MPX DogFighter - szybki samolot na silnik 35mm

ESA, EPA, ale też te ładne...
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 27 cze 2015, o 15:14

Troszkę zmodyfikowałem rozłożenie elementów bo przy każdym uderzeniu w ziemię pakiet wpychał reulator w silnik i ostatnim razem silnik wyrwał scalaka z płytki.

Teraz regulator ma lepsze chłodzenie.
Obrazek

Podkusiło mnie aby zrobić wstępne szacowanie mocy.
Na rozładowanym pakiecie 6s (3,78/celę), śmigle 8x8 wyszło 137A i 2159W przy spadku napięcia do 15,6V
Obrazek
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 27 cze 2015, o 16:50

teoria :-)
Zobaczymy jak to będzie wyglądać w praktyce :-)
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 27 cze 2015, o 17:10

Co teoria?
Mniejsze zniszczenia, lepsze chłodzenie czy moc?
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 28 cze 2015, o 07:38

Jazz ma pewnie na myśli, że przy tych mocach i prędkościach wszelkie zabiegi redukujące skalę zniszczeń to teoria ;)
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 28 cze 2015, o 07:51

Problem w tym że wszystkich kręty do tej piry były z powodu zbyt niskiej prędkości.

Pakiety, na razie tylko jeden 6s ale 4s do normalnego latania przedłużyłem o 3cm strefę zgniotu z EPO. Pakiet teraz zatrzyma się na silniku.

Poprzednio pakiet wgniótł mi regulator pod silnik. Uszkodzenie dołu modelu były takie że musiałem wyciąć i wkleić nowe kawałki EPO. Zerwało mi jednego scalaka. Po przy lutowaniu w domu regiel zakręcił silnikiem ale jak odpaliłem na polu to scalak puścił dymka. Poprzedni kret też wgniótł tak regulator że w płytek połączonych w kanapkę zrobił się romb i prostowałem go w imadle :-). Teraz regulator jest bezpieczniejszy.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 cze 2015, o 08:38 przez Kenobi36, łącznie zmieniany 1 raz.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 28 cze 2015, o 07:57

Nie mam jeszcze pomysłu czym zmierzyć prędkość, mój 747A gps logger 10hz wyzionął ducha w funjecie. Nie chce takiego samego bo oprogramowanie beznadziejne i drogi. Tańsze na ogół są 1hz . Telefonu nie włożę. Może mini apm'a wrzucić. Czy może remzibi z jakimś układem by się nadał? Jak macie pomysły to zapodawajcie.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 28 cze 2015, o 16:31

Helikoptery
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 28 cze 2015, o 17:10

Jakby co to mam czujnik Pitota, mogę udostępnić do pomiarów. Myślę że miniAPM w roli loggera to niezły pomysł, można go jeszcze uzupełnić o GPS i czujniki Power Module
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 28 cze 2015, o 17:41

czujnik
PM mam jak byś chciał
Helikoptery
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 29 cze 2015, o 06:27

Można jeszcze wsadzić radiomodem telemetrii, byłby zapis parametrów lotu na ziemi i śledzenie z Mission Plannera. Przy masie laminowanego kadłuba dodatkowa elektronika niewiele już zmienia, może trudniej będzie znaleźć dla niej miejsce
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 29 cze 2015, o 07:27

Solidność konstrukcji ma znaczenie głównie przy zderzeniach z innymi obiektami latającymi :-)
Jak walniesz w ziemię, to niestety niewiele da :-)
Sprawdzone w praktyce :-(
Awatar użytkownika
Bazant
Domownik forum...
Posty: 360
Rejestracja: 05-10-2014
Lokalizacja: Za Piasecznem :)
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Bazant » 29 cze 2015, o 08:49

Jazz duzo mowil ze ten model jest wredny ale dopiero czytajac ten watek widze jak bardzo.
Kenobi chyba generalnie dobrze lata tez i samolotami a z dogiem to sie meczy co i raz cos z tym modelem jest nie tak zaraz bedzie wygladac tak jak ten Jazza - wiecej kleju i wzmocnieni niz orginalnej pianki :)
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 29 cze 2015, o 14:19

Niestety dog lata szybko albo wogóle - zwolnisz to wpada w korek i żeby go wyciagnac trzeba dużo wprawy i trochę szczęścia.
nie wolno sie bac czy wahac - startuj,lataj i laduj szybko :-)
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 29 cze 2015, o 18:58

Osobiście jeszcze nie chce wydawać werdyktu.
Wpadanie w korek to może być efekt zbyt dużych wychyłów steru wysokości. Każdy kto spojrzy w instrukcję zdziwi się jak małe wychylenia zaleca producent i mimo zaleceń pewnie ustawia więcej.

Jazz pisze:Solidność konstrukcji ma znaczenie głównie przy zderzeniach z innymi obiektami latającymi :-)
Jak walniesz w ziemię, to niestety niewiele da :-)
Sprawdzone w praktyce :-(

Nie zgadzam się.
Wzmacnianie konstrukcji przyniosło efekt. Gdyby nie wzmocnienia pewnie trzeba by było kilka razy prostować kadłub a szczególnie cały przód na parą. A tak kompresji podlega praktycznie pianka przed łożem silnika która uderza w ziemię, wklejone 6 rurek węglowych gdzie do 4 jest przyklejone łoże spowodowało że pianka przy uderzeniu nie napiera na siebie tylko wisi przyklejona do rurek.
Dowodem no to jest to że w ostatnim krecie kadłub wytrzymał ale przeciążenie było takie że urwał się statecznik pionowy :vhappy:
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 4 lip 2015, o 10:53

Pierwszy lot zakończony lądowaniem :banana:


Będzie prosty rachunek dla tych którzy nie umieją latać 3 pakiety = 3 min lotu na gazie

Lot nr 2
Przy drugim starcie odleciał śmigło z piastą na szczęście znalazłem :D
Przy trzecim starcie za mało gazu dałem i za słabo wypchnąłem więc lądowanie w tym żółtym czymś :D
Kolejny rzut udany.
Zrobiłem 3 przeloty na 100% gazu w czwartym coś słabo. Lądowanie. Timer 0:58. Pakiet spuchnięty jak bania. 3.3 w najgorszej celi :masakra:

Lot nr 3
Zmieniłem śmigło APC E 10x10 na graupnera spalinowego 9x8
Timer zapikał po minucie, lądowanie, 3.95.
Jest OK :-) .

Tylko śmigło wpada w wibracje :-/
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 4 lip 2015, o 15:32

Mogę potwierdzić że dog nie jest wrednym modelem. Nie wpada też w żaden korek o ile zachowa się przepisowe wychylenia na sterze wysokości.
Zachowuje się w pełni prawidłowo i przewidywalnie dokładnie tak jak każdy Multiplex który miałem okazję złożyć i wyważyć zgodnie z instrukcją.
Na większej wysokości zrobiłem różne próby łącznie z nadmiernie wolnymi nawrotami. Efekt zbyt małej prędkości zawsze kończy się tak samo, nos opada, potem wystarczy wypłaszczyć i zaciągnąć bo po opadnięciu model odzyskuje trochę prédkości.
Jeśli ktoś lata combatem to jak się doga zrobi na lekko to będzie latał dokładnie tak samo.
Mój jest ciężki więc lata szybciej, szybciej szybuje. Jak damy gaz na zero to model opuści nos i utrzyma prędkość i nie zaskoczy nas niczym dziwnym . Oczywiście jeśli nie pozwolimu aby nos opadł tylko będziemy coraz mocniej zaciągali elevator to wtedy może się zwalić na skrzydło ale stanie się to już jak elevator jest dosyć mocno zaciągnięty.

Ostatecznie zrobiłem dziś 7 lotów dogiem zakończone lądowaniem i nie mam mu nic do zarzucenia jeśli chodzi o właściwości lotne. Lądowałem w wysokim zielsku bo niestety na stanowisku chelikopterowym nią ma gdzie lądować i troszkę się bałem o śmigło i ośké silnika.

Wszystkie problemy które miałem do tej pory wynikały że zbyt dużych wychyleń steru wysokości. W instrukcji jest podane 8mm i należy się trzymać tych wartości ewentualnie eksperymentować że zwiększaniem o bardzo małe wartości i eksperymentowanie wysoko w górze. Mnie 8mm wydawało się bzdurnie mało i dałem 15mm. :masakra: Po zmianie na 8 jak ręką odkął i tak dziś 7 pakietów zrobione. :-) Jedyne co jeszcze zrobiłem to ustawiłem expo aby troszkę zwiększyć wychyły steru przy małych wychylaniach drążka.

Ogóle wykazałem się totalną głupotą bo podobny efekt miałem w kombacie ale jakoś wydawało mi się że to problem tylko tych małych badziewi o kwadratowym profilu sterów. Niestety skojarzyłem za późno że problemy w dogu są tej samej natury co w kombacie i troszkę się pomęczyłem.

Zjawisko jest dosyć intrygujące i muszę gdzieś wykopać informację czemu jak wychylenia steru wysokości są za duże to model przerwała się na bok. Jak na razie trakturę to jako złe moce gdzie albo trzeba splunąć 3 razy albo obniżyć wychyły :-)
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 4 lip 2015, o 21:07

Dynamicznie go przeciągasz.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 4 lip 2015, o 21:37

Kowal pisze:Dynamicznie go przeciągasz.

Kowal rozwiniesz myśl? Może jakiś link co by nie pisać 2x?
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 4 lip 2015, o 21:59

Jest wrednym modelem - o czym doskonale sam zaświadczyłeś opisując swoje perypetie, i przekona się jeszcze nie jeden.
Przeciągnięcie polega na tym co sam opisałeś - zbyt niska prędkość, mała powierzchnia nośna, duże obciążenie powierzchni nośnej.
Aby tego efektu uniknąć lata się szybciej niż modelami o lepszych parametrach, żadna nowość - ale też nie jest to zaleta.
W innych modelach przeciągnięcie nie kończy się tak gwałtownie i znacznie łatwiej jest model wyciągnąć po przeciągnięciu.
Łatwo napisać że wystarczy idealnie wszystko ustawić, bezbłędnie latać a model wtedy jest cacy :-)
Wredność polega na tym jak wiele błędów wybacza i jak na nie reaguje.
Większość pilotów stosuje w tym modelu śmigła 8 - 9 cali, co tez jest wadą bo prześwit jest mały i łatwo o uszkodzenie.
Ja używałem hamulca w regulatorze i ustawiałem śmigło tak aby nie było pionowo, lądując z wyczuciem nie było problemu nawet na całkiem utwardzonej powierzchni.
Co do wibracji na śmigle - sprawdź czy napewno wręga do której przykręcony jest silnik nie złapała luzu na śrubach.
Niestety to dziadostwo to wręga przykręcana do plastikowych mocowań i łatwo od wibracji się luzuje, szczególnie w nowym modelu po paru lotach.
Dociągasz i ten efekt znika.
Ogólnie takie rozwiązanie to kicha i dopiero w nowszych modelach zastąpili je mocowniem przed wręgą, które jest znacznie solidniejsze i prostsze w naprawie.

Wzmocnienia póki co nie przetestowałeś za mocno - upadek w miękką trawę, miękką ziemię to nie to samo co ubita ziemia lub drzewo :-)
Wtedy siła uderzenia rozejdzie się po konstrukcji i uszkodzi ją gdzieś - zawsze gdzieś wyjdzie.
Tak to niestety zawsze się kończy.
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 4 lip 2015, o 23:19

E tam, problemy miałem bo ... - przeczytaj mój poprzedni post. Trzymając się wytycznych instrukcji nie ma żadnych problemów. To co było się nie liczy bo był źle ustawiony.
Model sam się nie przeciąga. Jest cięższy wiec szbciej lata i tyle. A jak się ciągnie do góry bez silnika to prędzej czy pożniej każdy model się przeciągnie, jest to logiczne. Z przeciągnięcia wychodzi adekwatnie do masy i powierzchni nośnej. Jak się przeciągnie na 5m to nie wyprowadzony tak samo jak kombata i funjeta. I powtarzam że aby przepadł trzeba się mocno postarać bo sam z siebie tego nie zrobi.
Ogólnie Dog zachowuje się tak jak każdy inny samolot i nie zauważyłem w nim żadnych złych czy wrednych zachowań. Nie można go porównać do trenerka, easystars czy esy glidera, jest szybszy, trzeba szybciej reagować ale na pewno nie jest wredny. Nie wiem jak złożyłeś i wyregulowałeś swój model, może musisz mi go dać do ustawienia :-), nie wiem jak składają inni, mój w każdym razie teraz lata bezproblemowo.
Śmigło niestety można złamać przy lądowaniu, nie ma podwozia i tyle, w kombacie kilka złamałem, w funjet też, trzeba komponować.

Kręty były i możesz gadać zdrów jakie były, dobrze że nie napisałeś że kret jest wtedy jak się pod walec wpadnie. Przy tych co były bez wzmocnień bym musiał nowy kadłub kupować, jak choćby w funjecie, a tak ze wzmocnieniami model wytrzymał i ma się dobrze.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe

Wróć do „Kombaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości