Rozładowarka pakietów DIY

Wtyczki, kable, ładowanie pakietów, teorie prądowe i inne elektro-zagwostki.
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 12 mar 2019, o 19:26

Siemka,
Z racji tego, że nie zauważyłem na forum tematu odnośnie rozładowarki lipo to postanowiłem przedstawić mój patent, choć pewnie wielu modelarzy korzysta z niego, bo jest prosty i dobry :)

Każdy wie, że rozładowanie dużych pakietów za pomocą zwykłych ładowarek pokroju IMAX B6 trwa niesłychanie długo i niemiłosiernie nagrzewa tranzystory co nie jest dla nich zdrowe. Postanowiłem więc znaleźć lepszy sposób na szybkie rozładowanie lipolków...
W grę weszły żarówki samochodowe. Ja używam tylko żarówek 21W, 10W oraz 5W w celu dokładnego ustawienia prądu rozładowania. Nie używam żarówek 55W, bo mega strasznie się nagrzewają i trzeba robić jakieś odprowadzanie ciepła, albo jakieś wiatraki etc.
No i tak, za pomocą amperomierzo/woltomierza ustalam sobie żądany prąd rozładunku za pomocą właśnie kolejno dołączanych żarówek w obwód. Każda żarówka ma swój osobny włącznik, więc ustalenie prądu to czysta przyjemność i zabawa w kombinacje przełączników.
W przypadku np pakietów 6S wystarczy 2 żarówki samochodowe połączyć szeregowo i potem kolejne zestawy równolegle w celu ustalenia odpowiedniego prądu.
Pakiety 1-3S zasilamy pojedynczymi żarówkami, a pakiety 4-6S zasilamy dwoma żarówkami szeregowo i to wszystko :)

Pozwala to rozładować pakiet nawet w kilka minut zamiast kilku godzin za pomocą ładowarki.
Docelowo mam w planie obudowę, w której żarówki wystają poza obudowę niczym audiofilskie wzmacniacze lampowe

A Wy macie jakieś lepsze patenty na rozładowarkę? Co myślicie o moim "patencie"?
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 12 mar 2019, o 19:52

Ja mam jedną żarówkę H4 24V ze sprzęgniętymi obydwoma włóknami równolegle.
Daje mi to możliwość rozpraszania do około 100W przy 24V (prakiety 6s).
Jak rozładowuję pakiety 3s - żarówka świeci fajnym nastrojowym klimaciarskim światłem ;) (rzecz jasna moc jest wtedy trochę mniejsza, ale i tak wystarczająca).

Żądaną moc rozładowywania ustawiam sobie płynnie na ładowarce (Rekator ma możliwość podłączenia zewnętrznej rezystancji do rozładowywania pakietów).
Zawsze ustawiam maksymalną.
Ustawiam też napięcie do którego chcę rozładować pakiet.
Odpalam ustrojstwo i trochę zapominam o sprawie podobnie jak przy ładowaniu - ładowarka sama wyłącza proces po osiągnięciu żądanego napięcia.

A Ty jak pilnujesz, żeby rozładować pakietu za bardzo?
Masz jakiś automatyczny wyłącznik?
Czuwasz przy tym?
Czy masz chociaż jakiś alarm?
Bo jak nie, to kwestia czasu jak zajebiesz jakieś pakiety :grin2: :grin2: :grin2: (nie życzę Ci tego, ale wróżę).
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 12 mar 2019, o 20:18

Nie mam żadnego "systemu", który odłącza mi pakiet po uzyskaniu storage. Używam po prostu zwykłego buzzera :)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 12 mar 2019, o 20:35

Buzzer - Gut. Lepsze to niż nic :)

Wróć do „Prądownia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości