Kamery - ogólnie...

Czym robimy selfie z powietrza...
Awatar użytkownika
msheli
Elita forum...
Posty: 1490
Rejestracja: 16-05-2015
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Podziękował: 110 razy
Podziękowano: 73 razy

Postautor: msheli » 4 paź 2017, o 20:49

Nie lepiej kupić gotowca? Duży wybór aktualnie na rynku :)

tapatalk
XLPower 550 / Goosky S2

Moje loty....
https://www.youtube.com/@wojciechdum75/videos
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 4 paź 2017, o 20:54

Wibracje da się zniwelować niemalże do zera, ale jest też inny argument w tę samą stronę: wydaje mi się, że graty do 450 są łatwiej dostępne na wtórnym rynku. Ale niech się specjaliści od kopterów wypowiedzą, jest tu kilku takich ;) ...
Zostaw nieduży zapas długości przewodów gdzie trzeba, to sobie zmienisz ramiona na nieco dłuższe i już masz 550-tkę ;). Silniki można wziąć od razu numerek większe, jeżeli to nie do wyczynu sprzęt. I tak zawsze będzie coś-za-coś.
Nie myślałeś o gotowcu ? Pewniejsza sprawa, ale składanie też może być fajne.
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 4 paź 2017, o 23:53

W sumie nie patrzyłem na gotowce, ale na pewno będą one droższe niż samoróbka. No i poza tym aparaturę i pakiety mam, więc nie potrzebuje kolejnego nadajnika. Czy ja wiem, że 500 droższy w utrzymaniu. Jak padnie rama to kupuje się nową czyli 50zł różnicy między mniejszym a większym dronem. Elektronika w obu przypadkach jest prawie ta sama, jedynie silniki o jeden rozmiar większe kupić. Jak się kupi dobre śmigła i wszystko wyważy to nie powinno być tragedii z wibracjami. A jak się kupi odpowiednio mocniejsze silniki to i zryw powinien mieć. Zrobię sobie wycenę elektroniki i zobaczę jak bardzo ceny się różnią, ale chyba wziąłbym pincetke, bo lubię duże :)
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 6 paź 2017, o 19:30

Sprawdziłem ceny gotowców i nie są zbyt atrakcyjne, chyba, że raz na rok zdarzy się jakaś mega promocja to może wtedy i atrakcyjne. Pozostaje więc budowa własnego, ale z pewnością będzie to rozmiar 500 (jak nie większy). Rozmiar 500 ma odległość między silnikami 330mm, więc dokładnie tyle samo co moja tarantula x6 po przebudowaniu ramy. Jednym słowem, mało, mało, ale większego quada raczej nie miałbym ochoty dźwigać na szczyty gór :D
Rama, silniki, elektronika to tam szczerze pikuś. Największe wyzwanie to okazuje się wybór kamerki. Mógłbym kupić np Xiaomi YI za 250zł albo używane najstarsze GoPro za 300zł, ale jakość będzie wysoce niezadowalająca. Może i pierwszy plan nie wychodzi tak źle, ale nagrywanie odległych obiektów, panoram gór na pewno będzie miało zbyt niską szczegółowość.
Najtańszym rozsądnym wyborem byłaby Xiaomi YI 4K kosztująca 1000zł, albo jakieś GoPro w tej samej cenie. Jeśli doliczymy sobie do tego cenę samego quada, czyli powiedzmy 600zł to robią się już spore koszta, a jeśli do tego doliczymy sobie jakiegokolwiek gimbala, bo bez tego ani rusz to mamy 2000zł.
Czyli trzeba mieć co najmniej 2000zł żeby w ogóle móc zacząć nagrywać w miarę przyjemne filmiki, ale wtedy taki quad byłby w pełni manualny. Nie miałby ani GPSu, ani barometru, ani nie byłby autonomiczny. Koszt dokupienia tych wszystkich modułów wywindowałby cenę drona do zapewne ponad 3000zł, a za taką kwotę to już kupimy profesjonalny sprzęt do filmowania.
Więc co jak co, ale do tysiaka nie da się zrobić drona. Oczywiście da się, ale chodzi też o to, żeby utrzymać jakieś tam standardy w jakości nagrań, także no, póki co tak wielki budżet jest mi całkowicie obcy, więc pozostaje czekać na szczęście w lotto :D

Ale tak na marginesie to jakąś kamerkę sportową za tysiaka warto byłoby zabierać na wypady, bo można całkiem fajne materiały nagrać nawet z rąsi.
Awatar użytkownika
msheli
Elita forum...
Posty: 1490
Rejestracja: 16-05-2015
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Podziękował: 110 razy
Podziękowano: 73 razy

Postautor: msheli » 6 paź 2017, o 20:26

Dobrym wyborem będzie gopro session 5 ;)

tapatalk
XLPower 550 / Goosky S2

Moje loty....
https://www.youtube.com/@wojciechdum75/videos
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 6 paź 2017, o 20:33

MacGyverek jest szansa na coś latającego samo z samoróbek czy musi być gotowiec za 4-9 tys?
Helikoptery
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 6 paź 2017, o 20:33

Albo po prostu Xiaomi mi drone za 1500-1700zł i do amatorskiego latania powinien wystarczyć.
Albo gopro za tysiaka i skleić drona za 500zł.
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 9 paź 2017, o 09:11

Zmieniłem tytuł na bardziej adekwatny do aktualnej sytuacji :)

No więc po moich obliczeniach i obczajeniu rynku doszedłem do wniosku, że bardziej opłaca się kupić jednak gotowca.
Przedstawiam dwa kosztorysy quadów DIY:

Quad 500:
Rama 100zł
Silniki 200zł
ESC 150zł
Śmigła 80zł
Kontroler lotu 100zł
Odbiornik 30zł
Pakiet 100zł
~~ 760zł

Quad 450:
Najtaniej jak jest to tylko możliwe
Rama 50zł
Silniki 120zł
ESC 80zł
Śmigła 20zł
Kontroler lotu 50zł
Odbiornik 30zł
Pakiet 50zł
~~ 400zł

Widać tutaj czarno na białym, że "goły" quad będzie kosztował 760zł. I teraz chcąc przerobić go na sprzęt to filmowania trzeba zakupić gimbala (ok 250-300zł) i jakimś cudem połączyć go z aparaturą Flysky fs-i6, żeby można było z aparatury sterować gimbalem. Czyli mamy już 1000zł za nadal gołego quada bez jakichkolwiek systemów stabilizacji, czujników i GPSu. Dołóżmy do tego przyzwoitą kamerkę za 700-1000zł i mamy 2000zł za quada, który może już nagrywać materiały, ale jest wciąż w pełni manualny.

A teraz zobaczmy ile kosztują oryginalne drony do filmowania.
-DJI Phantom 2 w Polskich sklepach kosztuje 1499zł Jest to może i już dość stary model, ale ma wszystkie potrzebne funkcje autonomiczne i nawet znośną kamerkę.
-DJI Phantom 3 Standard kosztuje ok 2000zł Nowszy model, lepsza kamerka
-Xiaomi mi drone kosztuje 1500-1700zł i powiem szczerze, że taka jakość nagrań była by dla mnie w pełni wystarczająca, bo nagrywa bardzo przyjemnie.

Ale teraz jeszcze jedna kwestia. Kamerka - wolałbym kupić drona z gimbalem, ale bez oryginalnej kamerki. Chodzi tutaj o to, że mając jedną porządną kamerkę mógłbym jej używać jako kamerki samochodowej, jako kamerki do fotorelacji w podróży i w górach, no i oczywiście jako kamerki do drona. Miałbym wtedy jedną kamerkę do wszystkiego, a w przypadku np kamerki w Xiaomi nie jest tak kolorowo, bo nie da się jej zdemontować i używać także jako wideorejestratora samochodowego czy kamerki do innych celów. Kamerka w Xiaomi może służyć tylko i wyłącznie dronowi, a jakbym chciał kamerkę do samochodu, podróży to tak czy siak musiałbym kupić osobną kamerkę.
Więc jakie jest wyjście? Ano choćby takie, żeby kupić drona bez kamerki (używany phantom 2 za ok 800-900zł lub używany phantom 3) i do tego zestawu kupić sobie dobrą kamerkę i to wszystko.

Może komuś ten materiał pomoże w dokonaniu wyboru.
Według mnie o wiele lepiej kupić takiego DJI czy Xiaomi, bo mają mnóstwo zabezpieczeń i funkcji, które bardzo się przydają w nieznanym górzystym terenie. Zbudowanie manualnego quada może i też miało by prawo działać, gdyby dokupiło się zestaw GPS, barometr itd, ale wtedy nie wiadomo jak to wszystko by ze sobą współpracowało, no i cena była by pewnie nawet wyższa niż kupno DJI.
Także ja chyba podjąłem decyzję - celuję w gotowca i będzie super :)
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 9 paź 2017, o 10:54

A ja sobie "narysowałem" ramę, i to składaną :grin2: Silniki, regulatory i FC mam :dance:

2017-10-08 10_06_35-Składak1 - DesignSpark Mechanical.png


2017-10-08 10_05_34-Składak1 - DesignSpark Mechanical.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
bizon220
Elita forum...
Posty: 694
Rejestracja: 21-04-2015
Lokalizacja: Komorów
Podziękował: 21 razy
Podziękowano: 25 razy

Postautor: bizon220 » 9 paź 2017, o 20:13

Jak to marzenia z dzieciństwa się spełniają :-)
Chyba każdy kto kiedyś oglądał Zaczarowany Ołówek, marzył o takim ołówku, a tu teraz sobie "narysowałem" i mam. I to jeszcze składane :O
Czary Panowie, czary...
Pozdrawiam
Krzysiek

XL 550, Gaui X3 380
Bixler 3, EasyCube, Acromaster
Quad 220 FPV, Mobilna 7, Mavic Pro
Traxxas Slash 4x4, Rustler 4x4
Taranis
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 13 paź 2017, o 12:19

Panowie szybkie pytanko :)
Jak to jest z podłączeniem GoPro do np DJI phantoma? Bo normalnie oryginalna kamerka jest połączona z dronem i przesyła obraz do aparatury/telefonu i mamy podgląd na żywo plus wszystkie funkcje itd. A co jeśli podepnę zwykłe GoPro? Wtedy muszę jakoś połączyć kamerkę z dronem poprzez usb? I co wtedy z podglądem na żywo w telefonie? Jeśli uda się odpalić pogląd na żywo to czy w dalszym ciągu na telefonie będę miał te wszystkie funkcje, ustawienia, trasy drona, czy po prostu to działa tak że montuje gopro i łączę się poprzez wifi między gopro i telefonem przez co mam tylko i wyłącznie pogląd z samej kamerki w obrębie zapewne 50 metrów?
Awatar użytkownika
valoos
Domownik forum...
Posty: 404
Rejestracja: 17-05-2011
Lokalizacja: Łopuchowo / Poznań
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: valoos » 13 paź 2017, o 20:05

Nigdzie nie napisałeś do czego ci te filmy....
Co jest nie zapisane zmierza do nieistnienia...
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 14 paź 2017, o 21:04

Jak to do czego? :D Żeby montować je w jakiś kreatywny sposób i na youtuba, tak po prostu, bez sensu :) Bo powiedzmy, że zwykłe zdjęcia z ręki nie oddadzą takiego charakteru gór jak ujęcia z drona, który znajduje się powiedzmy 200 metrów wyżej niż szczyt góry. To też nie wygląda tak kolorowo, bo żadna kamerka nie uwieczni dobrze horyzontu, obiektów znajdujących się bardzo daleko, więc nie jest to super rozwiązanie, ale mógłbym w fajny sposób filmować same szczyty z każdego kierunku.

Dokładnie w tym celu potrzebuję drona (akurat moje okolice):

Żeby móc zrobić zdjęcie/film z każdego miejsca jakiego zechce, a nie tak jak często bywa "kurde ale bym fajne zdjęcie pyknął z tamtego miejsca, ale za cholerę się tam nie dostanę"
No i oczywiście filmy mają większą dynamikę niż zdjęcia, bo zdjęcie zrobię i ono jest, "stoi" i nic się z nim nie dzieje, a film się porusza przez co o wiele przyjemniej się ogląda właśnie filmy, a nie zdjęcia.
Ale chcąc przyjemnie oglądać filmy, to kamerka no musi być dobra, bo pół biedy na komputerze na połowie ekranu, ale jeśli przyszłoby włączyć pełny ekran, albo podpiąć pod większy telewizor to jednak słaba jakość zdecydowanie odstrasza :)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 16 lis 2017, o 17:26



:vhappy:
Ostatnio zmieniony 16 lis 2017, o 18:10 przez aikus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Damdodo
Elita forum...
Posty: 918
Rejestracja: 16-03-2016
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 297 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: Damdodo » 16 lis 2017, o 17:51

Pożądna od pożądania, czy porządna od porządku/jakości?
G500 SPORT, Protos 380, Protos mini 6s, Goblin Fireball, Oxy2, V977, iX12, DX7, RF7.5

"Mądrość przychodzi z wiekiem, czasami jednak wiek przychodzi sam..."
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 16 lis 2017, o 18:11

Aaaa, nooo....:)
Ale obejrzales? Wiesz jak dziala?
Awatar użytkownika
bizon220
Elita forum...
Posty: 694
Rejestracja: 21-04-2015
Lokalizacja: Komorów
Podziękował: 21 razy
Podziękowano: 25 razy

Postautor: bizon220 » 16 lis 2017, o 19:12

To chyba ma dwa obiektywy, przód i tył?

Od samego patrzenia na film, już mi się źle zrobiło.
Pozdrawiam
Krzysiek

XL 550, Gaui X3 380
Bixler 3, EasyCube, Acromaster
Quad 220 FPV, Mobilna 7, Mavic Pro
Traxxas Slash 4x4, Rustler 4x4
Taranis
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 16 lis 2017, o 19:33

raczej jeden na gimbalu sferycznym 360 stopni
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 16 lis 2017, o 20:18

Ale nie ma dźwięku i nie wiadomo o co chodzi. Poza tym może i jakość niezła ale fabułą do bani :)
Helikoptery
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 16 lis 2017, o 21:18

Dźwięku nie ma? Nie przekonasz mnie że nieme filmy z Chaplinem są gorsze niż pierdylion odcinków "M" jak gówno, gdzie gadają gadają i nic z tego nie wynika :)
Pozdrawiam,
Jacek

Wróć do „Kamery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości