Bocznica

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 155 razy

Postautor: windcatcher » 31 mar 2018, o 09:13

Musisz się przenumerować na pechową trzynastkę ;)
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 31 mar 2018, o 10:30

Ta gauka zaje**scie zmasakrowana i pakiet cały czas podłączony... :masakra:
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 31 mar 2018, o 11:03

niezłe "C" i dobrze polutowany w środku :twisted:
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 31 mar 2018, o 23:45

Różnica potencjałów na poziomie 50V, pakiety mocne to sobie metal odparował.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 1 kwie 2018, o 00:18

Dobrze, że Ci łapy nie urwało...

Tak naprawdę to jest błogosławieństwo jak konektor odparuje... Bo pomyśl co by było jakby wytrzymał i się zespawał...

Jeszcze tutaj to można liczyć, że ścieżka w płytce by odparowała, ale jakbyś połączył np. dwa pakiety 6s 5000 z goldami takimi gdzie plus i minus róznią się tylko tym, że plus jest męski a minus żeński ...
Takie pakiety aż się proszą, żeby sie pomylić i połączyć je ze sobą...
I znam kilku takich którzy tak kiedyś zrobili - na szczęście też we wszystkich przypadkach jakie znam - odparował konektor.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 1 kwie 2018, o 08:48

Mam bezpieczniki na płytce. Wszystkie zdały egzamin - żaden się nie spalił xD

Cała akcja odbywa się w miejscu styku, tam powstaje łuk, grzeje się w ułamku sekundy, opór styku rośnie, grzeje jeszcze bardziej i zamienia się w gaz.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 1 kwie 2018, o 09:46

mwx pisze:Mam bezpieczniki na płytce. Wszystkie zdały egzamin - żaden się nie spalił xD


zaje**scie!! :thumb: Dobre bezpieczniki, nie ma co :vhappy:

mwx pisze:Cała akcja odbywa się w miejscu styku, tam powstaje łuk, grzeje się w ułamku sekundy, opór styku rośnie, grzeje jeszcze bardziej i zamienia się w gaz.


Tak tak, oczywiście, no tak jak przy spawaniu. Tym nie mniej i przy spawaniu zdarza Ci się czasem sytuacja, (głównie jak masz za mały prąd do grubości elektrody), że elektroda się przyklei do materiału i się trzyma aż ją oderwiesz, bo prąd nie jest w stanie jej stopić.
Mi się w każdym razie tak czasami zdarzało jak spawałem (matko jedyna, kiedy to było ... hmm ).
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 1 kwie 2018, o 10:17

Inter, gdzie jesteś? :D
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 1 kwie 2018, o 10:41

mwx pisze:Mam bezpieczniki na płytce. Wszystkie zdały egzamin - żaden się nie spalił xD

Dobrze zdają tu egzamin rozłączniki elektromagnetyczno - termiczne, takie instalacyjne domowe, zwane potocznie bezpiecznikami. Są na rynku od 4A do 63A, w dwóch szeregach prądu chwilowego - B i C. Polecam Hagera lub Geyera z szeregu B, do ładowania chyba najlepiej 6A.
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 1 kwie 2018, o 11:16

omcKrecik pisze:Dobrze zdają tu egzamin rozłączniki elektromagnetyczno - termiczne, takie instalacyjne domowe, zwane potocznie bezpiecznikami. Są na rynku od 4A do 63A, w dwóch szeregach prądu chwilowego - B i C. Polecam Hagera lub Geyera z szeregu B, do ładowania chyba najlepiej 6A.


Gdyby ktoś nie wiedział o czym mowa, to przybliżę.
Tak wyglądają wspomniane niebezpieczniki w zestawieniu z pakietami 3s2200 (skala zachowana tak mniej więcej na oko):

niebezpieczniki pakiety.png


Tak wygląda płytka ładowania równoległego z wpiętymi do niej sześcioma pakietami 3s 2200 (real foto):

Obrazek

Pozostawiam wyobraźni konstruktora jak będzie wyglądała płytka z domontowanymi na stałe sześcioma rozłącznikami elektromagnetyczno-termicznymi, oraz jak będzie wyglądała torba do noteboka, do której taka płytka jeszcze z dołączonymi pakietami się zmieści.

Nie ma rzeczy niemożliwych :thumb:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 1 kwie 2018, o 16:28

A gdzie jest napisane, że to się musi koniecznie zmieścić w takiej torbie ?
Gdybym miał wybierać pomiędzy popalonymi palcami i szkodami w mieniu a większą torbą, to wybrałbym większą torbę.
Gdyby ten łuk utrzymał się sekundę dłużej, to lepiej nie myśleć...
@mwx, jakie tam bezpieczniki masz na płytce ? Chyba dla pozoru tylko są, przy takim zwarciu dobrze dobrany topikowy rozłącza w 30 ms. Nawet złączu nic by się nie stało.
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 1 kwie 2018, o 17:09

omcKrecik pisze:A gdzie jest napisane, że to się musi koniecznie zmieścić w takiej torbie ?


MWX napisał, że wozi to w torbie od notebooka. Co mnie z resztą nie dziwi, bo ja robię podobnie, tyle, że w plecaku na notebooka w którym mam jeszcze miejsce na apkę i różne szpargały.

Ale spoko, spoko, jak nie musi być w torbie od notebooka to luz, tyle, że ja bym bardziej nad czymś takim sie zastanowił wtedy:
bezpieczniki.PNG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 1 kwie 2018, o 17:30

@Aikus, egoista z Ciebie :gas:
Chcesz to wyrwać ze ściany i pozbawić ludzi prądu ? :nono:
To już lepiej podłącz tam kable i wlecz za sobą na pole...
Ale nieżle, nieżle... I o kosztach prądu pomyślałeś, o stoperze i dzwonku też. Nawet dokumentacja jest :thumb:
Będziesz zgłaszał patent ?
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 1 kwie 2018, o 18:04

Kruku taką tablice chyba wozi w swojej jeżdżącej elektrowni...?
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 1 kwie 2018, o 18:08

omcKrecik pisze:Chcesz to wyrwać ze ściany i pozbawić ludzi prądu ? :nono:
To już lepiej podłącz tam kable i wlecz za sobą na pole...


Może chociaż same bezpieczniki powykręcam... Te wkładki w sensie. Gwoździe powsadzam zamiast i gitara gra.

Artja pisze:Kruku taką tablice chyba wozi w swojej jeżdżącej elektrowni...?


Pewnie coś podobnego... on tam nawet siłę ma, a jak po ostrym lataniu maxami wraca do domu i podłącza ładowanie to w całej dzielni światło przygasa.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 1 kwie 2018, o 19:34

aikus pisze:
MWX napisał, że wozi to w torbie od notebooka. Co mnie z resztą nie dziwi, bo ja robię podobnie, tyle, że w plecaku na notebooka w którym mam jeszcze miejsce na apkę i różne szpargały.


Nie nie, ja je wrzuciłem do torby z służbowym lapkiem, bo zabrakło mi rąk żeby to przynieść wszystko do domu. :D
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 1 kwie 2018, o 20:19

Aaa, no to nie ma sprawy. Do skrzynki z niebezpiecznikami dorabiasz szelki i jedziesz.
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 1 kwie 2018, o 21:14

No to patent @Aikusa jednak zdałby egzamin...
Musiałbyś tak czy siak wykonać dwa kursy, nic by się nie stało wtyczkom i palcom :rotfl:
Coś o jakichś znakomitych superwytrzymałych bezpiecznikach wspominałeś, naprawdę tam są ? Może nie w tym miejscu obwodu, tylko na głównym przewodzie ?

A tak jak już piszę... Miałem nic nie mówić, ale mnie robak gryzie od środka i spokoju nie chce oddać.
Co będzie, jeżeli przez pomyłkę podłączymy do takiej płytki 5 pustych i jeden pełny pakiet ? To bardzo prawdopodobna pomyłka :masakra:
A co się stanie, jeżeli jeden z przewodów balansera wetkniemy nie w to gniazdo, w które należałoby go wetknąć ? To się da łatwo zrobić wbrew pozorom... Wystarczy, że "pilot" na wtyku (ten cypek wchodzący w szczelinkę gniazda) się przytępi od czoła.
O odwrotnym włączeniu nie całkiem kompatybilnego złącza już nie muszę wspominać, że się też da i to bez szczególnych starań :cry:
Tak jakoś to poszło, że w modelarstwie i nie tylko radosna działalność Chińczyków doprowadziła do codzienności pogwałcanie norm i zasad prądowego bezpieczeństwa. Taka płytka nie jest jedynym przykładem sprzętu, który w ogóle nie powinien być dopuszczony do eksploatacji. Ale on sam się dopuścił, nikogo nie pytając o zdanie, bo jest kompatybilny z wygodą/ oszczędnością czasu/ wygodnictwem/ pozorami poprawności. A już na pewno z chińskim budżetem.
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 1 kwie 2018, o 21:52

omcKrecik pisze:A tak jak już piszę... Miałem nic nie mówić, ale mnie robak gryzie od środka i spokoju nie chce oddać.


:masakra: Było jednak posłuchać samego siebie a nie wewnętrzego robaka, bo dziś najwyraźniej żyje własnym życiem.

omcKrecik pisze:Co będzie, jeżeli przez pomyłkę podłączymy do takiej płytki 5 pustych i jeden pełny pakiet ? To bardzo prawdopodobna pomyłka :masakra:


Chyba coś słabo oglądasz filmy Kruka, a to lektura obowiązkowa każdego forumowicza. :hammer: :hammer: :hammer:
Z duzym prawdopodobieństwem nic by się nie stało. Pakiet pełny oddałby bardzo szybko swoją energię pakietom pustym. Wszystko by się trochę zgrzało i po chwili ustabilizowałoby się na jakimś tam poziomie równowagi.

omcKrecik pisze:A co się stanie, jeżeli jeden z przewodów balansera wetkniemy nie w to gniazdo, w które należałoby go wetknąć ? To się da łatwo zrobić wbrew pozorom... Wystarczy, że "pilot" na wtyku (ten cypek wchodzący w szczelinkę gniazda) się przytępi od czoła.


Ameryki nie odkrywasz.
Można to zrobić i bez tego - nie trzeba wkładać wtyczki do gniazdka, żeby zetknąć niewłaściwe piny ze sobą.
Ścieżki balansera działają wtedy bardzo ładnie jako szybkie bezpieczniki.
Zrobiłem to dwa albo trzy razy.

omcKrecik pisze:O odwrotnym włączeniu nie całkiem kompatybilnego złącza już nie muszę wspominać, że się też da i to bez szczególnych starań :cry:
Tak jakoś to poszło, że w modelarstwie i nie tylko radosna działalność Chińczyków doprowadziła do codzienności pogwałcanie norm i zasad prądowego bezpieczeństwa. Taka płytka nie jest jedynym przykładem sprzętu, który w ogóle nie powinien być dopuszczony do eksploatacji. Ale on sam się dopuścił, nikogo nie pytając o zdanie, bo jest kompatybilny z wygodą/ oszczędnością czasu/ wygodnictwem/ pozorami poprawności. A już na pewno z chińskim budżetem.


Albo masz wyjątkowo swój dzień, albo jedziesz pod Prima Aprilis i jakoś nikt się w tym do tej pory nie połapał... albo nie wiem co...

Ja rozumiem, zgadzam się, regle helikpterowe odcinają - OK, masz racje. Co prawda nadal uważam, że jak jakiś regiel odcina tak jak na ostatnim filmie Kruka to to jest gówno a nie regiel helikopterowy, ale mniejsza z tym.

Przechodzisz dziś samego siebie.
Tylko czekam sugestii, żeby wszystkie konektory XT60 i inne chińskie / tanie / wygodne / niespełniające żadnych norm bezpieczeństwa (członek męski, że warunek konieczny - lekkie!!) zastąpić czymś takim:

Obrazek

Niby kumaty chłopak, wiedzę masz taką, że większość z nas Ci może pozazdrościć, kumasz wszystko jak trzeba, a jak wyjedziesz czasem z jakimś pomysłem, to nie wiadomo czy się bać czy się śmiać.
Weź może zalej tego robaka, albo co...
:dk:
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 1 kwie 2018, o 22:17

Bezpieczniki 10A są na plusie, pomiędzy każdą ze złączek XT60 - teoretycznie powinny "obciąć" przy złym połączeniu.
Nie ma żadnych bezpieczników pomiędzy złączami balancera, ale tam cienkie ścieżki robią za zabezpieczenie.

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

cron