Radian XL 2.6

A tak na prawdę to głównie piankoloty. Bixlery, bety i inne wynalazki.
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 4 wrz 2017, o 11:40

Chyba jakoś poszło z tej mojej cienizny netowej...



Jeszcze udam się po instrukcję wstawiania jutubków :dk:
Z edytki - bo tego powyżej to Nasz nieoceniony, uczynny Mirosław mi pomógł... I co do dalszych poinstruował ściśle :nw:
Ostatnio zmieniony 4 wrz 2017, o 18:54 przez omcKrecik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 4 wrz 2017, o 12:03

Lądować to to chyba zbytnio nie chce :)
Fajnie wyszło z tym transparentem. Dla mnie bomba!

PS. Z której kamerki nagrywałeś? Pytam bo myslę o zakupie tej co kupowalismy dla Ciebie...
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 4 wrz 2017, o 12:40

Nie nie, Zużka ściskała handycama Sony HDR-CX360, 7.1 Mp, nie najnowszą ale dzielną i zaprawioną w polowych bojach.
Fajnie, że Ci się podoba :D. Lądować to on rzeczywiście się wzbrania, bez hamulców to i 300 metrów równego podejścia jest mało. W baaardzo zgrubnej ocenie "na oko" na przelecenie tych 300m potrzebuje w ślizgu ok. 10m wysokości. Dobry pilot szybowcowy wycisnąłby pewnie jeszcze ze 100m do tych 300-stu.

To średniej wielkości transparent, Radianowi niespecjalnie przeszkadzał w...szybowaniu :lol: . Jasne, że szybciej tracił wysokość, ale lekki to on nie jest. Leciał na znanych Ci ( :nw: ) SLS X-tron 3S 5300. Kozackie są :D
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 4 wrz 2017, o 16:55

KUrrrrde... GENIALNIE to wyglada!!!
Nie wiarygodne, ze taki rachityczny samolocik daje rade ciągnąć taki kawał szmaty!!!
W którym miejscu masz to przy mocowane do samolotu? Zgaduje ze jakos w srodku cięzkosci... i na dole kadluba ... tak?
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 4 wrz 2017, o 19:17

aikus pisze:KUrrrrde... GENIALNIE to wyglada!!!
Nie wiarygodne, ze taki rachityczny samolocik daje rade ciągnąć taki kawał szmaty!!!
W którym miejscu masz to przy mocowane do samolotu? Zgaduje ze jakos w srodku cięzkosci... i na dole kadluba ... tak?

Z tym punktem podczepienia to cały doktorat był w wydaniu teoretyczno-praktycznym 8-) Radian jest pod tym względem dość korzystny, bo możliwe jest podczepienie prawie w osi silnika, ledwo ciut niżej - kadłub ładnie się zwęża ku tyłowi.
Nie jest możliwe zaczepienie w CG bez pocięcia kadłuba, bo CG wypada zwykle gdzieś w jego wnętrzu. Cała sztuka polega na znalezieniu autokompensacji sił od holu, które są zmienne co do wartości i kierunku. Można to też robić "z rąsi" na bieżąco drągami i tak się też częściowo dzieje. Na filmiku pokazałem w dość ciasnym nawrocie, że po dopracowaniu sprawy lata się dość swobodnie. Nawet pętlę da się wykonać z takim obciążeniem na holu, lot odwrócony też :grin2:
Samolocik w stosunku do ciężaru i oporów tej "szmatki" nie jest taki rachityczny... Prawie 3 kilogramy i pół kilowata w śmigło. W śmigło - nie w kablach. Ale przy poprawnie wykonanej szmatce (vide delfiny, trzmiele i bociany 8-) ) do utrzymania wysokości niewiele potrzeba, mniej niż 1/3 gazu...
Ta sama szmatka holowana była Easy Starem przy silnym wietrze - na dole 8...10m/s, na górze ponad 15m/s , ale równego) przez 18 minut. I był to prawie bezpieczny kres możliwości sprzętu, jednak wystarczający z zapasem. Piętnastominutowy imprezowy pokaz zadowolił wszystkich.
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 4 wrz 2017, o 20:11

A czy Ty w tym Radianie, samym sterem kierunku jestes w stanie zrobic beczke? Znaczy wiem, ze to nie bedzie idealna beczka, jesli juz to raczej jakas taka spirala, ale patrze na ten filmik, widze jak on sie zachowuje, jak reaguje na ten ster kierunku (tylko ne ster kierunku bo wiem, ze nie ma lotek) ... i sie zastanawiam czy jestes w stanie go odwrocic na plecy samym SK.
...
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 4 wrz 2017, o 20:43

Samym SK nie bardzo, muszę pomóc nieco wcześniej SW przy przewrocie. A i tak nie jest idealnie.
A jeżeli może być bardzo brzydko, to tak. Można też prowokować korek na kilka sposobów, jak widać na filmiku. Nic z tego, projektant myślał przy robocie :thumb: , ale przerywając samowyprowadzenie ze zwałki można go odwrócić. Stery mam ustawione na maksa skoków, bez żadnych EXPO.
Przyjedż i polataj sam :lol: !
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 4 wrz 2017, o 21:38

Znaczy ja wiem, ze SK i SW, albo nawet odwrotnie...
Nie no, zle sie wyraziłem...
Chodzilo mi o to, czy jesteś w stanie przewrócić go na plecy przez skrzydło a nie przez ogon.
Bez użycia lotek... ale to wiadomo, bo trudno użyć czegoś czego nie ma ;)
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 4 wrz 2017, o 22:47

Tak, dobrze Cię zrozumiałem, nie wyraziłeś się niejasno. Tylko ja przejaskrawiłem o szczegóły. Na filmiku odwracam go z plecków przez skrzydło, ale to ujęcie jest akurat wygaszone :( i nie widać już, co chciałem pokazać. Więc pytanie jest zasadne, bo ważna rzecz umyka na filmie. No ale początkująca montażystka...
Ale następnym razem dam materiał fachowcom nie tylko od montażu. Jest nauka 8-) .
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...

Wróć do „Szybowce i motoszybowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości