ToTo-0

Nie masz pomysłu gdzie pogadać o swoim samolocie? Pisz tu. Wojtek posprząta...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 30 maja 2017, o 15:14

miruuu pisze:Aikus, jakiego tego akrobata planujesz?


Tego:
https://abc-rc.pl/model-shining-3d-990mm-epp-kit

I nie planuje tylko juz mam.

miruuu pisze:Ja bym tego emaxa nie dał nawet to takiego o rozpiętości 80cm. Oczywiście mozna latać szybko w dół, ale żeby sobie równo powisieć potrzeba sporego nadmiaru ciągu a nie tak na styk...


Tego sie wlasnie obawialem... Ale ten 1200kV nie jest duzo slabszy od tego co oni tam zalecaja ... znaczy ... patrzac na smiglo to aobsolutnie.
To jest taka schizofrenia, bo patrzac po rozmiarze smigla to bedzie az nadto.
Patrzac po rozmiarze stojana - ciut za maly.
A patrzac po mocy - w sam raz.
A Ty mi teraz mowisz ze za maly...
Jak patrze na filmy z oblotu to tam siedzi dzwonek, ktory .. .nie istnieje.
A... albo nie umiem szukac...

No nic, oblatam na tym co mam i zobacze.
Na pewno bedzie za malo - zobacze o ile.
Albo wymienie na ten dzwonek 1200kV albo bede prul mocowanie i zamontuje cos w ogole zupelnie innego.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 30 maja 2017, o 15:20

Wszystko zalezy co chcesz nim robić. Jak chcesz latać tak jak się lata trenerkiem to będzie ok. Jak bedziesz chcial porobic wygibasy to będziesz cierpiał na chroniczny brak mocy.
Ale to kwestia preferencji. Ja w reaktorze mam silnik, przy którym to co potrafię (lub próbuję potrafić) robię na 60% throttle. Pozostałe 40% mam do wyciągania modelu przed ziemią, do zawisów (on na 60%-70% throttle leci pionowo w górę w palcem w dupie, ale do trzymania w miejscu musisz machać gazem z zapasem), i dziwnych rzeczy.
I uważam, że to minimum mocy do samolotu, który ma być do świrowania.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 30 maja 2017, o 15:28

W kombacie starczalo a kombatem glownie swirowalem.
Ale - kombat to nie akrobat, to po pierwsze a po drugie juz w kombacie latalem praktycznie caly czas na 100%.
Wiec pewnnie bedzie za slaby.
Spoko, mam w razie czego jeszcze jeden silnik, ale ten z kolei bedzie na 100% za mocny.... w sensie - za ciezki.
Z doswiadczen w HYperbipie wiem, ze w akrobacie jest bardzo maly zakres tolerancji na kombinacje moc/masa/kv silnika zeby bylo dobrze.
Mocy nigdy za duzo, ale za moca musi isc masa, a to juz boli.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 30 maja 2017, o 15:48

Ja wyszedłem założenia, że silnik kradnie wagę pakietowi. Latam jak helikami - 3.5 minuty. Coś za coś. Jak będę chciał latać dłużej to sklecę motoszybowca albo fajnego trenerka.

Z kombatem jest inaczej, bo kombatem robisz bardzo ograniczone akrobacje. Kombata po prostu rozpędzasz raz, wrzucasz idle ;) i zapierdzielasz do końca pakietu. Kombat niespecjalnie potrzebuje momentu. Ma być szybki gdy się rozpędzi.

A akrobacie stawiasz na moment / ciąg. Z założenia nie latasz nim szybko, ale dobrze gdy w każdą stronę (również w górę) leci podobnie i gdy jest w stanie przyspieszać z niewielkim opóźnieniem za drążkiem. Wtedy masz nad nim kontrolę, bo przy akrobacjach (przynajmniej ja tak mam) reakcja modelu na throttle jest bardzo istotna. Zwłaszcza gdy lecisz bardzo wolno (lub wisisz) i skuteczność lotek i sterów jest mocno osłabiona.

Dlatego ja bym na Twoim miejscu szukał kloca z mocą ok conajmniej 250-300W, niskim kv (tak z 1000-1200max przy 3S) i dużym śmigłem (10x4.7?).

Ale - zmiana silnika w piankolocie to robota do wykonania nawet na polu, więc jak masz, możesz wsadzić to co jest i zobaczysz jak się lata...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 30 maja 2017, o 15:51

Jak będę na regułach (a już dłuższy czas się zbieram, żeby zobaczyć wasze brzydkie gęby) przelecisz się moim gniotem. To też jakiś punkt odniesienia :)
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 30 maja 2017, o 16:19

kamdz pisze: [...] ja chce mieć 200% :D

...pewności, że po pierwszych 10 sekundach dziewiczego lotu wszystkie problemy ToTo rozwiążą się same w sposób ostateczny i niewątpliwy...
Latałeś kiedyś trenerkiem z takim powerem ? Jesteś pewny, że to ogarniesz ? Jeżeli tak, to kierunek >> bank. Budżetowo i bezpiecznie trudno to będzie zrealizować.

@Aikus, różnica zasadnicza i niepoprawialna to materiał i sposób złożenia stojana. Wiele typów E-maxów i obecnie już niewiele innych silników w tym przedziale cenowym ma pakiet z blachy Kawasaki 130 grubości 0,18 lub też 0,20mm, skutecznie obustronnie izolowanej lakierem właściwej jakości. Są to nader istotne okoliczności dla sprawności silnika.
Weż Multistara 2820 albo SunnySky o tych wymiarach. Jak Ci nosa nie urwie, to dawaj go tu do przezwojenia... Tylko ten nos wtedy wzmocnij ;)
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 30 maja 2017, o 17:11

@krecik cos w tym moze byc. W hyperbipie siedzi wlasnie sunnysky...
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 30 maja 2017, o 22:17

aikus pisze:W hyperbipie siedzi wlasnie sunnysky...

@Aikus, ja z lasu... Co to ta hyperbipa ? Pachnie mi to zestawem NRD-owskich wagonów piętrowych z silnikami od Saturna V :lol: ... https://pl.wikipedia.org/wiki/Bhp
Ostatnio zmieniony 31 maja 2017, o 10:44 przez omcKrecik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
Pan Byku
Elita forum...
Posty: 1159
Rejestracja: 06-07-2015
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 48 razy

Postautor: Pan Byku » 30 maja 2017, o 22:41

Sie lata.
Pan Buhaj
RC addicted
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 31 maja 2017, o 00:29

Dzienks :) !
Całkiem ładny sprzęt... Ktoś z Nas tym latał ?
640g to nie takie piórko przy tej wielkości, nawet jak na dwupłata. Już chyba kumam czaczę ;)
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 31 maja 2017, o 04:38

Moze i nie piorko ale tak sie zachowuje, lata naprawde genialnie. Jedyna jego wada to to co jest jednoczesnie jego najwieksza zaleta: dwuplatowiec.
Dlaczego do zaleta - nie musze tłumaczyć.
Wada - bo trudny w transporcie.
Bez przesady oczywiscie ale nie jest to sprzet do szybkich wypadow na lotnisko - nie nadaje się do przewożenia w torbie razem z helikiem.
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 31 maja 2017, o 10:58

aikus pisze: [...] lata naprawdę genialnie [...] jego największa zaleta: dwupłatowiec.
Dlaczego to zaleta - nie muszę tłumaczyć [...]

No nie musisz... Ale dla potomnych kilka najistotniejszych Twoich dwupłatowych spostrzeżeń to mógłbyś rzucić :roll: ...

My tu gadu-gadu, a co tam u ToTo 0 słychać ?
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 31 maja 2017, o 11:40

omcKrecik pisze:[...]
No nie musisz... Ale dla potomnych kilka najistotniejszych Twoich dwupłatowych spostrzeżeń to mógłbyś rzucić :roll: ...


cholera... no i problem, bo nie umiem...
;)
;)
Znaczy tak naprawde najbardziej to chodzi o to, ze mi sie podobaja dwuplatowce.
Kiedys bardzo dawno temu jak bylem maly, to na polu niedalego stal zawsze rolniczy An-2. Latal duzo i czesto rowniez nad moim miastem, ale glownie robil opryski na okolicznych polach.
To byl pierwszy i bardzo dlugo jedyny samolot jaki widywalem jakos tak w miare z bliska i czesto... wiec ukorzenilo mi sie na reszte zycia, takie pierwsze skojarzenie - samolot = dwuplatowiec.

A co daje dwuplat w akrobacie?? hmm
Symetria sily nosnej, ... ale to samo da srednioplat z symetrycznym platem, z reszta w dwupplacie zeby ta symetria byla to platy tez musza byc symetryczne.
Krotsze skrzydla przy tej samej powierzchni nosnej... wiec moze wieksza zwinnosc ...?
Tak naprawde to nie wiem... Chyba nie umiem tego nazwac.
Jak latalem na symulatorach to tak naprawde bylo tak, ze zaden jednoplat nigdy nie latal tak jak dwuplat. Jakas taka ogolnie pojeta poslusznosc drazkom, glownie reakcja na lotki.
Z prawdziwych modeli to dwuplatowce mialem dwa. Pierwszym byl Gemini Multiplexa - genialny i niestety nie produkowany juz model.
Drugim jest ten hyperbipe.
GEmini i Hyperbipe to dwa dosc mocno rozniace sie modele... Chociaz i ten akrobat i ten, ale Gemini to taki bardziej klasyczny akrobat - moze robic akrobacje jak prawdziwe samoloty. A hyperbipe moze chyba robic wszystko lacznie z zawisem na smigle (no trzeba jeszcze umiec rzecz jasna, ja umiem nie wiele).

Ale tak naprawde to musze oblatac ta akrobatke ktorej jeszcze nie poskladalem zeby wiedziec co i jak i na ile sam fakt dwuplatowosci ma wplyw na to jak sie ten platowiec zachowuje w powietrzu... Bo moze sie okazac, ze jak juz dojde do ladu z silnikiem to to ten srednioplat bedize latal tak samo jak hyperbipe (albo bardzo podobnie)... i - wiadomo co to oznacza ;)

Tym nie mniej - dla mnie osobiscie dwuplat zawsze bedzie potrzebny ^^;)
Awatar użytkownika
arcidi
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 7
Rejestracja: 25-05-2017
Lokalizacja: Barczewo, okolice Olsztyna

Postautor: arcidi » 1 cze 2017, o 09:11

Ojoj, widze, że w temacie się wywiązała dosyć spora dyskusja, a ja nie miałem żadniego powiadomienia, ni to na forum ten dzwoneczek, ni to na mailu... Nawet nie wiedziałem, że się coś działo. W każdym razie, mój toto jeszcze nie gotowy, a chciałem spytać o wyposarzenie, bo chciałem kupić taniej czyli z aliexpress, hobbyking. A jak wiadomo, troszkę trzeba na to poczekać. Ale powoli powstaje, to mogę powiedzieć :D Co do apki, mam dx6i, i chciałbym w miare tani odbiornik do niego, w pierwszym poście pisałem o OrangeRx R618XL, nada się? Może ktoś poleci coś innego? Mam kilka 18650, tak nawet z 5-10 (ciężko w tej chwili powiedzieć ile z nich sprawnych, ale 5 najmniej) 2x lipo 800mah 10c. Co do silników, ktoś poleci coś konkretnego? Bo jak narazie dostałem jeden do wyboru, i w końcu nie wiem czy się nada :).
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 1 cze 2017, o 13:20

Tak jak pisałem wcześniej: Przekonaj mnie, najlepiej zdjęciami i zaangażowaniem, a dostaniesz za FREE:
Silnik Emax CF2822 + piasta śmigła + śmigła + odpowiedni regulator 18-20A i być może jakieś pakiety LiPo.
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 1 cze 2017, o 13:34

Artu pisze:Tak jak pisałem wcześniej: Przekonaj mnie, najlepiej zdjęciami i zaangażowaniem, a dostaniesz za FREE:
Silnik Emax CF2822 + piasta śmigła + śmigła + odpowiedni regulator 18-20A i być może jakieś pakiety LiPo.

Też się czymś przydatnym dołożę nabywszy w/w przekonanie ;)
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 1 cze 2017, o 14:55

Artu pisze:Tak jak pisałem wcześniej: Przekonaj mnie, najlepiej zdjęciami

Nagi tors wystarczy?
Awatar użytkownika
kamdz
Domownik forum...
Posty: 255
Rejestracja: 24-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: kamdz » 1 cze 2017, o 16:40

Artu pisze:Tak jak pisałem wcześniej: Przekonaj mnie, najlepiej zdjęciami i zaangażowaniem, a dostaniesz za FREE:
Silnik Emax CF2822 + piasta śmigła + śmigła + odpowiedni regulator 18-20A i być może jakieś pakiety LiPo.


a to nie do mnie pisałeś?;)
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 1 cze 2017, o 17:40

miruuu pisze:
Artu pisze:Tak jak pisałem wcześniej: Przekonaj mnie, najlepiej zdjęciami

Nagi tors wystarczy?

Wolontariuszki Ci trza... Ale sam tors może być mało :lol:
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 1 cze 2017, o 17:49

kamdz pisze:
Artu pisze:Tak jak pisałem wcześniej: Przekonaj mnie, najlepiej zdjęciami i zaangażowaniem, a dostaniesz za FREE:
Silnik Emax CF2822 + piasta śmigła + śmigła + odpowiedni regulator 18-20A i być może jakieś pakiety LiPo.

a to nie do mnie pisałeś?;)

A kto powiedział, że mam tylko jeden taki zestaw... :grin2:

miruuu pisze:
Artu pisze:Tak jak pisałem wcześniej: Przekonaj mnie, najlepiej zdjęciami
Nagi tors wystarczy?

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"

Wróć do „Trenery, parkflajery i inne...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości