kamery na dziobie jak i w każdym innym miejscu. Jak dla mnie rewelka! :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 sty 2015, o 11:02 przez Artja, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 22 sty 2015, o 19:49

Projekt fajny, ale obawiam się, że jak będzie cieplej, to Mobius "ugotuje się" w tej puszcze :masakra:

Obrazek
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 22 sty 2015, o 20:11

Całość jest na zewnątrz modelu, samolot na ogół leci zawsze do przodu, przynajmniej powinien, więc nie widzę problemu porobić kanały wentylacyjne hmm
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
valoos
Domownik forum...
Posty: 404
Rejestracja: 17-05-2011
Lokalizacja: Łopuchowo / Poznań
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: valoos » 22 sty 2015, o 22:12

Zawsze można przyłożyć "kawał blachy", żeby lepiej odbierał ciepło. Biały też się specjalnie nie nagrzewa na słońcu...
A tak w ogóle to super projekt, jak znajdę czas to może też sobie druknę...
Co jest nie zapisane zmierza do nieistnienia...
Awatar użytkownika
Piecz
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 2
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Nowe Grochale - Nowy Dwór Mazowiecki
Podziękował: 3 razy

Postautor: Piecz » 23 sty 2015, o 00:07

Bardzo fajnie to wygląda, ale tak jak pisze Artu, Mobius zamknięty będzie potrzebował cokolwiek wentylacji zwłaszcza gdy lot będzie się odbywał w temp. 27+ przy silnym nasłonecznieniu, a to jak pokazuje nasza aura zimowa wcale nie musi być tak rzadkim przypadkiem w sezonie 2015 :)
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 23 sty 2015, o 09:31

Mobius grzeje się od samego patrzenia na niego :masakra: A jak go się włączy, to już tragedia, szczególnie z zewnętrznym zasilaniem :wall2:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 23 sty 2015, o 11:07

Myślę że nie będzie tak źle. W obudowie są już przygotowane boczne i tylne żaluzje wentylacyjne, więc obieg powietrza jest zapewniony, jesli będzie trzeba to się go usprawni. To niewielka kubatura więc przewietrzanie będzie szybkie. Mobius który pracował na jakimkolwiek innym zamocowaniu tutaj też da sobie radę.
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Piecz
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 2
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Nowe Grochale - Nowy Dwór Mazowiecki
Podziękował: 3 razy

Postautor: Piecz » 23 sty 2015, o 21:52

Artu pisze:Mobius grzeje się od samego patrzenia na niego :masakra: A jak go się włączy, to już tragedia, szczególnie z zewnętrznym zasilaniem :wall2:

Artu, chyba trochę przesadzasz, jest dosyć ciepły ale radiator nie topi obudowy. Jedyny problem gdy korzystamy z niego w zamkniętym samochodzie , jako rejestrator ,tu się zgodzę...
Ale za tą cenę obraz naprawdę super, nie wiem czy nie lepszy niż w GoPro 3

Wróć do „Warsztat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości