Płyta izolacyjna zamiast depronu?

Bo każdy ma samolot, ale nie każdy się przyznaje...
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 25 cze 2018, o 17:05

Witam,

Zachodząc dzisiaj do Castoramy po zielony depron 6mm przypadkiem zauważyłem coś podobnego, a mianowicie płytę izolacyjną Climapor. Mają one 7mm grubości i strukturę niemalże identyczną jak zwykły depron, ale skubane są bardzo elastyczne. To znaczy, jako całość są sztywne, ale podczas zginania zwykły depron pęka, a ta płyta izolacyjna jest nie do złamania. Masa takiej płyty też nie jest duża, więc automatycznie pomyślałem, że może to być świetny budulec dla samolotów. Zwykły depron po zderzeniu pęka i jest lipa, a ta płyta izolacyjna, jest elastyczna i jednocześnie sztywna, więc kurde powinna być nie do rozbicia.
Ta płyta jest wykonana ze Styropianu XPS (cokolwiek to znaczy)
-Wymiary: 50cm długość x 100cm wysokość
-Grubość: 7mm
-Waga brutto: 0.87kg
-Ilość płyt w paczce: 8
Czyli wychodzi 100 gramów za jedną płytę, więc jest to dokładnie ta sama waga co zwykłego depronu, a właściwości na pierwsze macanko w sklepie o niebo lepsze :)

Ktoś próbował już takich płyt do budowy samolotów? Jakieś opinie?
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 28 cze 2018, o 15:45

A sztywność samo z siebie to jakąś sensowną ma?
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 28 cze 2018, o 16:36

Sztywność?
Dla mnie za sztywności z reguły idzie kruchość. Moim zdaniem płyta powinna być jak najbardziej elastyczna. Usztywnienie zostawilbym przemyslanemu ułożeniu i pretom węglowym...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 28 cze 2018, o 18:30

Niby tak ale zobacz, rozumując w ten sposób to najlepsze skrzydło byś zrobił z materiału ze szmaty w sensie. No i OK prawda to jest Tylko że wtedy już nie masz niezniszczalnej pianki tylko Masz po prostu konstrukcje.
Więc to jednak nie tak, pianka w sensie materiał musi być trochę sztywny sam z siebie.
Dosyć dobrym kompromisem pomiędzy sztywnością a kruchością jest ta pianka z której są robione kombaty NPN.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 28 cze 2018, o 19:36

Tak, ale mowisz o przypadku skrajnym i raczej teoretycznym. Ja przynajmniej pianki o właściwościach szmaty nigdy nie spotkałem. Ludzi tak, pianek nie

A mówimy tu jednak o piankach, więc mówiąc elastyczna-sztywna mam na myśli zakres dotyczący pianek dla nas normalnie dostępnych.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 28 cze 2018, o 20:56

No w sumie racja...
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 29 cze 2018, o 09:12

Zwłaszcza to o ludziach ;)
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 30 cze 2018, o 08:24

Ta płyta izolacyjna jest sztywna i elastyczna jakkolwiek by to nie brzmiało. Nornalny depron po próbie zagięcia o 180 stopni pęka za każdym razem, bo tak jest i koniec. Natomiast tą płytę można bez problemu zaginać dowolnie i nie pęknie, a wręcz wróci do poprzedniego kształtu w mniejszym czy większym stopniu.
Chyba kupię dzisiaj jedną paczkę na próbę skoro nikt jeszcze tego nie zrobił. Jeżeli ta płyta jest faktycznie taka jak podczas pierwszego wrażenia to będzie to niezły budulec.
Wywnioskowałem również że ta płyta jest na tyle twarda czy gumowa, że klej na gorąco nie będzie jej topił. Zwykły depron niestety jest podatny i to bardzo na klejenie zbyt gorącym klejem.
Zaryzykuję i kupię :) Zobaczymy co to warte.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 30 cze 2018, o 08:44

Kupuj i dawaj znać
W casto ją dostanę?

A po co klej jak gorąco. Uhupora nie masz?
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 30 cze 2018, o 08:49

Dawaj dawaj... opis, nazwę itd... Przyda się dobry i tani materiał, bo ceny płyt EPP trochę odstraszają, a depron - jest taki jak mówisz.
Modele z depronu to takie skrzyżowanie pianki z konstrukcją: Ma wszystkie wady pianki i konstrukcji i żadnej z zalet pianki ani konstrukcji ;) (oczywiście trochę przesadzam).
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 30 cze 2018, o 14:40

Mam uhupora ale używam go tylko do mocnych klejeń lub do napraw po krecie. Czekanie 24h na wyschnięcie malutkiego elementu i potem kolejne dni na kolejne elementy odstraszają. Tak samo jak cena 10zł za tubkę którą zużyje na połowę samolotu. Chociaż te 20zł na klej to nie dużo.
Bzdura, 2 tubki to za mało na samolot 1-1.5 metra. Na samo skrzydło idzie dużo kleju a co dopiero kadłub i reszta.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 30 cze 2018, o 14:48

Hmm. Może to źle używasz? Ja z jednej rubli kleilem po dwa-trzy kombaty...
Ale wszystko też zależy od tego jak złożysz konstrukcje. Bo cena pal licho, ale ile wagi dokladasz jeśli tyle idzie...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 30 cze 2018, o 21:58

Dokładnie jak Miru mówi - źle używasz tego kleju.
To co piszesz pokrywa się z moim wyobrażeniem o tym kleju z czasu kiedy go nie znałem.
Ilość pal sześć, chociaż masa robi swoje i też mi coś tu nie pasuje.
To będzie chyba z rok czy półtora temu jak kupiłem sobie na zapas 7 tubek uhupora.
Od tego czasu skleiłem całego kombata, Zete Z-84, wykonałem niezliczoną ilość napraw modelarskich i nie tylko.
Właśnie kończę pierwszą tubkę ...

Generalnie klejenie każdego elementu nie powinno trwać dłużej niż 5 minut.
Całkowite związanie to około 24h, czyli dobrze by było odczekać tyle przed oblotem.

Uhu Pora używa się w sposób następujący:
1. dobrze oczyszczone i odtłuszczone powierzchnie, sprawdzasz czy dobrze do siebie pasują.
2. Smarujesz jedną z nich Uhu porem.
3. Przykładasz do drugiej.
4. Odrywasz.
5. Czekasz 5 minut
6. Przykładasz i dociskasz - GOTOWE.

UWAGA: w punkcie 6 klej łapie od razu, korekta przeważnie nie jest już możliwa.
Jeśli kleisz element który wymaga jakiegoś przesunięcia po złączeniu - niestety trzeba skrócić czas w punkcie piątym powiedzmy do trzech minut (na wyczucie), no i potem trochę dłużej podociskać w punkcie 6.
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 2 lip 2018, o 15:49

To mniej więcej w taki sam sposób używam uhu pora. Ale to musi więcej kleju iść, żeby przykładowo rozsmarować go na całym skrzydle by je skleić to kleju idzie trochę :) A gdybym chciał skleić piankę z balsą to uhu por również dobrze spełni zadanie?

Kupiłem te płyty izolacyjne i gdzieś za kilka dni postaram się nagrać jakiś test, proste porównanie płyty i zielonego oraz czarnego depronu z marketów.
Pewne jest jednak to, że już nigdy nie kupię zielonego czy innego depronu. Na pewno od teraz wszystkie samoloty będą składanie właśnie na tych płytach izolacyjnych.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 2 lip 2018, o 15:55

W większości przypadków im mniej uhupora tym lepiej.
Natomiast nie do końca rozumiem co trzeba chcieć zrobić żeby smarować całe skrzydło klejem :)
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 2 lip 2018, o 17:27

Przy budowie skrzydła trzeba całą krawędź pokryć klejem i skleić z resztą skrzydła, tak samo jak środek skrzydła też trzeba podkleić (wzory skrzydeł odgapiam od flitetest). No i to już się robi znaczna ilość. W ogóle chcąc zbudować dowolny model na wzór modeli z flitetest to uhu pora dużo pójdzie. Nie wierzę, że na jednej tubce uhupora da radę skleić cały samolot od początku do końca :) Ze dwie tubki trzeba, ale to też znowu nie są, aż takie wielkie pieniądze, a efekt na pewno lepszy niż klej na gorąco.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 2 lip 2018, o 18:54

Aaa.... bo to Ty mówisz o takich modelach ... skrzyżowanie pianki i konstrukcji.
No to fakt, pójdzie więcej, ale to Ty pierwszy zahaczyłeś o temat pieniędzy, a przy cenie rzędu 7 - 9 zeta za tubkę i ... No nie wiem po ile jest cyjak, ale jeszcze przyspieszać, to nie wiem czy UhuPor nie wyjdzie taniej.

Tym nie mniej, są sytuacje, gdzie UhuPor NIE ZASTĄPI cyjaka.
Wklejanie cienkich węglowych prętów w powierzchnię pianki celem jej usztywnienia (tak jak się robi skrzydła i kadłuby w kombatach NPN) - to można zrobić tylko cyjakiem
Uhu por niby to zwiąże, ale w tym uhuporze ten węgiel jakoś tak pływa i ostatecznie całość wcale nie ma jakiejś powalającej sztywności.
A kombat zrobiony na cyjaku jest sztywny jakby był z plastiku.
Poza tym wypełnienia - trochę celulozy i cyjak i jest.
A z uhu pora - nie da rady.
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 2 lip 2018, o 22:15

A ten cyjak to rozumiem, że chodzi o tego zielonego dedykowanego do styropianu? Bo zwykły cyjak to taka kropelka czy super glue, więc tym raczej nie sklei.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 2 lip 2018, o 22:52

Yyyymmm.... No coż - do tej pory nie wiedziałem, że istnieje jakiś "zielony dedykowany do styropianu" i wszystkie moje pianki były generalnie klejone standardowym cyjakiem alias super glue, alias kropelka, aliast co tam jeszcze.
Tak było do czasu ZETY, która była z jakiejś dziwnej pianki, którą cyjak niby złapał, ale potem rozmontowała sie w locie.
Może dlatego mi się udawało, że nie miałem żadnego modelu ze styropianu, tylko wszystko z EPP ;)
...
chociaż Zeta teoretycznie też jest z EPP, ale pewnie z jakiegoś ulepszonego czy cuś (albo raczej utanionego).

Więc generalnie wszystko o czym mówię CYJAK - mam na myśli w zasadzie kropelkę / superglue, tylko, że taki modelarski - niby są różne gęstości i tak dalej- ja zawsze biorę średni.

https://abc-rc.pl/klej-ca-joker-sredni-20g

No taki tak najbardziej typowo i (przy okazji widzę cenę -jednak sporo tańszy niż UhuPor,no ale dobra tam).

Jednakowoż trzeba zaznaczyć, że niestety cyjak cyjakowi nierówny.
Były kiedyś cyjaki kupowane z HK, które w pierwszej chwili były bardzo podobne do tego Jokera, a do tego były w fajnych dużych, wygodnych butelkach z niezasychającymi końcówkami...
... problem w tym, że po czasie i to nie długim (rok czy półtora od złożenia modelu) klej robił się żółty i masakrycznie kruchy.
Na szczęście w nieszczęściu łatwo się wykruszał ze spoin i łatwo było to wszystko naprawić porządnym normalnym cyjakiem.

Klej o którym Ty mowisz to pewnie ten:
https://abc-rc.pl/klej-ca-joker-styro-20g

Nigdy go nie miałem i nie używałem i nie wiem jaka jest różnica pomiędzy nim a cyjakiem.
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 3 lip 2018, o 00:06

Normalne pianki EPP może i zwykły cyjak złapie, ale depronu na pewno nie sklei. Momentalnie wsiąka w depron po czym go wypala i nie ma szans skleić nim czegokolwiek co będzie latać :)
Czyli standardowo pozostaje normalny klej na gorąco i uhupor w miejscach narażonych na duże przeciążenia.
Chociaż chciałbym znaleźć jakąś alternatywę dla kleju na gorąco. Z tego co piszecie to jedyną alternatywą, która sklei depron jest uhupor i chyba trzeba się na niego przestawiać.

Wróć do „Ogólne dyskusje parapeciarzy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości